ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 stycznia 2000 r.
w sprawie organu inspekcyjnego dla jednostek pływających Marynarki Wojennej oraz trybu przeprowadzania przeglądów i inspekcji, a także ich rodzajów
z dnia 10 stycznia 2000 r. (Dz.U. z 2000 r., Nr 3, poz. 40)
t.j. z dnia 9 grudnia 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 1745)
Na podstawie art. 7 ust. 6 ustawy z dnia 16 marca 1995 r. o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki (Dz. U. z 2012 r. poz. 1244 oraz z 2014 r. poz. 1554) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Cel powołania organu] Rozporządzenie określa organ inspekcyjny dla jednostek pływających Marynarki Wojennej, powołany w celu zapewnienia przestrzegania przez te jednostki wymagań w zakresie zapobiegania zanieczyszczaniu morza, oraz rodzaje i tryb przeprowadzania przeglądów i inspekcji.
§ 2.[Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych] Organem inspekcyjnym dla jednostek pływających Marynarki Wojennej jest Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, zwany dalej „organem inspekcyjnym”.
§ 3.[Przeglądy i inspekcje jednostek pływających] Jednostki pływające Marynarki Wojennej, zwane dalej „jednostkami pływającymi”, podlegają następującym przeglądom i inspekcjom:
1) przeglądowi wstępnemu, przed wprowadzeniem jednostki pływającej do eksploatacji, jak również po zainstalowaniu na takiej jednostce po raz pierwszy urządzeń i instalacji służących zapobieganiu zanieczyszczaniu morza;
2) przeglądom okresowym, dokonywanym na jednostce pływającej jeden raz na trzy lata, licząc od daty ostatniego przeglądu okresowego;
3) przeglądom dodatkowym, przeprowadzanym po naprawie lub wymianie urządzeń i instalacji służących do zapobiegania zanieczyszczaniu morza;
4) inspekcjom doraźnym, dokonywanym na jednostce pływającej, która została poddana przeglądowi.
§ 4.[Cel i wyniki przeglądu] 1. Celem przeglądu, o którym mowa w § 3 pkt 1–3, jest sprawdzenie konstrukcji oraz rozmieszczenia wyposażenia i sprzętu, a także sprawdzenie dokumentacji eksploatacyjnej w zakresie zgodności z wymaganiami określonymi w odrębnych przepisach.
2. Wyniki przeglądu, a w szczególności stwierdzone usterki, wpisywane są do formularza taktyczno-technicznego jednostki pływającej. W przypadku negatywnego wyniku przeglądu organ inspekcyjny może nie dopuścić tej jednostki do eksploatacji i wyznaczyć odpowiedni termin do zaistnienia lub przywrócenia stanu zgodnego z wymaganiami, o których mowa w ust. 1.
§ 5.[Cel inspekcji, protokół] 1. Celem inspekcji, o której mowa w § 3 pkt 4, jest sprawdzenie, czy stan techniczny jednostki pływającej, jej wyposażenia oraz urządzeń i instalacji nie powoduje zagrożenia zanieczyszczeniem morza oraz czy prowadzona jest prawidłowo bieżąca dokumentacja w tym zakresie.
2. Z inspekcji sporządza się protokół zawierający w szczególności wskazanie stwierdzonych usterek, który doręcza się dowódcy jednostki pływającej. W przypadku negatywnego wyniku inspekcji organ inspekcyjny może wstrzymać eksploatację jednostki do czasu usunięcia zagrożenia, o którym mowa w ust. 1. W protokole inspekcji określa się też termin usunięcia usterek.
§ 6.[Ponowne dopuszczenie jednostki pływającej do eksploatacji] Warunkiem ponownego dopuszczenia jednostki pływającej do eksploatacji jest pozytywny wynik kolejnej inspekcji albo przeglądu dodatkowego.
§ 7.[Termin pierwszego przeglądu] Pierwszy przegląd jednostek pływających, będących w eksploatacji w dniu wejścia w życie rozporządzenia, powinien być przeprowadzony w terminie do dnia 31 grudnia 2002 r.
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00