ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 31 lipca 2015 r.
w sprawie wojewódzkich rad konsultacyjnych do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych
Na podstawie art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. poz. 693) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa organizację i tryb pracy wojewódzkich rad konsultacyjnych do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych.
§ 2.[Podmioty wchodzące w skład wojewódzkiej rady konsultacyjnej do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych] W skład wojewódzkiej rady konsultacyjnej do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych, zwanej dalej „radą”, wchodzą:
1) przewodniczący;
2) członkowie.
§ 3.[Pierwsze posiedzenie rady] 1. Pierwsze posiedzenie rady zwołuje i otwiera marszałek województwa.
2. Na pierwszym posiedzeniu rada wybiera spośród swoich członków przewodniczącego zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustanowionego składu rady.
3. Odwołanie przewodniczącego rady następuje bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustanowionego składu rady.
§ 4.[Zadania przewodniczącego rady] 1. Przewodniczący rady kieruje pracami rady i reprezentuje ją na zewnątrz.
2. Przewodniczący rady w szczególności:
1) ustala terminy, miejsce i porządek obrad posiedzeń rady;
2) przewodniczy posiedzeniom rady;
3) bierze udział w głosowaniach rady;
4) przesyła członkom rady projekty uchwał;
5) podpisuje uchwały i dezyderaty rady;
6) podpisuje protokoły z posiedzeń rady lub podjęcia uchwał za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
3. Jeżeli przewodniczący rady nie może przewodniczyć posiedzeniu rady, zastępuje go wyznaczony przez niego członek rady.
§ 5.[Przygotowywanie materiałów i projektów dokumentów przez członków rady] Członkowie rady mogą z własnej inicjatywy przygotować materiały i projekty dokumentów mających na celu integrację środowisk działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych, które zostaną przedstawione na posiedzeniu rady.
§ 6.[Termin zwoływania posiedzenia rady] 1. Przewodniczący rady zwołuje posiedzenia rady:
1) nie częściej niż raz na pół roku, jeżeli do rady nie wpłynął wniosek o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, przekazany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zwanego dalej „Szefem Urzędu”;
2) w terminie do 30 dni od dnia wpływu pierwszego, licząc od ostatniego posiedzenia rady, wniosku o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, przekazanego przez Szefa Urzędu, chyba że wniosek ten podlega zaopiniowaniu przez radę w trybie określonym w § 9 ust. 3.
2. Rada może obradować, jeżeli jest obecna co najmniej połowa jej ustalonego składu.
§ 7.[Termin przesłania zawiadomienia o posiedzeniu rady] 1. Zawiadomienie o posiedzeniu rady wraz z porządkiem obrad rady oraz projektami uchwał lub innymi materiałami przesyła się członkom rady:
1) za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym albo
2) w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej na wskazany przez członka rady adres elektroniczny
– nie później niż 7 dni przed planowanym terminem posiedzenia.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach projekty uchwał lub inne materiały mogą być doręczone bezpośrednio przed posiedzeniem rady.
§ 8.[Protokół z posiedzenia rady] 1. Z posiedzenia rady jest sporządzany protokół.
2. Protokół z posiedzenia rady powinien zawierać porządek obrad, wykaz członków rady uczestniczących w posiedzeniu rady oraz podjęte ustalenia.
3. Protokół z posiedzenia rady lub wyciąg z protokołu jest doręczany członkom rady bezpośrednio przed kolejnym posiedzeniem rady.
§ 9.[Forma wyrażenia stanowiska rady] 1. Rada wyraża swoje stanowisko w formie uchwały lub dezyderatu.
2. Uchwały lub dezyderaty są podejmowane większością głosów członków rady w obecności co najmniej połowy ustalonego składu rady, w głosowaniu jawnym. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego rady.
3. Projekt uchwały w sprawie wniosku o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, przekazanego przez Szefa Urzędu, może być rozpatrywany i głosowany przez radę za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4. Kierując, w trybie określonym w ust. 3, projekt uchwały w sprawie wniosku o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, przewodniczący rady przesyła członkom rady projekt uchwały wraz z wnioskiem i wyznacza termin, nie krótszy niż 5 dni, na zajęcie stanowiska i oddanie głosu przez członka rady.
5. Członek rady oddaje głos, w trybie określonym w ust. 3, przez przesłanie wiadomości na adres elektroniczny wskazany przez przewodniczącego rady i na adresy elektroniczne pozostałych członków rady oraz przez wskazanie, czy oddaje głos za, przeciw, czy wstrzymuje się od głosu.
6. Za dzień podjęcia uchwały za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej uważa się dzień upływu terminu, o którym mowa w ust. 4, a w przypadku gdy członkowie rady oddali głos przed jego upływem, dzień oddania ostatniego głosu.
7. Do sporządzenia protokołu z podjęcia uchwały za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej stosuje się odpowiednio § 8.
§ 10.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 sierpnia 2015 r.
Minister Pracy i Polityki Społecznej: wz. J. Męcina
1) Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 1260).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00