Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2015 poz. 903
Wersja aktualna od 2015-07-11 do 2026-10-29
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2015 poz. 903
Wersja aktualna od 2015-07-11 do 2026-10-29
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 75 ust. 1 ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2029). 

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)

z dnia 9 czerwca 2015 r.

w sprawie przekazywania informacji z bieżącego dokumentowania przebiegu prac geologicznych

Na podstawie art. 82a ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2015 r. poz. 196) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa:

1) zakres, formę i tryb przekazywania próbek, o których mowa w art. 82 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze, zwanej dalej „ustawą”;

2) zakres, formaty i tryb przekazywania danych geologicznych, o których mowa w art. 82 ust. 2 pkt 1 ustawy, a także wyników badań próbek, o których mowa w art. 82 ust. 2 pkt 2 ustawy;

3) zakres, formaty oraz tryb przekazywania informacji dotyczących parametrów wydobywania węglowodorów ze złoża, o których mowa w art. 49zc ustawy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Wyniki opróbowania otworu wiertniczego lub wyrobiska rozpoznawczego podlegające przekazaniu] 1. Przekazaniu podlegają kompletne wyniki opróbowania otworu wiertniczego lub wyrobiska rozpoznawczego, w szczególności:

1) próby okruchowe poddawane badaniom w ilości nie mniejszej niż ½ objętości próby;

2) rdzenie wiertnicze, zwane dalej „rdzeniem”, w ilości nie mniejszej niż ½ rdzenia przeciętego zgodnie z płaszczyzną równoległą do osi walca, pozostające w stanie nienaruszonym, bez śladów opróbowania tej części rdzenia;

3) rdzeniki boczne – wszystkie, które nie były poddane badaniom powodującym zniszczenie oraz fragmenty pozostałe po wykonaniu badań.

2. Jeżeli zgodnie z wymogami dotyczącymi prawidłowego rozpoznania złoża kopaliny konieczne jest wykonanie badań powodujących zniszczenie całości lub znacznej części próbki, dopuszcza się ograniczenie w koncesji albo w decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych obowiązku przekazania próbek, o którym mowa w ust. 1.

3. Jeżeli zgodnie z wymogami dotyczącymi prawidłowego rozpoznania złoża kopaliny jest niezbędne przeprowadzenie badań geomechanicznych powodujących naruszenie integralności calizny rdzenia, dopuszcza się możliwość ograniczenia w koncesji albo w decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych obowiązku przekazania próbek, o którym mowa w ust. 1, w zakresie dotyczącym ich stanu.

4. W przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3, przekazaniu podlegają kompletne wyniki badań przeprowadzonych na próbkach wraz z podstawowymi informacjami dotyczącymi ilości, litologii i przedziału głębokościowego, z którego pochodzi próbka, która uległa zniszczeniu, lub rdzeń, którego integralność calizny została naruszona.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Zawiadomienie o uzyskaniu kompletu próbek oraz o gotowości do ich przekazania] 1. Przekazujący próbki zawiadamia państwową służbę geologiczną prowadzącą archiwum, o którym mowa w art. 162 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwane dalej „archiwum”, o uzyskaniu kompletu próbek z danego otworu wiertniczego lub wyrobiska rozpoznawczego oraz o gotowości do ich przekazania. Zawiadomienia dokonuje się w postaci papierowej lub elektronicznej.

2. Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, przekazujący próbki dołącza jeden egzemplarz spisu zdawczo-odbiorczego.

3. Wzór spisu zdawczo-odbiorczego:

1) prób okruchowych podlegających przekazaniu do archiwum określa załącznik nr 1 do rozporządzenia;

2) rdzeni podlegających przekazaniu do archiwum określa załącznik nr 2 do rozporządzenia;

3) rdzeników bocznych podlegających przekazaniu do archiwum określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Wstępne sprawdzenie] 1. Archiwum w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w § 3 ust. 1, dokonuje wstępnego sprawdzenia poprawności przekazanego spisu zdawczo-odbiorczego, jego akceptacji oraz ustalenia w porozumieniu z przekazującym próbki terminu i miejsca ich przekazania.

2. W przypadku stwierdzenia błędów w spisie zdawczo-odbiorczym archiwum wzywa przekazującego próbki do dokonania jego korekty.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Przekazywanie próbek w sposób umożliwiający ich identyfikację] 1. W terminie i miejscu, o którym mowa w § 4 ust. 1, przekazujący próbki przekazuje, wraz z czterema egzemplarzami zaakceptowanego spisu zdawczo-odbiorczego, próbki w sposób umożliwiający ich weryfikację.

2. Próbki dostarcza się w opakowaniach zabezpieczających przed ich zanieczyszczeniem lub zniszczeniem, przy czym:

1) próby okruchowe w stanie powietrzno-suchym lub rdzeniki boczne – w zamykanych opakowaniach plastikowych, metalowych lub drewnianych;

2) rdzenie – w skrzynkach drewnianych o stabilnej konstrukcji, posiadających wsuwane przykrywki i umożliwiających umieszczenie w nich rdzenia o długości 1 m.

3. W przypadku rdzenia o średnicy równej lub mniejszej niż 6,5 cm próbki mogą być umieszczane w skrzynkach podwójnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Metryka próbki] 1. Na opakowaniach, w których znajdują się próby okruchowe lub rdzeniki boczne, umieszcza się, w sposób trwały, czytelną metrykę próbki zawierającą następujące dane:

1) nazwę, symbol, numer otworu wiertniczego lub wyrobiska rozpoznawczego, z którego pochodzi próbka;

2) głębokość pobrania próbki;

3) numer pobranej próbki;

4) nazwę podmiotu przekazującego próbki – adresata koncesji albo decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych.

2. Skrzynki z rdzeniami opisuje się, umieszczając:

1) na górnej dłuższej krawędzi dane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, oraz kierunek wiercenia w formie strzałki skierowanej ku spągowi;

2) na ścianie czołowej dane, o których mowa w ust. 1 pkt 1–3, a także numer marszu wraz z numerem kolejnym skrzynki w marszu oznaczonym liczbami rzymskimi;

3) na ścianie bocznej dane, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i 4.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Zabezpieczenie i oznakowanie miejsca zniszczonej części rdzenia] 1. W przypadkach gdy dopuszczona została możliwość zniszczenia całości lub określonej części rdzenia w celu wykonania badań, o których mowa w § 2 ust. 2, w skrzynkach należy zabezpieczyć i oznakować miejsce zniszczonej części rdzenia.

2. W spisie zdawczo-odbiorczym odnotowuje się, które części rdzenia nie podlegają przekazaniu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Sposób przekazywania próbek] Próbki przekazuje się wraz z aktualnym profilem geologicznym otworu wiertniczego lub wyrobiska rozpoznawczego, na którym zaznaczono miejsca dokonania opróbowania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Potwierdzenie dostarczenia próbek] 1. Archiwum potwierdza dostarczenie próbek na spisie zdawczo-odbiorczym.

2. Archiwum dokonuje sprawdzenia zgodności dostarczonych próbek ze spisem zdawczo-odbiorczym oraz z wymaganiami dotyczącymi sposobu oznaczania i przekazania próbek, a następnie potwierdza na spisie zdawczo-odbiorczym ich przyjęcie.

3. W przypadku stwierdzenia niezgodności ze spisem zdawczo-odbiorczym oraz wymaganiami dotyczącymi sposobu oznaczania i przekazania próbek, archiwum opisuje niezgodności i:

1) nanosi poprawki w spisie zdawczo-odbiorczym, jeżeli stwierdzone niezgodności mają charakter techniczny lub redakcyjny i nie wpływają na prawidłowe zewidencjonowanie próbek;

2) odmawia przyjęcia próbek, jeżeli stwierdzone nieprawidłowości uniemożliwiają ich zewidencjonowanie, oraz powiadamia o tym organ właściwy do udzielenia koncesji albo wydania decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych; do powiadomienia dołącza się spis zdawczo-odbiorczy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Potwierdzenie przyjęcia próbek] 1. Po potwierdzeniu przyjęcia, o którym mowa w § 9 ust. 2, dwa egzemplarze spisu zdawczo-odbiorczego pozostają w archiwum, a dwa kolejne archiwum przesyła przekazującemu próbki.

2. W terminie 14 dni od dnia otrzymania spisu zdawczo-odbiorczego przekazujący próbki przesyła jeden egzemplarz tego spisu organowi właściwemu do udzielenia koncesji albo wydania decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Obowiązki informacyjne podmiotu, na rzecz którego została wydana koncesja albo decyzja zatwierdzająca projekt robót geologicznych] Podmiot, na rzecz którego została wydana koncesja albo decyzja zatwierdzająca projekt robót geologicznych, przekazuje do archiwum albo do archiwum i organu koncesyjnego dane uzyskane w wyniku bieżącego dokumentowania przebiegu prac geologicznych, w tym robót geologicznych, w zakresie:

1) parametrów otworu wiertniczego lub wyrobiska rozpoznawczego, oraz wyników wykonanych badań;

2) parametrów i wyników wykonanych badań geofizycznych;

3) wyników badań próbek uzyskanych w trakcie bieżąco prowadzonych prac geologicznych oraz badań rdzeni archiwalnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Informacje i dane, o którym mowa w § 11 pkt 1] 1. W przypadku, o którym mowa w § 11 pkt 1, przekazaniu podlegają w szczególności następujące informacje i dane dotyczące:

1) nazwy otworu wiertniczego lub wyrobiska rozpoznawczego;

2) numeru koncesji albo decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych;

3) celu i zakresu prac geologicznych;

4) zleceniodawcy i wykonawcy prac geologicznych;

5) lokalizacji przestrzennej obejmujące: współrzędne i położenie administracyjne, głębokość i wymiary otworu wiertniczego lub wyrobiska rozpoznawczego, trajektorię otworu wiertniczego, kąt nachylenia i azymut przebiegu wyrobiska rozpoznawczego;

6) konstrukcji otworu wiertniczego oraz przebiegu i parametrów technicznych wiercenia;

7) zakresu wykonanych badań specjalistycznych, pomiarów, obserwacji oraz opróbowania;

8) parametrów wykonanych badań specjalistycznych oraz wyników wszystkich pomiarów i obserwacji, w tym:

a) dane dotyczące litologii i stratygrafii,

b) miejsca pobrania rdzeni i rdzeników bocznych,

c) geofizyka wiertnicza wykonana w otworze wiertniczym obejmująca:

– profilowania elektrometryczne,

– profilowania radiometryczne,

– profilowania termometryczne,

– profilowania sejsmometryczne,

– profilowania magnetometryczne,

– profilowania akustyczne,

– profilowania grawimetryczne,

– pomiary obrazujące ścianę otworu wiertniczego oraz upad warstw skalnych,

d) parametry zabiegów szczelinowania,

e) zestaw pomiarów monitoringu sejsmicznego prowadzonego podczas zabiegów szczelinowania (mikrosejsmika),

f) wyniki prób złożowych i próbnej eksploatacji;

9) przewierconych i ujętych poziomów wodonośnych, w tym: głębokości położenia stropu i spągu poziomu wodonośnego, głębokości położenia zwierciadła wody, wielkości dopływu wody do otworu, wyników pompowań i zatłaczania wody, wyników badań fizyczno-chemicznych wody w otworze i pobranych próbkach oraz rozpuszczonych w wodzie gazów.

2. Informacje, o których mowa w ust. 1, przedstawia się w wymienionej kolejności w oddzielnym dokumencie dla każdego otworu wiertniczego albo wyrobiska rozpoznawczego (dokumentacja wynikowa otworu wiertniczego albo wyrobiska rozpoznawczego).

3. Dokument, o którym mowa w ust. 2, przekazywany w postaci elektronicznej jest zapisaną na informatycznym nośniku danych kopią dokumentu w postaci papierowej.

4. Informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 5, przedstawia się w postaci zbioru danych oraz oznacza się na załączniku graficznym wykonanym na:

1) podkładzie topograficznym w odpowiednio dobranej skali, jednak nie mniejszej niż 1:50 000 – dla obszarów lądowych;

2) mapie sytuacyjno-batymetrycznej w odpowiednio dobranej skali, jednak nie mniejszej niż 1:200 000 – dla obszarów morskich.

5. Informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 6, 7, 8 lit. a i b oraz pkt 9, przedstawia się w postaci zbioru danych oraz oznacza się na załączniku graficznym w postaci profilu geologicznego otworu wiertniczego albo wyrobiska rozpoznawczego.

6. Informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. c i e, przedstawia się w postaci cyfrowych zbiorów danych oraz oznacza się na załączniku graficznym w postaci profilu geologicznego otworu wiertniczego albo wyrobiska rozpoznawczego. Dane cyfrowe są dostarczane do archiwum za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych określonych w Biuletynie Informacji Publicznej organu koncesyjnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Informacje i dane, o którym mowa w § 11 pkt 2] 1. W przypadku, o którym mowa w § 11 pkt 2, przekazaniu podlegają w szczególności następujące informacje i dane dotyczące:

1) numeru koncesji albo decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych;

2) celu i zakresu prac geologicznych;

3) zleceniodawcy i wykonawcy prac geologicznych;

4) lokalizacji przestrzennej obejmujące: współrzędne i położenie administracyjne, głębokość rozpoznania, kierunek lub azymut profilu;

5) parametrów wykonanych badań geofizycznych oraz wyników wszystkich pomiarów i obserwacji, w tym:

a) sejsmika 2D i sejsmika 3D:

– rekordy polowe z podaniem numeru profilu, nazwy zdjęcia 3D, roku wykonania pomiarów w nazwach profili sejsmicznych, z nawigacją lub z nawigacją w osobnych plikach,

– komplet pomiarów strefy małych prędkości dla obszarów lądowych,

– dane przetworzone,

– wyniki przetworzenia (reprocessingu) danych archiwalnych,

b) pomiary elektryczne,

c) pomiary radarowe,

d) pomiary magnetometryczne w postaci katalogów danych pomiarowych zawierających: numer i współrzędne punktu pomiarowego, datę i godzinę pomiaru, wartość zmierzoną, wartość zmiany dobowej, wartość anomalii magnetycznej obliczonej dla epoki 1982.5,

e) pomiary magnetotelluryczne w postaci zestawu danych wynikowych w formacie SEG-EDI,

f) pomiary ziemskiego pola grawitacyjnego (grawimetria) w postaci katalogów danych pomiarowych zawierających: numer i współrzędne punktu pomiarowego, wysokość nad poziomem morza, wartość zmierzoną, wartość poprawki topograficznej, wartość anomalii w redukcji Bouguera;

6) pomiarów i obserwacji towarzyszących wykonanym badaniom geofizycznym.

2. Informacje, o których mowa w ust. 1, przedstawia się w wymienionej kolejności w oddzielnym dokumencie (dokumentacja wynikowa badań geofizycznych).

3. Dokument, o którym mowa w ust. 2, przekazywany w postaci elektronicznej jest zapisaną na informatycznym nośniku danych kopią dokumentu w postaci papierowej.

4. Informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 4, przedstawia się w postaci zbioru danych oraz oznacza się na załączniku graficznym wykonanym na:

1) podkładzie topograficznym w odpowiednio dobranej skali, jednak nie mniejszej niż 1:50 000 – dla obszarów lądowych;

2) mapie sytuacyjno-batymetrycznej w odpowiednio dobranej skali, jednak nie mniejszej niż 1:200 000 – dla obszarów morskich.

5. Informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6, przedstawia się w postaci cyfrowych zbiorów danych. Dane cyfrowe są dostarczane do archiwum za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych określonych w Biuletynie Informacji Publicznej organu koncesyjnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Wyniki badania próbek podlegające przekazaniu] 1. Wyniki badania próbek uzyskanych w trakcie bieżąco prowadzonych prac geologicznych oraz badań rdzeni archiwalnych podlegają przekazaniu w zakresie uwarunkowanym rodzajem posiadanej koncesji. Przekazaniu podlegają w szczególności:

1) w przypadku koncesji obejmującej działalność w zakresie poszukiwania lub rozpoznawania złóż węglowodorów wyniki dotyczące:

a) pomiarów parametrów petrofizycznych, w tym: porowatość, przepuszczalność, szczelinowatość,

b) analiz litologicznych, sedymentologicznych, biostratygraficznych, paleontologicznych, petrograficznych, mineralogicznych ilościowych i jakościowych oraz geochemicznych, wraz z fotografiami próbek skał i obrazami próbek skał uzyskanymi z wykorzystaniem: mikroskopu optycznego, luminescencji katodowej, skaningowego mikroskopu elektronowego, tomografii komputerowej,

c) analiz fizyko-chemicznych gazu ziemnego, ropy naftowej, wód złożowych,

d) analiz materii organicznej, w tym:

– petrologia materii organicznej,

– stopień refleksyjności witrynitu,

– całkowita zawartość węgla organicznego,

– parametry z analiz pirolitycznych,

e) pomiarów parametrów geomechanicznych z analiz próbek skalnych,

f) pomiarów parametrów desorpcji, w przypadku złóż węglowodorów z formacji łupkowych oraz węglowodorów zamkniętych;

2) w przypadku koncesji obejmującej działalność w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż węgla kamiennego wyniki dotyczące:

a) stopnia refleksyjności witrynitu,

b) wartości opałowej,

c) zawartości popiołu,

d) całkowitej zawartości siarki,

e) zawartości części lotnych,

f) wilgotności próbki;

3) w przypadku koncesji obejmującej działalność w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż węgla brunatnego wyniki dotyczące:

a) wartości opałowej,

b) zawartości popiołu,

c) całkowitej zawartości siarki,

d) zawartości części lotnych,

e) wilgotności próbki,

f) temperatury topliwości popiołu w atmosferze utleniającej (spiekania, mięknięcia, topnienia i płynięcia),

g) składu ziarnowego skał płonych nadkładu,

h) współczynnika wodoprzepuszczalności z pompowań próbnych;

4) w przypadku koncesji obejmującej działalność w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż rud surowców metalicznych wyniki dotyczące:

a) koncentracji pierwiastków metalicznych w procentach wagowych,

b) składu jakościowego minerałów kruszcowych;

5) w przypadku koncesji obejmującej działalność w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż surowców skalnych i chemicznych wyniki badań geochemicznych definiujących parametry surowcowe danej kopaliny oraz badań mineralogicznych, petrologicznych oraz fizykomechanicznych;

6) w przypadku koncesji obejmującej działalność w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż wód leczniczych, termalnych i solanek wyniki dotyczące:

a) terenowych pomiarów właściwości fizyczno-chemicznych wody, w tym:

– odczyn,

– przewodność elektrolityczna właściwa,

– temperatura na wypływie i w złożu,

– zawartość gazów rozpuszczonych w wodzie, jeżeli występują,

– oznaczenia jonów wskaźnikowych,

b) laboratoryjnych oznaczeń właściwości fizyczno-chemicznych wody, w tym:

– barwa, mętność, zapach, smak,

– odczyn, – potencjał redox,

– przewodność elektrolityczna właściwa,

– twardość ogólna,

– twardość węglanowa,

– twardość niewęglanowa,

– składniki mineralne zdysocjowane,

– składniki mineralne niezdysocjowane, w tym kwas metakrzemowy i kwas metaborowy,

– suma składników stałych,

– składniki gazowe, jeżeli występują,

c) wykonanych laboratoryjnych oznaczeń składu izotopowego,

d) laboratoryjnych oznaczeń właściwości fizyczno-chemicznych gazów rozpuszczonych w wodzie;

7) w przypadku koncesji obejmującej działalność w zakresie poszukiwania lub rozpoznawania kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla oraz określania warunków hydrogeologicznych i geologiczno-inżynierskich na potrzeby podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów lub podziemnego składowania dwutlenku węgla wyniki dotyczące:

a) badań składu mineralnego prób geologicznych,

b) parametrów geochemicznych,

c) parametrów petrofizycznych, w tym:

– porowatość całkowita, efektywna, dynamiczna,

– porowatość makroporów, mezoporów, nanoporów,

– przepuszczalność całkowita,

– przepuszczalność makroszczelin, mezoszczelin, nanoszczelin,

d) parametrów geomechanicznych z analiz próbek z nowych i archiwalnych otworów,

e) badań wykonanych na archiwalnych rdzeniach wiertniczych.

2. Informacje, o których mowa w ust. 1, przedstawia się w postaci cyfrowych zbiorów danych. Dane cyfrowe są dostarczane odpowiednio do archiwum albo archiwum i organu koncesyjnego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych określonych w Biuletynie Informacji Publicznej organu koncesyjnego.

3. W celu zapewnienia użyteczności danych, o których mowa w ust. 1, dane te uzupełnia się każdorazowo o informacje dotyczące:

1) nazwy otworu wiertniczego lub wyrobiska rozpoznawczego;

2) numeru koncesji;

3) celu i zakresu prac geologicznych;

4) zleceniodawcy i wykonawcy prac geologicznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Informacje przekazywane przez podmiot prowadzący działalność w zakresie wydobywania węglowodorów ze złoża] 1. Podmiot prowadzący działalność w zakresie wydobywania węglowodorów ze złoża przekazuje do archiwum i organu koncesyjnego informacje dotyczące parametrów wydobycia węglowodorów ze złoża według stanu na koniec danego miesiąca kalendarzowego.

2. Informacje, o których mowa w ust. 1, podlegają przekazaniu, w zależności od rodzaju wydobywanej kopaliny, w podziale na kategorie udokumentowanych zasobów i obejmują w szczególności:

1) ilość:

a) wydobytego gazu ziemnego,

b) wydobytej ropy naftowej,

c) wydobytych: gazu ziemnego, ropy naftowej lub kondensatu, jako kopalin towarzyszących,

d) wydobytego metanu z pokładów węgla jako kopaliny głównej,

e) wydobytej wody złożowej,

f) zatłoczonej substancji do złoża;

2) liczbę otworów, którymi:

a) wydobywano kopalinę,

b) zatłaczano wodę złożową lub inną substancję.

3. W odniesieniu do węglowodorów z formacji łupkowych oraz węglowodorów zamkniętych poza informacjami, o których mowa w ust. 2, przekazaniu podlegają również informacje dotyczące parametrów wydobywania węglowodorów ze złoża:

1) ciśnienie:

a) głowicowe statyczne i dynamiczne,

b) denne statyczne i dynamiczne;

2) temperatura na dnie otworu;

3) wyniki pomiarów hydrodynamicznych;

4) wyniki testów złożowych (ciśnienie głowicowe statyczne i dynamiczne oraz wydajność płynów złożowych).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Formaty przekazywania danych] 1. Dane i informacje, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, opracowane w postaci elektronicznej przekazywane są do archiwum albo archiwum i organu koncesyjnego w formatach określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia wraz z metadanymi.

2. Dane dotyczące lokalizacji przestrzennej przedstawia się zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 października 2012 r. w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych (Dz. U. poz. 1247).

3. Dokumenty elektroniczne uwzględniają wymagania dotyczące niezbędnych elementów struktury dokumentów elektronicznych oraz wymagania techniczne, jakim powinny odpowiadać informatyczne nośniki danych przekazywane do archiwów państwowych, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 2a i 2c ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2011 r. Nr 123, poz. 698, z późn. zm.2)).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Zawiadomienie archiwum o zamiarze przekazania dokumentów lub informatycznych nośników danych] 1. Przekazujący dokumenty lub informatyczne nośniki danych zawierające informację geologiczną zawiadamia archiwum o zamiarze ich przekazania.

2. Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, dołącza się trzy egzemplarze spisu zdawczo-odbiorczego dokumentów lub informatycznych nośników danych przekazywanych do archiwum sporządzonego według wzoru określonego w załączniku nr 5 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.[Wymogi dotyczące przekazywania dokumentów lub informatycznych nośników danych] 1. Dokumenty lub informatyczne nośniki danych są przekazywane w formie uporządkowanej w bezpiecznym dla danego nośnika opakowaniu wykonanym z materiałów zapewniających ochronę przed uszkodzeniem mechanicznym, chemicznym oraz biologicznym.

2. Dokumenty wytworzone na nośniku papierowym powinny być złożone do formatu A4 oraz zabezpieczone przed zdekompletowaniem.

3. Przekazujący dokumenty lub informatyczne nośniki danych opisuje je, umieszczając na wierzchniej stronie każdego opakowania nazwę wykonawcy, nazwę podmiotu, który sfinansował prace będące źródłem informacji zawartej w przekazywanych materiałach, roczne daty krańcowe wytworzenia materiałów w danym opakowaniu, sygnaturę opakowania (numer spisu zdawczo-odbiorczego i numer pozycji opakowania w spisie zdawczo-odbiorczym) oraz liczbę dokumentów i stron – w przypadku dokumentów papierowych, lub liczbę i rodzaj – w przypadku informatycznych nośników danych.

4. Dokumenty lub informatyczne nośniki danych przed przekazaniem należy zapakować w sposób ustalony z archiwum.

5. Dokumenty lub informatyczne nośniki danych przekazywane do archiwum powinny być wyszczególnione w spisie zdawczo-odbiorczym w kolejności zgodnej z nadanym im układem.

6. Przed przyjęciem dokumentów lub informatycznych nośników danych archiwum sprawdza stan oraz prawidłowość uporządkowania tych materiałów, a następnie potwierdza na spisie zdawczo-odbiorczym ich przyjęcie.

7. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości dotyczących stanu lub uporządkowania dokumentów lub informatycznych nośników danych uniemożliwiających ich przyjęcie archiwum odmawia ich przyjęcia oraz powiadamia o tym fakcie organ właściwy do udzielenia koncesji albo wydania decyzji o zatwierdzeniu projektu robót geologicznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 19.[Potwierdzenie przyjęcia] 1. Po potwierdzeniu przyjęcia, o którym mowa w § 18 ust. 6, jeden egzemplarz spisu zdawczo-odbiorczego pozostaje w archiwum, a dwa kolejne archiwum przesyła przekazującemu próbki.

2. W terminie 14 dni od dnia otrzymania spisu zdawczo-odbiorczego przekazujący próbki przesyła jeden egzemplarz tego spisu organowi właściwemu do udzielenia koncesji albo wydania decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Środowiska: M.H. Grabowski


1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. poz. 1267).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 171, poz. 1016, z 2014 r. poz. 822 oraz z 2015 r. poz. 566.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Środowiska
z dnia 9 czerwca 2015 r. (poz. 903)

Załącznik nr 1

WZÓR - SPIS ZDAWCZO-ODBIORCZY PRÓB OKRUCHOWYCH PODLEGAJĄCYCH PRZEKAZANIU DO CENTRALNEGO ARCHIWUM GEOLOGICZNEGO

Załącznik nr 2

WZÓR - SPIS ZDAWCZO-ODBIORCZY RDZENI WIERTNICZYCH PODLEGAJĄCYCH PRZEKAZANIU DO CENTRALNEGO ARCHIWUM GEOLOGICZNEGO

Załącznik nr 3

WZÓR - SPIS ZDAWCZO-ODBIORCZY RDZENNIKÓW BOCZNYCH PODLEGAJĄCYCH PRZEKAZANIU DO CENTRALNEGO ARCHIWUM GEOLOGICZNEGO

Załącznik nr 4

FORMATY DANYCH I INFORMACJI, O KTÓRYCH MOWA W § 1 PKT 2 I 3 ROZPORZĄDZENIA, OPRACOWANYCH W POSTACI ELEKTRONICZNEJ PRZEKAZYWANYCH DO ARCHIWUM ALBO ARCHIWUM I ORGANU KONCESYJNEGO

Lp.

Rodzaj danych

Dopuszczalny format

1

dane dotyczące wykonanego wyrobiska: lokalizacja,

głębokość,

kąt nachylenia,

azymut przebiegu,

wymiary wyrobiska,

zakres wykonanych bezpośrednio pomiarów, obserwacji, opróbowania,

wyniki pomiarów i obserwacji dokonanych w wyrobisku

xml*, xlsx

2

załączniki graficzne, np.: mapy, rysunki, fotografie

pliki grafiki wektorowej:

EPS

pliki grafiki rastrowej:

TIFF

dla map zalecane: SHP, GML, geobaza plikowa

GDB

3

dane sejsmiczne polowe, dane sejsmiczne przetworzone

Seg-y/seg-d

4

reprocessing

Seg-y

5

nawigacja do danych sejsmicznych

UKOOA, SPS

6

statyka

Seg-2/seg-y, txt

7

źródłowe dane geofizyki otworowej, przetworzone dane geofizyki otworowej

pliki LAS, LIS, DLIS,

xml*, xlsx,

pliki tekstowe ASCII

8

wyniki profilowania prędkości średnich

wyniki pionowego profilowania sejsmicznego

wyniki pomiarów wielkości dopływu do otworu

wyniki terenowych i laboratoryjnych oznaczeń właściwości fizyczno-chemicznych

wody oraz gazów rozpuszczonych w wodzie

pliki LAS pliki seg-y/seg-d

9

wyniki pomiarów i obserwacji towarzyszących wykonanym badaniom geofizycznym

xml*, xlsx,

pliki tekstowe ASCII

10

dane z pomiarów elektrooporowych

xml*, xlsx,

pliki tekstowe ASCII

11

rezultaty tomografii elektrooporowej

dat, xlsx

12

wyniki konduktometrii

dat, xlsx

13

rezultaty pomiarów radarowych

RADAN, MALA RD3, MALA RD6, PULSEEKKO, SEG-Y, SEG2, IDS, RADSYS, ASCII

14

dane z pomiarów magnetotellurycznych

Seg-edi

15

wyniki badań grawimetrycznych

xml*, xlsx, pliki tekstowe ASCII

16

rezultaty badań magnetometrycznych

xml*, xlsx, pliki tekstowe ASCII

17

wyniki pomiarów piezometrycznych

wyniki próbnych pompowań hydrogeologicznych

xml*, xlsx,

pliki tekstowe ASCII

18

wyniki badań geologicznych dla konwencjonalnych i niekonwencjonalnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego

xml*, xlsx,

pliki tekstowe ASCII

19

wyniki badań geologicznych dla węgla kamiennego, węgla brunatnego, rud surowców metalicznych

xml*, xlsx,

pliki tekstowe ASCII

20

parametry wydobywania węglowodorów

xml*, xlsx,

pliki tekstowe ASCII

21

dane przedstawiające historię produkcji (naturalną wydajność odwiertu) po

wykonaniu stymulacji złoża;

historyczny zapis naturalnego przepływu płynów złożowych (ropa naftowa, gaz

ziemny, woda złożowa)

historyczny zapis spadku ciśnienia przepływu (spadku ciśnienia złożowego/dennego)

xml*, xlsx,

pliki tekstowe ASCII


* Dane i informacje w formacie xml przekazuje się wraz ze schematem danych xsd.

Załącznik nr 5

WZÓR - SPIS ZDAWCZO-ODBIORCZY DOKUMENTÓW LUB INFORMATYCZNYCH NOŚNIKÓW DANYCH PODLEGAJĄCYCH PRZEKAZANIU DO CENTRALNEGO ARCHIWUM GEOLOGICZNEGO

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00