ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 listopada 2014 r.
w sprawie szczegółowych warunków i sposobu prowadzenia czynności związanych z nadzorem nad wydawaniem dokumentów w krajowym przewozie drogowym
Na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i sposób prowadzenia czynności związanych z nadzorem nad wydawaniem zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego przez organ, o którym mowa w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, licencji i zezwoleń w krajowym transporcie drogowym oraz zaświadczeń na krajowy niezarobkowy przewóz drogowy, a także dokumenty stosowane przy wykonywaniu czynności nadzorczych i ich wzory.
§ 2.[Definicje] Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1) organ nadzoru – właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora transportu drogowego, który sprawuje nadzór nad wydawaniem zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego przez organ, o którym mowa w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, licencji i zezwoleń w krajowym transporcie drogowym oraz zaświadczeń na krajowy niezarobkowy przewóz drogowy;
2) jednostka kontrolowana – organ samorządu terytorialnego upoważniony na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym do wydawania zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencji i zezwoleń w krajowym transporcie drogowym oraz zaświadczeń na krajowy niezarobkowy przewóz drogowy.
§ 3.[Postępowanie kontrolne jednostki kontrolowanej] Organ nadzoru, w ramach czynności, o których mowa w § 1, przeprowadza postępowanie kontrolne jednostki kontrolowanej, zwane dalej „kontrolą”.
§ 4.[Rodzaje kontroli] Kontrola może być przeprowadzana jako kontrola:
1) planowa – zgodnie z planem kontroli,
2) doraźna – poza planem kontroli lub
3) sprawdzająca – mająca na celu sprawdzenie podjęcia przez jednostkę kontrolowaną działań zmierzających do usunięcia ujawnionych nieprawidłowości oraz wykonania zaleceń pokontrolnych wynikających z uprzednio przeprowadzonej kontroli planowej albo doraźnej.
§ 5.[Kontrola planowa] 1. Kontrola planowa, o której mowa w § 4 pkt 1, jest przeprowadzana przez organ nadzoru na podstawie planu kontroli, sporządzanego na okres roku kalendarzowego; plan kontroli organ nadzoru przesyła Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego w terminie do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego poprzedzającego okres objęty planem kontroli.
2. Główny Inspektor Transportu Drogowego zatwierdza plan kontroli w terminie do dnia 30 listopada roku kalendarzowego poprzedzającego okres objęty planem kontroli. Główny Inspektor Transportu Drogowego może w powyższym terminie odmówić zatwierdzenia planu kontroli i wezwać do jego uzupełnienia lub wprowadzenia w nim zmian.
3. Organ nadzoru w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania, o którym mowa w ust. 2, przesyła poprawiony plan kontroli.
4. Poprawiony plan kontroli zatwierdzany jest przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.
5. Plan kontroli zawiera w szczególności:
1) nazwę i siedzibę jednostki kontrolowanej;
2) termin przeprowadzenia kontroli;
3) zakres kontroli.
6. Wzór planu kontroli określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 6.[Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli] 1. Kontrolę przeprowadza się na podstawie pisemnego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli udzielonego przez organ nadzoru, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. Organ nadzoru wyznacza kierownika zespołu kontrolnego spośród upoważnionych pracowników.
§ 7.[Zawiadomienie o kontroli jednostki kontrolowanej] 1. Upoważniony do przeprowadzenia kontroli pracownik organu nadzoru, zwany dalej „kontrolującym”, sporządza zawiadomienie o kontroli jednostki kontrolowanej, określając w nim w szczególności:
1) dane dotyczące jednostki kontrolowanej;
2) rodzaj kontroli i jej zakres;
3) okres objęty kontrolą;
4) datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli;
5) dane dotyczące pracowników upoważnionych do przeprowadzenia kontroli;
6) wniosek o wskazanie przez kierownika jednostki kontrolowanej lub osobę przez niego pisemnie upoważnioną, w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, w jakiej postaci, papierowej albo elektronicznej, ma być prowadzona dokumentacja kontrolna. W przypadku braku takiego wskazania dokumentacja kontrolna prowadzona będzie w postaci wskazanej przez organ nadzoru.
2. Organ nadzoru doręcza zawiadomienie jednostce kontrolowanej nie później niż na 7 dni przed dniem rozpoczęcia kontroli.
3. Organ nadzoru prowadzi ewidencję przeprowadzonych kontroli.
§ 8.[Kontrola sprawdzająca] Kontrolę sprawdzającą, o której mowa w § 4 pkt 3, organ nadzoru może przeprowadzić nie później niż w terminie 3 lat, licząc od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym została przeprowadzona kontrola planowa lub doraźna w danej jednostce kontrolowanej.
§ 9.[Czynności kontrolne] 1. Czynności kontrolne przeprowadza się w godzinach pracy jednostki kontrolowanej.
2. W miarę potrzeby czynności kontrolne mogą być przeprowadzane również w siedzibie organu nadzoru.
§ 10.[Ustalenie stanu faktycznego] 1. Kontrolujący:
1) ustala i sprawdza stan faktyczny oraz prawny;
2) kontroluje dokumentację składaną przez przedsiębiorców do jednostki kontrolowanej potwierdzającą spełnienie wymagań dla uzyskania zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencji i zezwoleń w krajowym transporcie drogowym oraz zaświadczeń na krajowy niezarobkowy przewóz drogowy;
3) dąży do wyjaśnienia wszystkich okoliczności związanych z:
a) udzielaniem, odmową udzielenia, zmianą oraz zawieszaniem lub cofaniem zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego,
b) udzielaniem, odmową udzielenia, zmianą lub cofaniem licencji i zezwoleń w krajowym transporcie drogowym,
c) wydawaniem, odmową wydania, zmianą lub stwierdzeniem nieważności zaświadczeń na krajowy niezarobkowy przewóz drogowy,
d) wydawaniem wypisów i wtórników zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencji i zezwoleń w krajowym transporcie drogowym oraz zaświadczeń na krajowy niezarobkowy przewóz drogowy,
e) przedłużaniem ważności zezwoleń w krajowym transporcie drogowym;
4) informuje kierownika jednostki kontrolowanej o ujawnionych nieprawidłowościach, które wymagają niezwłocznego podjęcia działań w celu ich usunięcia;
5) opracowuje zalecenia pokontrolne.
2. Kontrolujący ustala stan faktyczny na podstawie zebranych materiałów, stanowiących dowody w prowadzonym postępowaniu kontrolnym.
§ 11.[Wyjaśnienia] 1. Kierownik jednostki kontrolowanej:
1) zapewnia warunki niezbędne do sprawnego przeprowadzenia kontroli;
2) przedstawia i udostępnia na żądanie kontrolującego dokumenty i materiały dotyczące zakresu przedmiotowego kontroli;
3) niezwłocznie informuje kontrolującego o podjętych w trakcie kontroli działaniach w celu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości;
4) udziela kontrolującemu pisemnych lub ustnych wyjaśnień w zakresie objętym kontrolą w wyznaczonym przez kontrolującego terminie;
5) sporządza uwierzytelnione odpisy i wyciągi z dokumentów oraz zestawień i danych niezbędnych do kontroli w wyznaczonym przez kontrolującego terminie.
2. Pracownicy jednostki kontrolowanej udzielają kontrolującemu pisemnych lub ustnych wyjaśnień w sprawach dotyczących kontroli w wyznaczonym przez kontrolującego terminie.
§ 12.[Protokół] 1. Kierownik zespołu kontrolnego, na podstawie ustalonego stanu faktycznego i prawnego, w przypadku przeprowadzenia:
1) kontroli planowej lub doraźnej, sporządza protokół kontroli, zwany dalej „protokołem”, którego wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia;
2) kontroli sprawdzającej, sporządza sprawozdanie z kontroli, zwane dalej „sprawozdaniem”, którego wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2. Protokół oraz sprawozdanie podpisują kierownik zespołu kontrolnego i kierownik jednostki kontrolowanej lub osoba przez niego pisemnie upoważniona.
3. Kierownik jednostki kontrolowanej lub osoba przez niego pisemnie upoważniona może odmówić podpisania protokołu lub sprawozdania.
4. Kierownik zespołu kontrolnego sporządza dokument, w którym odnotowuje odmowę, w postaci papierowej albo elektronicznej, w zależności od postaci, w jakiej prowadzona jest dokumentacja, oraz przyczynę odmowy podpisania protokołu lub sprawozdania, wskazując przy tym odpowiednio numer protokołu lub sprawozdania, którego dotyczy odmowa.
5. Kierownik jednostki kontrolowanej lub osoba przez niego pisemnie upoważniona może zgłosić na piśmie zastrzeżenia lub wyjaśnienia dotyczące ustaleń zawartych w protokole lub sprawozdaniu, w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołu lub sprawozdania.
§ 13.[Odrzucenie zastrzeżeń] 1. Organ nadzoru odrzuca zastrzeżenia zgłoszone przez osobę nieuprawnioną lub wniesione po terminie, o którym mowa w § 12 ust. 5, informując o tym fakcie zgłaszającego zastrzeżenia lub jednostkę kontrolowaną.
2. Organ nadzoru przekazuje na piśmie jednostce kontrolowanej swoje stanowisko do zastrzeżeń lub wyjaśnień zgłoszonych przez kierownika jednostki kontrolowanej lub osobę przez niego pisemnie upoważnioną odpowiednio do protokołu lub sprawozdania, w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania.
§ 14.[Wystąpienie pokontrolne] 1. Po zakończeniu kontroli i zajęciu stanowiska w sprawie zgłoszonych zastrzeżeń lub wyjaśnień organ nadzoru sporządza wystąpienie pokontrolne i przekazuje je jednostce kontrolowanej.
2. Wzór wystąpienia pokontrolnego określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
3. Kierownik jednostki kontrolowanej lub osoba przez niego pisemnie upoważniona, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wystąpienia pokontrolnego przez jednostkę kontrolowaną, informuje organ nadzoru o podjętych działaniach lub przyczynach niepodjęcia działań.
4. W przypadku niepodjęcia działań, o których mowa w ust. 3, lub niepoinformowania organu nadzoru o przyczynach niepodjęcia tych działań organ nadzoru przekazuje o tym informację do właściwego miejscowo wojewody.
§ 15.[Sprawozdanie z realizacji planu kontroli] Organ nadzoru przekazuje Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku następującego po roku, którego dotyczy plan kontroli, sprawozdanie z realizacji planu kontroli, o którym mowa w § 5, oraz informację o przeprowadzonych kontrolach doraźnych i sprawdzających w okresie objętym sprawozdaniem.
§ 16.[Formularze] Formularze, określone według wzorów ustalonych w załącznikach nr 1–5 do niniejszego rozporządzenia, sporządza się:
1) w postaci papierowej albo
2) w postaci elektronicznej opatrzonej przez kierownika jednostki kontrolowanej, organ nadzoru lub osobę sporządzającą dokument bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, o którym mowa w ustawie z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. z 2013 r. poz. 262 oraz z 2014 r. poz. 1662), lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
§ 17.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.2)
Prezes Rady Ministrów: E. Kopacz
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2014 r. poz. 486, 805, 915 i 1310.
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu prowadzenia czynności związanych z nadzorem nad wydawaniem dokumentów w krajowym przewozie drogowym (Dz. U. Nr 114, poz. 778), które zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 5 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców (Dz. U. poz. 567 i 914) utraciło moc z dniem 16 sierpnia 2014 r.
Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 7 listopada 2014 r. (poz. 1704)
Załącznik nr 1
WZÓR – PLAN KONTROLI
Załącznik nr 2
WZÓR – UPOWAŻNIENIE
Załącznik nr 3
WZÓR – PROTOKÓŁ KONTROLI
Strona 1
Załącznik nr 4
WZÓR – SPRAWOZDANIE Z KONTROLI
Załącznik nr 5
WZÓR – WYSTĄPIENIE POKONTROLNE
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00