Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2019-12-03
Wersja aktualna od 2019-12-03
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 24 kwietnia 2003 r.
w sprawie zasad i trybu zaliczania okresów służby, pracy i innych okresów do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Agencji Wywiadu
z dnia 24 kwietnia 2003 r. (Dz.U. z 2003 r., Nr 86, poz. 796)
t.j. z dnia 25 sierpnia 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 1120)
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2019 r., poz. 2233)
Na podstawie art. 116 ust. 2 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2010 r. Nr 29, poz. 154, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zaliczenie okresów do wysługi lat] 1. Do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Agencji Wywiadu, zwanych dalej „funkcjonariuszami”, zalicza się okresy służby w Agencji Wywiadu.
2. Do wysługi lat, o której mowa w ust. 1, zalicza się również:
1) [1] okresy służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Policji, Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Więziennej i Straży Marszałkowskiej;
2) [2] okresy traktowane jako równorzędne ze służbą, o której mowa w ust. 1, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2019 r. poz. 288, 730 i 1635);
3) okresy zakończonego zatrudnienia wykonywanego w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub na danym stanowisku; w przypadku równoczesnego zatrudnienia wykonywanego w wymiarach czasu pracy nie niższych niż połowa obowiązujących w danym zawodzie lub na danym stanowisku do wysługi lat zalicza się tylko jeden z okresów równoczesnego zatrudnienia;
4) okres ukończonych przez funkcjonariusza studiów, nie dłuższy jednak od programowego czasu ich trwania;
5) inne okresy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
§ 2.[Wyłączenie zaliczenia okresów służby i pracy do wysługi lat] 1. Do wysługi lat nie zalicza się okresów służby i pracy, za które nie przysługiwało uposażenie zasadnicze, wynagrodzenie, zasiłek z tytułu choroby lub zasiłek macierzyński, a także okresów zawieszenia w czynnościach służbowych, jeżeli za te okresy nie wypłacono uposażenia w pełnej wysokości.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku korzystania przez funkcjonariusza, także przed podjęciem służby w Agencji Wywiadu, z urlopu udzielonego w celu sprawowania opieki nad małoletnim dzieckiem, przewidzianego w przepisach prawa pracy, urlopu bezpłatnego udzielonego w związku z wyjazdem za granicę wspólnie z małżonkiem przeniesionym tam w celu pełnienia służby albo pracy w przedstawicielstwie dyplomatycznym, stałym przedstawicielstwie przy Organizacji Narodów Zjednoczonych lub innej misji państwowej, a także w przypadku pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym na zasadach określonych w przepisach o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.
§ 3.[Dokumentacja, rozkaz personalny] 1. Zaliczenia okresów, o których mowa w § 1, i ustalenia wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego dokonuje się w drodze rozkazu personalnego Szefa Agencji Wywiadu, na podstawie dokumentów znajdujących się w aktach personalnych funkcjonariusza, które funkcjonariusz jest obowiązany przedstawić w jednostce organizacyjnej Agencji Wywiadu właściwej w sprawach kadr.
2. Zaliczenia okresów, o których mowa w § 1, i ustalenia wysługi lat dokonuje się po raz pierwszy na dzień przyjęcia funkcjonariusza do służby w Agencji Wywiadu.
3. Szef Agencji Wywiadu może upoważnić innego funkcjonariusza do wydania w jego imieniu rozkazu, o którym mowa w ust. 1.
4. Zaliczanie do wysługi lat okresów nieuwzględnionych w rozkazie o mianowaniu funkcjonariusza na stanowisko służbowe oraz nowe ustalenie wysługi lat do celów, o których mowa w ust. 1, następuje na udokumentowany wniosek funkcjonariusza.
5. W kolejnych rozkazach personalnych, dotyczących ustalenia wysługi lat, określa się łączną wysługę lat uwzględnioną przy ustaleniu wzrostu uposażenia zasadniczego funkcjonariusza oraz datę, w której upłynął okres wysługi lat uprawniający, na podstawie odrębnych przepisów, do wzrostu tego uposażenia.
§ 4.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
|
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie zasad i trybu zaliczania okresów służby, pracy i innych okresów do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 133, poz. 1491), zachowanym w mocy na podstawie art. 232 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz. 676).
[1] § 1 ust. 2 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad i trybu zaliczania okresów służby, pracy i innych okresów do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Agencji Wywiadu (Dz.U. poz. 2233). Zmiana weszła w życie 3 grudnia 2019 r.
[2] § 1 ust. 2 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad i trybu zaliczania okresów służby, pracy i innych okresów do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Agencji Wywiadu (Dz.U. poz. 2233). Zmiana weszła w życie 3 grudnia 2019 r.