Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2014-11-14 do 2016-08-20
Wersja archiwalna od 2014-11-14 do 2016-08-20
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 22 października 2014 r.
w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych oraz środowiskowych norm jakości dla substancji priorytetowych2)
Na podstawie art. 38a ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa sposób klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych, w tym:
1) sposób klasyfikacji:
a) elementów fizykochemicznych, biologicznych i hydromorfologicznych, w oparciu o wchodzące w ich skład wskaźniki jakości, dla poszczególnych kategorii jednolitych części wód, uwzględniający różne typy wód powierzchniowych,
b) stanu ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych w ciekach naturalnych, jeziorach lub innych zbiornikach naturalnych, wodach przejściowych oraz wodach przybrzeżnych, uwzględniający klasyfikację elementów, o których mowa w lit. a,
c) potencjału ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych sztucznych i silnie zmienionych, uwzględniający klasyfikację elementów, o których mowa w lit. a,
d) stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych i środowiskowe normy jakości dla substancji priorytetowych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 38d ust. 4 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne oraz dla innych zanieczyszczeń, służące klasyfikacji tego stanu;
2) sposób interpretacji wyników badań wskaźników jakości, o których mowa w pkt 1 lit. a;
3) sposób oceny stanu jednolitych części wód powierzchniowych;
4) sposób prezentacji wyników klasyfikacji:
a) stanu ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych, o którym mowa w pkt 1 lit. b,
b) potencjału ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych, o którym mowa w pkt 1 lit. c,
c) stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych;
5) częstotliwość dokonywania:
a) klasyfikacji poszczególnych elementów, o których mowa w pkt 1 lit. a,
b) klasyfikacji stanu ekologicznego, potencjału ekologicznego i stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych.
§ 2.[Wartości graniczne wskaźników jakości wód] 1. Elementy fizykochemiczne, biologiczne i hydromorfologiczne klasyfikuje się na podstawie kryteriów wyrażonych jako wartości graniczne wskaźników jakości wód, z uwzględnieniem typów wód powierzchniowych.
2. Wartości graniczne wskaźników jakości wód, o których mowa w ust. 1, odnoszące się do jednolitych części wód powierzchniowych w ciekach naturalnych, takich jak struga, strumień, potok, kanał oraz rzeka, niewyznaczonych jako jednolite części wód sztuczne lub silnie zmienione, są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3. Wartości graniczne wskaźników jakości wód, o których mowa w ust. 1, odnoszące się do jednolitych części wód powierzchniowych, takich jak jezioro lub inny naturalny zbiornik wodny, w tym jezior lub innych zbiorników naturalnych wyznaczonych jako jednolite części wód silnie zmienione, oraz sztuczny zbiornik wodny, są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
4. Wartości graniczne wskaźników jakości wód, o których mowa w ust. 1, odnoszące się do jednolitych części wód powierzchniowych, takich jak wody przejściowe, w tym wyznaczonych jako jednolite części wód silnie zmienione, są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
5. Wartości graniczne wskaźników jakości wód, o których mowa w ust. 1, odnoszące się do jednolitych części wód powierzchniowych, takich jak wody przybrzeżne, w tym wyznaczonych jako jednolite części wód silnie zmienione, są określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
6. Wartości graniczne wskaźników jakości wód, o których mowa w ust. 1, odnoszące się do jednolitych części wód powierzchniowych, takich jak kanał, struga, strumień, potok oraz rzeka, wyznaczonych jako sztuczne lub silnie zmienione, są określone w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
7. Wartości graniczne wskaźników jakości wód, o których mowa w ust. 1, z grupy substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (specyficzne zanieczyszczenia syntetyczne i niesyntetyczne), odnoszące się do jednolitych części wód powierzchniowych wszystkich kategorii, są określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
§ 3.[Klasyfikacja stanu ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych] 1. Stan ekologiczny jednolitych części wód powierzchniowych w ciekach naturalnych, jeziorach lub innych zbiornikach naturalnych, wodach przejściowych oraz wodach przybrzeżnych klasyfikuje się na podstawie wyników klasyfikacji elementów fizykochemicznych, biologicznych i hydromorfologicznych.
2. Sposób klasyfikacji stanu ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych, o którym mowa w ust. 1, oraz sposób interpretacji wyników badań wskaźników jakości wód wchodzących w skład elementów fizykochemicznych, biologicznych i hydromorfologicznych jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
§ 4.[Klasyfikacja potencjału ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych] 1. Potencjał ekologiczny jednolitych części wód powierzchniowych sztucznych i silnie zmienionych klasyfikuje się na podstawie wyników klasyfikacji elementów fizykochemicznych, biologicznych i hydromorfologicznych.
2. Sposób klasyfikacji potencjału ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych sztucznych i silnie zmienionych, o którym mowa w ust. 1, oraz sposób interpretacji wyników badań wskaźników jakości wód wchodzących w skład elementów fizykochemicznych, biologicznych i hydromorfologicznych jest określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia.
§ 5.[Klasyfikacja stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych] 1. Stan chemiczny jednolitych części wód powierzchniowych klasyfikuje się na podstawie wyników badań obecności substancji priorytetowych i innych zanieczyszczeń.
2. Środowiskowe normy jakości dla substancji priorytetowych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 38d ust. 4 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne oraz dla innych zanieczyszczeń, o których mowa w ust. 1, rozumiane jako stężenie określonego zanieczyszczenia lub grupy zanieczyszczeń w wodzie, osadach wodnych lub w faunie i florze wodnej, które nie powinno być przekroczone z uwagi na ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska, są określone w załączniku nr 9 do rozporządzenia.
3. Sposób klasyfikacji stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia.
§ 6.[Ocena stanu jednolitych części wód powierzchniowych] 1. Stan jednolitych części wód powierzchniowych ocenia się, uwzględniając wyniki klasyfikacji stanu ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych i wyniki klasyfikacji stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych.
2. Stan jednolitych części wód powierzchniowych sztucznych i silnie zmienionych ocenia się, uwzględniając wyniki klasyfikacji potencjału ekologicznego i wyniki klasyfikacji stanu chemicznego tych jednolitych części wód.
3. Sposób oceny stanu jednolitych części wód powierzchniowych, o których mowa w ust. 1 i 2, jest określony w załączniku nr 11 do rozporządzenia.
§ 7.[Wyniki klasyfikacji stanu ekologicznego, potencjału ekologicznego i stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych] 1. Wyniki klasyfikacji stanu ekologicznego, potencjału ekologicznego i stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych przedstawia się na mapie, z wykorzystaniem kolorów.
2. Sposób prezentacji wyników klasyfikacji stanu ekologicznego, potencjału ekologicznego i stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych jest określony w załączniku nr 12 do rozporządzenia.
§ 8.[Częstotliwość dokonywania klasyfikacji poszczególnych elementów fizykochemicznych, biologicznych i hydromorfologicznych] Klasyfikacji poszczególnych elementów fizykochemicznych, biologicznych i hydromorfologicznych dokonuje się z następującą częstotliwością:
1) corocznie, najpóźniej do końca I kwartału po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym były wykonywane badania – w przypadku jednolitych części wód wszystkich kategorii, z wyjątkiem jezior lub innych naturalnych zbiorników wodnych oraz sztucznych zbiorników wodnych;
2) corocznie, najpóźniej do końca piątego miesiąca po zakończeniu cyklu, w którym były wykonywane badania – w przypadku jednolitych części wód takich, jak jezioro lub inny naturalny zbiornik wodny oraz sztuczny zbiornik wodny.
§ 9.[Częstotliwość dokonywania klasyfikacji stanu ekologicznego, potencjału ekologicznego i stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych] Klasyfikacji stanu ekologicznego, potencjału ekologicznego i stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych dokonuje się corocznie:
1) najpóźniej do końca I półrocza po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym były wykonywane badania – w przypadku jednolitych części wód powierzchniowych objętych monitoringiem diagnostycznym w roku, którego dotyczy ocena;
2) najpóźniej do końca I półrocza po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym były wykonywane badania – w przypadku jednolitych części wód powierzchniowych zagrożonych niespełnieniem celów środowiskowych objętych monitoringiem operacyjnym w roku, którego dotyczy ocena, odpowiednio do zrealizowanego programu badań;
3) najpóźniej do końca czwartego miesiąca po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym były wykonywane badania – w przypadku wykonywania klasyfikacji w punktach pomiarowo-kontrolnych.
§ 10.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych oraz środowiskowych norm jakości dla substancji priorytetowych (Dz. U. Nr 257, poz. 1545).
§ 11.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Środowiska: M.H. Grabowski
1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - gospodarka wodna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. poz. 1267).
2) Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia:
1) dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej (Dz. Urz. WE L 327 z 22.12.2000, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne; rozdz. 15, t. 5, str. 275);
2) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/105/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie środowiskowych norm jakości w dziedzinie polityki wodnej, zmieniającej i w następstwie uchylającej dyrektywy Rady 82/176/EWG, 83/513/EWG, 84/156/EWG, 84/491/EWG i 86/280/EWG oraz zmieniającej dyrektywę 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz. Urz. UE L 348 z 24.12.2008, str. 84, z późn. zm.);
3) dyrektywy Komisji 2009/90/WE z dnia 31 lipca 2009 r. ustanawiającej, na mocy dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, specyfikacje techniczne w zakresie analizy i monitorowania stanu chemicznego wód (Dz. Urz. UE L 201 z 01.08.2009, str. 36).
3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2012 r. poz. 951 i 1513, z 2013 r. poz. 21 i 165 oraz z 2014 r. poz. 659, 822, 850 i 1146.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Środowiska
z dnia 22 października 2014 r. (poz. 1482)
Załącznik nr 1
WARTOŚCI GRANICZNE WSKAŹNIKÓW JAKOŚCI WÓD ODNOSZĄCE SIĘ DO JEDNOLITYCH CZĘŚCI WÓD POWIERZCHNIOWYCH W CIEKACH NATURALNYCH, TAKICH JAK STRUGA, STRUMIEŃ, POTOK, KANAŁ ORAZ RZEKA, NIEWYZNACZONYCH JAKO JEDNOLITE CZĘŚCI WÓD SZTUCZNE LUB SILNIE ZMIENIONE
Numer wskaźnika jakości wód | Nazwa wskaźnika jakości wód | Jednostka | Wartość graniczna wskaźnika jakości wód właściwa dla klasy: | ||||
I | II | III | IV | V | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1 | Elementy biologiczne | ||||||
1.1 | Fitoplankton |
| |||||
1.1.1-1.1.5 | Wskaźnik fitoplanktonowy IFPL1) | – | ≥ 0,8 | ≥ 0,6 | ≥ 0,4 | ≥ 0,2 | < 0,2 |
1.2 | Fitobentos |
| |||||
1.2.1–1.2.2 | Multimetryczny indeks okrzemkowy (IO)2) | – | > 0,75 | ≥ 0,55 | ≥ 0,35 | ≥ 0,15 | < 0,15 |
Multimetryczny indeks okrzemkowy (IO)3) | – | > 0,69 | ≥ 0,50 | ≥ 0,30 | ≥ 0,15 | < 0,15 | |
Multimetryczny indeks okrzemkowy (IO)4) | – | > 0,66 | ≥ 0,48 | ≥ 0,30 | ≥ 0,15 | < 0,15 | |
Multimetryczny indeks okrzemkowy (IO)5) | – | > 0,61 | ≥ 0,44 | ≥ 0,30 | ≥ 0,15 | < 0,15 | |
Multimetryczny indeks okrzemkowy (IO)6) | – | > 0,54 | ≥ 0,39 | ≥ 0,30 | ≥ 0,15 | < 0,15 | |
1.3 | Makrofity |
| |||||
1.3.1-1.3.2 | Makrofitowy indeks rzeczny7) | – | ≥ 65,6 | ≥ 50,7 | ≥ 38,8 | ≥ 24,0 | < 24,0 |
Makrofitowy indeks rzeczny8) | – | ≥ 61,8 | ≥ 48,1 | ≥ 37,0 | ≥ 23,3 | < 23,3 | |
Makrofitowy indeks rzeczny9) | – | ≥ 55,4 | ≥ 42,0 | ≥ 31,4 | ≥ 18,0 | < 18,0 | |
Makrofitowy indeks rzeczny10) | – | ≥ 48,3 | ≥ 37,7 | ≥ 27,0 | ≥ 16,4 | < 16,4 | |
Makrofitowy indeks rzeczny11) | – | ≥ 46,5 | ≥ 37,8 | ≥ 29,0 | ≥ 20,3 | < 20,3 | |
Makrofitowy indeks rzeczny12) | – | ≥ 46,8 | ≥ 36,6 | ≥ 26,4 | ≥ 16,1 | < 16,1 | |
Makrofitowy indeks rzeczny13) | – | ≥ 47,1 | ≥ 36,8 | ≥ 26,5 | ≥ 16,2 | < 16,2 | |
Makrofitowy indeks rzeczny14) | – | ≥ 44,5 | ≥ 35,0 | ≥ 25,4 | ≥ 15,8 | < 15,8 | |
Makrofitowy indeks rzeczny15) | – | ≥ 44,7 | ≥ 36,5 | ≥ 28,2 | ≥ 20,0 | < 20,0 | |
1.5 | Makrobezkręgowce bentosowe |
| |||||
1.5.1-1.5.4 | Wskaźnik wielometryczny MMI_PL16) | – | ≥ 0,674 | ≥ 0,614 | ≥ 0,409 | ≥ 0,205 | < 0,205 |
Wskaźnik wielometryczny MMI_PL17) | – | ≥ 0,860 | ≥ 0,667 | ≥ 0,445 | ≥ 0,222 | < 0,222 | |
Wskaźnik wielometryczny MMI_PL18) | – | ≥ 0,891 | ≥ 0,698 | ≥ 0,465 | ≥ 0,233 | < 0,233 | |
Wskaźnik wielometryczny MMI_PL19) | – | ≥ 0,908 | ≥ 0,716 | ≥ 0,477 | ≥ 0,239 | < 0,239 | |
Wskaźnik wielometryczny MMI_PL20) | – | ≥ 0,903 | ≥ 0,717 | ≥ 0,478 | ≥ 0,239 | < 0,239 | |
Wskaźnik wielometryczny MMI_PL21) | – | ≥ 0,893 | ≥ 0,687 | ≥ 0,458 | ≥ 0,229 | < 0,229 | |
1.6 | Ichtiofauna |
| |||||
1.6.1-1.6.4 | Wskaźnik EFI+22) | – | ≥ 0,911 | ≥ 0,755 | ≥ 0,503 | ≥ 0,252 | < 0,252 |
Wskaźnik EFI+23) | – | ≥ 0,939 | ≥ 0,655 | ≥ 0,437 | ≥ 0,218 | < 0,218 | |
Wskaźnik EFI+24) | – | ≥ 0,917 | ≥ 0,562 | ≥ 0,375 | ≥ 0,187 | < 0,187 | |
Wskaźnik IBI25) | – | ≥ 0,883 | ≥ 0,750 | ≥ 0,600 | ≥ 0,400 | < 0,400 | |
Wskaźnik IBI26) | – | ≥ 0,883 | ≥ 0,750 | ≥ 0,600 | ≥ 0,400 | < 0,400 | |
2 | Elementy hydromorfologiczne (wspierające elementy biologiczne) | ||||||
2.1 | Reżim hydrologiczny | ||||||
2.1.1.a | Ilość i dynamika przepływu wody | – | Różnice do 15% przepływu średniego | Wartości granicznych nie ustala się. | |||
2.1.2 | Połączenie z częściami wód podziemnych | – | Przyjmuje się, że wartością graniczną I klasy jest połączenie z wodami podziemnymi odpowiadające warunkom niezakłóconym lub zbliżonym do tych warunków. Wartości granicznych dla pozostałych klas nie ustala się. | ||||
2.2 | Ciągłość strugi, strumienia, potoku lub rzeki | ||||||
2.2.1 | Liczba i rodzaj barier | – | Brak barier27) |
| |||
2.2.2 | Przemieszczanie się organizmów wodnych | – | Ciągłość rzeki nie jest zakłócona na skutek działalności antropogenicznych i pozwala na niezakłóconą migrację organizmów wodnych i transport osadów. |
| |||
2.3 | Warunki morfologiczne | ||||||
2.3.1.a | Głębokość strugi, strumienia, potoku lub rzeki i zmienność szerokości | Przyjmuje się, że wartością graniczną I klasy jakości wody są kształty koryta, zmienność szerokości i głębokości, prędkości przepływu, warunki podłoża oraz warunki i struktura stref nadbrzeżnych odpowiadające całkowicie warunkom niezakłóconym lub zbliżone do tych warunków. Wartości granicznych dla pozostałych klas nie ustala się. | |||||
2.3.2.a | Struktura i podłoże koryta strugi, strumienia, potoku lub rzeki | ||||||
2.3.3.a | Struktura strefy nadbrzeżnej | ||||||
2.3.4.a | Szybkość prądu | ||||||
3 | Elementy fizykochemiczne (wspierające elementy biologiczne) | ||||||
3.1 | Grupa wskaźników charakteryzujących stan fizyczny, w tym warunki termiczne | ||||||
3.1.1 | Temperatura wody | °C | ≤ 22 | ≤ 24 | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.1.5 | Zawiesina ogólna | mg/l | ≤ 25 | ≤ 50 | |||
3.2 | Grupa wskaźników charakteryzujących warunki tlenowe (warunki natlenienia) i zanieczyszczenia organiczne | ||||||
3.2.1 | Tlen rozpuszczony | mg O2/l | ≥ 7 | ≥ 5 | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.2.2 | Pięciodobowe biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT5) | mg O2/l | ≤ 3 | ≤ 6 | |||
3.2.3 | Chemiczne zapotrzebowanie tlenu ChZT – Mn (indeks nadmanganiowy) | mg O2/l | ≤ 6 | ≤ 12 | |||
3.2.4 | Ogólny węgiel organiczny28) | mg C/l | ≤ 10 | ≤ 15 | |||
Ogólny węgiel organiczny29) | mg C/l | ≤ 15 | ≤ 20 | ||||
3.2.6 | Chemiczne zapotrzebowanie tlenu ChZT – Cr | mg O2/l | ≤ 25 | ≤ 30 | |||
3.3 | Grupa wskaźników charakteryzujących zasolenie | ||||||
3.3.2 | Przewodność w 20°C | µS/cm | ≤ 1000 | ≤ 1500 | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.3.3 | Substancje rozpuszczone | mg/l | ≤ 500 | ≤ 800 | |||
3.3.4 | Siarczany | mg SO4/l | ≤ 150 | ≤ 250 | |||
3.3.5 | Chlorki | mg Cl/l | ≤ 200 | ≤ 300 | |||
3.3.6 | Wapń | mg Ca/l | ≤ 10030) | ≤ 20030) | |||
3.3.7 | Magnez | mg Mg/l | ≤ 5030) | ≤ 10030) | |||
3.3.8 | Twardość ogólna31) | mg CaCO3/l | ≤ 200 | ≤ 300 | |||
Twardość ogólna32) | mg CaCO3/l | ≤ 300 | ≤ 500 | ||||
3.4 | Grupa wskaźników charakteryzujących zakwaszenie (stan zakwaszenia) | ||||||
3.4.1 | Odczyn pH | pH | 6-8,5 | 6-9 | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.4.2 | Zasadowość ogólna31) | mg CaCO3/l | ≤ 100 | ≤ 150 | |||
Zasadowość ogólna32) | mg CaCO3/l | ≤ 150 | ≤ 250 | ||||
3.5 | Grupa wskaźników charakteryzujących warunki biogenne (substancje biogenne) | ||||||
3.5.1 | Azot amonowy | mg N-NH4/l | ≤ 0,78 | ≤ 1,56 | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.5.2 | Azot Kjeldahla (Norg + NNH4) | mg N/l | ≤ 1 | ≤ 2 | |||
3.5.3 | Azot azotanowy | mg N-NO3/l | ≤ 2,2 | ≤ 5,0 | |||
3.5.5 | Azot ogólny | mg N/l | ≤ 5 | ≤ 10 | |||
3.5.6 | Fosforany | mg PO4/l | ≤ 0,20 33) | ≤ 0,3133) | |||
3.5.7 | Fosfor ogólny | mg P/l | ≤ 0,2 | ≤ 0,4 |
Objaśnienia:
1) Dla cieków naturalnych typu (typy wód powierzchniowych z podziałem na kategorie określają przepisy wydane na podstawie art. 38a ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne): 19, 20, 24 i 25 (dla wszystkich czterech typów o powierzchni zlewni od źródła do punktu pomiarowo-kontrolnego ≥ 5000 km2; dopuszczalne jest wykonanie oceny dla cieków naturalnych o powierzchni zlewni mniejszej niż 5000 km2, jeżeli jest to uzasadnione wydłużonym czasem retencji (obecność w zlewni cieku jezior lub zbiorników zaporowych)) oraz wszystkich cieków typu 21.
2) Dla cieków naturalnych typu: 1-3.
3) Dla cieków naturalnych typu: 4, 5, 8 i 10.
4) Dla cieków naturalnych typu: 6, 7, 9, 12, 14 i 15.
5) Dla cieków naturalnych typu: 16–18, 23 i 26.
6) Dla cieków naturalnych typu: 19, 20, 24 i 25.
7) Dla cieków naturalnych typu: 1 zlokalizowanych w Tatrach na wysokości > 1500 m.
8) Dla cieków naturalnych typu: 1 (innych niż te, o których mowa w odnośniku 6), 3, 4, 8, 11 i 13.
9) Dla cieków naturalnych typu: 2, 7, 9, 12 i 14.
10) Dla cieków naturalnych typu: 5 i 6.
11) Dla cieków naturalnych typu: 10 i 15.
12) Dla cieków naturalnych typu: 16 i 17 (bez względu na powierzchnię zlewni) oraz następujących typów: 19, 22, 25 (będących rzekami piaszczystymi) i 26 (będących rzekami piaszczystymi) – o powierzchni zlewni od źródła do punktu pomiarowo-kontrolnego ≤ 1000 km2.
13) Dla cieków naturalnych typu: 18 (bez względu na powierzchnię zlewni) oraz typu 20 o powierzchni zlewni od źródła do punktu pomiarowo-kontrolnego ≤ 1000 km2.
14) Dla cieków naturalnych typu: 23 i 24 (bez względu na powierzchnię zlewni) oraz 25 i 26 (będących rzekami organicznymi o powierzchni zlewni od źródła do punktu pomiarowo-kontrolnego ≤ 1000 km2).
15) Dla cieków naturalnych typu: 21 (bez względu na powierzchnię zlewni) oraz typu 19, 20 i 22 – o powierzchni zlewni od źródła do punktu pomiarowo-kontrolnego > 1000 km2.
16) Dla cieków naturalnych typu: 1 i 2.
17) Dla cieków naturalnych typu: 3–5, 8 i 10.
18) Dla cieków naturalnych typu: 6, 7, 9 i 11–15.
19) Dla cieków naturalnych typu: 17.
20) Dla cieków naturalnych typu: 16, 18–22 i 26.
21) Dla cieków naturalnych typu: 23–25.
22) Dla cieków naturalnych typu: 1-20 oraz 22, z dominacją ryb łososiowatych. Jeżeli wskaźnik diadromiczny (D) przyjmuje wartości < 0,500, klasę należy obniżyć o 1.
23) Dla cieków naturalnych typu: 1-20 oraz 22, nadających się do brodzenia, z dominacją ryb karpiowatych. Jeżeli wskaźnik diadromiczny (D) przyjmuje wartości < 0,500, klasę należy obniżyć o 1.
24) Dla cieków naturalnych typu: 1-20 oraz 22, z dominacją ryb karpiowatych. Wartość wskaźnika przy wykonywaniu połowów z łodzi. Jeżeli wskaźnik diadromiczny (D) przyjmuje wartości < 0,500, klasę należy obniżyć o 1.
25) Dla cieków naturalnych typu: 21. Jeżeli wskaźnik diadromiczny (D) przyjmuje wartości < 0,500, klasę należy obniżyć o 1.
26) Dla cieków naturalnych typu: 23–25.
27) Nie dotyczy barier naturalnych.
28) Dla cieków naturalnych typów innych niż 23 i 24.
29) Dla cieków naturalnych typu: 23 i 24.
30) Podane wartości graniczne odnoszą się do metali w formie rozpuszczonej.
31) Dla cieków naturalnych typu: 1, 3-5, 8 i 10.
32) Dla cieków naturalnych typu: 2, 6, 7, 9, 12 i 14–26.
33) Podane wartości dotyczą ortofosforanów.
Załącznik nr 2
WARTOŚCI GRANICZNE WSKAŹNIKÓW JAKOŚCI WÓD ODNOSZĄCE SIĘ DO JEDNOLITYCH CZĘŚCI WÓD POWIERZCHNIOWYCH, TAKICH JAK JEZIORO LUB INNY NATURALNY ZBIORNIK WODNY, W TYM JEZIOR LUB INNYCH ZBIORNIKÓW NATURALNYCH WYZNACZONYCH JAKO JEDNOLITE CZĘŚCI WÓD SILNIE ZMIENIONE, ORAZ SZTUCZNY ZBIORNIK WODNY
Numer wskaźnika jakości wód | Nazwa wskaźnika jakości wód | Jednostka | Wartość graniczna wskaźnika jakości wód właściwa dla klasy: | Uwagi | ||||
I | II | III | IV | V | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
1 | Elementy biologiczne | |||||||
1.1 | Fitoplankton |
| ||||||
1.1.1-1.1.5 | Indeks fitoplanktonowy dla polskich jezior (PMPL) | – | ≤ 1,00 | ≤ 2,00 | ≤ 3,00 | ≤ 4,00 | > 4,00 |
|
1.2 | Fitobentos |
| ||||||
1.2.1-1.2.2 | Multimetryczny indeks okrzemkowy (IOJ) | – | > 0,705 | ≥ 0,590 | ≥ 0,400 | ≥ 0,150 | < 0,150 | - |
1.3 | Makrofity |
| ||||||
1.3.1-1.3.2 | Makrofitowy indeks stanu ekologicznego | – | ≥ 0,6801) | ≥ 0,4102) | ≥ 0,205 | ≥ 0,070 | < 0,070 | Jeżeli w jeziorze w ogóle nie stwierdzono zanurzonych roślin naczyniowych czy ramienic, a jedynie szuwar, to, bez względu na wartość indeksu, jezioro należy zaklasyfikować do złego stanu ekologicznego. |
1.5 | Makrobezkręgowce bentosowe | Element czasowo nieuwzględniany w klasyfikacji wód (warunki referencyjne w trakcie ustalania). | ||||||
1.6 | Ichtiofauna |
| ||||||
1.6.1-1.6.4 | Jeziorowy indeks rybny LFI+ | – | ≥ 0,71 | ≥ 0,46 | ≥ 0,26 | ≥ 0,11 | < 0,11 |
|
Jeziorowy indeks rybny LFI-CEN | – | ≥ 0,71 | ≥ 0,46 | ≥ 0,26 | ≥ 0,11 | < 0,11 |
| |
2 | Elementy hydromorfologiczne (wspierające elementy biologiczne) | |||||||
2.1 | Reżim hydrologiczny | |||||||
2.1.1.a | Wielkość i dynamika przepływu wody, poziom | Przyjmuje się, że wartością graniczną I klasy są wielkość i dynamika przepływu, poziom, czas retencji oraz wynikające z nich połączenie z wodami podziemnymi odpowiadające całkowicie warunkom niezakłóconym lub zbliżone do tych warunków. Wartości granicznych dla pozostałych klas nie ustala się. | ||||||
2.1.2 | Połączenie z częściami wód podziemnych | |||||||
2.1.3 | Czas retencji | |||||||
2.3 | Warunki morfologiczne | |||||||
2.3.1.b | Zmienność głębokości | Przyjmuje się, że wartością graniczną I klasy są zmienność głębokości jednolitej części wód, ilość i struktura podłoża oraz struktura i stan strefy brzegowej odpowiadające całkowicie warunkom niezakłóconym lub zbliżone do tych warunków. Wartości granicznych dla pozostałych klas nie ustala się. | ||||||
2.3.2.b | Struktura ilościowa i podłoże dna | |||||||
2.3.3.b | Struktura brzegu jeziora oraz innego naturalnego lub sztucznego zbiornika wodnego | |||||||
3 | Elementy fizykochemiczne (wspierające elementy biologiczne) | |||||||
3.1 | Grupa wskaźników charakteryzujących stan fizyczny, w tym warunki termiczne | |||||||
3.1.4 | Przezroczystość – widzialność krążka Secchiego |
| ||||||
Współczynnik Schindlera ≤ 23) | m | ≥ 2,5 | Wartości granicznych nie ustala się. | Wartość średnia4) | ||||
Współczynnik Schindlera > 23) | m | ≥ 1,7 | Wartość średnia4) | |||||
Współczynnik Schindlera ≤ 25) | m | ≥ 1,5 | Wartość średnia4) | |||||
Współczynnik Schindlera > 25) | m | ≥ 1,0 | Wartość średnia4) | |||||
3.2 | Grupa wskaźników charakteryzujących warunki tlenowe (warunki natlenienia) i zanieczyszczenia organiczne | |||||||
3.2.1 | Tlen rozpuszczony6) | mg O2/l | ≥ 47) | Wartości granicznych nie ustala się. |
| |||
3.2.5 | Średnie nasycenie tlenem hypolimnionu 8) | % | ≥ 107) |
|
| |||
3.3 | Grupa wskaźników charakteryzujących zasolenie | |||||||
3.3.2 | Przewodność w 20°C | µS/cm | ≤ 6009) | Wartości granicznych nie ustala się. | Wartość średnia4) | |||
3.5 | Grupa wskaźników charakteryzujących warunki biogenne (substancje biogenne) | |||||||
3.5.5 | Azot ogólny (całkowity) | |||||||
Współczynnik Schindlera ≤ 23) | mg N/l | ≤ 1,5 | Wartości granicznych nie ustala się. | Wartość średnia4) | ||||
Współczynnik Schindlera > 23) | mg N/l | ≤ 2,0 | Wartość średnia4) | |||||
Współczynnik Schindlera ≤ 25) | mg N/l | ≤ 1,6 | Wartość średnia4) | |||||
Współczynnik Schindlera > 25) | mg N/l | ≤ 2,5 | Wartość średnia4) | |||||
3.5.7 | Fosfor ogólny | |||||||
Współczynnik Schindlera ≤ 23) | mg P/l | ≤ 0,06 | Wartości granicznych nie ustala się. | Wartość średnia4) | ||||
Współczynnik Schindlera > 23) | mg P/l | ≤ 0,09 | Wartość średnia4) | |||||
Współczynnik Schindlera ≤ 25) | mg P/l | ≤ 0,10 | Wartość średnia4) | |||||
Współczynnik Schindlera > 25) | mg P/l | ≤ 0,12 | Wartość średnia4) |
Objaśnienia:
1) W przypadku gdy ponad 75% fitolitoralu zajmują fitocenozy gatunków negatywnych Ceratophyllum demersum, C. submersum, Elodea canadensis, Potamogeton pectinatus lub P. friesii, wówczas klasę jakości należy obniżyć o jedną.
2) W przypadku gdy łąk ramienicowych w fitolitoralu jest więcej niż 25%, wówczas należy podwyższyć klasę do stanu bardzo dobrego.
3) Dla jezior typu (typy wód powierzchniowych z podziałem na kategorie określają przepisy wydane na podstawie art. 38a ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne): 1a, 2a, 3a, 5a, 6a i 7a.
4) Średnia arytmetyczna z wyników badań uzyskanych w okresie wegetacyjnym.
5) Dla jezior typu: 1b, 2b, 3b, 4, 5b, 6b i 7b.
6) Latem nad dnem w jeziorach niestratyfikowanych.
7) Wartość graniczna może być obniżona w zależności od referencyjnych wartości natlenienia wód specyficznych dla jeziora.
8) W szczycie stagnacji letniej w jeziorach stratyfikowanych.
9) Nie dotyczy jezior typu 4 oraz jezior o bardzo wysokiej, uwarunkowanej neogenicznie, zawartości wapnia (powyżej 100 mg Ca/l).
Załącznik nr 3
WARTOŚCI GRANICZNE WSKAŹNIKÓW JAKOŚCI WÓD ODNOSZĄCE SIĘ DO JEDNOLITYCH CZĘŚCI WÓD POWIERZCHNIOWYCH, TAKICH JAK WODY PRZEJŚCIOWE, W TYM WYZNACZONYCH JAKO JEDNOLITE CZĘŚCI WÓD SILNIE ZMIENIONE
Numer wskaźnika jakości wód | Nazwa wskaźnika jakości wód | Jednostka | Wartość graniczna wskaźnika jakości wód właściwa dla klasy: | ||||
I | II | III | IV | V | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1 | Elementy biologiczne | ||||||
1.1 | Fitoplankton | ||||||
1.1.4 | Całkowita biomasa fitoplanktonu1) | mm3/m3 | < 583,912) | ≥ 583,912) | ≥ 1 123,842) | ≥ 1 657,672) | ≥ 3 115,862) |
1.1.5 | Chlorofil „a”3) | µg/l | < 1,942) | ≤ 3,762) | ≤ 5,582) | ≤ 7,402) | > 7,402) |
Chlorofil „a”4) | µg/l | < 2,502) | ≤ 5,502) | ≤ 8,752) | ≤ 15,252) | > 15,252) | |
Chlorofil „a”5) | µg/l | < 5,002) | ≤ 7,502) | ≤ 15,002) | ≤ 25,002) | > 25,002) | |
Chlorofil „a”6) | µg/l | < 2,502) | ≤ 3,802) | ≤ 5,102) | ≤ 7,702) | > 7,702) | |
Chlorofil „a”7) | µg/l | < 15,00 | ≤ 23,20 | ≤ 31,30 | ≤ 50,00 | > 50,00 | |
Chlorofil „a”8) | µg/l | < 10,00 | ≤ 20,00 | ≤ 30,00 | ≤ 40,00 | > 40,00 | |
Chlorofil „a”9) | µg/l | < 1,20 | ≤ 2,00 | ≤ 2,80 | ≤ 4,30 | > 4,30 | |
1.4 | Makroglony i okrytozalążkowe |
| |||||
1.4.1-1.4.4 | Wskaźnik SM1 | – | ≥ 0,95 | ≥ 0,80 | ≥ 0,57 | ≥ 0,20 | < 0,20 |
1.5 | Makrobezkręgowce bentosowe |
| |||||
1.5.1-1.5.4 | Multimetryczny indeks B | – | > 3,72 | ≥ 3,18 | ≥ 2,70 | ≥ 1,91 | < 1,91 |
1.6 | Ichtiofauna |
| |||||
1.6.1-1.6.4 | Wskaźnik SI | – | ≥ 4,4 | ≥ 3,4 | ≥ 2,4 | ≥ 1,4 | < 1,4 |
2 | Elementy hydromorfologiczne (wspierające elementy biologiczne) | ||||||
2.1 | Reżim hydrologiczny | ||||||
2.1.1.b | Przepływ wody słodkiej (bilans hydrologiczny, w tym: dopływy słodkiej wody, czas retencji i wymiana, zmienne meteorologiczne) | Przyjmuje się, że wartością graniczną I klasy jest system przepływu wód słodkich odpowiadający całkowicie warunkom niezakłóconym lub zbliżony do tych warunków. Wartości granicznych dla pozostałych klas nie ustala się. | |||||
2.3 | Warunki morfologiczne | ||||||
2.3.1.c | Zmienność głębokości (kształt basenu) | Przyjmuje się, że wartością graniczną I klasy są zmienność głębokości, warunki podłoża oraz warunki i stan stref pływów odpowiadające całkowicie warunkom niezakłóconym lub zbliżone do tych warunków. Wartości granicznych dla pozostałych klas nie ustala się. | |||||
2.3.2.c | Struktura ilościowa i podłoże dna (wielkość cząstek, zawartość związków organicznych) | ||||||
2.3.4.b | Struktura pasma pływów (pokrycie roślinne, skład roślinności) | ||||||
3 | Elementy fizykochemiczne (wspierające elementy biologiczne) | ||||||
3.1 | Grupa wskaźników charakteryzujących stan fizyczny, w tym warunki termiczne | ||||||
3.1.4 | Przezroczystość – widzialność krążka Secchiego3) | m | > 6,002) | > 4,502) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
Przezroczystość – widzialność krążka Secchiego4) | m | > 4,002) | > 3,002) | ||||
Przezroczystość – widzialność krążka Secchiego5) | m | > 5,002) | > 3,752) | ||||
Przezroczystość – widzialność krążka Secchiego6) | m | > 6,002) | > 4,502) | ||||
Przezroczystość – widzialność krążka Secchiego7) | m | > 1,00 | > 0,75 | ||||
Przezroczystość – widzialność krążka Secchiego8) | m | > 2,50 | > 1,90 | ||||
Przezroczystość – widzialność krążka Secchiego9) | m | > 4,50 | > 4,40- | ||||
3.2 | Grupa wskaźników charakteryzujących warunki tlenowe (warunki natlenienia) i zanieczyszczenia organiczne | ||||||
3.2.1 | Tlen rozpuszczony przy dnie | mg O2/l | > 6,010) | > 4,210) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.2.4 | Ogólny węgiel organiczny | mg C/l | ≤ 52) | ≤ 102) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.2.5 | Nasycenie tlenem (warstwa 0-5 m) | % | 90-110 11) | 80-12011) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.3 | Grupa wskaźników charakteryzujących zasolenie | ||||||
3.3.1 | Zasolenie |
|
|
| Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.4 | Grupa wskaźników charakteryzujących zakwaszenie (stan zakwaszenia) | ||||||
3.4.1 | Odczyn pH3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) | pH | 7,0–8,0 | 7,0–8,8 | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.5 | Grupa wskaźników charakteryzujących warunki biogenne (substancje biogenne) | ||||||
3.5.1 | Azot amonowy7) | mg NNH4/l | < 0,1012) | < 0,1512) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
Azot amonowy8) | mg NNH4/l | < 0,0412) | < 0,0612) | ||||
3.5.3 | Azot azotanowy3) | mg NNO3/l | < 0,0812), 13) | < 0,1212), 13) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
Azot azotanowy4) | mg NNO3/l | < 0,1112), 13) | < 0,1712), 13) | ||||
Azot azotanowy5) | mg NNO3/l | < 0,1812), 13) | < 0,2712), 13) | ||||
Azot azotanowy6) | mg NNO3/l | < 0,1012), 13) | < 0,1512), 13) | ||||
Azot azotanowy7) | mg NNO3/l | < 0,2012) | < 0,3012) | ||||
Azot azotanowy8) | mg NNO3/l | < 0,6012) | < 0,9012) | ||||
Azot azotanowy9) | mg NNO3/l | < 0,00712) | < 0,01112) | ||||
3.5.5 | Azot ogólny3), 4) | mg N/l | < 0,252), 12) | < 0,402), 12) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
Azot ogólny5) | mg N/l | < 0,352), 12) | < 0,532), 12) | ||||
Azot ogólny6) | mg N/l | < 0,182), 12) | < 0,272), 12) | ||||
Azot ogólny7) | mg N/l | < 0,6512) | < 0,9812) | ||||
Azot ogólny8) | mg N/l | < 1,2512) | < 1,9012) | ||||
Azot ogólny9) | mg N/l | < 0,2012) | < 0,3012) | ||||
3.5.6 | Fosforany3) | mg PPO4/l | < 0,01212), 13), 14) | < 0,01812), 13), 14) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
Fosforany4) | mg PPO4/l | < 0,02212), 13), 14) | < 0,03512), 13), 14) | ||||
Fosforany5) | mg PPO4/l | < 0,02212), 13), 14) | < 0,03512), 13), 14) | ||||
Fosforany6) | mg PPO4/l | < 0,02212), 13), 14) | < 0,03512), 13), 14) | ||||
Fosforany7) | mg PPO4/l | < 0,03012), 14) | < 0,04512), 14) | ||||
Fosforany8) | mg PPO4/l | < 0,06012), 14) | < 0,09012), 14) | ||||
Fosforany9) | mg PPO4/l | < 0,00212), 14) | < 0,00312), 14) | ||||
3.5.7 | Fosfor ogólny3) | mg P/l | < 0,0222), 12) | < 0,0352), 12) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
Fosfor ogólny4) | mg P/l | < 0,0302), 12) | < 0,0452), 12) | ||||
Fosfor ogólny5) | mg P/l | < 0,0312), 12) | < 0,0452), 12) | ||||
Fosfor ogólny6) | mg P/l | < 0,0282), 12) | < 0,0322), 12) | ||||
Fosfor ogólny7) | mg P/l | < 0,08012) | < 0,12012) | ||||
Fosfor ogólny8) | mg P/l | < 0,10012) | < 0,15012) | ||||
Fosfor ogólny9) | mg P/l | < 0,02012) | < 0,03012) | ||||
3.5.9 | Azot mineralny3) (NNO3 + NNO2 + NNH4) | mg N/l | < 0,09112), 13) | < 0,15012), 13) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
Azot mineralny4) (NNO3 + NNO2 + NNH4) | mg N/l | < 0,15012), 13) | < 0,25012), 13) | ||||
Azot mineralny5) (NNO3 + NNO2 + NNH4) | mg N/l | < 0,21012), 13) | < 0,32012), 13) | ||||
Azot mineralny6) (NNO3 + NNO2 + NNH4) | mg N/l | < 0,12012), 13) | < 0,18012), 13) | ||||
Azot mineralny7) (NNO3 + NNO2 + NNH4) | mg N/l | < 0,25012) | < 0,38012) | ||||
Azot mineralny8) (NNO3 + NNO2 + NNH4) | mg N/l | < 0,70012) | < 1,05012) | ||||
Azot mineralny9) (NNO3 + NNO2 + NNH4) | mg N/l | < 0,01712) | < 0,02612) |
Objaśnienia:
1) Dla akwenu wód przejściowych na obszarze Zalewu Puckiego i wewnętrznej Zatoki Puckiej.
2) Wartości średnie z pomiarów w miesiącach VI-IX.
3) Dla akwenu wód przejściowych na obszarze Zatoki Gdańskiej (wewnętrzna Zatoka Gdańska i zewnętrzna Zatoka Pucka).
4) Dla akwenu wód przejściowych na obszarze ujściowym Wisły w Zatoce Gdańskiej.
5) Dla akwenu wód przejściowych na obszarze ujściowym Świny w Zatoce Pomorskiej.
6) Dla akwenu wód przejściowych na obszarze ujściowym Dziwny w Zatoce Pomorskiej.
7) Dla akwenu Zalewu Wiślanego.
8) Dla akwenu Zalewu Szczecińskiego.
9) Dla akwenu Zalewu Puckiego.
10) Wartości minimalne.
11) Wartości maksymalne.
12) Wartości średnie z całej kolumny wody.
13) Wartości średnie z pomiarów w miesiącach I-III.
14) Podane wartości dotyczą ortofosforanów.
Załącznik nr 4
WARTOŚCI GRANICZNE WSKAŹNIKÓW JAKOŚCI WÓD ODNOSZĄCE SIĘ DO JEDNOLITYCH CZĘŚCI WÓD POWIERZCHNIOWYCH, TAKICH JAK WODY PRZYBRZEŻNE, W TYM WYZNACZONYCH JAKO JEDNOLITE CZĘŚCI WÓD SILNIE ZMIENIONE
Numer wskaźnika jakości wód | Nazwa wskaźnika jakości wód | Jednostka | Wartość graniczna wskaźnika jakości wód właściwa dla klasy: | ||||
I | II | III | IV | V | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1 | Elementy biologiczne | ||||||
1.1 | Fitoplankton |
| |||||
1.1.4 | Całkowita biomasa fitoplanktonu 1) | mm3 / m3 | < 420,562) | ≥ 420,562) | ≥ 879,702) | ≥ 1 631,742) | ≥ 4 613,732) |
1.1.5 | Chlorofil „a”1) | µg/l | < 1,502) | ≤ 1,902) | ≤ 2,302) | ≤ 3,102) | >3,102) |
Chlorofil „a”3), 4) | µg/l | < 2,102) | ≤ 3,152) | ≤ 4,202) | ≤ 6,252) | >6,252) | |
1.4 | Makroglony i okrytozalążkowe |
| |||||
1.4.1 | Wskaźnik SM1 | – | ≥ 0,95 | ≥ 0,80 | ≥ 0,57 | ≥ 0,20 | < 0,20 |
1.5 | Makrobezkręgowce bentosowe |
| |||||
1.5.1-1.5.4 | Multimetryczny indeks B | – | > 3,72 | ≥ 3,18 | ≥ 2,70 | ≥ 1,91 | < 1,91 |
2 | Elementy hydromorfologiczne (wspierające elementy biologiczne) | ||||||
2.1 | Reżim hydrologiczny | ||||||
2.1.1.b | Przepływ wody słodkiej (bilans hydrologiczny, w tym: dopływy słodkiej wody, czas retencji i wymiana, zmienne meteorologiczne) | Przyjmuje się, że wartością graniczną I klasy są przepływ wód słodkich oraz kierunek i prędkość dominujących prądów odpowiadające całkowicie warunkom niezakłóconym lub zbliżone do tych warunków. Wartości granicznych dla pozostałych klas nie ustala się. | |||||
2.1.2 | Kierunek dominujących prądów | ||||||
2.1.3 | Ekspozycja na fale | ||||||
2.3 | Warunki morfologiczne | ||||||
2.3.1.d | Zmienna głębokość (topografia) | Przyjmuje się, że wartością graniczną I klasy są zmienność głębokości, struktura i substrat podłoża wybrzeża oraz struktura i stan stref pływów odpowiadające całkowicie warunkom niezakłóconym lub zbliżone do tych warunków. Wartości granicznych dla pozostałych klas nie ustala się. | |||||
2.3.2.c | Struktura ilościowa i podłoże dna (wielkość cząstek, zawartość związków organicznych) | ||||||
2.3.4.b | Struktura pasma pływów (pokrycie roślinne, skład roślinności) | ||||||
3 | Elementy fizykochemiczne (wspierające elementy biologiczne) | ||||||
3.1 | Grupa wskaźników charakteryzujących stan fizyczny, w tym warunki termiczne | ||||||
3.1.4 | Przezroczystość – widzialność krążka Secchiego1) | m | > 7,52) | > 5,62) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
Przezroczystość – widzialność krążka Secchiego3) | m | > 4,72) | > 3,52) | ||||
Przezroczystość – widzialność krążka Secchiego4) | m | > 5,02) | > 3,82) | ||||
3.2 | Grupa wskaźników charakteryzujących warunki tlenowe (warunki natlenienia) i zanieczyszczenia organiczne | ||||||
3.2.1 | Tlen rozpuszczony przy dnie1), 3), 4) | mg O2/l | > 6,05) | > 4,5) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.2.4 | Ogólny węgiel organiczny | mg C/l | ≤ 52) | ≤ 102) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.2.5 | Nasycenie tlenem (warstwa 0-5 m)1), 3), 4) | % | 90-1106) | 80-1206) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.3 | Grupa wskaźników charakteryzujących zasolenie | ||||||
3.3.1 | Zasolenie |
|
|
| Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.4 | Grupa wskaźników charakteryzujących zakwaszenie (stan zakwaszenia) | ||||||
3.4.1 | Odczyn pH | pH | 7,0-8,0 | 7,0-8,8 | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.5 | Grupa wskaźników charakteryzujących warunki biogenne (substancje biogenne) | ||||||
3.5.3 | Azot azotanowy1) | mg N NO3/l | < 0,057), 8) | < 0,087), 8) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
Azot azotanowy3) | mg N NO3/l | < 0,087), 8) | < 0,127), 8) | ||||
Azot azotanowy4) | mg N NO3/l | < 0,107), 8) | < 0,157), 8) | ||||
3.5.5 | Azot ogólny1) | mg N/l | < 0,202), 8) | < 0,302), 8) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
Azot ogólny3) | mg N/l | < 0,252), 8) | < 0,402), 8) | ||||
Azot ogólny4) | mg N/l | < 0,252), 8) | < 0,402), 8) | ||||
3.5.6 | Fosforany1) | mg P PO4/l | < 0,0107), 8), 9) | < 0,0157), 8), 9) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
Fosforany3) | mg P PO4/l | < 0,0167), 8), 9) | < 0,0247), 8), 9) | ||||
Fosforany4) | mg P PO4/l | < 0,0167), 8), 9) | < 0,0247), 8), 9) | ||||
3.5.7 | Fosfor ogólny1) | mg P/l | < 0,0202), 8) | < 0,0302), 8) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
Fosfor ogólny3) | mg P/l | < 0,0222), 8) | < 0,0332), 8) | ||||
Fosfor ogólny4) | mg P/l | < 0,0252), 8) | < 0,0382), 8) | ||||
3.5.9 | Azot mineralny1) (NNO3+ NNO2 + NNH4) | mg N/l | < 0,067), 8) | < 0,107), 8) | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
Azot mineralny3) (NNO3+ NNO2 + NNH4) | mg N/l | < 0,107), 8) | < 0,157), 8) | ||||
Azot mineralny4) (NNO3+ NNO2 + NNH4) | mg N/l | < 0,157), 8) | < 0,237), 8) |
Objaśnienia:
1) Dla akwenu wód przybrzeżnych środkowego wybrzeża.
2) Wartości średnie z pomiarów w miesiącach VI-IX .
3) Dla akwenu Zatoki Gdańskiej – pas wód przyległych do Mierzei Wiślanej.
4) Dla akwenu Zatoki Pomorskiej – pas wód przyległych do Wolińskiego Parku Narodowego (obszar między ujściami Świny i Dziwny).
5) Wartości minimalne.
6) Wartości maksymalne.
7) Wartości średnie z pomiarów w miesiącach I–III.
8) Wartości średnie z całej kolumny wody.
9) Podane wartości dotyczą ortofosforanów.
Załącznik nr 5
WARTOŚCI GRANICZNE WSKAŹNIKÓW JAKOŚCI WÓD ODNOSZĄCE SIĘ DO JEDNOLITYCH CZĘŚCI WÓD POWIERZCHNIOWYCH, TAKICH JAK KANAŁ, STRUGA, STRUMIEŃ, POTOK ORAZ RZEKA, WYZNACZONYCH JAKO SZTUCZNE LUB SILNIE ZMIENIONE
Numer wskaźnika jakości wód | Nazwa wskaźnika jakości wód | Jednostka | Wartość graniczna wskaźnika jakości wód właściwa dla klasy: | ||||
I | II | III | IV | V | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1 | Elementy biologiczne | ||||||
1.1 | Fitoplankton |
| |||||
1.1.1-1.1.5 | Wskaźnik fitoplanktonowy IFPL1) |
| ≥ 0,8 | ≥ 0,6 | ≥ 0,4 | ≥ 0,2 | < 0,2 |
1.2 | Fitobentos |
| |||||
1.2.1-1.2.2 | Multimetryczny indeks okrzemkowy (IO)2) | – | > 0,75 | ≥ 0,55 | ≥ 0,35 | ≥ 0,15 | < 0,15 |
Multimetryczny indeks okrzemkowy (IO)3) | – | > 0,69 | ≥ 0,50 | ≥ 0,30 | ≥ 0,15 | < 0,15 | |
Multimetryczny indeks okrzemkowy (IO)4) | – | > 0,66 | ≥ 0,48 | ≥ 0,30 | ≥ 0,15 | < 0,15 | |
Multimetryczny indeks okrzemkowy (IO)5) | – | > 0,61 | ≥ 0,44 | ≥ 0,30 | ≥ 0,15 | < 0,15 | |
Multimetryczny indeks okrzemkowy (IO)6) | – | > 0,54 | ≥ 0,39 | ≥ 0,30 | ≥ 0,15 | < 0,15 | |
Multimetryczny indeks okrzemkowy (IO)7) |
| > 0,75 | ≥ 0,65 | ≥ 0,45 | ≥ 0,20 | < 0,20 | |
1.3 | Makrofity |
| |||||
1.3.1-1.3.2 | Makrofitowy indeks rzeczny8) | – | ≥ 61,8 | ≥ 48,1 | ≥ 37,0 | ≥ 23,3 | < 23,3 |
Makrofitowy indeks rzeczny9) | – | ≥ 55,4 | ≥ 42,0 | ≥ 31,4 | ≥ 18,0 | < 18,0 | |
Makrofitowy indeks rzeczny10) | – | ≥ 48,3 | ≥ 37,7 | ≥ 27,0 | ≥ 16,4 | < 16,4 | |
Makrofitowy indeks rzeczny11) | – | ≥ 46,5 | ≥ 37,8 | ≥29,0 | ≥ 20,3 | < 20,3 | |
Makrofitowy indeks rzeczny12) | – | ≥ 46,8 | ≥ 36,6 | ≥ 26,4 | ≥ 16,1 | < 16,1 | |
Makrofitowy indeks rzeczny13) | – | ≥ 47,1 | ≥ 36,8 | ≥ 26,5 | ≥ 16,2 | < 16,2 | |
Makrofitowy indeks rzeczny14) | – | ≥ 44,5 | ≥ 35,0 | ≥ 25,4 | ≥ 15,8 | < 15,8 | |
Makrofitowy indeks rzeczny15) | – | ≥ 44,7 | ≥ 36,5 | ≥ 28,2 | ≥ 20,0 | < 20,0 | |
1.5 | Makrobezkręgowce bentosowe |
| |||||
1.5.1-1.5.4 | Wskaźnik wielometryczny MMI_PL16) | – | ≥ 0,674 | ≥ 0,614 | ≥ 0,409 | ≥ 0,205 | < 0,205 |
Wskaźnik wielometryczny MMI_PL17) | – | ≥ 0,860 | ≥ 0,667 | ≥ 0,445 | ≥ 0,222 | < 0,222 | |
Wskaźnik wielometryczny MMI_PL18) | – | ≥ 0,891 | ≥ 0,698 | ≥ 0,465 | ≥ 0,233 | < 0,233 | |
Wskaźnik wielometryczny MMI_PL19) | – | ≥ 0,908 | ≥ 0,716 | ≥ 0,477 | ≥ 0,239 | < 0,239 | |
Wskaźnik wielometryczny MMI_PL20) | – | ≥ 0,903 | ≥ 0,717 | ≥ 0,478 | ≥ 0,239 | < 0,239 | |
Wskaźnik wielometryczny MMI_PL21) | – | ≥ 0,893 | ≥ 0,687 | ≥ 0,458 | ≥ 0,229 | < 0,229 | |
Wskaźnik MZB dla zbiorników zaporowych | – | > 0,6 | ≥ 0,5 | ≥ 0,4 | ≥ 0,2 | < 0,2 | |
1.6 | Ichtiofauna |
| |||||
1.6.1-1.6.4 | Wskaźnik EFI+22) | – | ≥ 0,911 | ≥ 0,755 | ≥ 0,503 | ≥ 0,252 | < 0,252 |
Wskaźnik EFI+23) | – | ≥ 0,939 | ≥ 0,655 | ≥ 0,437 | ≥ 0,218 | < 0,218 | |
Wskaźnik EFI+24) | – | ≥ 0,917 | ≥ 0,562 | ≥ 0,375 | ≥ 0,187 | < 0,187 | |
Wskaźnik IBI25) | – | ≥ 0,883 | ≥ 0,750 | ≥ 0,600 | ≥ 0,400 | < 0,400 | |
Wskaźnik IBI26) | – | ≥ 0,883 | ≥ 0,750 | ≥ 0,600 | ≥ 0,400 | < 0,400 | |
2 | Elementy hydromorfologiczne (wspierające elementy biologiczne) | ||||||
2.1 | Reżim hydrologiczny | ||||||
2.1.1.a | Ilość i dynamika przepływu wody | Przyjmuje się, że wartością graniczną I klasy potencjału ekologicznego są wielkość i dynamika przepływu oraz wynikające z nich połączenie z wodami podziemnymi odpowiadające jedynie oddziaływaniom na jednolitą część wód wynikającym z jej charakterystyk jako jednolitej części wód wyznaczonej jako sztuczna lub silnie zmieniona. Wartości granicznych dla pozostałych klas nie ustala się. | |||||
2.1.2 | Połączenie z częściami wód podziemnych | ||||||
2.2 | Ciągłość strugi, strumienia, potoku lub rzeki | ||||||
2.2.1 | Liczba i rodzaj barier | Przyjmuje się, że wartością graniczną I klasy potencjału ekologicznego jest ciągłość jednolitej części wód odpowiadająca jedynie oddziaływaniom na jednolitą część wód wynikającym z jej charakterystyk jako jednolitej części wód wyznaczonej jako sztuczna lub silnie zmieniona, po podjęciu wszystkich działań ochronnych, aby zapewnić najlepsze zbliżenie do ekologicznego kontinuum, w szczególności w odniesieniu do migracji fauny oraz odpowiednich tarlisk i warunków rozmnażania. Wartości granicznych dla pozostałych klas nie ustala się. | |||||
2.2.2 | Zapewnienie przejścia dla organizmów wodnych | ||||||
2.3 | Warunki morfologiczne | ||||||
2.3.1.a | Głębokość strugi, strumienia, potoku lub rzeki i zmienność szerokości | Przyjmuje się, że wartością graniczną I klasy jakości wody są kształty koryta, zmienność szerokości i głębokości, prędkości przepływu, warunki podłoża oraz warunki i struktura stref nadbrzeżnych odpowiadające jedynie oddziaływaniom na jednolitą część wód wynikającym z jej charakterystyk jako jednolitej części wód wyznaczonej jako sztuczna lub silnie zmieniona. Wartości granicznych dla pozostałych klas nie ustala się. | |||||
2.3.2.a | Struktura i podłoże koryta strugi, strumienia, potoku lub rzeki | ||||||
2.3.3.a | Struktura strefy nadbrzeżnej | ||||||
2.3.4.a | Szybkość prądu | ||||||
3. | Elementy fizykochemiczne (wspierające elementy biologiczne) | ||||||
3.1 | Grupa wskaźników charakteryzujących stan fizyczny, w tym warunki termiczne | ||||||
3.1.1 | Temperatura wody | °C | ≤ 22 | ≤ 24 | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.1.5 | Zawiesina ogólna27) | mg/l | ≤ 25 | ≤ 50 | |||
3.2 | Grupa wskaźników charakteryzujących warunki tlenowe (warunki natlenienia) i zanieczyszczenia organiczne | ||||||
3.2.1 | Tlen rozpuszczony | mg O2/l | ≥ 7 | ≥ 5 | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.2.2 | Pięciodobowe biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT5) | mg O2/l | ≤ 3 | ≤ 6 | |||
3.2.3 | Chemiczne zapotrzebowanie tlenu ChZT – Mn (indeks nadmanganowy)27) | mg O2/l | ≤ 6 | ≤ 12 | |||
3.2.4 | Ogólny węgiel organiczny28) | mg C/l | ≤ 10 | ≤ 15 | |||
Ogólny węgiel organiczny29) | mg C/l | ≤ 15 | ≤ 20 | ||||
3.2.6 | Chemiczne zapotrzebowanie tlenu ChZT – Cr | mg O2/l | ≤ 25 | ≤ 30 | |||
3.3 | Grupa wskaźników charakteryzujących zasolenie | ||||||
3.3.2 | Przewodność w 20°C | µS/cm | ≤ 1000 | ≤ 1500 | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.3.4 | Siarczany27) | mg SO4/l | ≤ 150 | ≤ 250 | |||
3.3.5 | Chlorki27) | mg Cl/l | ≤ 200 | ≤ 300 | |||
3.3.6 | Wapń27),30) | mg Ca/l | ≤ 100 | ≤ 200 | |||
3.3.7 | Magnez27),30) | mg Mg/l | ≤ 50 | ≤ 100 | |||
3.3.8 | Twardość ogólna27), 31) | mg CaCO3/l | ≤ 200 | ≤ 300 | |||
Twardość ogólna27), 32) | mg CaCO3/l | ≤ 300 | ≤ 500 | ||||
3.4 | Grupa wskaźników charakteryzujących zakwaszenie (stan zakwaszenia) | ||||||
3.4.1 | Odczyn pH | pH | 6-8,5 | 6-9 | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.4.2 | Zasadowość ogólna27), 31) | mg CaCO3/l | ≤ 100 | ≤ 150 | |||
Zasadowość ogólna27), 32) | mg CaCO3/l | ≤ 150 | ≤ 250 | ||||
3.5 | Grupa wskaźników charakteryzujących warunki biogenne (substancje biogenne) | ||||||
3.5.1 | Azot amonowy27) | mg N-NH4/l | ≤ 0,78 | ≤ 1,56 | Wartości granicznych nie ustala się. | ||
3.5.2 | Azot Kjeldahla (Norg+ NNH4)27) | mg N/l | ≤ 1 | ≤ 2 | |||
3.5.3 | Azot azotanowy | mg N-NO3/l | ≤ 2,2 | ≤ 5 | |||
3.5.5 | Azot ogólny | mg N/l | ≤ 5 | ≤ 10 | |||
3.5.6 | Fosforany | mg PO4/l | ≤ 0,233) | ≤ 0,3133) | |||
3.5.7 | Fosfor ogólny | mg P/l | ≤ 0,2 | ≤ 0,4 |
Objaśnienia:
1) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu (typy wód powierzchniowych z podziałem na kategorie określają przepisy wydane na podstawie art. 38a ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne): 19, 20, 24 i 25 (dla wszystkich czterech typów o powierzchni zlewni od źródła do punktu pomiarowo-kontrolnego ≥ 5000 km2; dopuszczalne jest wykonanie oceny dla cieków o powierzchni zlewni mniejszej niż 5000 km2, jeżeli jest to uzasadnione wydłużonym czasem retencji (obecność w zlewni cieku jezior lub zbiorników zaporowych)), typu 21 oraz typu 0 – zbiorników zaporowych.
2) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 1–3.
3) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 4, 5, 8 i 10.
4) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 6, 7, 9, 12, 14 i 15.
5) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 0 (będących wyłącznie kanałami), 16-18, 23 i 24 – o powierzchni zlewni od źródła do punktu pomiarowo-kontrolnego < 100 km2.
6) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 0 (będących wyłącznie kanałami), 19, 20, 24 i 25 – o powierzchni zlewni od źródła do punktu pomiarowo-kontrolnego ≥ 100 km2 i ≤ 10000 km2.
7) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 0 (będących wyłącznie zbiornikami zaporowymi).
8) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 1 zlokalizowanych na wysokości < 1500 m oraz typu: 3, 4, 8, 11 i 13.
9) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 2, 7, 9, 12 i 14.
10) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 5 i 6.
11) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 10 i 15.
12) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 16 i 17 (bez względu na powierzchnię zlewni) oraz następujących typów: 0 (będących wyłącznie kanałami), 19, 22, 25 (będących rzekami piaszczystymi) i 26 (będących rzekami piaszczystymi) – o powierzchni zlewni od źródła do punktu pomiarowo-kontrolnego ≤ 1000 km2.
13) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 18 (bez względu na powierzchnię zlewni) oraz typu 20 o powierzchni zlewni od źródła do punktu pomiarowo-kontrolnego ≤ 1000 km2.
14) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 23 i 24 (bez względu na powierzchnię zlewni) oraz typu 25 i 26 (będących rzekami organicznymi o powierzchni zlewni od źródła do punktu pomiarowo-kontrolnego ≤ 1000 km2).
15) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 21 (bez względu na powierzchnię zlewni) oraz następujących typów: 0 (będących wyłącznie kanałami), 19, 20 i 22 – o powierzchni zlewni od źródła do punktu pomiarowo-kontrolnego > 1000 km2.
16) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 1 i 2.
17) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 3-5, 8 i 10.
18) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 6, 7, 9 i 11-15.
19) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 17.
20) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 16, 18-22 i 26.
21) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 23-25.
22) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 1-20 oraz 22, z dominacją ryb łososiowatych. Jeżeli wskaźnik diadromiczny (D) przyjmuje wartości < 0,500, klasę należy obniżyć o 1.
23) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 1-20 oraz 22, nadających się do brodzenia, z dominacją ryb karpiowatych. Jeżeli wskaźnik diadromiczny (D) przyjmuje wartości < 0,500, klasę należy obniżyć o 1.
24) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 1-20 oraz 22, z dominacją ryb karpiowatych. Wartość wskaźnika przy połowach z łodzi. Jeżeli wskaźnik diadromiczny (D) przyjmuje wartości < 0,500, klasę należy obniżyć o 1.
25) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 21; jeżeli wskaźnik diadromiczny (D) przyjmuje wartości < 0,500, klasę należy obniżyć o 1.
26) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 23-25.
27) Nie dotyczy cieków silnie zmienionych typu 0 (będących wyłącznie zbiornikami zaporowymi).
28) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu innego niż 23 i 24.
29) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 23 i 24.
30) Podane wartości graniczne odnoszą się do metali w formie rozpuszczonej.
31) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 1, 3-5, 8 i 10.
32) Dla cieków sztucznych lub silnie zmienionych typu: 2, 6, 7, 9, 12 i 14-26.
33) Podane wartości dotyczą ortofosforanów.
Załącznik nr 6
WARTOŚCI GRANICZNE WSKAŹNIKÓW JAKOŚCI WÓD Z GRUPY SUBSTANCJI SZCZEGÓLNIE SZKODLIWYCH DLA ŚRODOWISKA WODNEGO (SPECYFICZNE ZANIECZYSZCZENIA SYNTETYCZNE I NIESYNTETYCZNE), ODNOSZĄCE SIĘ DO JEDNOLITYCH CZĘŚCI WÓD POWIERZCHNIOWYCH WSZYSTKICH KATEGORII
Numer CAS 1) dla substancji chemicznych | Numer wskaźnika jakości wód | Nazwa wskaźnika jakości wód | Jednostka | Wartość graniczna wskaźnika jakości wód właściwa dla klasy: | ||||
I | II | III | IV | V | ||||
| 3.6 | Specyficzne zanieczyszczenia syntetyczne i niesyntetyczne (stężenia metali dotyczą rozpuszczonej fazy) | ||||||
50-00-0 | 3.6.1 | Aldehyd mrówkowy | mg/l | ≤ 0,05 | Wartości granicznych nie ustala się. | |||
7440-38-2 | 3.6.2 | Arsen | mg As/l | ≤ 0,05 | ||||
7440-39-3 | 3.6.3 | Bar | mg Ba/l | ≤ 0,5 | ||||
7440-42-8 | 3.6.4 | Bor | mg B/l | ≤ 2 | ||||
Brak | 3.6.5 | Chrom sześciowartościowy | mg Cr+6/l | ≤ 0,02 | ||||
7440-47-3 | 3.6.6 | Chrom ogólny (suma +Cr3 i +Cr6) | mg Cr/l | ≤ 0,05 | ||||
7440-66-6 | 3.6.7 | Cynk | mg Zn/l | ≤ 1 | ||||
7440-50-8 | 3.6.8 | Miedź | mg Cu/l | ≤ 0,05 | ||||
Brak | 3.6.9 | Fenole lotne – indeks fenolowy | mg/l | ≤ 0,01 | ||||
Brak | 3.6.10 | Węglowodory ropopochodne – indeks oleju mineralnego | mg/l | ≤ 0,2 | ||||
7429-90-5 | 3.6.11 | Glin | mg Al/l | ≤ 0,4 | ||||
57-12-5 | 3.6.12 | Cyjanki wolne | mg CN/l | ≤ 0,05 | ||||
Brak | 3.6.13 | Cyjanki związane | mg Me (CN)x/l | ≤ 0,05 | ||||
7439-98-7 | 3.6.14 | Molibden | mg Mo/l | ≤ 0,04 | ||||
7782-49-2 | 3.6.15 | Selen | mg Se/l | ≤ 0,02 | ||||
7440-22-4 | 3.6.16 | Srebro | mg Ag/l | ≤ 0,005 | ||||
15035-09-3 | 3.6.17 | Tal | mg Tl/l | ≤ 0,002 | ||||
7440-32-6 | 3.6.18 | Tytan | mg Ti/l | ≤ 0,05 | ||||
14867-38-0 | 3.6.19 | Wanad | mg V/l | ≤ 0,05 | ||||
35734-21-5 | 3.6.20 | Antymon | mg Sb/l | ≤ 0,002 | ||||
Brak | 3.6.21 | Fluorki | mg F/l | ≤ 1,5 | ||||
1932-52-9 | 3.6.22 | Beryl | mg Be/l | ≤ 0,0008 | ||||
7440-48-4 | 3.6.23 | Kobalt | mg Co/l | ≤ 0,05 | ||||
Brak | 3.6.24 | Cyna2) | mg Sn/l | – |
Objaśnienia:
1) Numer przypisany substancji przez amerykańską organizację Chemical Abstracts Service (CAS).
2) Wskaźnik czasowo nieuwzględniany w klasyfikacji wód (warunki referencyjne w trakcie ustalania).
Załącznik nr 7
SPOSÓB KLASYFIKACJI STANU EKOLOGICZNEGO JEDNOLITYCH CZĘŚCI WÓD POWIERZCHNIOWYCH ORAZ SPOSÓB INTERPRETACJI WYNIKÓW BADAŃ WSKAŹNIKÓW JAKOŚCI WÓD WCHODZĄCYCH W SKŁAD ELEMENTÓW FIZYKOCHEMICZNYCH, BIOLOGICZNYCH I HYDROMORFOLOGICZNYCH
Część A. Sposób klasyfikacji stanu ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych.
I. Stan ekologiczny jednolitych części wód powierzchniowych klasyfikuje się przez nadanie jednolitej części wód powierzchniowych jednej z pięciu klas jakości wód.
Klasa jakości wód | Stan ekologiczny |
I | Bardzo dobry |
II | Dobry |
III | Umiarkowany |
IV | Słaby |
V | Zły |
II. Stan ekologiczny jednolitych części wód powierzchniowych klasyfikuje się na podstawie danych uzyskanych w wyniku realizacji badań monitoringowych w reprezentatywnym punkcie pomiarowo-kontrolnym.
III. Stan ekologiczny fragmentu jednolitej części wód powierzchniowych będącego obszarem chronionym klasyfikuje się na podstawie danych uzyskanych w wyniku realizacji badań monitoringowych w punkcie pomiarowo-kontrolnym monitoringu obszarów chronionych, przy czym dopuszcza się możliwość wykorzystania danych dotyczących elementów biologicznych uzyskanych z badań prowadzonych w punkcie reprezentatywnym.
IV. Jeżeli w jednolitej części wód powierzchniowych nie ustanowiono żadnego punktu pomiarowo-kontrolnego, klasyfikacji jej stanu ekologicznego dokonuje się na podstawie wyników uzyskanych dla innej jednolitej części wód powierzchniowych należącej do tej samej kategorii, typu i będącej pod takim samym wpływem wynikającym z działalności człowieka, zlokalizowanej w obszarze tej samej zlewni lub, w przypadku braku takiej jednolitej części wód powierzchniowych, w obszarze najbliższej zlewni o tych samych cechach.
V. W celu dokonania klasyfikacji stanu ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych należy dokonać interpretacji wyników badań wskaźników jakości wód powierzchniowych wchodzących w skład elementów biologicznych, fizykochemicznych i hydromorfologicznych.
Część B. Sposób interpretacji wyników badań wskaźników jakości wód powierzchniowych wchodzących w skład elementów fizykochemicznych, biologicznych i hydromorfologicznych.
VI. Działanie 1. Ocena wiarygodności wyników pomiarów.
Przed dokonaniem klasyfikacji stanu ekologicznego jednolitej części wód powierzchniowych należy dokonać oceny wiarygodności uzyskanych wyników pomiarów, badań. W tym celu należy odrzucić wszystkie wyniki, które zostały uzyskane w warunkach odbiegających od normalnych (w czasie powodzi lub innych klęsk żywiołowych albo wyjątkowych warunków pogodowych, takich jak intensywne opady atmosferyczne, intensywne topnienie pokrywy śnieżnej albo wysokie temperatury powietrza). Następnie należy dokonać analizy poszczególnych wartości wskaźników jakości wód, z uwzględnieniem zakresu wartości wskaźników jakości wód stwierdzonego w dotychczasowych zbiorach danych, a w przypadku znacznych różnic dokonać analizy wzajemnych odniesień wskaźników jakości wód oraz oceny przyczyn tych różnic, w szczególności takich jak awaria oczyszczalni i prace budowlane.
VII. Działanie 2. Klasyfikacja elementów biologicznych.
1. Klasyfikacja elementów biologicznych polega na nadaniu każdemu badanemu elementowi jakości jednej z pięciu klas jakości wód powierzchniowych. Zaklasyfikowania każdego z badanych w jednolitej części wód powierzchniowych wskaźników jakości wód powierzchniowych wchodzących w skład elementów biologicznych do jednej z pięciu klas jakości wód powierzchniowych dokonuje się przez porównanie wartości wskaźnika jakości wód powierzchniowych uzyskanego w wyniku badań monitoringowych z wartościami wskaźników jakości wód określonych w załącznikach nr 1–4 do rozporządzenia, przy czym:
1) klasa I oznacza stan bardzo dobry biologicznego wskaźnika jakości wód powierzchniowych;
2) klasa II oznacza stan dobry biologicznego wskaźnika jakości wód powierzchniowych;
3) klasa III oznacza stan umiarkowany biologicznego wskaźnika jakości wód powierzchniowych;
4) klasa IV oznacza stan słaby biologicznego wskaźnika jakości wód powierzchniowych;
5) klasa V oznacza stan zły biologicznego wskaźnika jakości wód powierzchniowych.
2. Integracja wyników klasyfikacji elementów biologicznych polega na porównaniu wyników klasyfikacji uzyskanych dla poszczególnych elementów. O wyniku klasyfikacji decyduje ten element biologiczny, któremu nadano najmniej korzystną klasę.
VIII. Działanie 3. Klasyfikacja elementów fizykochemicznych.
1. Klasyfikacja elementów fizykochemicznych polega na przypisaniu każdemu badanemu wskaźnikowi odpowiedniej klasy jakości wód powierzchniowych. Zaklasyfikowania każdego z badanych w jednolitej części wód powierzchniowych wskaźników jakości wód wchodzących w skład elementów fizykochemicznych do jednej z klas jakości wód powierzchniowych dokonuje się przez porównanie wartości wskaźnika jakości wód powierzchniowych uzyskanego w wyniku badań monitoringowych z wartościami granicznymi wskaźników jakości wód powierzchniowych określonych w załącznikach nr 1–4 i 6 do rozporządzenia, przy czym:
1) klasa I oznacza stan bardzo dobry;
2) klasa II oznacza stan dobry;
3) niespełnienie wymogów klasy II oznacza stan poniżej dobrego.
2. Określenia klasy jakości wód powierzchniowych dla każdego z badanych wskaźników jakości wód powierzchniowych wchodzących w skład elementów fizykochemicznych, określonych w załącznikach nr 1–4 i 6 do rozporządzenia, dokonuje się przez porównanie wartości średniej rocznej wyliczonej na podstawie odnotowanych stężeń, o ile w załącznikach nr 2–4 do rozporządzenia nie określono inaczej, z wartościami granicznymi poszczególnych wskaźników jakości wód powierzchniowych, przy czym liczba wyników pomiarów przyjmowana do obliczeń średniej rocznej nie może być mniejsza niż 4.
3. W przypadku gdy wartości wskaźników fizykochemicznych w danej próbce znajdują się poniżej granicy oznaczalności1), w celu obliczenia średnich rocznych wartości lub innych wartości, określonych w załącznikach nr 2–4 do rozporządzenia, wyniki pomiaru są przyjmowane na poziomie połowy wartości danej granicy oznaczalności.
4. W przypadku gdy obliczona średnia roczna wartość wyników pomiaru, o których mowa w ust. 3, znajduje się poniżej granicy oznaczalności1), wartość ta jest określana jako „poniżej granicy oznaczalności”.
5. Postanowień ust. 3 nie stosuje się do wskaźników, które stanowią sumy całkowite danej grupy parametrów fizykochemicznych, łącznie z ich metabolitami oraz produktami degradacji i reakcji. W tych przypadkach wynik poniżej granicy oznaczalności1) poszczególnych substancji przyjmuje się na poziomie zerowym.
IX. Działanie 4. Klasyfikacja elementów hydromorfologicznych.
1. Jednolitej części wód powierzchniowych, takiej jak struga, strumień, potok, rzeka lub kanał, niewyznaczonej na podstawie przeglądu warunków hydromorfologicznych jako sztuczna lub silnie zmieniona nadaje się w zakresie tych elementów klasę I, jeżeli są spełnione wymagania dla klasy I określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. Jeżeli dla jednolitej części wód powierzchniowych, takiej jak struga, strumień, potok, rzeka lub kanał, niewyznaczonej na podstawie przeglądu warunków hydromorfologicznych jako sztuczna lub silnie zmieniona nie są spełnione wymagania dla klasy I określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia, nadaje się tej jednolitej części wód klasę II w zakresie elementów hydromorfologicznych.
3. Jednolitej części wód powierzchniowych, takiej jak jezioro lub inny naturalny zbiornik wodny, wody przejściowe lub wody przybrzeżne, niewyznaczonej na podstawie przeglądu warunków hydromorfologicznych jako sztuczna lub silnie zmieniona nadaje się w zakresie tych elementów klasę I, jeżeli są spełnione wymagania dla klasy I określone odpowiednio w załączniku nr 2, 3 albo 4 do rozporządzenia.
X. Działanie 5. Interpretacja wyników badań.
1. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na bardzo dobry stan elementów biologicznych i jeżeli żaden z oznaczonych wskaźników wchodzących w skład elementów fizykochemicznych nie przekracza wartości określonych w załącznikach nr 1–4 do rozporządzenia dla klasy I lub jeżeli wartości te przekracza tylko jeden z nich, a przekroczenie mieści się w granicach niepewności pomiaru2) oraz jeżeli żaden z oznaczonych wskaźników jakości wód nie przekracza wartości granicznych określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia dla klasy I, oraz jeżeli elementom hydromorfologicznym przypisano I klasę, danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się I klasę jakości wód powierzchniowych.
2. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na bardzo dobry stan elementów biologicznych, zaś jeden wskaźnik, w sposób znaczny, lub więcej z oznaczonych wskaźników wchodzących w skład elementów fizykochemicznych przekracza wartości określone w załącznikach nr 1 – 4 do rozporządzenia dla klasy I jakości wód, lecz nie przekracza wartości dla klasy II, a żaden z oznaczonych wskaźników nie przekracza wartości granicznych określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia dla klasy II, danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się II klasę jakości wód powierzchniowych.
3. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na bardzo dobry stan elementów biologicznych i jeżeli żaden z oznaczonych wskaźników wchodzących w skład elementów fizykochemicznych nie przekracza wartości określonych w załącznikach nr 1–4 do rozporządzenia dla klasy I lub jeżeli wartości te przekracza tylko jeden wskaźnik, a przekroczenie mieści się w granicach niepewności pomiaru2) oraz jeżeli żaden z oznaczonych wskaźników jakości wód nie przekracza wartości granicznych określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia dla klasy I, zaś elementom hydromorfologicznym przypisano klasę II, danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę II jakości wód powierzchniowych.
4. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na bardzo dobry stan elementów biologicznych, zaś jeden wskaźnik, w sposób znaczny, lub więcej z oznaczonych wskaźników wchodzących w skład elementów fizykochemicznych przekracza wartości określone w załącznikach nr 1–4 do rozporządzenia dla klasy II jakości wód powierzchniowych, albo jeden wskaźnik lub więcej oznaczonych wskaźników przekracza wartości graniczne określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia dla klasy II, danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę III jakości wód powierzchniowych.
5. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na dobry stan elementów biologicznych i jeżeli żaden z oznaczonych wskaźników wchodzących w skład elementów fizykochemicznych nie przekracza wartości określonych w załącznikach nr 1–4 do rozporządzenia dla klasy II lub jeżeli wartości te przekracza tylko jeden wskaźnik, a przekroczenie mieści się w granicach niepewności pomiaru2) oraz jeżeli żaden z oznaczonych wskaźników jakości wód powierzchniowych nie przekracza wartości granicznych określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia dla klasy II, danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę II jakości wód powierzchniowych.
6. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na dobry stan elementów biologicznych, zaś jeden wskaźnik, w sposób znaczny, lub więcej z oznaczonych wskaźników wchodzących w skład elementów fizykochemicznych przekracza wartości określone w załącznikach nr 1–4 do rozporządzenia dla klasy II jakości wód powierzchniowych albo jeden wskaźnik lub więcej oznaczonych wskaźników przekracza wartości graniczne określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia dla klasy II, danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę III jakości wód powierzchniowych.
7. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na umiarkowany stan elementów biologicznych, wówczas niezależnie od wyników klasyfikacji elementów fizykochemicznych danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się III klasę jakości wód powierzchniowych.
8. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na słaby stan elementów biologicznych, wówczas niezależnie od wyników klasyfikacji elementów fizykochemicznych danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę IV jakości wód powierzchniowych.
9. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na zły stan elementów biologicznych, wówczas niezależnie od wyników klasyfikacji elementów fizykochemicznych danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę V jakości wód powierzchniowych.
Objaśnienia:
1) Określonej wielokrotności granicy wykrywalności, a więc sygnału wyjściowego lub wartości stężenia, powyżej których można stwierdzić z określoną pewnością, że próbka różni się od próbki ślepej niezawierającej odnośnej substancji oznaczanej, która przy danym stężeniu substancji oznaczanej jest możliwa do wyznaczenia z akceptowalną dokładnością i precyzją.
2) Parametru nieujemnego charakteryzującego rozkład wartości ilościowych przyporządkowanych wielkości mierzalnej na podstawie wykorzystanych informacji, który można w uzasadniony sposób przypisać wartości mierzonej.
Załącznik nr 8
SPOSÓB KLASYFIKACJI POTENCJAŁU EKOLOGICZNEGO JEDNOLITYCH CZĘŚCI WÓD POWIERZCHNIOWYCH SZTUCZNYCH I SILNIE ZMIENIONYCH ORAZ SPOSÓB INTERPRETACJI WYNIKÓW BADAŃ WSKAŹNIKÓW JAKOŚCI WÓD WCHODZĄCYCH W SKŁAD ELEMENTÓW FIZYKOCHEMICZNYCH, BIOLOGICZNYCH I HYDROMORFOLOGICZNYCH
Część A. Sposób klasyfikacji potencjału ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych sztucznych i silnie zmienionych.
I. Potencjał ekologiczny jednolitych części wód powierzchniowych niebędących zbiornikami zaporowymi klasyfikuje się na podstawie elementów fizykochemicznych, biologicznych i hydromorfologicznych, stosowanych w klasyfikacji stanu ekologicznego tej kategorii naturalnych wód powierzchniowych, która najbardziej przypomina odpowiednią silnie zmienioną lub sztuczną jednolitą część wód powierzchniowych.
II. Potencjał ekologiczny silnie zmienionych jednolitych części wód powierzchniowych będących zbiornikami zaporowymi klasyfikuje się na podstawie elementów fizykochemicznych, biologicznych i hydromorfologicznych.
III. Klasyfikacja potencjału ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych polega na nadaniu jednolitej części wód powierzchniowych sztucznej lub silnie zmienionej jednej z pięciu klas potencjału ekologicznego, przy czym:
1) klasa I oznacza maksymalny potencjał ekologiczny;
2) klasa II oznacza dobry potencjał ekologiczny;
3) klasa III oznacza umiarkowany potencjał ekologiczny;
4) klasa IV oznacza słaby potencjał ekologiczny;
5) klasa V oznacza zły potencjał ekologiczny.
IV. Potencjał ekologiczny jednolitych części wód powierzchniowych sztucznych lub silnie zmienionych klasyfikuje się na podstawie danych uzyskanych w wyniku realizacji badań monitoringowych w reprezentatywnym punkcie pomiarowo-kontrolnym.
V. Potencjał ekologiczny fragmentu jednolitej części wód powierzchniowych sztucznej lub silnie zmienionej będącego obszarem chronionym klasyfikuje się na podstawie danych uzyskanych w wyniku realizacji badań monitoringowych w punkcie pomiarowo-kontrolnym monitoringu obszarów chronionych, przy czym dopuszcza się możliwość wykorzystania danych dotyczących elementów biologicznych uzyskanych z badań prowadzonych w punkcie reprezentatywnym.
VI. Jeżeli w jednolitej części wód powierzchniowych sztucznej lub silnie zmienionej nie ustanowiono żadnego punktu pomiarowo-kontrolnego, oceny jej potencjału ekologicznego dokonuje się na podstawie wyników uzyskanych dla innej jednolitej części wód powierzchniowych sztucznej lub silnie zmienionej należącej do tej samej kategorii, typu i będącej pod takim samym wpływem wynikającym z działalności człowieka, zlokalizowanej w obszarze tej samej zlewni lub, w przypadku braku takiej jednolitej części wód powierzchniowych, w obszarze najbliższej zlewni o tych samych cechach.
VII. Jeżeli w silnie zmienionej jednolitej części wód powierzchniowych będącej zbiornikiem zaporowym nie ustanowiono żadnego punktu pomiarowo-kontrolnego, oceny jej potencjału ekologicznego dokonuje się na podstawie wyników uzyskanych dla innej silnie zmienionej jednolitej części wód powierzchniowych będącej zbiornikiem zaporowym zlokalizowanym na rzece o tym samym typie, będącym pod takim samym wpływem wynikającym z działalności człowieka i reprezentującym ten sam typ zbiornika1).
Część B.1. Sposób interpretacji wyników badań wskaźników jakości wód powierzchniowych wchodzących w skład elementów fizykochemicznych, biologicznych i hydromorfologicznych w przypadku jednolitych części wód powierzchniowych sztucznych lub silnie zmienionych niebędących zbiornikami zaporowymi.
VIII. Działanie 1. Ocena wiarygodności wyników pomiarów.
Przed wykonaniem klasyfikacji potencjału ekologicznego jednolitej części wód powierzchniowych należy dokonać oceny wiarygodności uzyskanych wyników pomiarów, badań i odrzucić wszystkie wyniki, które zostały uzyskane w warunkach odbiegających od normalnych (w czasie powodzi lub innych klęsk żywiołowych albo wyjątkowych warunków pogodowych, takich jak intensywne opady atmosferyczne, intensywne topnienie śniegu albo wysokie temperatury powietrza). Następnie należy dokonać analizy poszczególnych wartości wskaźników jakości wód powierzchniowych, z uwzględnieniem zakresu stwierdzonego w dotychczasowych zbiorach danych, a w przypadku znacznych różnic dokonać analizy wzajemnych odniesień wskaźników jakości wód powierzchniowych oraz oceny przyczyn tych różnic, w szczególności takich jak awaria oczyszczalni i prace budowlane.
IX. Działanie 2. Klasyfikacja elementów hydromorfologicznych.
Jednolitej części wód powierzchniowych wyznaczonej na podstawie przeglądu warunków hydromorfologicznych jako sztucznej lub silnie zmienionej, niebędącej zbiornikiem zaporowym, nadaje się:
1) klasę I – maksymalny potencjał ekologiczny – w przypadku kanałów, strug, strumieni, potoków i rzek, w których zmiany hydromorfologiczne oddziaływujące jedynie na daną część wód powierzchniowych wyznaczoną jako jednolita część wód sztucznych lub silnie zmienionych, dotyczą niewielkich zaburzeń SNQ (wahań przepływów) związanych z zaburzeniem ciągłości, w tym wynikającym z istnienia progu lub innej bariery; jednocześnie podjęto wszystkie działania ochronne zapewniające najlepsze zbliżenie do ekologicznego kontinuum, w szczególności w odniesieniu do migracji organizmów wodnych (przemieszczania się przez barierę w dwie strony) oraz odpowiednich tarlisk i warunków rozmnażania;
2) klasę II – dobry potencjał ekologiczny – w przypadku pozostałych silnie zmienionych lub sztucznych części wód.
X. Działanie 3. Klasyfikacja elementów biologicznych.
1. Klasyfikacja elementów biologicznych polega na nadaniu każdemu badanemu elementowi jakości jednej z pięciu klas potencjału ekologicznego. Zaklasyfikowania każdego z badanych w jednolitej części wód powierzchniowych wskaźników jakości wód powierzchniowych wchodzących w skład elementów biologicznych do jednej z pięciu klas potencjału ekologicznego dokonuje się przez porównanie wartości wskaźnika jakości wód powierzchniowych uzyskanego w wyniku badań monitoringowych z wartościami wskaźników jakości wód określonych w załącznikach nr 2–5 do rozporządzenia, przy czym:
1) klasa I oznacza maksymalny potencjał biologicznego wskaźnika jakości wód powierzchniowych;
2) klasa II oznacza dobry potencjał biologicznego wskaźnika jakości wód powierzchniowych;
3) klasa III oznacza umiarkowany potencjał biologicznego wskaźnika jakości wód powierzchniowych;
4) klasa IV oznacza słaby potencjał biologicznego wskaźnika jakości wód powierzchniowych;
5) klasa V oznacza zły potencjał biologicznego wskaźnika jakości wód powierzchniowych.
2. W przypadku chlorofilu „a” w jednolitych częściach wód powierzchniowych, takich jak jezioro lub inny naturalny lub sztuczny zbiornik wodny, z wyłączeniem zbiorników zaporowych, wartość wskaźnika, o której mowa w ust. 1, jest obliczona z wyników uśrednionych dla okresów pomiarowych.
3. Integracja wyników klasyfikacji elementów biologicznych polega na porównaniu wyników klasyfikacji uzyskanych dla poszczególnych elementów. O wyniku klasyfikacji decyduje ten element biologiczny, któremu nadano najmniej korzystną klasę.
XI. Działanie 4. Klasyfikacja elementów fizykochemicznych.
1. Klasyfikacja elementów fizykochemicznych polega na przypisaniu każdemu badanemu wskaźnikowi odpowiedniej klasy jakości wód powierzchniowych. Zaklasyfikowania każdego z badanych w jednolitej części wód powierzchniowych wskaźników jakości wód powierzchniowych wchodzących w skład elementów fizykochemicznych do jednej z klas jakości wód powierzchniowych dokonuje się przez porównanie wartości wskaźnika jakości wód powierzchniowych uzyskanego w wyniku badań monitoringowych z wartościami wskaźników jakości wód powierzchniowych określonych w załącznikach nr 2–6 do rozporządzenia, przy czym:
1) klasa I oznacza maksymalny potencjał;
2) klasa II oznacza dobry potencjał;
3) niespełnienie wymogów klasy II oznacza potencjał poniżej dobrego.
2. Określenia klasy jakości wód powierzchniowych dla każdego z badanych wskaźników jakości wód powierzchniowych wchodzących w skład elementów fizykochemicznych, określonych w załącznikach nr 2–6 do rozporządzenia, dokonuje się przez porównanie wyliczonej na podstawie odnotowanych stężeń wartości wyrażonej jako wartość średnia roczna, o ile w załącznikach nr 2–4 do rozporządzenia nie określono inaczej, z wartościami granicznymi poszczególnych wskaźników jakości wód powierzchniowych, przy czym liczba wyników pomiarów przyjmowana do obliczeń średniej rocznej nie może być mniejsza niż 4.
3. W przypadku gdy wartości wskaźników fizykochemicznych w danej próbce znajdują się poniżej granicy oznaczalności2), w celu obliczenia średnich rocznych wartości lub innych określonych w załącznikach nr 2–4 do rozporządzenia wyniki pomiaru są ustalane na poziomie połowy wartości danej granicy oznaczalności.
4. W przypadku gdy obliczona średnia roczna wartość wyników pomiaru, o których mowa w ust. 3, znajduje się poniżej granicy oznaczalności2), wartość ta jest określana jako „poniżej granicy oznaczalności”.
5. Postanowień ust. 3 nie stosuje się do wskaźników, które stanowią sumy całkowite danej grupy parametrów fizykochemicznych, łącznie z ich metabolitami oraz produktami degradacji i reakcji. W tych przypadkach wynik poniżej granicy oznaczalności2) poszczególnych substancji ustala się na poziomie zerowym.
XII. Działanie 5. Interpretacja wyników badań.
1. Jeżeli w wyniku klasyfikacji elementów hydromorfologicznych jednolitej części wód powierzchniowych nadano klasę I i jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na maksymalny potencjał elementów biologicznych oraz gdy żaden z oznaczonych wskaźników wchodzących w skład elementów fizykochemicznych nie przekracza wartości określonych w załącznikach nr 2–5 do rozporządzenia dla klasy I lub jeżeli wartości te przekracza tylko jeden z nich, a przekroczenie mieści się w granicach niepewności pomiaru3), oraz jeżeli żaden z oznaczonych wskaźników jakości wód powierzchniowych nie przekracza wartości granicznych określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia dla klasy I, danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę I potencjału ekologicznego.
2. Jeżeli w wyniku klasyfikacji elementów hydromorfologicznych jednolitej części wód powierzchniowych nadano klasę I i jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na maksymalny lub dobry potencjał elementów biologicznych, zaś jeden wskaźnik, w sposób znaczny, lub więcej z oznaczonych wskaźników wchodzących w skład elementów fizykochemicznych przekracza wartości określone w załącznikach nr 2–5 do rozporządzenia dla klasy I potencjału ekologicznego, lecz nie przekracza wartości dla klasy II, i żaden z oznaczonych wskaźników nie przekracza wartości granicznych określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia dla klasy II, danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę II potencjału ekologicznego.
3. Jeżeli w wyniku klasyfikacji elementów hydromorfologicznych jednolitej części wód powierzchniowych nadano klasę I i jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na maksymalny lub dobry potencjał elementów biologicznych, zaś jeden wskaźnik, w sposób znaczny, lub więcej z oznaczonych wskaźników wchodzących w skład elementów fizykochemicznych przekracza wartości określone w załącznikach nr 2–5 do rozporządzenia dla klasy II potencjału ekologicznego albo jeden wskaźnik lub więcej oznaczonych wskaźników przekracza wartości graniczne określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia dla klasy II, danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę III potencjału ekologicznego.
4. Jeżeli w wyniku klasyfikacji elementów hydromorfologicznych dana jednolita część wód powierzchniowych nie osiąga klasy I i jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na dobry lub maksymalny potencjał ekologiczny elementów biologicznych, i jeżeli żaden z oznaczonych wskaźników wchodzących w skład elementów fizykochemicznych nie przekracza wartości określonych w załącznikach nr 2–5 do rozporządzenia dla klasy II lub jeżeli wartości te przekracza tylko jeden z nich, a przekroczenie mieści się w granicach niepewności pomiaru3), oraz jeżeli żaden z oznaczonych wskaźników jakości wód nie przekracza wartości granicznych określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia dla klasy II, danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę II potencjału ekologicznego.
5. Jeżeli w wyniku klasyfikacji elementów hydromorfologicznych dana jednolita część wód powierzchniowych nie osiąga I klasy i jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na dobry lub maksymalny potencjał elementów biologicznych, zaś jeden wskaźnik, w sposób znaczny, lub więcej z oznaczonych wskaźników wchodzących w skład elementów fizykochemicznych przekracza wartości określone w załącznikach nr 2–5 do rozporządzenia dla klasy II potencjału ekologicznego albo jeden wskaźnik lub więcej oznaczonych wskaźników przekracza wartości graniczne określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia dla klasy II, wówczas danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę III potencjału ekologicznego.
6. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na umiarkowany potencjał ekologiczny elementów biologicznych, wówczas, niezależnie od wyników klasyfikacji elementów fizykochemicznych i hydromorfologicznych, danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę III potencjału ekologicznego.
7. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na słaby potencjał ekologiczny elementów biologicznych, wówczas, niezależnie od wyników klasyfikacji elementów fizykochemicznych i hydromorfologicznych, danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę IV potencjału ekologicznego.
8. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na zły potencjał ekologiczny elementów biologicznych, wówczas, niezależnie od wyników klasyfikacji elementów fizykochemicznych i hydromorfologicznych, danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę V potencjału ekologicznego.
Część B.2. Sposób interpretacji wyników badań wskaźników jakości wód powierzchniowych wchodzących w skład elementów fizykochemicznych, biologicznych i hydromorfologicznych w przypadku silnie zmienionych części wód powierzchniowych będących zbiornikami zaporowymi.
XIII. Działanie 1. Ocena wiarygodności wyników pomiarów.
Przed wykonaniem klasyfikacji potencjału ekologicznego silnie zmienionej jednolitej części wód powierzchniowych będącej zbiornikiem zaporowym należy dokonać oceny wiarygodności uzyskanych wyników pomiarów, badań i odrzucić wszystkie wyniki, które zostały uzyskane w warunkach odbiegających od normalnych (w czasie powodzi lub innych klęsk żywiołowych albo wyjątkowych warunków pogodowych, takich jak intensywne opady atmosferyczne, intensywne topnienie śniegu albo wysokie temperatury powietrza). Następnie należy dokonać analizy poszczególnych wartości wskaźników jakości wód powierzchniowych, z uwzględnieniem zakresu stwierdzonego w dotychczasowych zbiorach danych, a w przypadku znacznych różnic dokonać analizy wzajemnych odniesień wskaźników jakości wód powierzchniowych oraz oceny przyczyn tych różnic, w szczególności takich jak awaria oczyszczalni i prace budowlane.
XIV. Działanie 2. Klasyfikacja elementów hydromorfologicznych.
Silnie zmienionej jednolitej części wód powierzchniowych będącej zbiornikiem zaporowym nadaje się klasę I potencjału ekologicznego – maksymalny potencjał ekologiczny – jeżeli podjęto działania ochronne i zapewniono najlepsze zbliżenie do ekologicznego kontinuum, w szczególności w odniesieniu do migracji organizmów wodnych oraz odpowiednich tarlisk i warunków rozmnażania. W przypadku braku zapewnienia migracji dla organizmów wodnych oraz odpowiednich tarlisk i warunków rozmnażania takiej części wód nadaje się klasę potencjału ekologicznego wynikającą z klasyfikacji elementów biologicznych.
XV. Działanie 3. Klasyfikacja elementów biologicznych.
1. Klasyfikacja elementów biologicznych polega na nadaniu im jednej z pięciu klas potencjału ekologicznego. Zaklasyfikowania badanych w jednolitej części wód powierzchniowych wskaźników jakości wód wchodzących w skład elementów biologicznych do jednej z pięciu klas potencjału ekologicznego dokonuje się przez porównanie wartości wskaźnika jakości wód uzyskanego w wyniku badań monitoringowych z wartościami wskaźników jakości wód powierzchniowych określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia, przy czym:
1) klasa I oznacza maksymalny potencjał ekologiczny biologicznego wskaźnika jakości wód powierzchniowych;
2) klasa II oznacza dobry potencjał ekologiczny biologicznego wskaźnika jakości wód powierzchniowych;
3) klasa III oznacza umiarkowany potencjał ekologiczny biologicznego wskaźnika jakości wód powierzchniowych;
4) klasa IV oznacza słaby potencjał ekologiczny biologicznego wskaźnika jakości wód powierzchniowych;
5) klasa V oznacza zły potencjał ekologiczny biologicznego wskaźnika jakości wód powierzchniowych.
2. Klasyfikację przeprowadza się dla 3 elementów biologicznych: fitoplanktonu, fitobentosu i makrobezkręgowców bentosowych, wyliczając wartości następujących wskaźników: indeksu fitoplanktonowego (IFPL), multimetrycznego indeksu okrzemkowego (IO) oraz wskaźnika makrobezkręgowców bentosowych (MZB).
3. Wskaźniki IFPL i IO tworzą zintegrowany wskaźnik FLORA, przy czym:
1) jeżeli badany był tylko jeden element biologiczny – fitoplankton lub fitobentos – wskaźnik FLORA otrzymuje klasę taką jak klasa badanego elementu, to jest jak klasa wskaźnika IFPL lub IO;
2) jeżeli IFPL i IO są w tej samej klasie, wówczas wskaźnik FLORA otrzymuje klasę jak obydwa wskaźniki;
3) jeżeli wskaźniki różnią się o jedną klasę, wówczas:
a) jeżeli zarówno wskaźnik IFPL, jak i IO są powyżej średniej przedziału stwierdzonych dla nich klas (I–V), to wskaźnik FLORA otrzymuje klasę wyższą z tych dwóch wskaźników,
b) jeżeli zarówno wskaźnik IFPL, jak i IO są poniżej średniej przedziału stwierdzonych dla nich klas (I–V), to wskaźnik FLORA otrzymuje klasę niższą z tych dwóch wskaźników,
c) jeżeli jeden ze wskaźników jest powyżej, zaś drugi poniżej średniej przedziału stwierdzonych dla nich klas (I–V), to wskaźnik FLORA otrzymuje klasę niższą z tych dwóch wskaźników;
4) jeżeli między wskaźnikami jest różnica 2 klas lub więcej, należy wyliczyć średnią z wartości klasyfikacji obydwu wskaźników, przy czym obliczoną średnią należy zaokrąglić w górę, do liczby całkowitej oznaczającej numer klasy; wskaźnik FLORA otrzymuje klasę wynikającą z otrzymanej wartości.
4. Klasyfikacja elementów biologicznych jest wynikiem łącznej klasyfikacji wskaźnika FLORA i wskaźnika MZB, a o klasyfikacji końcowej decyduje gorszy z nich, przy czym jeżeli badany był jeden ze wskaźników – FLORA lub MZB – łączna klasyfikacja elementów biologicznych odpowiada klasyfikacji tego wskaźnika.
XVI. Działanie 4. Klasyfikacja elementów fizykochemicznych.
1. Klasyfikacja elementów fizykochemicznych polega na przypisaniu każdemu badanemu wskaźnikowi odpowiedniej klasy jakości wód powierzchniowych. Zaklasyfikowania każdego z badanych w jednolitej części wód powierzchniowych wskaźników jakości wód powierzchniowych wchodzących w skład elementów fizykochemicznych do jednej z klas jakości wód powierzchniowych dokonuje się przez porównanie wartości wskaźnika jakości wód powierzchniowych uzyskanego w wyniku badań monitoringowych z wartościami wskaźników jakości wód powierzchniowych określonych w załącznikach nr 5 i 6 do rozporządzenia, przy czym:
1) klasa I oznacza maksymalny potencjał ekologiczny;
2) klasa II oznacza dobry potencjał ekologiczny;
3) niespełnienie wymogów klasy II oznacza potencjał ekologiczny poniżej dobrego.
2. Określenia klasy jakości wód powierzchniowych dla każdego z badanych wskaźników jakości wód powierzchniowych wchodzących w skład elementów fizykochemicznych, określonych w załącznikach nr 5 i 6 do rozporządzenia, dokonuje się przez porównanie wartości wyliczonej na podstawie odnotowanych stężeń, wyrażonej jako średnia roczna z wartościami granicznymi poszczególnych wskaźników jakości wód powierzchniowych, przy czym liczba wyników pomiarów przyjmowana do obliczeń nie może być mniejsza niż 4.
3. W przypadku gdy wartości wskaźników fizykochemicznych w danej próbce znajdują się poniżej granicy oznaczalności2), w celu obliczenia średnich rocznych wartości wyniki pomiaru są ustalane na poziomie połowy wartości danej granicy oznaczalności.
4. W przypadku gdy obliczona średnia roczna wartość wyników pomiaru, o których mowa w ust. 3, znajduje się poniżej granicy oznaczalności2), wartość ta jest określana jako „poniżej granicy oznaczalności”.
5. Postanowień ust. 3 nie stosuje się do wskaźników, które stanowią sumy całkowite danej grupy parametrów fizykochemicznych, łącznie z ich metabolitami oraz produktami degradacji i reakcji. W tych przypadkach wynik poniżej granicy oznaczalności2) poszczególnych substancji ustala się na poziomie zerowym.
VII. Działanie 5. Interpretacja wyników badań.
1. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na maksymalny potencjał elementów biologicznych oraz gdy żaden z oznaczonych wskaźników wchodzących w skład elementów fizykochemicznych nie przekracza wartości określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia dla klasy I lub jeżeli wartości te przekracza tylko jeden z nich, a przekroczenie mieści się w granicach niepewności pomiaru3), oraz jeżeli żaden z oznaczonych wskaźników jakości wód nie przekracza wartości granicznych określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia dla klasy I, danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę I potencjału ekologicznego.
2. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na maksymalny potencjał elementów biologicznych, zaś jeden wskaźnik, w sposób znaczny, lub więcej z oznaczonych wskaźników wchodzących w skład elementów fizykochemicznych przekracza wartości określone w załączniku nr 5 do rozporządzenia dla klasy I jakości wód powierzchniowych, lecz nie przekracza wartości dla II klasy, a żaden z oznaczonych wskaźników nie przekracza wartości granicznych określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia dla klasy II, danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę II potencjału ekologicznego.
3. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na maksymalny potencjał elementów biologicznych, zaś jeden wskaźnik, w sposób znaczny, lub więcej z oznaczonych wskaźników wchodzących w skład elementów fizykochemicznych przekracza wartości określone w załączniku nr 5 do rozporządzenia dla klasy II jakości wód powierzchniowych albo jeden lub więcej oznaczonych wskaźników przekracza wartości graniczne określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia dla klasy II, danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę III potencjału ekologicznego.
4. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na dobry potencjał elementów biologicznych i jeżeli żaden z oznaczonych wskaźników wchodzących w skład elementów fizykochemicznych nie przekracza wartości określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia dla klasy II lub jeżeli wartości te przekracza tylko jeden z nich, a przekroczenie mieści się w granicach niepewności pomiaru3), oraz jeżeli żaden z oznaczonych wskaźników jakości wód nie przekracza wartości granicznych określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia dla klasy II, danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę II potencjału ekologicznego.
5. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na dobry potencjał elementów biologicznych, zaś jeden wskaźnik, w sposób znaczny, lub więcej z oznaczonych wskaźników wchodzących w skład elementów fizykochemicznych przekracza wartości określone w załączniku nr 5 do rozporządzenia dla klasy II jakości wód powierzchniowych albo jeden lub więcej oznaczonych wskaźników przekracza wartości graniczne określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia dla klasy II, danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę III potencjału ekologicznego.
6. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na umiarkowany potencjał elementów biologicznych, wówczas niezależnie od wyników klasyfikacji elementów fizykochemicznych danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę III potencjału ekologicznego.
7. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na słaby potencjał elementów biologicznych, wówczas niezależnie od wyników klasyfikacji elementów fizykochemicznych danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę IV potencjału ekologicznego.
8. Jeżeli klasyfikacja elementów biologicznych wskazuje na zły potencjał elementów biologicznych, wówczas niezależnie od wyników klasyfikacji elementów fizykochemicznych danej jednolitej części wód powierzchniowych nadaje się klasę V potencjału ekologicznego.
Objaśnienia:
1) Zbiornik reolimniczny, limniczny lub przejściowy.
2) Określonej wielokrotności granicy wykrywalności, a więc sygnału wyjściowego lub wartości stężenia, powyżej których można stwierdzić z określoną pewnością, że próbka różni się od próbki ślepej niezawierającej odnośnej substancji oznaczanej, która przy danym stężeniu substancji oznaczanej, jest możliwa do wyznaczenia z akceptowalną dokładnością i precyzją.
3) Parametru nieujemnego charakteryzującego rozkład wartości ilościowych przyporządkowanych wielkości mierzalnej na podstawie wykorzystanych informacji, który można w uzasadniony sposób przypisać wartości mierzonej.
Załącznik nr 9
ŚRODOWISKOWE NORMY JAKOŚCI DLA SUBSTANCJI PRIORYTETOWYCH ORAZ DLA INNYCH ZANIECZYSZCZEŃ
Numer CAS1) substancji chemicznych | Numer wskaźnika jakości wód | Nazwa wskaźnika jakości wód | Jednostka | Środowiskowe normy jakości dla kategorii wód | |||
jednolite części wód, takie jak: struga, strumień, potok, rzeka, kanał, jezioro, w tym jednolite części wód wyznaczone jako sztuczne lub silnie zmienione oraz inne naturalne lub sztuczne zbiorniki wodne | jednolite części wód, takie jak: wody przejściowe i przybrzeżne | ||||||
stężenie średnioroczne2) | maksymalne dopuszczalne stężenie3) * | stężenia średnioroczne2) | maksymalne dopuszczalne stężenie3) * | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
| 4 | Grupa wskaźników chemicznych charakteryzujących występowanie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego | |||||
4.1 | Substancje priorytetowe4) | ||||||
15972-60-8 | 4.1.1 | Alachlor | µg/l | 0,3 | 0,7 | 0,3 | 0,7 |
120-12-7 | 4.1.2 | Antracen | µg/l | 0,1 | 0,4 | 0,1 | 0,4 |
1912-24-9 | 4.1.3 | Atrazyna | µg/l | 0,6 | 2,0 | 0,6 | 2,0 |
71-43-2 | 4.1.4 | Benzen | µg/l | 10 | 50 | 8 | 50 |
32534-81-9 | 4.1.5 | Bromowany difenyloeter (eter pentabromodifenylowy 5)) | µg/l | 0,0005 | * | 0,0002 | * |
7440-43-9 | 4.1.6 | Kadm i jego związki 6) | µg/l | ≤0,08 (a) 0,08 (b) 0,09 (c) 0,15 (d) 0,25 (e) | ≤0,45 (a) 0,45 (b) 0,6 (c) 0,9 (d) 1,5 (e) | 0,2 | ≤0,45 (a) 0,45 (b) 0,6 (c) 0,9 (d) 1,5 (e) |
85535-84-8 | 4.1.7 | C10-13–chloroalkany | µg/l | 0,4 | 1,4 | 0,4 | 1,4 |
470-90-6 | 4.1.8 | Chlorfenwinfos | µg/l | 0,1 | 0,3 | 0,1 | 0,3 |
2921-88-2 | 4.1.9 | Chloropiryfos (chloropiryfos etylowy) | µg/l | 0,03 | 0,1 | 0,03 | 0,1 |
107-06-2 | 4.1.10 | 1,2-dichloroetan (EDC) | µg/l | 10 | * | 10 | * |
75-09-2 | 4.1.11 | Dichlorometan | µg/l | 20 | * | 20 | * |
117-81-7 | 4.1.12 | Ftalan di(2-etyloheksyl) (DEHP) | µg/l | 1,3 | * | 1,3 | * |
330-54-1 | 4.1.13 | Diuron | µg/l | 0,2 | 1,8 | 0,2 | 1,8 |
115-29-7 | 4.1.14 | Endosulfan | µg/l | 0,005 | 0,01 | 0,0005 | 0,004 |
206-44-00 | 4.1.15 | Fluoranten | µg/l | 0,1 | 1 | 0,1 | 1 |
118-74-1 | 4.1.16 | Heksachlorobenzen (HCB) | µg/l | 0,01 | 0,05 | 0,01 | 0,05 |
87-68-3 | 4.1.17 | Heksachlorobutadien (HCBD) | µg/l | 0,1 | 0,6 | 0,1 | 0,6 |
608-73-1 | 4.1.18 | Heksachlorocykloheksan (HCH) | µg/l | 0,02 | 0,04 | 0,002 | 0,02 |
34123-59-6 | 4.1.19 | Izoproturon | µg/l | 0,3 | 1,0 | 0,3 | 1,0 |
7439-92-1 | 4.1.20 | Ołów i jego związki | µg/l | 7,2 | * | 7,2 | * |
7439-97-6 | 4.1.21 | Rtęć i jej związki | µg/l | 0,05 | 0,07 | 0,05 | 0,07 |
91-20-3 | 4.1.22 | Naftalen | µg/l | 2,4 | * | 1,2 | * |
7440-02-0 | 4.1.23 | Nikiel i jego związki | µg/l | 20 | * | 20 | * |
104-40-5 | 4.1.24 | Nonylofenol (p-nonylofenol) | µg/l | 0,3 | 2,0 | 0,3 | 2,0 |
140-66-9 | 4.1.25 | Oktylofenol (4-(1,1',3,3'-tetrametylobutylo)-fenol) | µg/l | 0,1 | * | 0,01 | * |
608-93-5 | 4.1.26 | Pentachlorobenzen | µg/l | 0,007 | * | 0,0007 | * |
87-86-5 | 4.1.27 | Pentachlorofenol (PCP) | µg/l | 0,4 | 1 | 0,4 | 1 |
| 4.1.28 | Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) | Dla grupy WWA należy uzyskać zgodność z każdą wartością, to jest: benzo(a)pirenu, sumy benzo(b)fluorantenu i benzo(k)fluorantenu oraz sumy benzo(g,h,i)perylenu i indeno(1,2,3-cd)pirenu | ||||
50-32-8 |
| Benzo(a)piren | µg/l | 0,05 | 0,1 | 0,05 | 0,01 |
205-99-2 |
| Benzo(b)fluoranten | µg/l | ∑=0,03 | * | ∑=0,03 | * |
207-08-9 |
| Benzo(k)fluoranten | µg/l | ||||
191-24-2 |
| Benzo(g,h,i)perylen | µg/l | ∑=0,002 | * | ∑=0,002 | * |
193-39-5 |
| Indeno(1,2,3-cd)piren | µg/l | ||||
122-34-9 | 4.1.29 | Symazyna | µg/l | 1 | 4 | 1 | 4 |
36643-28-4 | 4.1.30 | Związki tributylocyny (kation tributylocyny) | µg/l | 0,0002 | 0,0015 | 0,0002 | 0,0015 |
12002-48-1 | 4.1.31 | Trichlorobenzen (TCB) | µg/l | 0,4 | * | 0,4 | * |
67-66-3 | 4.1.32 | Trichlorometan (chloroform) | µg/l | 2,5 | * | 2,5 | * |
1582-09-8 | 4.1.33 | Trifluralina | µg/l | 0,03 | * | 0,03 | * |
| 4.2 | Wskaźniki innych substancji zanieczyszczających Wartości stężeń całkowitych (w niesączonej próbce wody) | |||||
56-23-5 | 4.2.1 | Tetrachlorometan | µg/l | 12 | * | 12 | * |
309-00-2 | 4.2.2 | Aldryna | µg/l | ∑=0,010 | * | ∑=0,005 | * |
60-57-1 | 4.2.3 | Dieldryna | µg/l | ||||
72-20-8 | 4.2.4 | Endryna | µg/l | ||||
456-73-6 | 4.2.5 | Izodryna | µg/l | ||||
50-29-3 | 4.2.6 a | DDT – izomer para-para | µg/l | 0,01 | * | 0,01 | * |
brak | 4.2.6 b | DDT całkowity7) | µg/l | 0,025 | * | 0,025 | * |
79-01-6 | 4.2.7 | Trichloroetylen (TRI) | µg/l | 10 | * | 10 | * |
127-18-4 | 4.2.8 | Tetrachloroetylen (PER) | µg/l | 10 | * | 10 | * |
Objaśnienia:
1) Numer przypisany substancji przez amerykańską organizację Chemical Abstracts Service (CAS).
2) Środowiskowa norma jakości wyrażona jako średnia arytmetyczna wartość stężeń z prób wody pobranych w roku kalendarzowym. O ile nie określono inaczej, ma ona zastosowanie do całkowitego stężenia wszystkich izomerów.
3) Środowiskowa norma jakości wyrażona jako maksymalne dopuszczalne stężenie, obliczane jako 90. percentyl. W przypadku gdy w rubryce zaznaczono gwiazdkę (*), przyjmuje się, że wartości stężeń średniorocznych chronią również przed krótkoterminowym wzrostem stężeń przy zrzutach stałych.
4) Podano wartości stężeń całkowitych w niesączonej próbce wody, z wyłączeniem kadmu, ołowiu, rtęci i niklu. Stężenia metali dotyczą rozpuszczonej fazy otrzymanej w drodze filtracji przez filtr 0,45 µm lub równoważnego rodzaju przygotowania.
5) Środowiskowa norma jakości dotyczy sumy stężeń kongenerów 28, 47, 99, 100, 153 i 154, wchodzących w skład eteru pentabromodifenylowego jako produktu.
6) Zależy od twardości wody: norma jakości (a) dla twardości < 40 mg CaCO3/l, norma jakości (b) dla twardości od 40 do < 50 mg CaCO3/l, norma jakości (c) dla twardości od 50 do < 100 mg CaCO3/l, norma jakości (d) dla twardości od 100 do <200 mg CaCO3/l, norma jakości (e) dla twardości ≥ 200 mg CaCO3/l.
7) Obejmuje sumę: DDT para-para (CAS:50-29-3), DDD (CAS:72-54-8), DDE (CAS:72-55-9), DDT orto-para (CAS:789-02-6).
Załącznik nr 10
SPOSÓB KLASYFIKACJI STANU CHEMICZNEGO JEDNOLITYCH CZĘŚCI WÓD POWIERZCHNIOWYCH
1. Klasyfikacji stanu chemicznego dokonuje się na podstawie analizy nie mniej niż 12 wyników pomiarów substancji priorytetowych oraz innych zanieczyszczeń. Podstawą analizy jest porównanie uzyskanych wyników pomiarów ze środowiskowymi normami jakości określonymi dla poszczególnych kategorii wód powierzchniowych w załączniku nr 9 do rozporządzenia.
2. Przyjmuje się, że jednolita część wód powierzchniowych jest w dobrym stanie chemicznym, jeżeli dla reprezentatywnego punktu pomiarowo-kontrolnego wartości średnioroczne pomierzonych stężeń wskaźników wyrażone jako średnia arytmetyczna oraz stężenia maksymalne wyrażone jako 90. percentyl z pomierzonych wartości stężeń nie przekraczają dopuszczalnych wartości odpowiednio średniorocznych i dopuszczalnych stężeń maksymalnych określonych dla poszczególnych kategorii wód powierzchniowych w załączniku nr 9 do rozporządzenia.
3. W przypadku gdy wartości wskaźników chemicznych w danej próbce znajdują się poniżej granicy oznaczalności1), w celu obliczenia 90. percentyla lub średnich wartości wyniki pomiaru są ustalane na poziomie połowy wartości danej granicy oznaczalności.
4. W przypadku gdy obliczona średnia wartość wyników pomiaru, o których mowa w ust. 3, znajduje się poniżej granicy oznaczalności1), wartość ta jest określana jako „poniżej granicy oznaczalności”.
5. Przepisu ust. 3 nie stosuje się do wskaźników, które stanowią sumy całkowite danej grupy parametrów chemicznych łącznie z ich metabolitami oraz produktami degradacji i reakcji. W tych przypadkach wynik poniżej granicy oznaczalności1) poszczególnych substancji ustala się na poziomie zerowym.
6. Jeżeli woda nie spełnia wymagań, o których mowa w ust. 2, przyjmuje się, że woda powierzchniowa nie osiąga dobrego stanu chemicznego. Stan chemiczny takiej jednolitej części wód powierzchniowych określa się jako „poniżej dobrego”.
7. Przy przeprowadzaniu oceny stanu chemicznego dopuszcza się uwzględnienie:
1) naturalnego tła hydrogeochemicznego dla kadmu, ołowiu, rtęci i niklu oraz ich związków, jeżeli uniemożliwia ono osiągnięcie wymagań, o których mowa w ust. 1–6;
2) twardości wody, pH lub innych wskaźników jakości wody powierzchniowej, jeżeli mają one wpływ na biodostępność metali.
8. Klasyfikacja stanu chemicznego sporządzona dla reprezentatywnego punktu pomiarowo-kontrolnego jest równocześnie klasyfikacją stanu chemicznego jednolitej części wód powierzchniowych.
9. Jeżeli w jednolitej części wód powierzchniowych nie ustanowiono żadnego reprezentatywnego punktu pomiarowo-kontrolnego, oceny jej stanu chemicznego dokonuje się na podstawie wyników uzyskanych dla innej jednolitej części wód powierzchniowych należącej do tej samej kategorii, tego samego typu i będącej pod takim samym wpływem wynikającym z działalności człowieka, zlokalizowanej na obszarze tej samej zlewni lub, w przypadku braku takiej jednolitej części wód powierzchniowych, na obszarze najbliższej zlewni o tych samych cechach.
Objaśnienia:
1) Określonej wielokrotności granicy wykrywalności, a więc sygnału wyjściowego lub wartości stężenia, powyżej których można stwierdzić z określoną pewnością, że próbka różni się od próbki ślepej niezawierającej odnośnej substancji oznaczanej, która przy danym stężeniu substancji oznaczanej, jest możliwa do wyznaczenia z akceptowalną dokładnością i precyzją.
Załącznik nr 11
SPOSÓB OCENY STANU JEDNOLITYCH CZĘŚCI WÓD POWIERZCHNIOWYCH
Część A. Sposób oceny stanu jednolitych części wód powierzchniowych.
I. Stan jednolitych części wód powierzchniowych ocenia się przez porównanie wyników klasyfikacji stanu ekologicznego lub potencjału ekologicznego i stanu chemicznego.
II. Jednolita część wód powierzchniowych jest oceniana jako będąca w dobrym stanie, jeżeli jej stan chemiczny jest dobry i jednocześnie jej stan ekologiczny lub potencjał ekologiczny są co najmniej dobre.
| Stan chemiczny | ||
|
| dobry | poniżej dobrego |
Stan ekologiczny/potencjał ekologiczny | bardzo dobry stan ekologiczny / maksymalny potencjał ekologiczny | dobry stan wód | zły stan wód |
dobry stan ekologiczny / dobry potencjał ekologiczny | dobry stan wód | zły stan wód | |
umiarkowany stan ekologiczny / umiarkowany potencjał ekologiczny | zły stan wód | zły stan wód | |
słaby stan ekologiczny / słaby potencjał ekologiczny | zły stan wód | zły stan wód | |
zły stan ekologiczny / zły potencjał ekologiczny | zły stan wód | zły stan wód |
Część B. Sposób oceny stanu jednolitych części wód powierzchniowych występujących na obszarach chronionych.
III. Jednolite części wód powierzchniowych występujące na obszarach chronionych ocenia się przez porównanie wyników oceny wykonanej w sposób określony w części A z oceną spełnienia wymagań dodatkowych wykonaną na podstawie danych uzyskanych z punktów pomiarowo-kontrolnych monitoringu obszarów chronionych.
IV. Przyjmuje się, że jednolita część wód powierzchniowych występująca na obszarze chronionym jest w dobrym stanie, jeżeli wyniki oceny jej stanu wykonanej na podstawie danych z reprezentatywnego punktu pomiarowo-kontrolnego wskazują na stan dobry i jednocześnie są spełnione wymagania określone dla tego obszaru.
V. Jeżeli w jednolitej części wód powierzchniowych ustanowiono więcej niż jeden punkt pomiarowo-kontrolny monitoringu obszarów chronionych, ocenę spełnienia wymagań dodatkowych wykonuje się osobno dla każdego punktu.
VI. Obszary chronione będące jednolitymi częściami wód powierzchniowych, przeznaczonymi do poboru wody na potrzeby zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia.
1. Ocenę spełnienia wymagań dla obszaru chronionego będącego jednolitą częścią wód powierzchniowych przeznaczoną do poboru wody na potrzeby zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia przeprowadza się na podstawie danych uzyskanych z punktu monitoringu obszarów chronionych w sposób określony w części A oraz, dodatkowo, zgodnie z przepisami określającymi wymagania, jakim powinny odpowiadać wody powierzchniowe wykorzystywane do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia, w szczególności z przepisami wydanymi na podstawie art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne.
2. Przyjmuje się, że są spełnione warunki określone dla obszaru chronionego, o którym mowa w ust. 1, jeżeli wyniki uzyskane z punktu monitoringu obszarów chronionych wskazują na jednoczesne spełnienie wymogów określonych dla dobrego stanu oraz wymogów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne dla kategorii jakości wody A1 lub A2, a poziom zanieczyszczeń mikrobiologicznych nie przekracza kategorii jakości wody A3.
3. W przypadku substancji priorytetowych oraz innych substancji zanieczyszczających, dla których liczba pomiarów w punkcie monitoringu obszarów chronionych jest mniejsza niż 12, przyjmuje się, że są spełnione wymogi dla dobrego stanu chemicznego, jeżeli żadne ze zmierzonych stężeń nie przekracza wartości granicznej środowiskowej normy jakości wyrażonej jako stężenie średnioroczne, określonej w załączniku nr 9 do rozporządzenia.
VII. Obszary chronione przeznaczone do ochrony gatunków zwierząt wodnych o znaczeniu gospodarczym, o których mowa w art. 113 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne, oraz obszary chronione przeznaczone do ochrony siedlisk lub gatunków, dla których utrzymanie lub poprawa stanu wód powierzchniowych jest ważnym czynnikiem w ich ochronie, o których mowa w art. 113 ust. 4 pkt 6 tej ustawy.
1. Ocenę spełnienia wymogów dla obszarów chronionych przeznaczonych do ochrony gatunków zwierząt wodnych o znaczeniu gospodarczym, o których mowa w art. 113 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne, oraz ocenę spełnienia wymogów dla obszarów chronionych przeznaczonych do ochrony siedlisk lub gatunków, dla których utrzymanie lub poprawa stanu wód powierzchniowych jest ważnym czynnikiem w ich ochronie, o których mowa w art. 113 ust. 4 pkt 6 tej ustawy, przeprowadza się na podstawie danych uzyskanych z punktu monitoringu obszarów chronionych w sposób określony w części A.
2. Przyjmuje się, że są spełnione wymogi dla obszaru chronionego, jeżeli wyniki oceny wykonanej na podstawie danych z punktu monitoringu obszarów chronionych wskazują na dobry stan chemiczny i jednocześnie na przynajmniej dobry stan ekologiczny lub potencjał ekologiczny.
3. Jeżeli dla obszarów, o których mowa w ust. 1, ustalono w odrębnych przepisach określających wymogi dotyczące ochrony siedlisk lub gatunków dodatkowe normy i cele środowiskowe, przyjmuje się, że są spełnione wymogi dla obszaru chronionego, jeżeli oprócz spełnienia warunku, o którym mowa w ust. 2, jednocześnie są spełnione dodatkowo te normy i cele środowiskowe.
VIII. Obszary chronione będące jednolitymi częściami wód powierzchniowych przeznaczonymi do celów rekreacyjnych, w tym kąpieliskowych.
1. Ocenę obszarów chronionych będących jednolitymi częściami wód powierzchniowych przeznaczonymi do celów rekreacyjnych, w tym kąpieliskowych, przeprowadza się na podstawie danych uzyskanych z punktu monitoringu obszarów chronionych w sposób określony w części A.
2. Przyjmuje się, że warunki dla obszaru chronionego są spełnione, jeżeli:
1) wyniki oceny wykonanej na podstawie danych uzyskanych z punktu monitoringu obszarów chronionych wskazują na stan dobry;
2) nie stwierdzono występowania zjawiska przyspieszonej eutrofizacji wywołanej antropogenicznie wskazującego na możliwość zakwitu glonów;
3) są wykonywane badania w zakresie wskaźników mikrobiologicznych, a wyniki tych badań spełniają wymogi dla jakości dostatecznej, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne.
IX. Obszary chronione wrażliwe na eutrofizację wywołaną zanieczyszczeniami pochodzącymi ze źródeł komunalnych oraz obszary chronione narażone na zanieczyszczenia związkami azotu ze źródeł rolniczych.
1. Ocenę spełnienia wymogów dla obszarów chronionych wrażliwych na eutrofizację wywołaną zanieczyszczeniami pochodzącymi ze źródeł komunalnych lub obszarów chronionych narażonych na zanieczyszczenia związkami azotu ze źródeł rolniczych przeprowadza się na podstawie danych uzyskanych z punktu monitoringu obszarów chronionych w sposób określony w części A oraz, dodatkowo, porównując wartości wskaźników jakości wód powierzchniowych wchodzących w skład elementów biologicznych, elementów fizykochemicznych z grup wskaźników jakości wód 3.2 oraz 3.5 uzyskanych w wyniku badań monitoringowych z granicznymi dla klasy II wartościami tych wskaźników jakości wód określonymi w załącznikach nr 1–4 do rozporządzenia.
2. W przypadku obszarów chronionych narażonych na zanieczyszczenia związkami azotu ze źródeł rolniczych, dodatkowo wykonuje się ocenę dla obszaru chronionego, na podstawie przepisów określających kryteria wyznaczania wód wrażliwych na zanieczyszczenie związkami azotu ze źródeł rolniczych, w szczególności wydane na podstawie art. 47 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne, na podstawie danych zebranych w wyniku odpowiedniego programu monitoringu realizowanego w punktach pomiarowo-kontrolnych monitoringu operacyjnego.
3. Przyjmuje się, że są spełnione wymogi dla obszaru chronionego, jeżeli wyniki oceny wykonanej na podstawie danych uzyskanych z punktu monitoringu obszarów chronionych wskazują na stan dobry oraz nie stwierdza się na tym obszarze przyspieszonej eutrofizacji wywołanej antropogenicznie, to jest:
1) jeżeli wyniki badań wskaźników, o których mowa w ust. 1, uzyskane z badań monitoringowych prowadzonych w ciągu ostatnich 3 lat w punkcie monitoringu obszarów chronionych i zinterpretowane zgodnie z warunkami określonymi w części B załącznika nr 7 do rozporządzenia albo warunkami określonymi w załączniku nr 8 do rozporządzenia wskazują na klasę I lub II jakości wód powierzchniowych;
2) jeżeli wyniki badań obszaru chronionego, o którym mowa w ust. 2, spełniają wymogi określone w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne.
X. W przypadku gdy jednolita część wód powierzchniowych występuje na kilku obszarach chronionych, przyjmuje się, że jest ona w dobrym stanie, jeżeli są spełnione jednocześnie wszystkie warunki określone w poz. V-VIII dla tych obszarów chronionych.
Załącznik nr 12
SPOSÓB PREZENTACJI WYNIKÓW KLASYFIKACJI STANU EKOLOGICZNEGO, POTENCJAŁU EKOLOGICZNEGO I STANU CHEMICZNEGO JEDNOLITYCH CZĘŚCI WÓD POWIERZCHNIOWYCH
1. Wyniki klasyfikacji stanu ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych oraz potencjału ekologicznego sztucznych i silnie zmienionych jednolitych części wód powierzchniowych, stanu chemicznego oraz oceny stanu jednolitych części wód powierzchniowych prezentuje się w układzie tabelarycznym i graficznym, uzupełnionym o opis zawierający syntetyczną interpretację uzyskanych wyników oraz o informację o wynikach badań:
1) w przypadku monitoringu diagnostycznego – w układzie rocznym oraz co najmniej co 6 lat w ujęciu wieloletnim, w postaci sumarycznego zestawienia wyników ocen z pełnego cyklu monitoringowego;
2) w przypadku monitoringu operacyjnego – w układzie rocznym, w zakresie odpowiednim do zrealizowanego programu oraz, co najmniej co 3 lata w ujęciu wieloletnim, w postaci sumarycznego zestawienia wyników ocen z pełnego cyklu monitoringowego, przy czym w przypadku jednolitych części wód powierzchniowych, dla których jest dostępny więcej niż jeden wynik klasyfikacji stanu chemicznego, pod uwagę bierze się wynik najnowszy.
2. Wyniki klasyfikacji stanu ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych prezentuje się w układzie dorzeczy oraz w układzie administracyjnym (województwa), a także, jeżeli istnieje taka potrzeba, w układzie regionów wodnych, w każdym przypadku osobno dla każdego rodzaju monitoringu i osobno dla każdej kategorii wód.
3. W przypadku wykonania klasyfikacji stanu ekologicznego osobno dla każdego punktu pomiarowo-kontrolnego zlokalizowanego na jednolitej części wód powierzchniowych wyniki tej klasyfikacji prezentuje się zgodnie z ust. 2.
4. Wyniki klasyfikacji potencjału ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych prezentuje się w układzie dorzeczy oraz w układzie administracyjnym (województwa), a także, jeżeli istnieje taka potrzeba, w układzie regionów wodnych, w każdym przypadku osobno dla każdego rodzaju monitoringu i osobno dla każdej kategorii wód powierzchniowych.
5. W przypadku wykonania klasyfikacji potencjału ekologicznego osobno dla każdego punktu pomiarowo-kontrolnego wyniki tej klasyfikacji prezentuje się zgodnie z ust. 4.
6. Wyniki klasyfikacji stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych prezentuje się w układzie dorzeczy oraz w układzie administracyjnym (województwa), a także, jeżeli istnieje taka potrzeba, w układzie regionów wodnych, w każdym przypadku osobno dla każdego rodzaju monitoringu i osobno dla każdej kategorii wód powierzchniowych.
7. W przypadku wykonania klasyfikacji stanu chemicznego osobno dla każdego punktu pomiarowo-kontrolnego wyniki tej klasyfikacji prezentuje się zgodnie z ust. 6.
8. Wyniki oceny stanu jednolitych części wód powierzchniowych prezentuje się w układzie dorzeczy oraz w układzie administracyjnym (województwa), a także, jeżeli istnieje taka potrzeba, w układzie regionów wodnych, w każdym przypadku osobno dla każdego rodzaju monitoringu i osobno dla każdej kategorii wód powierzchniowych.
9. W układzie tabelarycznym wyniki klasyfikacji stanu ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych oraz potencjału ekologicznego sztucznych i silnie zmienionych jednolitych części wód powierzchniowych, stanu chemicznego oraz oceny stanu jednolitych części wód powierzchniowych prezentuje się w postaci zestawienia zawierającego:
1) nazwę dorzecza i województwa;
2) nazwę i kod jednolitej części wód powierzchniowych;
3) kody punktów pomiarowo-kontrolnych, z których dane posłużyły do wykonania klasyfikacji i oceny1);
4) nazwy punktów pomiarowo-kontrolnych, o których mowa w pkt 3;
5) klasę elementów fizykochemicznych, biologicznych i hydromorfologicznych oraz klasy grup wskaźników jakości wód powierzchniowych ze wskazaniem wskaźnika lub wskaźników, które decydowały o klasie;
6) wynik klasyfikacji stanu ekologicznego, a w przypadku sztucznej lub silnie zmienionej jednolitej części wód powierzchniowych – wynik klasyfikacji potencjału ekologicznego, w punkcie pomiarowo-kontrolnym, jeżeli klasyfikację taką wykonano;
7) wynik klasyfikacji stanu ekologicznego w jednolitej części wód powierzchniowych, a w przypadku sztucznej lub silnie zmienionej jednolitej części wód powierzchniowych – wynik klasyfikacji potencjału ekologicznego;
8) wynik klasyfikacji stanu chemicznego w punkcie pomiarowo-kontrolnym, jeżeli taką klasyfikację wykonano;
9) wynik klasyfikacji stanu chemicznego w jednolitej części wód powierzchniowych;
10) wynik oceny stanu wód w jednolitej części wód powierzchniowych;
11) poziom precyzji i ufności oceny;
12) rok, za jaki jest sporządzane zestawienie;
13) rodzaj monitoringu, dla którego wykonano zestawienie;
14) datę sporządzenia zestawienia.
10. Informację o wynikach badań, o której mowa w ust. 1, prezentuje się w formie zestawienia tabelarycznego zawierającego:
1) nazwę dorzecza i województwa;
2) nazwę i kod jednolitej części wód powierzchniowych;
3) kategorię jednolitej części wód powierzchniowych oraz typ abiotyczny, a w przypadku silnie zmienionej jednolitej części wód powierzchniowych będącej zbiornikiem zaporowym – również typ zbiornika;
4) kod punktu pomiarowo-kontrolnego;
5) nazwę wskaźnika jakości wód powierzchniowych;
6) jednostkę miary;
7) liczbę pomiarów lub badań wskaźnika będących podstawą do klasyfikacji i oceny, o których mowa w ust. 1;
8) minimalną wartość wskaźnika jakości wód powierzchniowych;
9) datę wykonania pomiaru, podczas którego uzyskano wartość minimalną wskaźnika jakości wód powierzchniowych;
10) maksymalną wartość wskaźnika jakości wód powierzchniowych;
11) datę wykonania pomiaru, podczas którego uzyskano wartość maksymalną wskaźnika jakości wód powierzchniowych;
12) wartość średnioroczną wskaźnika jakości wód powierzchniowych;
13) granicę oznaczalności2) i niepewność pomiarów3) dla elementów fizykochemicznych i chemicznych;
14) szacunkowy poziom ufności i dokładności wyników dla elementów biologicznych.
11. W układzie graficznym wyniki klasyfikacji stanu ekologicznego każdej jednolitej części wód powierzchniowych odzwierciedla się za pomocą kodów barwnych, opisanych w tabeli nr 1, przy czym jednolite części wód powierzchniowych, w których nie osiągnięto dobrego stanu lub dobrego potencjału ekologicznego na skutek niezgodności z jedną normą lub większą liczbą norm jakości środowiska, ustalonych dla tych jednolitych części wód powierzchniowych w odniesieniu do określonych zanieczyszczeń syntetycznych lub niesyntetycznych określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia, zaznacza się na mapie za pomocą kropki koloru czarnego.
Tabela nr 1
Sposób prezentacji wyników klasyfikacji stanu ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych
Klasyfikacja stanu ekologicznego | Kolor |
bardzo dobry | niebieski |
dobry | zielony |
umiarkowany | żółty |
słaby | pomarańczowy |
zły | czerwony |
12. W układzie graficznym wyniki klasyfikacji potencjału ekologicznego każdej jednolitej części wód powierzchniowych odzwierciedla się za pomocą kodów barwnych, opisanych w tabeli nr 2, przy czym jednolite części wód powierzchniowych, w których nie osiągnięto dobrego stanu lub dobrego potencjału ekologicznego na skutek niezgodności z jedną normą lub większą liczbą norm jakości środowiska, ustalonych dla tych jednolitych części wód powierzchniowych w odniesieniu do określonych zanieczyszczeń syntetycznych lub niesyntetycznych określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia, zaznacza się na mapie za pomocą kropki koloru czarnego.
Tabela nr 2
Sposób prezentacji wyników klasyfikacji potencjału ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych
Klasyfikacja potencjału ekologicznego | Kolor | |
dla sztucznej części wód powierzchniowych | dla silnie zmienionej części wód powierzchniowych | |
maksymalny lub dobry | zielono-jasnoszare pasy równej szerokości | zielono-ciemnoszare pasy równej szerokości |
umiarkowany | żółto-jasnoszare pasy równej szerokości | żółto-ciemnoszare pasy równej szerokości |
słaby | pomarańczowo-jasnoszare pasy równej szerokości | pomarańczowo-ciemnoszare pasy równej szerokości |
zły | czerwono-jasnoszare pasy równej szerokości | czerwono-ciemnoszare pasy równej szerokości |
13. W układzie graficznym wyniki klasyfikacji stanu chemicznego każdej jednolitej części wód powierzchniowych odzwierciedla się kodami barwnymi opisanymi w tabeli nr 3.
Tabela nr 3
Sposób prezentacji wyników klasyfikacji stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych
Klasyfikacja stanu chemicznego | Kolor |
dobry | niebieski |
poniżej dobrego | czerwony |
14. W układzie graficznym wyniki oceny stanu każdej jednolitej części wód powierzchniowych odzwierciedla się kodami barwnymi opisanymi w tabeli nr 4.
Tabela nr 4
Sposób prezentacji wyników oceny stanu jednolitych części wód powierzchniowych
Stan jednolitej części wód | Kolor |
dobry | niebieski |
zły | czerwony |
15. W przypadku prezentacji wyników klasyfikacji stanu ekologicznego, potencjału ekologicznego lub stanu chemicznego w odniesieniu do punktów pomiarowo-kontrolnych w układzie graficznym wykorzystuje się kody barwne opisane odpowiednio w tabelach nr 1–3.
16. W przypadku prezentacji wyników klasyfikacji potencjału ekologicznego w odniesieniu do punktów pomiarowo-kontrolnych w układzie graficznym wykorzystuje się kody barwne opisane w tabeli nr 5.
Tabela nr 5
Sposób prezentacji wyników klasyfikacji potencjału ekologicznego w odniesieniu do punktów pomiarowo-kontrolnych
Klasyfikacja potencjału ekologicznego | Kolor | |
dla sztucznej części wód powierzchniowych | dla silnie zmienionej części wód powierzchniowych | |
maksymalny lub dobry | białe koło o zielonej krawędzi | szare koło o zielonej krawędzi |
umiarkowany | białe koło o żółtej krawędzi | szare koło o żółtej krawędzi |
słaby | białe koło o pomarańczowej krawędzi | szare koło o pomarańczowej krawędzi |
zły | białe koło o czerwonej krawędzi | szare koło o czerwonej krawędzi |
Objaśnienia:
1) Jeżeli w jednolitej części wód powierzchniowych reprezentatywny lub reperowy punkt pomiarowo-kontrolny składa się z grupy stanowisk pomiarowych, wówczas, na potrzeby prezentacji wyników klasyfikacji, w przypadku:
1) jezior lub innych naturalnych albo sztucznych zbiorników wodnych, z wyłączeniem zbiorników zaporowych, punkt reprezentatywny lub reperowy ma charakter wirtualny i jest opisywany za pomocą współrzędnych punktu przecięcia linii maksymalnego przekroju poprzecznego z linią maksymalnego przekroju podłużnego jeziora lub zbiornika;
2) silnie zmienionej jednolitej części wód będącej zbiornikiem zaporowym współrzędnymi punktu reprezentatywnego są współrzędne stanowiska pomiarowego zlokalizowanego w strefie przejściowej zbiornika;
3) jednolitych części wód powierzchniowych, takich jak rzeka, strumień, struga, potok lub kanał, z wyłączeniem jednolitych części wód powierzchniowych silnie zmienionych będących zbiornikami zaporowymi, oraz jednolitych części wód powierzchniowych przejściowych i przybrzeżnych współrzędnymi punktu reprezentatywnego są współrzędne stanowiska pomiarowego, w którym jest badana największa liczba wskaźników.
2) Określoną wielokrotność granicy wykrywalności, a więc sygnału wyjściowego lub wartości stężenia, powyżej których można stwierdzić z określoną pewnością, że próbka różni się od próbki ślepej niezawierającej odnośnej substancji oznaczanej, która przy danym stężeniu substancji oznaczanej jest możliwa do wyznaczenia z akceptowalną dokładnością i precyzją.
3) Parametr nieujemny charakteryzujący rozkład wartości ilościowych przyporządkowanych wielkości mierzalnej na podstawie wykorzystanych informacji, który można w uzasadniony sposób przypisać wartości mierzonej.