Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-08-08
Wersja aktualna od 2023-08-08
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH1)
z dnia 10 października 2014 r.
w sprawie nagród i zapomóg dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz tworzenia funduszu nagród i zapomóg dla strażaków
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2023 r., poz. 1540)
Na podstawie art. 95d ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1340, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa:
1) szczegółowe warunki i tryb przyznawania nagród i zapomóg strażakom Państwowej Straży Pożarnej, zwanym dalej „strażakami";
2) sposób tworzenia funduszu nagród i zapomóg dla strażaków;
3) jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, w których tworzy się fundusz nagród i zapomóg;
4) sposoby ustalania i warunki zwiększania wysokości funduszu nagród i zapomóg dla poszczególnych dysponentów.
§ 2.[Przyznanie nagrody pieniężnej lub rzeczowej] 1. Nagrodę pieniężną lub rzeczową mogą przyznać przełożeni, o których mowa w art. 95c ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, zwanej dalej „ustawą", z własnej inicjatywy lub na uzasadniony wniosek bezpośredniego przełożonego strażaka. We wniosku określa się formę nagrody, która ma być przyznana.
2. Warunki, o których mowa w art. 95a ust. 1 ustawy, uważa się za spełnione, jeżeli strażak:
1) wykonywał powierzone zadania służbowe w sposób wyróżniający, z dbałością o wysoką jakość i termin ich realizacji, oraz wykazał się odpowiedzialnością za ich realizację;
2) wykazał się działaniami skierowanymi na poszukiwanie nowych, lepszych rozwiązań i zaangażował się w ich wykorzystanie w środowisku służby;
3) osiągnął wysokie wyniki w realizacji i podnoszeniu kwalifikacji niezbędnych do wykonywania obowiązków służbowych;
4) wykazał się wysokimi efektami w realizacji zadań służbowych nastawionymi na osiągnięcie celów służby;
5) utrzymywał sprawność fizyczną na poziomie wybitnym lub uzyskał wysokie wyniki w zawodach sportowych;
6) wykazał się szczególnym zaangażowaniem w trakcie prowadzonych działań ratowniczych, narażał swoje życie lub zdrowie w trakcie prowadzonych działań ratowniczych, wykazał się wyjątkową odwagą w ratowaniu życia ludzkiego i mienia, brał udział w działaniach w warunkach szczególnie trudnych i niebezpiecznych.
3. Wniosek w sprawie przyznania nagrody za wykonywanie zadań służbowych w zastępstwie strażaków przebywających na zwolnieniach lekarskich składa się w terminie 5 dni roboczych od dnia uzyskania informacji o wielkości środków finansowych, uzyskanych z tytułu zmniejszenia uposażeń strażaków.
4. Wniosek, o którym mowa w ust. 3, rozpatruje się w terminie umożliwiającym wypłatę nagrody w ciągu 60 dni po upływie przyjętego okresu rozliczeniowego, określonego w art. 105g ust. 3 ustawy.
5. Do czasu wejścia w życie ustawy budżetowej, wypłatę nagrody, o której mowa w ust. 3, realizuje się ze środków ujętych w projekcie planu finansowego funduszu, o którym mowa w § 5 ust. 3.
6. Dopuszcza się opracowanie zbiorczych wniosków o przyznanie nagrody, obejmujących wszystkich strażaków przewidzianych do przyznania nagrody. Do zbiorczych wniosków o przyznanie nagrody przepisy ust. 3-5 stosuje się odpowiednio.
§ 3.[Przyznanie zapomogi] 1. Zapomogę mogą przyznać przełożeni, o których mowa w art. 95c ustawy, z własnej inicjatywy, na uzasadniony wniosek bezpośredniego przełożonego strażaka, organizacji związku zawodowego strażaków lub strażaka.
2. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające wystąpienie zdarzenia określonego w art. 95a ust. 2 ustawy.
§ 4.[Termin na wypłatę nagrody lub wręczenie zapomogi] Nagrodę pieniężną lub rzeczową oraz zapomogę wypłaca się lub wręcza w terminie 14 dni od dnia jej przyznania, z zastrzeżeniem § 2 ust. 4.
§ 5.[Wysokość funduszu nagród i zapomóg] 1. Wysokość funduszu nagród i zapomóg, w części dotyczącej nagród rocznych, wynosi 8,33% planowanych na dany rok kalendarzowy środków na uposażenia zasadnicze strażaków wraz z dodatkami, o których mowa w art. 87 ustawy.
2. Wysokość funduszu nagród i zapomóg w części dotyczącej nagród pieniężnych, rzeczowych i zapomóg wynosi 2,25% planowanych na dany rok kalendarzowy środków na uposażenie zasadnicze strażaków wraz z dodatkami, o których mowa w art. 87 ustawy. W ramach funduszu pozostawia się do dyspozycji ministra właściwego do spraw wewnętrznych środki w wysokości nieprzekraczającej kwoty wynikającej z iloczynu kwoty stanowiącej 0,1% przeciętnego planowanego uposażenia strażaków i ogólnej liczby etatów strażaków, z przeznaczeniem na nagrody pieniężne, rzeczowe i zapomogi dla strażaków.
3. Fundusz nagród i zapomóg tworzy się w:
1) Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej;
2) komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej;
3) komendach powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej;
4) [1] Akademii Pożarniczej oraz pozostałych szkołach Państwowej Straży Pożarnej;
5) Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej.
§ 6.[Zwiększenie wysokości funduszu nagród i zapomóg] 1. Wysokość funduszu nagród i zapomóg pozostającego w dyspozycji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej zwiększa się z przeznaczeniem na nagrody pieniężne, rzeczowe i zapomogi:
1) w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej o kwotę wynikającą z iloczynu stawki stanowiącej 1,2% przeciętnego planowanego uposażenia strażaków i łącznej liczby etatów strażaków w Państwowej Straży Pożarnej;
2) w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej o kwotę wynikającą z iloczynu stawki stanowiącej 5% przeciętnego planowanego uposażenia strażaków i łącznej liczby etatów strażaków w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej i komendach powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej na obszarze województwa.
2. Przez przeciętne planowane uposażenie, o którym mowa w ust. 1, należy rozumieć uposażenie bez 1/12 równowartości nagrody rocznej.
§ 7.[Zwiększenie wysokości funduszu nagród i zapomóg o niewykorzystane środki na uposażenia zasadnicze wraz z dodatkami] Wysokość funduszu nagród i zapomóg dla strażaków na nagrody i zapomogi, o których mowa w art. 95a ust. 1 i 2 ustawy, niezależnie od zwiększenia, o którym mowa w art. 105g ust. 1 ustawy, może być zwiększona przez jego dysponenta o niewykorzystane środki na uposażenia zasadnicze wraz z dodatkami, o których mowa w art. 87 ustawy, i na nagrody roczne.
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.3)
1) Minister Spraw Wewnętrznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. poz. 1265).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 1351 oraz z 2014 r. poz. 502 i 616.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 grudnia 2007 r. w sprawie nagród i zapomóg dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 234, poz. 1725), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 17 pkt 3 ustawy z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 502).
[1] § 5 ust. 3 pkt 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 sierpnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie nagród i zapomóg dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz tworzenia funduszu nagród i zapomóg dla strażaków (Dz.U. poz. 1540). Zmiana weszła w życie 8 sierpnia 2023 r.