ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 6 grudnia 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego
z dnia 6 grudnia 2001 r. (Dz.U. z 2001 r., Nr 152, poz. 1732)
t.j. z dnia 26 sierpnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 1236)
(Dz.U. z 2016 r., poz. 385; Dz.U. z 2017 r., poz. 135; Dz.U. z 2017 r., poz. 253; Dz.U. z 2018 r., poz. 309; Dz.U. z 2018 r., poz. 486; Dz.U. z 2018 r., poz. 819; Dz.U. z 2019 r., poz. 240; Dz.U. z 2019 r., poz. 366; Dz.U. z 2019 r., poz. 636; Dz.U. z 2020 r., poz. 599; Dz.U. z 2020 r., poz. 1988; Dz.U. z 2022 r., poz. 106; Dz.U. z 2022 r., poz. 336; Dz.U. z 2022 r., poz. 580; Dz.U. z 2022 r., poz. 816; Dz.U. z 2022 r., poz. 1254; Dz.U. z 2023 r., poz. 376; Dz.U. z 2023 r., poz. 385; Dz.U. z 2023 r., poz. 653; Dz.U. z 2023 r., poz. 897; Dz.U. z 2023 r., poz. 1883; Dz.U. z 2024 r., poz. 446;ostatnia zmiana: Dz.U. z 2024 r., poz. 809)
Na podstawie art. 101 ust. 2, art. 102 i art. 104 ust. 6 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2015 r. poz. 355, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Uposażenie zasadnicze
§ 1.[Grupy zaszeregowania stanowisk służbowych policjantów oraz odpowiadające im stawki uposażenia zasadniczego] 1. Ustala się grupy zaszeregowania stanowisk służbowych policjantów oraz odpowiadające im stawki uposażenia zasadniczego wyrażone w postaci mnożników kwoty bazowej, określone w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia.
1a. Stawki uposażenia zasadniczego określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia w grupach zaszeregowania od 8 do 14a przysługują odpowiednio:
1) policjantom pełniącym służbę na stanowiskach kierowniczych oraz samodzielnych w:
a) Komendzie Głównej Policji,
aa) Centralnym Biurze Śledczym Policji,
ab) Biurze Spraw Wewnętrznych Policji,
ac) Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA”,
ad) Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości,
ae) Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji,
b) komendach wojewódzkich (Stołecznej) Policji, na obszarze działania których ogólna liczba etatów Policji jest większa od 9500,
c) komendach powiatowych, miejskich i rejonowych Policji, na obszarze działania których ogólna liczba etatów Policji jest większa od 500,
d) komisariatach i komisariatach specjalistycznych Policji, w których liczba etatów Policji jest większa od 120,
e) oddziałach prewencji, samodzielnych pododdziałach prewencji oraz samodzielnych pododdziałach kontrterrorystycznych Policji,
f) (uchylona)
- stawki wymienione w kolumnie oznaczonej lit. „A”;
2) policjantom pełniącym służbę na stanowiskach kierowniczych oraz samodzielnych w:
a) komendach wojewódzkich Policji, na obszarze działania których ogólna liczba etatów Policji wynosi od 5501 do 9500,
b) komendach powiatowych, miejskich i rejonowych Policji, na obszarze działania których ogólna liczba etatów Policji wynosi od 201 do 500,
c) komisariatach i komisariatach specjalistycznych Policji, w których liczba etatów Policji wynosi od 61 do 120,
d) (uchylona),
e) Akademii Policji w Szczytnie oraz szkołach policyjnych
f) (uchylona)
- stawki wymienione w kolumnie oznaczonej lit. „B”;
3) policjantom pełniącym służbę na stanowiskach kierowniczych oraz samodzielnych w:
a) komendach wojewódzkich Policji, na obszarze działania których ogólna liczba etatów Policji jest mniejsza od 5501,
b) komendach powiatowych, miejskich i rejonowych Policji, na obszarze działania których ogólna liczba etatów Policji jest mniejsza od 201,
c) komisariatach i komisariatach specjalistycznych Policji, w których liczba etatów Policji jest mniejsza od 61,
d) (uchylona),
e) ośrodkach szkolenia Policji
- stawki wymienione w kolumnie oznaczonej lit. „C”;
4) policjantom pełniącym służbę na stanowiskach innych niż określone w pkt 1-3, stawki wymienione w kolumnie oznaczonej lit. „D”.
2. Wysokość kwoty bazowej, o której mowa w ust. 1, określa ustawa budżetowa.
3. Wysokość miesięcznych stawek kwotowych uposażenia zasadniczego dla poszczególnych grup zaszeregowania ustala się przy zastosowaniu mnożników, o których mowa w ust. 1, z zaokrągleniem wyliczonej kwoty do pełnych 10 złotych w górę, jeżeli końcówka jest równa lub wyższa od 5 złotych, lub w dół, jeżeli jest niższa od 5 złotych.
4. Zaszeregowanie stanowisk służbowych policjantów do poszczególnych grup i odpowiadające im policyjne stopnie etatowe określa tabela stanowiąca załącznik nr 2 do rozporządzenia.
5. Dla policjanta w służbie kandydackiej ustala się miesięczną stawkę uposażenia zasadniczego w wysokości 357 zł.
§ 2.[Przypadki podwyższenia mnożnika kwoty bazowej] Mnożnik kwoty bazowej służący do ustalenia wysokości miesięcznej stawki kwotowej uposażenia zasadniczego policjanta podwyższa się w przypadku powołania lub mianowania go na:
1) wyższe stanowisko służbowe;
2) równorzędne stanowisko służbowe, na którym przysługuje mnożnik kwoty bazowej wyższy od obowiązującego na dotychczas zajmowanym stanowisku służbowym.
§ 2a.[Przeniesienie na stanowisko służbowe w tej samej grupie zaszeregowania - zachowanie prawa do dotychczasowego mnożnika] 1. Policjant przeniesiony na stanowisko służbowe w tej samej grupie zaszeregowania, na którym przysługuje mnożnik kwoty bazowej niższy od obowiązującego na dotychczas zajmowanym stanowisku służbowym, zachowuje prawo do tego mnożnika do czasu uzyskania mnożnika kwoty bazowej wyższego od zachowanego.
1a. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku zmian w etacie jednostki organizacyjnej Policji, powodujących obniżenie mnożnika kwoty bazowej należnego na danym stanowisku służbowym policjanta.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do policjanta przeniesionego na własną prośbę albo w trybie określonym w art. 38 ust. 1 lub ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.
§ 2b. [Przeniesienie do wyższej grupy zaszeregowania] 1. Policjant pełniący służbę na stanowisku służbowym zaszeregowanym do grupy od 2 do 7 uzyskuje wyższą grupę zaszeregowania po upływie okresu 4 lat służby na tym samym stanowisku służbowym.
2. Wyższą grupą zaszeregowania, o której mowa w ust. 1, jest grupa zaszeregowania bezpośrednio wyższa od grupy zaszeregowania stanowiska służbowego zajmowanego przez policjanta.
3. W przypadku upływu każdego kolejnego okresu 4 lat służby na tym samym stanowisku służbowym zaszeregowanym do grupy od 2 do 7, liczonego od dnia uzyskania wyższej grupy zaszeregowania, o której mowa w ust. 1, policjant uzyskuje kolejną wyższą grupę zaszeregowania. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio, przy czym nową grupę zaszeregowania określa się w relacji do grupy zaszeregowania dotychczas uzyskanej.
4. W trybie, o którym mowa w ust. 1 i 3, policjant nie może uzyskać grupy zaszeregowania wyższej niż 8.
5. Uzyskanie przez policjanta w trybie, o którym mowa w ust. 1 i 3, wyższej grupy zaszeregowania jest równoznaczne z uzyskaniem odpowiadającego tej grupie zaszeregowania mnożnika kwoty bazowej, określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia w kolumnie oznaczonej lit. „D”, oraz odpowiadającego stanowiskom służbowym zaszeregowanym do tej grupy policyjnego stopnia etatowego, określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
6. Policjant zachowuje zaszeregowanie do grupy uzyskanej w trybie, o którym mowa w ust. 1 i 3, w przypadku mianowania go bądź przeniesienia na stanowisko służbowe zaszeregowane do grupy niższej od dotychczas uzyskanej - do czasu uzyskania grupy zaszeregowania wyższej od zachowanej. Zachowana grupa zaszeregowania podlega wzrostowi w trybie, o którym mowa w ust. 3.
7. Przepisu ust. 6 nie stosuje się do policjanta przeniesionego w trybie określonym w art. 38 ust. 1, ust. 2 pkt 2 i 3 lub ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.
8. W przypadku zmiany stanowiska służbowego w trakcie okresu, o którym mowa w ust. 1 lub 3, za okres służby na tym samym stanowisku uznaje się także okres:
1) pozostawania w dyspozycji przełożonego właściwego w sprawach osobowych po zwolnieniu z dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego;
2) służby na stanowisku zaszeregowanym do tej samej grupy co grupa zaszeregowania dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego;
3) służby na stanowisku zaszeregowanym do wyższej grupy niż grupa zaszeregowania dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego, jeżeli grupa zaszeregowania nowego stanowiska służbowego jest równa grupie zaszeregowania uzyskanej w trybie, o którym mowa w ust. 1 albo 3, bądź od niej niższa;
4) służby na stanowisku zaszeregowanym do niższej grupy niż grupa zaszeregowania dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 7.
9. Okres służby, o którym mowa w ust. 1 albo 3, podlega wydłużeniu do czasu:
1) uzyskania przez policjanta wykształcenia, kwalifikacji zawodowych oraz stażu służby wymaganych na stanowisku służbowym zaszeregowanym do uzyskiwanej wyższej grupy;
2) upływu okresu jednego roku od dnia wydania wobec policjanta ostatecznej opinii służbowej, o której mowa w art. 38 ust. 2 pkt 2 albo 3 albo art. 41 ust. 1 pkt 2 albo ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji;
3) prawomocnego zakończenia wszczętego przeciwko policjantowi postępowania w sprawie o przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe lub postępowania dyscyplinarnego;
4) zatarcia wymierzonej policjantowi kary dyscyplinarnej;
5) upływu okresu jednego roku od dnia uprawomocnienia się wydanego w stosunku do policjanta orzeczenia sądu o skazaniu lub warunkowym umorzeniu postępowania karnego.
10. Jeżeli w przypadku, o którym mowa w ust. 9 pkt 1, do uzyskiwanej wyższej grupy są zaszeregowane stanowiska służbowe związane z różnymi wymaganiami co do wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub stażu służby, za wystarczające uznaje się spełnienie wszystkich wymagań związanych z jednym z tych stanowisk.
11. Do okresu, o którym mowa w ust. 1 lub 3, nie wlicza się okresu:
1) zawieszenia w czynnościach służbowych lub tymczasowego aresztowania, jeżeli policjant został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe lub jeżeli w prawomocnie zakończonym postępowaniu dyscyplinarnym został ukarany karą dyscyplinarną albo jeżeli w tym postępowaniu odstąpiono od jego ukarania;
2) urlopu wychowawczego;
3) urlopu bezpłatnego;
4) innej nieobecności trwającej co najmniej sześć miesięcy, z wyjątkiem nieobecności z tytułu korzystania z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego oraz zwolnienia lekarskiego, o którym mowa w art. 121b ust. 5 pkt 1-3 i 8 oraz ust. 6 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.
§ 3.[Wzrost uposażenia zasadniczego policjanta z tytułu wysługi lat] 1. Uposażenie zasadnicze policjanta wzrasta z tytułu wysługi lat o 2% po 2 latach służby i o 1% za każdy następny rok służby, aż do wysokości 20% po 20 latach służby, oraz o kolejne 2% za każde następne dwa lata służby do wysokości 32% po 32 latach służby - łącznie do wysokości 35% po 35 latach służby.
2. Miesięczną kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego, o której mowa w ust. 1, zaokrągla się do pełnych 10 groszy w górę.
Rozdział 2
Ustalanie wysługi lat
§ 4.[Ustalanie wysługi lat] 1. Do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego zalicza się:
1) okresy służby w Policji;
2) okresy służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służbie Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie Celno-Skarbowej i Służbie Więziennej;
3) okresy traktowane jako równorzędne ze służbą, o której mowa w pkt 1 i 2, wymienione w art. 13 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz.U. z 2019 r. poz. 288);
4) zakończone okresy zatrudnienia wykonywanego w pełnym wymiarze czasu pracy; wymiar czasu pracy podlega sumowaniu w przypadku równoczesnego wykonywania zatrudnienia u różnych pracodawców w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub na danym stanowisku;
5) inne okresy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy lub służby, od którego zależą uprawnienia pracownicze lub wynikające ze stosunku służbowego.
2. Do wysługi lat nie zalicza się okresów służby i pracy, za które nie przysługiwało uposażenie zasadnicze, wynagrodzenie lub zasiłek na podstawie przepisów o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do okresów korzystania przez policjanta, także przed podjęciem służby w Policji, z urlopu udzielonego w celu:
1) sprawowania opieki nad małym dzieckiem na warunkach określonych w przepisach prawa pracy;
2) pobytu za granicą wspólnie z małżonkiem przeniesionym do pełnienia służby w przedstawicielstwie dyplomatycznym, misji dyplomatycznej, urzędzie konsularnym lub instytucie polskim;
3) zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia, o których mowa w art. 86a ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.
§ 5.[Złożenie dokumentów potwierdzających okresy zaliczane do wysługi lat, ustalenie okresów składkowych, wzrost uposażenia] 1. Dokumenty potwierdzające okresy zaliczane do wysługi lat, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2-5, policjant jest obowiązany złożyć w komórce organizacyjnej jednostki Policji właściwej do spraw kadr.
2. Wysługę lat oraz poszczególne jej okresy składowe ustala się na dzień przyjęcia policjanta do służby, chyba że z przepisów odrębnych wynika inny termin zaliczenia danego okresu.
3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w przypadku zmiany wysługi lat w związku z zaliczeniem policjantowi dotychczas nieudokumentowanych okresów, o których mowa w ust. 1.
4. Termin nabycia prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat oraz procentową jego wysokość określa się w decyzji ustalającej lub zmieniającej wysługę lat w trybie określonym w ust. 2 i 3, z uwzględnieniem przepisów o przedawnieniu.
5. Dalszy wzrost uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat w Policji nie wymaga wydania odrębnej decyzji.
Rozdział 3
Dodatki do uposażenia
Przepisy ogólne
§ 6.[Dodatki do uposażenia] 1. Dodatkami do uposażenia są:
1) dodatek za stopień;
2) dodatek funkcyjny;
3) dodatek służbowy;
4) dodatek stołeczny;
5) dodatek za opiekę nad przydzielonym psem służbowym lub koniem służbowym;
6) dodatek instruktorski;
7) dodatek lotniczy;
8) dodatek kontrolerski;
9) dodatek specjalny;
10) dodatek terenowy,
11) dodatek kontrterrorystyczny;
12) dodatek dla policjantów w wyodrębnionych oddziałach prewencji;
13) dodatek wojenny.
2. Dodatki do uposażenia wymienione w ust. 1 pkt 1-9 oraz 11-12 są dodatkami o charakterze stałym.
3. Stawki dodatków do uposażenia wymienionych w ust. 1 pkt 4-10 i 13 ustala się w relacji procentowej do kwoty bazowej, o której mowa w § 1 ust. 2.
3a. Stawki dodatku do uposażenia wymienionego w ust. 1 pkt 1 ustala się w postaci mnożników kwoty bazowej, o której mowa w § 1 ust. 2.
4. Stawki kwotowe dodatków po ich wyliczeniu zaokrągla się do pełnych 10 groszy w górę.
Dodatek za stopień
§ 7.[Stawki dodatku za posiadany przez policjanta stopień policyjny] 1. Mnożniki kwoty bazowej, od których są uzależnione stawki dodatku za stopień, są określone w tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2. Policjant w służbie kandydackiej otrzymuje dodatek za stopień policyjny w wysokości 40% stawki tego dodatku, o której mowa w ust. 1.
Dodatek funkcyjny
§ 8.[Dodatek funkcyjny] 1. Dodatek funkcyjny przyznaje się policjantowi na czas pełnienia przez niego służby lub obowiązków na stanowisku służbowym uprawniającym do tego dodatku.
2. Ustala się 3 kategorie dodatku funkcyjnego uzależnione od rodzaju stanowiska służbowego policjanta:
1) I kategoria - dla policjantów na stanowiskach komendantów oraz ich zastępców, dowódcy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” i jego zastępców, dyrektorów biur (równorzędnych komórek organizacyjnych) Komendy Głównej Policji oraz ich zastępców, Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i jego zastępców, Komendanta-Rektora, Zastępcy Komendanta-Prorektora, Kanclerza Akademii Policji w Szczytnie, a także głównego księgowego budżetu;
2) II kategoria - dla policjantów na stanowiskach kierowniczych niewymienionych w pkt 1 oraz ich zastępców;
3) III kategoria - dla policjantów na stanowiskach samodzielnych.
3. Stanowiska służbowe policjantów uprawniające do dodatku funkcyjnego odpowiedniej kategorii, o której mowa w ust. 2, określa tabela stanowiąca załącznik nr 4 do rozporządzenia.
4. Dodatek funkcyjny przyznaje się policjantowi w stawce kwotowej, w wysokości uzależnionej od rangi zajmowanego stanowiska służbowego, zakresu ponoszonej odpowiedzialności, ze szczególnym uwzględnieniem szczebla działania i wielkości kierowanej przez tego policjanta jednostki lub komórki organizacyjnej Policji oraz rodzaju i poziomu posiadanych przez niego kwalifikacji zawodowych, wynoszącej miesięcznie nie mniej niż 20% i nie więcej niż:
1) w I kategorii - 80%,
2) w II kategorii - 70%,
3) w III kategorii - 60%
- podstawy wymiaru stanowiącej sumę należnego policjantowi uposażenia zasadniczego oraz dodatku za stopień w stawce ustalonej dla policyjnego stopnia etatowego odpowiadającego zajmowanemu stanowisku służbowemu.
5. Dodatek funkcyjny można w zależności od oceny wywiązywania się przez policjanta z obowiązków oraz realizacji przez niego zadań i czynności służbowych:
1) podwyższać na stałe lub na czas określony w granicach stawek wynikających z ust. 4;
2) obniżać nie więcej niż o 30% otrzymywanej stawki, z zastrzeżeniem ust. 8.
6. Ponowne obniżenie dodatku funkcyjnego w trybie określonym w ust. 5 może nastąpić na podstawie kolejnej oceny dokonanej po upływie co najmniej 6 miesięcy.
7. Dodatek funkcyjny może być obniżony także w razie zmiany zakresu obowiązków służbowych, warunków służby bądź ustania innych przesłanek, które uzasadniały przyznanie go w dotychczasowej wysokości.
8. Dodatek funkcyjny obniża się w granicach od 20 do 50% otrzymywanej stawki w przypadku:
1) naruszenia przez policjanta dyscypliny służbowej w czasie służby lub podczas wykonywania zadań lub czynności służbowych, za które wymierzono mu karę dyscyplinarną;
2) niewywiązywania się przez policjanta z obowiązków służbowych stwierdzonego w opinii służbowej;
3) nieprzydatności policjanta na zajmowanym stanowisku, stwierdzonej w opinii służbowej w okresie służby przygotowawczej.
Dodatek służbowy
§ 9.[Dodatek służbowy] 1. Dodatek służbowy przyznaje się policjantowi w stawkach kwotowych na czas nieokreślony. Wysokość dodatku nie może przekraczać 50% podstawy wymiaru, o której mowa w § 8 ust. 4.
2. Przyznanie dodatku służbowego oraz jego wysokość uzależnia się od oceny wywiązywania się przez policjanta z obowiązków oraz realizacji zadań i czynności służbowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich charakteru i zakresu oraz rodzaju i poziomu posiadanych przez policjanta kwalifikacji zawodowych.
3. Policjantowi przyjętemu do służby na stanowisko kursanta dodatek służbowy przyznaje się po ukończeniu nauki w jednostce szkoleniowej Policji odbywanej w ramach szkolenia podstawowego.
4. Dodatek służbowy może być podwyższany na stałe lub na czas określony w granicach stawek wynikających z ust. 1 w związku z powierzeniem policjantowi nowych lub dodatkowych zadań bądź obowiązków służbowych na innym stanowisku, a także za wzorową służbę.
5. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dodatek służbowy podlega obniżeniu. Przepisy § 8 ust. 5-8 stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 6.
6. Dodatek służbowy cofa się w przypadku:
1) naruszenia przez policjanta dyscypliny służbowej w czasie służby lub podczas wykonywania zadań lub czynności służbowych, za które wymierzono mu karę dyscyplinarną wydalenia ze służby;
2) niewywiązywania się przez policjanta z obowiązków służbowych stwierdzonego w okresie służby stałej w dwóch kolejnych opiniach służbowych, między którymi upłynęło co najmniej 6 miesięcy;
3) nieprzydatności do służby, stwierdzonej w opinii służbowej w okresie służby przygotowawczej.
7. Ponowne przyznanie dodatku służbowego, cofniętego w trybie określonym w ust. 6, może nastąpić po upływie co najmniej 6 miesięcy.
8. Dodatek służbowy cofa się także na okres pełnienia obowiązków na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym.
9. Przepisy ust. 1-8 nie mają zastosowania do policjanta w służbie kandydackiej.
Dodatek stołeczny
§ 10.[Dodatek stołeczny] 1. Policjantowi pełniącemu służbę:
1) na stanowisku etatowym w Komendzie Stołecznej Policji albo w innej jednostce organizacyjnej Policji, której terytorialny zasięg działania jest objęty terytorialnym zasięgiem działania Komendanta Stołecznego Policji,
2) na stanowisku etatowym w:
a) Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA”,
b) Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji,
c) komórkach organizacyjnych Komendy Głównej Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Spraw Wewnętrznych Policji albo Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
- na obszarze miasta stołecznego Warszawy w rozumieniu ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1817),
3) na stanowisku etatowym w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie
- przysługuje dodatek stołeczny w wysokości 31,50% kwoty bazowej.
2. Policjantowi oddelegowanemu na podstawie art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji do realizacji zadań służbowych poza Policją w instytucji krajowej dodatek stołeczny przysługuje, jeżeli:
1) policjant bezpośrednio przed oddelegowaniem pełnił służbę na stanowisku etatowym w jednej z jednostek lub komórek organizacyjnych Policji, o których mowa w ust. 1, oraz
2) miejscem realizacji zadań służbowych przez policjanta jest obszar miasta stołecznego Warszawy w rozumieniu ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy.
3. Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania do policjanta w służbie kandydackiej.
Dodatek za opiekę nad przydzielonym psem służbowym lub koniem służbowym
§ 11.[Dodatek z tytułu opieki nad służbowym koniem lub psem] 1. Policjantowi, któremu przydzielono na stałe pod opiekę psa służbowego lub któremu przydzielono psa służbowego do indywidualnego szkolenia, przysługuje z tego tytułu dodatek w wysokości 10% kwoty bazowej.
2. Policjantowi, któremu przydzielono na stałe pod opiekę konia służbowego, przysługuje z tego tytułu dodatek w wysokości 15% kwoty bazowej.
3. W przypadku przydzielenia policjantowi na stałe pod opiekę lub do indywidualnego szkolenia więcej niż jednego psa służbowego oraz w przypadku przydzielenia policjantowi na stałe pod opiekę więcej niż jednego konia służbowego, dodatek z tego tytułu stanowi odpowiednią wielokrotność stawki określonej w ust. 1 i 2.
4. W przypadku przydzielenia na stałe pod opiekę równocześnie dwóm policjantom tego samego konia służbowego, dodatek z tego tytułu określony w ust. 2 dzieli się między nich w równych częściach.
Dodatek instruktorski
§ 12.[Dodatek instruktorski] 1. Policjantowi pełniącemu służbę w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA” lub w samodzielnym pododdziale kontrterrorystycznym Policji albo komórce minersko-pirotechnicznej w jednostce organizacyjnej Policji, który posiada uprawnienia instruktora w dziedzinie spadochroniarstwa, wykonywania prac podwodnych, ratownictwa, technik wysokościowych lub minerstwa-pirotechniki, przysługuje dodatek instruktorski w wysokości określonej w tabeli stanowiącej załącznik nr 5 do rozporządzenia.
2. W razie posiadania kwalifikacji instruktorskich w kilku dziedzinach dodatek instruktorski ustala się jako sumę stawek procentowych tego dodatku należnych za każdy rodzaj posiadanych uprawnień instruktorskich, nie więcej jednak niż w wysokości 30% kwoty bazowej.
Dodatek lotniczy
§ 13.[Dodatek lotniczy] 1. Policjantowi pełniącemu służbę w komórce organizacyjnej Lotnictwa Policji, który w ramach obowiązków na zajmowanym stanowisku służbowym, zgodnie z posiadanymi ważnymi uprawnieniami, wykonuje loty w składzie załóg policyjnych statków powietrznych lub wykonuje obsługę policyjnych statków powietrznych, przysługuje dodatek lotniczy w następującej wysokości ustalonej procentowo od kwoty bazowej:
1) 180% - pilot posiadający nalot ogólny na śmigłowcach powyżej 2000 godzin lotu, w tym 1000 godzin lotu w Lotnictwie Policji w charakterze pilota dowódcy załogi;
2) 160% - pilot posiadający nalot ogólny na śmigłowcach powyżej 1500 godzin lotu do 2000 godzin lotu, w tym 700 godzin lotu w Lotnictwie Policji w charakterze pilota dowódcy załogi;
3) 140% - pilot posiadający nalot ogólny na śmigłowcach powyżej 1000 godzin lotu do 1500 godzin lotu, w tym 500 godzin lotu w Lotnictwie Policji w charakterze pilota dowódcy załogi;
4) 120% - pilot posiadający nalot ogólny na śmigłowcach powyżej 500 godzin lotu do 1000 godzin lotu, w tym 300 godzin lotu w Lotnictwie Policji w charakterze pilota dowódcy załogi;
5) 100% - pilot posiadający nalot ogólny na śmigłowcach powyżej 350 godzin lotu do 500 godzin lotu, w tym 100 godzin lotu w Lotnictwie Policji w charakterze pilota dowódcy załogi;
6) 80% - pilot posiadający nalot ogólny na śmigłowcach do 350 godzin lotu;
7) 60% - mechanik lotniczy obsługi technicznej Lotnictwa Policji.
2. Policjantowi wchodzącemu w skład personelu lotniczego Lotnictwa Policji, który:
1) wykonuje loty w składzie załogi lub wykonuje czynności obsługowe związane z bezpośrednią eksploatacją policyjnych statków powietrznych typu S-70i, zgodnie z posiadanymi ważnymi uprawnieniami,
2) posiada ważne uprawnienia i wykonuje loty w NVG (ang. Night Vision Goggles - loty w goglach noktowizyjnych) w składzie załóg policyjnych statków powietrznych,
3) posiada ważne uprawnienia i wykonuje loty w IFR (ang. Instrumental Flight Rules - loty wykonywane zgodnie z przepisami według wskazań przyrządów) w składzie załóg policyjnych statków powietrznych,
4) posiada ważne uprawnienie instruktora i wykonuje loty w charakterze instruktora na policyjnych statkach powietrznych,
5) wykonuje loty w charakterze dowódcy załogi policyjnych statków powietrznych na więcej niż jednym typie statku powietrznego zgodnie z posiadanymi ważnymi uprawnieniami,
6) wykonuje obsługę policyjnych statków powietrznych na więcej niż jednym typie statku powietrznego zgodnie z posiadanymi ważnymi uprawnieniami,
7) wykonuje loty w charakterze mechanika pokładowego policyjnych statków powietrznych zgodnie z posiadanymi ważnymi uprawnieniami,
8) wykonuje loty w charakterze operatora systemów obserwacji lotniczej policyjnych statków powietrznych zgodnie z posiadanymi ważnymi uprawnieniami,
9) wykonuje loty w charakterze operatora pokładowych urządzeń dźwigowych policyjnych statków powietrznych zgodnie z posiadanymi ważnymi uprawnieniami
- dodatek lotniczy zwiększa się o 20% kwoty bazowej za każde uprawnienie wymienione w pkt 1-9.
3. Policjantowi, który wykonuje loty w ramach czynności inspektora lotniczego lub inspektora techniki lotniczej na policyjnych statkach powietrznych, zgodnie z ważnym upoważnieniem wydanym przez Komendanta Głównego Policji, zwiększa się dodatek lotniczy o 30% kwoty bazowej.
4. Policjantowi, o którym mowa w ust. 1, posiadającemu co najmniej pięcioletni staż służby pełnionej w składzie personelu lotniczego Lotnictwa Policji, który w roku kalendarzowym wykonał loty w wymiarze nie niższym niż 40 godzin statkiem powietrznym w powietrzu oraz na urządzeniach treningowych i symulatorach, po zakończeniu roku kalendarzowego przyznaje się jednorazowo dodatek lotniczy w wysokości 300% kwoty pobieranego miesięcznego dodatku lotniczego.
5. Za każdy pełny rok służby pełnionej ponad pięć lat w składzie personelu lotniczego Lotnictwa Policji wysokość jednorazowego dodatku lotniczego, o którym mowa w ust. 4, ulega zwiększeniu o 20% kwoty pobieranego przez policjanta dodatku lotniczego, nie więcej jednak niż do wysokości 600%.
6. Wysokość jednorazowego dodatku lotniczego ustala się na podstawie stażu służby, o którym mowa w ust. 4, pełnionej w składzie personelu lotniczego Lotnictwa Policji oraz kwoty dodatku lotniczego, o którym mowa w ust. 1-3, określonych na ostatni dzień roku kalendarzowego, za który policjantowi jest przyznawany ten dodatek.
7. Policjant wchodzący w skład personelu lotniczego Lotnictwa Policji, zawieszony w lotach ze względów zdrowotnych, zachowuje prawo do dodatku lotniczego przez okres 6 miesięcy od daty zawieszenia w lotach. Właściwy przełożony w sprawach osobowych może przedłużyć okres pobierania dodatku lotniczego na okres kolejnych 6 miesięcy.
8. Policjant wchodzący w skład personelu lotniczego Lotnictwa Policji, który utracił prawo do dodatku lotniczego z przyczyn niezależnych od niego, zachowuje prawo do dodatku lotniczego przez okres 6 miesięcy od daty utraty dodatku lotniczego. Właściwy przełożony w sprawach osobowych może przedłużyć okres pobierania dodatku lotniczego na okres kolejnych 6 miesięcy.
Dodatek kontrolerski
§ 14.[Dodatek kontrolerski] 1. Policjantowi pełniącemu służbę w komórce (na stanowisku) kontroli, kontroli finansowej, kontroli ochrony informacji niejawnych lub inspekcji i wykonującemu czynności objęte postępowaniem kontrolnym w rozumieniu odrębnych przepisów przysługuje dodatek kontrolerski w wysokości do 30% kwoty bazowej.
2. Wysokość przyznawanego dodatku kontrolerskiego uzależnia się w szczególności od oceny wywiązywania się przez policjanta z obowiązków oraz realizacji zadań i czynności służbowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich charakteru i zakresu, rodzaju i poziomu posiadanych przez policjanta kwalifikacji zawodowych oraz liczby dni wykonywania ich poza macierzystą jednostką.
3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do podwyższania i obniżania dodatku kontrolerskiego.
Dodatek specjalny
§ 15.[Dodatek specjalny] 1. Policjantowi pełniącemu służbę w:
1) Biurze Spraw Wewnętrznych Policji, realizującemu zadania w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości popełnianej przez policjantów i pracowników Policji oraz przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu popełnianych na szkodę Policji, określonych w art. 296-306 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. z 2018 r. poz. 1600 i 2077), a także wykrywania i ścigania sprawców tych przestępstw, oraz realizującemu zadania w zakresie zleconym przez Inspektora Nadzoru Wewnętrznego wobec funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa lub strażaków i pracowników Państwowej Straży Pożarnej,
2) Centralnym Biurze Śledczym Policji, wykonującemu lub nadzorującemu czynności związane z rozpoznawaniem, zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości zorganizowanej,
3) (uchylony)
- przysługuje dodatek specjalny w wysokości do 30% kwoty bazowej.
2. Przy ustalaniu, podwyższaniu i obniżaniu wysokości dodatku specjalnego przepis § 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3. W razie zbiegu prawa do dodatku specjalnego i instruktorskiego policjantowi wypłaca się jeden, wyższy dodatek.
Dodatek kontrterrorystyczny
§ 15a.[Dodatek kontrterrorystyczny] 1. Policjantowi pełniącemu służbę na stanowisku etatowym w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA” lub w samodzielnym pododdziale kontrterrorystycznym Policji przysługuje dodatek kontrterrorystyczny w wysokości 500 złotych.
2. Policjantowi pełniącemu służbę na stanowisku etatowym w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA”, uczestniczącemu bezpośrednio w działaniach kontrterrorystycznych lub wspierających działania jednostek organizacyjnych Policji w warunkach szczególnego zagrożenia lub wymagających użycia specjalistycznych sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania, dodatek kontrterrorystyczny, o którym mowa w ust. 1, podwyższa się do kwoty nie niższej niż 2000 złotych i nie wyższej niż 2500 złotych.
3. Policjantowi pełniącemu służbę na stanowisku etatowym w samodzielnym pododdziale kontrterrorystycznym Policji, uczestniczącemu bezpośrednio w działaniach kontrterrorystycznych lub wspierających działania jednostek organizacyjnych Policji w warunkach szczególnego zagrożenia lub wymagających użycia specjalistycznych sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania, dodatek kontrterrorystyczny, o którym mowa w ust. 1, można podwyższyć do kwoty 2000 złotych.
4. Przy ustalaniu, podwyższaniu i obniżaniu wysokości dodatku kontrterrorystycznego przepis § 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Dodatek dla policjantów w wyodrębnionych oddziałach prewencji
§ 15b.[Dodatek dla policjantów w wyodrębnionych oddziałach prewencji] 1. Policjantowi pełniącemu służbę na stanowisku etatowym w oddziale prewencji Policji lub samodzielnym pododdziale prewencji Policji przysługuje dodatek dla policjantów w wyodrębnionych oddziałach prewencji w wysokości 500 złotych.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do policjanta:
1) który rozpoczął studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym na kierunku nauka o Policji w Akademii Policji w Szczytnie - do czasu ich ukończenia;
2) w służbie:
a) kandydackiej,
b) przygotowawczej - do czasu ukończenia szkolenia zawodowego podstawowego.
Dodatek terenowy
§ 16.[Dodatek terenowy] 1. Policjantowi biorącemu udział w akcjach lub operacjach policyjnych poza terenem działania komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, na której obszarze znajduje się:
1) jednostka organizacyjna Policji, w której policjant pełni służbę,
2) komórka organizacyjna Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Spraw Wewnętrznych Policji lub Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, w której policjant pełni służbę
- przysługuje, za każdy rozpoczęty dzień wykonywania zadań w ramach tych akcji lub operacji, dodatek terenowy w wysokości 6% kwoty bazowej.
1a. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje policjantowi odbywającemu szkolenie lub doskonalenie zawodowe centralne w Akademii Policji w Szczytnie, szkole policyjnej lub ośrodku szkolenia Policji, biorącemu udział w akcjach lub operacjach policyjnych poza terenem tej jednostki.
2. W przypadku grupowego delegowania policjantów do udziału w akcjach i operacjach, o których mowa w ust. 1 i 1a, dodatek terenowy przysługuje od dnia wyjazdu do dnia powrotu.
3. Dodatek terenowy wypłaca się z dołu do dnia 10 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni na podstawie wykazu dodatkowych należności, zatwierdzonego przez właściwego kierownika jednostki organizacyjnej Policji.
Dodatek wojenny
§ 16a.[Dodatek wojenny] 1. Policjantowi, o którym mowa w art. 36 ust. 4, art. 145a ust. 1, art. 145h ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji lub odbywającemu zagraniczną podróż służbową w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 113 ust. 2 tej ustawy, przebywającemu w strefie działań wojennych lub strefie konfliktu zbrojnego, przysługuje dodatek wojenny.
2. Stawka dodatku, o którym mowa w ust. 1, wynosi:
1) 10% kwoty bazowej - za każdy dzień pobytu w strefie działań wojennych lub strefie konfliktu zbrojnego;
2) 15% kwoty bazowej - za każdy dzień wykonywania zadań w strefie działań wojennych lub strefie konfliktu zbrojnego.
3. W przypadku policjanta spełniającego jednocześnie warunki uprawniające do otrzymania dodatku wojennego na podstawie ust. 2 pkt 1 i 2, wypłaca się dodatek wojenny w wyższej wysokości.
4. Dodatek wojenny wypłaca się miesięcznie z dołu do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym policjant spełnił warunki do jego otrzymania.
Rozdział 4
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 17.[Przepis przejściowy] Policjantowi nie obniża się dodatku służbowego przyznanego na podstawie dotychczasowych przepisów pomimo przekroczenia stawki, o której mowa w § 9 ust. 1.
§ 18.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 grudnia 1998 r. w sprawie uposażenia zasadniczego policjantów, jego wzrostu z tytułu wysługi lat oraz szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości dodatków do uposażenia policjantów (Dz. U. z 1999 r. Nr 6, poz. 47, z późn. zm. ).
§ 19.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1) Obecnie działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne kieruje Minister Spraw Wewnętrznych, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. poz. 1265).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 6 grudnia 2001 r.
Załącznik nr 1
TABELA GRUP ZASZEREGOWANIA STANOWISK SŁUŻBOWYCH POLICJANTÓW ORAZ ODPOWIADAJĄCYCH IM STAWEK UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO WYRAŻONYCH W POSTACI MNOŻNIKÓW KWOTY BAZOWEJ [1]
Lp. | Grupa zaszeregowania | Mnożnik kwoty bazowej | |||
A | B | C | D | ||
1 | 16 | 5,658 | - | - | - |
2 | 15 | 5,046 | - | - | - |
3 | 14a | 3,754 | 3,704 | 3,654 | - |
4 | 14 | 3,690 | 3,640 | 3,591 | - |
5 | 13a | 3,567 | 3,524 | 3,477 | 3,427 |
6 | 13 | 3,524 | 3,477 | 3,427 | 3,384 |
7 | 12 | 3,340 | 3,296 | 3,246 | 3,202 |
8 | 11 | 3,133 | 3,083 | 3,041 | 2,991 |
9 | 10 | 2,955 | 2,905 | 2,855 | 2,810 |
10 | 9 | 2,737 | 2,690 | 2,641 | 2,591 |
11 | 8 | 2,542 | 2,492 | 2,442 | 2,396 |
12 | 7 | - | - | - | 2,352 |
13 | 6 | - | - | - | 2,300 |
14 | 5 | - | - | - | 2,168 |
15 | 4 | - | - | - | 2,077 |
16 | 3 | - | - | - | 2,031 |
17 | 2 | - | - | - | 2,014 |
18 | 1 | - | - | - | 1,915 |
Załącznik nr 2
TABELA ZASZEREGOWANIA STANOWISK SŁUŻBOWYCH POLICJANTÓW DO POSZCZEGÓLNYCH GRUP ORAZ ODPOWIADAJĄCYCH IM POLICYJNYCH STOPNI ETATOWYCH
Użyte w tabeli skróty nazw jednostek organizacyjnych Policji oznaczają:
1) KGP - Komendę Główną Policji,
2) CBŚP - Centralne Biuro Śledcze Policji,
3) CBZC - Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości,
4) CLKP - Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji,
5) KWP - komendę wojewódzką (Stołeczną) Policji,
6) KPP, KMP, KRP - komendę powiatową (miejską, rejonową) Policji,
7) KP - komisariat (komisariat specjalistyczny) Policji,
8) APwSz - Akademię Policji w Szczytnie,
9) SP - szkołę policyjną,
10) OSzP - ośrodek szkolenia Policji,
11) OPP - oddział prewencji Policji i samodzielny pododdział prewencji Policji,
12) SPKP - samodzielny pododdział kontrterrorystyczny Policji,
13) BSWP - Biuro Spraw Wewnętrznych Policji,
14) BOA - Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”.
Lp. | Nazwa stanowiska | Stopień etatowy | Grupa zaszeregowania | Jednostka organizacyjna Policji | |||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
1 | Komendant Główny Policji | generalny inspektor | 16 | KGP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 | I Zastępca Komendanta Głównego Policji, Zastępca Komendanta Głównego Policji | nadinspektor | 15 | KGP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 | Komendant | nadinspektor | 14a |
| CBŚP, BSWP, CBZC |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 | Komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji | nadinspektor | 14a |
|
| KWP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 | Komendant-Rektor | nadinspektor | 14 |
|
|
|
|
|
| APwSz |
|
|
|
|
|
6 | Dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” | nadinspektor | 14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| BOA |
|
7 | Dyrektor | inspektor | 14 |
|
|
|
|
| CLKP |
|
|
|
|
|
|
8 | Dyrektor biura (równorzędnej komórki organizacyjnej) | inspektor | 14 | KGP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 | Zastępca komendanta | inspektor | 13a |
| CBŚP, BSWP, CBZC |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 | I zastępca komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji, zastępca komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji | inspektor | 13a |
|
| KWP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 | Komendant | inspektor | 13 |
|
|
|
|
|
|
| SP |
|
|
|
|
12 | Zastępca Komendanta-Prorektor | inspektor | 13 |
|
|
|
|
|
| APwSz |
|
|
|
|
|
13 | Kanclerz | inspektor | 13 |
|
|
|
|
|
| APwSz |
|
|
|
|
|
14 | Zastępca dyrektora | inspektor | 13 |
|
|
|
|
| CLKP |
|
|
|
|
|
|
15 | Zastępca dyrektora biura (równorzędnej komórki organizacyjnej) | inspektor | 13 | KGP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 | Zastępca Dowódcy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” | inspektor | 13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| BOA |
|
17 | Rzecznik prasowy | inspektor | 13 | KGP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 | Główny księgowy budżetu | inspektor | 13 | KGP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 | Zastępca komendanta | inspektor | 12 |
|
|
|
|
|
|
| SP |
|
|
|
|
20 | Komendant powiatowy (miejski, rejonowy) Policji | inspektor | 12 |
|
|
| KPP, KMP, KRP |
|
|
|
|
|
|
|
|
21 | Naczelnik zarządu | inspektor | 12 | KGP | CBŚP, BSWP, CBZC |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 | Dyrektor instytutu | inspektor | 12 |
|
|
|
|
|
| APwSz |
|
|
|
|
|
23 | Dowódca oddziału | inspektor | 12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| OPP |
|
|
24 | Profesor | inspektor | 12 |
|
|
|
|
|
| APwSz |
|
|
|
|
|
25 | Główny księgowy - naczelnik wydziału | młodszy inspektor | 12 | KGP |
| KWP |
|
|
|
| SP |
|
|
|
|
26 | Kwestor | młodszy inspektor | 12 |
|
|
|
|
|
| APwSz |
|
|
|
|
|
27 | Profesor uczelni | młodszy inspektor | 11 |
|
|
|
|
|
| APwSz |
|
|
|
|
|
28 | Zastępca naczelnika zarządu | młodszy inspektor | 11 | KGP | CBŚP, BSWP, CBZC |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 | Zastępca głównego księgowego - naczelnika wydziału | młodszy inspektor | 11 | KGP |
| KWP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 | Radca | młodszy inspektor | 11 | KGP | CBŚP, BSWP, CBZC | KWP |
|
| CLKP | APwSz | SP |
|
| BOA |
|
31 | Naczelnik wydziału (równorzędnej komórki organizacyjnej) | młodszy inspektor | 11 | KGP | CBŚP, BSWP, CBZC | KWP |
|
| CLKP | APwSz | SP |
|
| BOA |
|
32 | Kierownik rektoratu | młodszy inspektor | 11 |
|
|
|
|
|
| APwSz |
|
|
|
|
|
33 | Kierownik działu | młodszy inspektor | 11 |
|
|
|
|
|
| APwSz |
|
|
|
|
|
34 | I zastępca komendanta powiatowego (miejskiego, rejonowego) Policji, zastępca komendanta powiatowego (miejskiego, rejonowego) Policji | młodszy inspektor | 11 |
|
|
| KPP, KMP, KRP |
|
|
|
|
|
|
|
|
35 | Komendant komisariatu (komisariatu specjalistycznego) Policji1) | młodszy inspektor | 11 |
|
|
|
| KP |
|
|
|
|
|
|
|
36 | Dowódca samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego Policji | młodszy inspektor | 11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| SPKP |
37 | Zastępca dyrektora instytutu | młodszy inspektor | 11 |
|
|
|
|
|
| APwSz |
|
|
|
|
|
38 | Kierownik zakładu | młodszy inspektor | 11 |
|
|
|
|
|
| APwSz | SP |
|
|
|
|
39 | Naczelnik wydziału - radca prawny | młodszy inspektor | 11 | KGP |
| KWP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 | Redaktor naczelny | młodszy inspektor | 11 | KGP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
41 | Kierownik ośrodka | młodszy inspektor | 11 |
|
|
|
|
|
|
|
| OSzP |
|
|
|
42 | Zastępca dowódcy oddziału | młodszy inspektor | 11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| OPP |
|
|
43 | Dowódca samodzielnego pododdziału | młodszy inspektor | 11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| OPP |
|
|
44 | Radca prawny | młodszy inspektor | 11 | KGP | CBŚP, BSWP, CBZC | KWP |
|
| CLKP | APwSz | SP |
|
|
|
|
45 | Adiunkt | młodszy inspektor | 10 |
|
|
|
|
|
| APwSz |
|
|
|
|
|
46 | Dyżurny | młodszy inspektor | 10 | KGP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
47 | Zastępca naczelnika wydziału (równorzędnej komórki organizacyjnej) | podinspektor | 10 | KGP | CBŚP, BSWP, CBZC | KWP |
|
| CLKP | APwSz | SP |
|
| BOA |
|
48 | Zastępca kierownika działu | podinspektor | 10 |
|
|
|
|
|
| APwSz |
|
|
|
|
|
49 | Zastępca komendanta komisariatu (komisariatu specjalistycznego) Policji1) | podinspektor | 10 |
|
|
|
| KP |
|
|
|
|
|
|
|
50 | Zastępca dowódcy samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego Policji | podinspektor | 10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| SPKP |
51 | Kierownik studium | podinspektor | 10 |
|
|
|
|
|
| APwSz | SP |
|
|
|
|
52 | Zastępca kierownika zakładu | podinspektor | 10 |
|
|
|
|
|
| APwSz | SP |
|
|
|
|
53 | Zastępca kierownika ośrodka | podinspektor | 10 |
|
|
|
|
|
|
|
| OSzP |
|
|
|
54 | Zastępca redaktora naczelnego | podinspektor | 10 | KGP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
55 | Rzecznik prasowy | podinspektor | 10 |
| CBŚP, BSWP, CBZC | KWP |
|
| CLKP |
|
|
|
|
|
|
56 | Zastępca dowódcy samodzielnego pododdziału | podinspektor | 10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| OPP |
|
|
57 | Starszy wykładowca | podinspektor | 10 |
|
|
|
|
|
| APwSz | SP | OSzP |
|
|
|
58 | Zastępca dyżurnego | podinspektor | 9 | KGP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
59 | Naczelnik wydziału | podinspektor | 9 |
|
|
| KPP, KMP, KRP | KP1) |
|
|
|
|
|
|
|
60 | Kierownik sekcji | podinspektor | 9 | KGP | CBŚP, BSWP, CBZC | KWP |
|
| CLKP | APwSz | SP |
|
| BOA | SPKP |
61 | Dyżurny | podinspektor | 9 |
| CBŚP, CBZC | KWP | KPP, KMP, KRP | KP1) |
|
|
|
|
|
|
|
62 | Ekspert | podinspektor | 9 | KGP | CBŚP, BSWP, CBZC | KWP | KPP, KMP, KRP |
| CLKP | APwSz | SP |
|
| BOA | SPKP |
63 | Starszy pilot | podinspektor | 9 | KGP |
| KWP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
64 | Starszy mechanik | podinspektor | 9 | KGP |
| KWP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
65 | Komendant komisariatu (komisariatu specjalistycznego) Policji | podinspektor | 9 |
|
|
|
| KP |
|
|
|
|
|
|
|
66 | Radca prawny | podinspektor | 9 |
|
|
| KPP, KMP, KRP |
|
|
|
|
|
|
|
|
67 | Pomocnik dowódcy oddziału | podinspektor | 9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| OPP |
|
|
68 | Lekarz | podinspektor | 9 | KGP |
|
|
|
|
| APwSz | SP |
| OPP |
|
|
69 | Lektor | podinspektor | 9 |
|
|
|
|
|
| APwSz | SP |
|
|
|
|
70 | Wykładowca | podinspektor | 9 |
|
|
|
|
|
| APwSz | SP | OSzP |
|
|
|
71 | Instruktor | podinspektor | 9 |
|
|
|
|
|
| APwSz |
|
|
|
|
|
72 | Zastępca komendanta komisariatu (komisariatu specjalistycznego) Policji | podinspektor | 8 |
|
|
|
| KP |
|
|
|
|
|
|
|
73 | Zastępca naczelnika wydziału | podinspektor | 8 |
|
|
| KPP, KMP, KRP | KP1) |
|
|
|
|
|
|
|
74 | Kapelmistrz | podinspektor | 8 |
|
| KWP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
75 | Kierownik policyjnej izby dziecka | podinspektor | 8 |
|
| KWP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
76 | Dowódca kompanii | podinspektor | 8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| OPP |
|
|
77 | Asystent | podinspektor | 8 |
|
|
|
|
|
| APwSz |
|
|
|
|
|
78 | Młodszy wykładowca | podinspektor | 8 |
|
|
|
|
|
|
| SP | OSzP |
|
|
|
79 | Zastępca dyżurnego | podinspektor | 8 |
| CBŚP, CBZC | KWP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
80 | Zastępca dowódcy kompanii | nadkomisarz | 7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| OPP |
|
|
81 | Kierownik referatu | nadkomisarz | 7 | KGP | CBŚP, BSWP, CBZC | KWP | KPP, KMP, KRP | KP | CLKP | APwSz | SP |
|
| BOA |
|
82 | Dowódca kompanii | nadkomisarz | 7 |
|
|
|
|
|
| APwSz | SP | OSzP |
|
|
|
83 | II kapelmistrz | nadkomisarz | 7 |
|
| KWP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
84 | Dyżurny | nadkomisarz | 7 |
|
|
|
| KP |
|
|
|
|
|
|
|
85 | Specjalista | nadkomisarz | 6 | KGP | CBŚP, BSWP, CBZC | KWP | KPP, KMP, KRP | KP | CLKP | APwSz | SP | OSzP | OPP | BOA | SPKP |
86 | Pilot | nadkomisarz | 6 | KGP |
| KWP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
87 | Mechanik | nadkomisarz | 6 | KGP |
| KWP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
88 | Dyżurny OPP | nadkomisarz | 6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| OPP |
|
|
89 | Dowódca plutonu | nadkomisarz | 6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| OPP |
|
|
90 | Kierownik rewiru dzielnicowych | nadkomisarz | 6 |
|
|
| KPP, KMP, KRP | KP |
|
|
|
|
|
|
|
91 | Kierownik posterunku Policji | nadkomisarz | 6 |
|
|
| KPP, KMP, KRP | KP |
|
|
|
|
|
|
|
92 | Zastępca dyżurnego | nadkomisarz | 6 |
|
|
| KPP, KMP, KRP | KP1) |
|
|
|
|
|
|
|
93 | Kierownik ogniwa | nadkomisarz | 6 | KGP |
| KWP | KPP, KMP, KRP | KP |
| APwSz | SP |
|
| BOA |
|
94 | Instruktor | nadkomisarz | 6 |
|
|
|
|
|
| APwSz | SP | OSzP |
|
|
|
95 | Detektyw | aspirant sztabowy | 5 | KGP | CBŚP, BSWP, CBZC | KWP | KPP, KMP, KRP | KP |
|
|
|
|
|
|
|
96 | Asystent | aspirant sztabowy | 5 | KGP | CBŚP, BSWP, CBZC | KWP | KPP, KMP, KRP | KP | CLKP | APwSz | SP | OSzP | OPP | BOA | SPKP |
97 | Instruktor | aspirant sztabowy | 5 | KGP | CBŚP, BSWP, CBZC | KWP | KPP, KMP, KRP | KP |
|
|
|
| OPP | BOA | SPKP |
98 | Technik kryminalistyki | aspirant sztabowy | 5 |
|
| KWP | KPP, KMP, KRP | KP |
|
|
|
|
|
|
|
99 | Starszy dzielnicowy | aspirant sztabowy | 5 |
|
|
| KPP, KMP, KRP | KP |
|
|
|
|
|
|
|
100 | Dzielnicowy | aspirant sztabowy | 4 |
|
|
| KPP, KMP, KRP | KP |
|
|
|
|
|
|
|
101 | Kontroler ruchu drogowego | aspirant sztabowy | 4 |
|
| KWP | KPP, KMP, KRP | KP |
|
|
|
|
|
|
|
102 | Przewodnik psa służbowego | aspirant sztabowy | 4 |
|
| KWP | KPP, KMP, KRP | KP |
|
|
|
| OPP |
|
|
103 | Dowódca drużyny | aspirant sztabowy | 4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| OPP |
|
|
104 | Pomocnik dyżurnego | aspirant sztabowy | 4 | KGP |
| KWP | KPP, KMP, KRP | KP |
|
|
|
|
|
|
|
105 | Dyżurny samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego Policji | sierżant sztabowy | 3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| SPKP |
106 | Referent | sierżant sztabowy | 3 | KGP | CBŚP, BSWP, CBZC | KWP | KPP, KMP, KRP | KP | CLKP | APwSz | SP | OSzP | OPP | BOA | SPKP |
107 | Pielęgniarka | sierżant sztabowy | 3 | KGP |
|
|
|
|
| APwSz | SP |
| OPP |
|
|
108 | Ratownik medyczny | sierżant sztabowy | 3 | KGP |
|
|
|
|
| APwSz | SP |
| OPP |
|
|
109 | Policjant | starszy sierżant | 2 | KGP | CBŚP, BSWP, CBZC | KWP | KPP, KMP, KRP | KP | CLKP | APwSz | SP | OSzP | OPP | BOA | SPKP |
110 | Kursant | posterunkowy | 1 | KGP | CBŚP, BSWP, CBZC | KWP | KPP, KMP, KRP | KP | CLKP | APwSz | SP | OSzP | OPP | BOA | SPKP |
1) W komisariatach Policji o stanie powyżej 60 etatów.
Załącznik nr 3
TABELA MNOŻNIKÓW KWOTY BAZOWEJ, OD KTÓRYCH SĄ UZALEŻNIONE STAWKI DODATKU ZA STOPIEŃ
Lp. | Nazwa stopnia policyjnego | Mnożnik kwoty bazowej |
1 | generalny inspektor | 1,35 |
2 | nadinspektor | 1,29 |
3 | inspektor | 1,23 |
4 | młodszy inspektor | 1,20 |
5 | podinspektor | 1,18 |
6 | nadkomisarz | 1,16 |
7 | komisarz | 1,15 |
8 | podkomisarz | 1,14 |
9 | aspirant sztabowy | 1,12 |
10 | starszy aspirant | 1,11 |
11 | aspirant | 1,09 |
12 | młodszy aspirant | 1,08 |
13 | sierżant sztabowy | 1,07 |
14 | starszy sierżant | 1,05 |
15 | sierżant | 1,04 |
16 | starszy posterunkowy | 0,99 |
17 | posterunkowy | 0,96 |
Załącznik nr 4
TABELA STANOWISK SŁUŻBOWYCH POLICJANTÓW UPRAWNIAJĄCYCH DO DODATKU FUNKCYJNEGO
Lp. | Stanowisko | Kategoria dodatku funkcyjnego |
1 | Komendant Główny Policji | I |
2 | I Zastępca Komendanta Głównego Policji, zastępca Komendanta Głównego Policji | I |
3 | Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji | I |
4 | Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji | I |
5 | Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości | I |
6 | Komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji | I |
7 | Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie | I |
8 | Dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” | I |
9 | Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji | I |
10 | Dyrektor biura (równorzędnej komórki organizacyjnej) | I |
11 | Zastępca Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji | I |
12 | Zastępca Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Policji | I |
13 | Zastępca Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości | I |
14 | I zastępca komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji, zastępca komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji | I |
15 | Komendant szkoły policyjnej | I |
16 | Zastępca Komendanta-Prorektor Akademii Policji w Szczytnie | I |
17 | Kanclerz | I |
18 | Zastępca dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji | I |
19 | Zastępca dyrektora biura (równorzędnej komórki organizacyjnej) | I |
20 | Zastępca dowódcy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” | I |
21 | Zastępca komendanta szkoły policyjnej | I |
22 | Komendant powiatowy (miejski, rejonowy) Policji | I |
23 | I zastępca komendanta powiatowego (miejskiego, rejonowego) Policji, zastępca komendanta powiatowego (miejskiego, rejonowego) Policji | I |
24 | Komendant komisariatu (komisariatu specjalistycznego) Policji | I |
25 | Zastępca komendanta komisariatu (komisariatu specjalistycznego) Policji | I |
26 | Główny księgowy budżetu | I |
27 | Naczelnik zarządu | II |
28 | Główny księgowy - naczelnik wydziału | II |
29 | Kwestor | II |
30 | Dowódca oddziału | II |
31 | Dyrektor instytutu | II |
32 | Dowódca samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego Policji | II |
33 | Dowódca samodzielnego pododdziału | II |
34 | Zastępca naczelnika zarządu | II |
35 | Zastępca głównego księgowego - naczelnika wydziału | II |
36 | Naczelnik wydziału (równorzędnej komórki organizacyjnej) | II |
37 | Kierownik rektoratu | II |
38 | Kierownik działu | II |
39 | Zastępca dyrektora instytutu | II |
40 | Kierownik zakładu | II |
41 | Naczelnik wydziału - radca prawny | II |
42 | Redaktor naczelny | II |
43 | Kierownik ośrodka | II |
44 | Zastępca dowódcy oddziału | II |
45 | Zastępca naczelnika wydziału (równorzędnej komórki organizacyjnej) | II |
46 | Zastępca kierownika działu | II |
47 | Zastępca dowódcy samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego Policji | II |
48 | Zastępca dowódcy samodzielnego pododdziału | II |
49 | Kierownik studium | II |
50 | Zastępca kierownika zakładu | II |
51 | Zastępca kierownika ośrodka | II |
52 | Zastępca redaktora naczelnego | II |
53 | Kierownik sekcji | II |
54 | Kierownik policyjnej izby dziecka | II |
55 | Kapelmistrz | II |
56 | Dowódca kompanii | II |
57 | Kierownik referatu | II |
58 | Zastępca dowódcy kompanii | II |
59 | II kapelmistrz | II |
60 | Kierownik rewiru dzielnicowych | II |
61 | Kierownik posterunku Policji | II |
62 | Kierownik ogniwa | II |
63 | Profesor | III |
64 | Profesor uczelni | III |
65 | Radca | III |
66 | Radca prawny | III |
67 | Rzecznik prasowy | III |
Załącznik nr 5
TABELA STAWEK DODATKU INSTRUKTORSKIEGO
Lp. | Rodzaj uprawnienia instruktorskiego | Stawka procentowa dodatku |
1 | Instruktor spadochronowy | 15% |
2 | Nurek instruktor | 13% |
3 | Instruktor minerstwa-pirotechniki, | 10% |
[1] Załącznik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 maja 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz.U. poz. 809). Zmiana weszła w życie 30 maja 2024 r. i ma zastosowanie od 1 maja 2024 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00