Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2015-05-12 do 2016-11-30
Wersja archiwalna od 2015-05-12 do 2016-11-30
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 lutego 2015 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego
Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Ustanowienie Pełnomocnika] 1. Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego, zwanego dalej „Pełnomocnikiem”.
2. Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
§ 2.[Zadania Pełnomocnika] Do zadań Pełnomocnika należy analiza, ocena i wdrożenie zaleceń i rekomendacji wynikających z przeglądu:
1) struktury instytucjonalnej zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego;
2) systemu finansowania działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego;
3) systemu kształcenia dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego;
4) systemu badań wypadków w transporcie i w ruchu drogowym.
§ 3.[Realizacja zadań przez Pełnomocnika] 1. Pełnomocnik wykonuje swoje zadania we współdziałaniu z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Państwową Komisją Badania Wypadków Kolejowych, Państwową Komisją Badania Wypadków Lotniczych, Państwową Komisją Badania Wypadków Morskich oraz właściwymi organami administracji rządowej, które są zobowiązane do współpracy i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań.
2. Pełnomocnik może występować do właściwych organów administracji rządowej, wskazując problemy należące do zakresu jego zadań, których rozwiązanie należy do kompetencji tych organów, z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy i zajęcie stanowiska.
3. Pełnomocnik, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań:
1) podejmuje współpracę z organami administracji publicznej;
2) może podejmować współpracę z organizacjami pozarządowymi.
§ 4.[Projekty dokumentów rządowych] Pełnomocnik może wnosić, za zgodą Prezesa Rady Ministrów i w porozumieniu z Ministrem Infrastruktury i Rozwoju, opracowane przez siebie projekty dokumentów rządowych, wynikające z zakresu jego działania, do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.
§ 5.[Obowiązki sprawozdawcze wobec Rady Ministrów] 1. Pełnomocnik, w porozumieniu z Ministrem Infrastruktury i Rozwoju, przedstawia Radzie Ministrów:
1) analizy, oceny i wnioski wiążące się z zakresem jego działania;
2) półroczne sprawozdania ze swojej działalności.
2. Pełnomocnik informuje Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Infrastruktury i Rozwoju o zagrożeniach w realizacji powierzonych mu zadań.
§ 6.[Powołanie rady lub zespołu opiniodawczego lub doradczego] 1. Prezes Rady Ministrów, na wniosek Pełnomocnika, może powołać radę lub zespół opiniodawczy lub doradczy.
2. Pełnomocnik, w zakresie powierzonych mu zadań, może zlecać przeprowadzanie badań i ekspertyz.
§ 7.[Obsługa] Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową zapewnia Pełnomocnikowi Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
§ 8.[Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika] Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części, których dysponentem jest Minister Infrastruktury i Rozwoju.
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: E. Kopacz