Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2022-01-01
Wersja aktualna od 2022-01-01
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 września 2006 r.
w sprawie legitymacji służbowej oraz innych dokumentów Służby Kontrwywiadu Wojskowego
z dnia 25 września 2006 r. (Dz.U. z 2006 r., Nr 173, poz. 1243)
t.j. z dnia 25 lipca 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 977)
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2021 r., poz. 2370) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego (Dz. U. z 2014 r. poz. 253 i 502) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) wzór legitymacji służbowej oraz innych dokumentów Służby Kontrwywiadu Wojskowego, zwanej dalej „SKW”;
2) organy właściwe do wydawania, wymiany, unieważniania oraz dokonywania wpisów w legitymacji służbowej oraz innych dokumentach SKW;
3) przypadki, w których legitymacja służbowa lub inne dokumenty SKW podlegają zwrotowi, wymianie lub unieważnieniu;
4) tryb postępowania w przypadku utraty legitymacji służbowej lub innych dokumentów SKW;
5) sposób posługiwania się legitymacją oraz innymi dokumentami SKW.
§ 2.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) legitymacji – rozumie się przez to legitymację służbową SKW;
2) żołnierzu SKW – rozumie się przez to żołnierza wyznaczonego na stanowisko służbowe w SKW;
3) funkcjonariuszu SKW – rozumie się przez to funkcjonariusza pełniącego służbę w SKW.
§ 3.[Dokumenty wydawane na czas pełnienia służby w SKW żołnierzowi oraz funkcjonariuszowi] 1. Żołnierzowi SKW na czas pełnienia służby w SKW wydaje się legitymację.
2. Funkcjonariuszowi SKW na czas pełnienia służby w SKW wydaje się:
1) legitymację;
2) książeczkę zdrowia.
§ 4.[Informacje zamieszczane w legitymacji] 1. W legitymacji zamieszcza się:
1) imię i nazwisko żołnierza SKW albo funkcjonariusza SKW;
2) aktualną fotografię żołnierza SKW albo funkcjonariusza SKW;
3) numer legitymacji;
4) datę ważności legitymacji;
5) informację o uprawnieniach żołnierza SKW i funkcjonariusza SKW, o których mowa w art. 28 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego;
6) [1] informację dla znalazcy legitymacji o konieczności dostarczenia jej do najbliższej jednostki Policji i odpowiedzialności karnej za nieuprawnione posługiwanie się legitymacją.
2. Wzór legitymacji określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 5.[Organ właściwy do wydawania, wymiany, unieważniania oraz dokonywania wpisów w legitymacjach] 1. Organem właściwym do wydawania dokumentów, o których mowa w § 3, jest Szef SKW.
2. Szef SKW jest również właściwy do wymiany, unieważniania oraz dokonywania wpisów w legitymacjach.
3. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, może wykonywać, upoważniony przez Szefa SKW, szef komórki organizacyjnej SKW właściwej w sprawach kadrowych.
§ 6.[Powody wymiany legitymacji] Legitymacja podlega wymianie w przypadku:
1) zmiany danych w niej zawartych;
2) uszkodzenia lub zniszczenia;
3) upływu okresu jej ważności.
§ 7.[Zwrot legitymacji] 1. Legitymacja podlega zwrotowi w przypadku:
1) uzyskania przez żołnierza zawodowego zgody na urlop bezpłatny lub urlop okolicznościowy, o którym mowa w art. 62 ust. 12 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593, z późn. zm.);
2) uzyskania przez funkcjonariusza SKW zgody na urlop bezpłatny lub urlop okolicznościowy, o którym mowa w art. 58 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego (Dz. U. Nr 104, poz. 710, z późn. zm.);
3) zawieszenia w czynnościach służbowych;
4) zwolnienia ze służby w SKW;
5) wygaśnięcia stosunku służbowego.
2. Żołnierz SKW albo funkcjonariusz SKW zwraca legitymację szefowi komórki organizacyjnej, o której mowa w § 5 ust. 3.
§ 8.[Unieważnienie legitymacji] Legitymacja podlega unieważnieniu w przypadku jej utraty albo zgonu żołnierza SKW lub funkcjonariusza SKW.
§ 9.[Utrata legitymacji] 1. W przypadku utraty legitymacji żołnierz SKW lub funkcjonariusz SKW jest obowiązany niezwłocznie złożyć drogą służbową pisemny meldunek Szefowi SKW, podając w nim datę i okoliczności utraty legitymacji.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Szef SKW zarządza przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.
3. W przypadku odzyskania utraconej legitymacji żołnierz SKW i funkcjonariusz SKW jest obowiązany niezwłocznie zwrócić ją Szefowi SKW i złożyć pisemny meldunek, podając w nim datę i okoliczności jej odzyskania.
§ 10.[Posługiwanie się legitymacją] 1. Żołnierz SKW i funkcjonariusz SKW może posługiwać się legitymacją tylko podczas wykonywania czynności służbowych.
2. Żołnierz SKW i funkcjonariusz SKW, okazując legitymację, jest obowiązany czynić to w sposób umożliwiający odczytanie umieszczonych w niej danych.
§ 11.[Dbanie o należyty stan legitymacji] Żołnierz SKW i funkcjonariusz SKW, jest obowiązany dbać o należyty stan legitymacji, a w szczególności chronić ją przed utratą lub zniszczeniem.
§ 12.[Czynności zabronione podczas posługiwania się legitymacją] 1. Żołnierz SKW i funkcjonariusz SKW, posługując się legitymacją, nie może:
1) odstępować legitymacji innej osobie;
2) przesyłać legitymacji pocztą, z wyjątkiem dokonywania takiej czynności zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 53 ust. 4 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631, z późn. zm.) [2];
3) wywozić legitymacji za granicę, chyba że uzyska na to zgodę Szefa SKW.
2. W razie nieuzyskania zgody, o której mowa w ust. 1 pkt 3, żołnierz SKW i funkcjonariusz SKW jest obowiązany na czas wyjazdu zdeponować legitymację w sposób określony przez szefa jednostki (komórki) organizacyjnej, w której pełni służbę.
§ 13.[Naruszenie sposobów posługiwania się legitymacją] 1. Żołnierz SKW i funkcjonariusz SKW, naruszający sposób posługiwania się legitymacją, podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej.
2. Zasady i tryb odpowiedzialności dyscyplinarnej określają przepisy ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 370, z późn. zm.) [3] oraz ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego.
3. Odpowiedzialność dyscyplinarną ponosi także żołnierz SKW i funkcjonariusz SKW, który z własnej winy legitymację zniszczył, uszkodził lub utracił albo nie złożył pisemnego raportu o jej utracie lub też bez usprawiedliwionych przyczyn złożył taki raport z opóźnieniem.
§ 14.[Książeczka zdrowia] 1. Książeczka zdrowia jest przeznaczona do dokonywania wpisów o stanie zdrowia funkcjonariusza SKW oraz o przebiegu jego leczenia, a także o wydanych orzeczeniach przez wojskową komisję lekarską.
2. Do dokonywania wpisów w książeczce zdrowia są właściwi lekarze udzielający funkcjonariuszowi SKW pomocy lekarskiej oraz członkowie komisji lekarskiej, o której mowa w ust. 1.
3. Wzór książeczki zdrowia określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 15.[Otrzymanie nowej książeczki zdrowia] Funkcjonariusz SKW otrzymuje nową książeczkę zdrowia w przypadku jej utraty lub zniszczenia, a także wyczerpania się miejsca na wpisy, o których mowa w § 14 ust. 1. Przepisy § 9 stosuje się odpowiednio.
§ 16.[Utrata ważności dotychczasowych legitymacji] Legitymacje wydane żołnierzom Wojskowych Służb Informacyjnych na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia tracą ważność i niezwłocznie podlegają zwrotowi szefowi komórki organizacyjnej, o której mowa w § 5 ust. 3.
§ 17.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2006 r.
|
Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 25 września 2006 r.
Załącznik nr 1
WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO [4]
I. OKŁADKA LEGITYMACJI
Opis:
Okładka legitymacji jest wykonana z materiału skóropodobnego w kolorze czarnym z tłoczeniami:
1. „RZECZPOSPOLITA POLSKA”.
2. Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej według wzoru określonego w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
3. „SŁUŻBA KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO”.
II. CZĘŚĆ WEWNĘTRZNA LEGITYMACJI
A. AWERS
Opis:
1. Dwukolorowe tło giloszowe wykonane techniką druku irysowego.
2. Mikrodruk pozytywowy i negatywowy w linii o treści „RZECZPOSPOLITA POLSKA”.
3. Mikrodruk pozytywowy o treści „SŁUŻBA KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO”.
4. Napis „SŁUŻBA KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO” wykonany farbą optycznie zmienną.
5. Elementy graficzne wykonane farbami aktywnymi w promieniowaniu ultrafioletowym w postaci falujących linii wykonanych z liter „SKW” o zmiennej wielkości oraz umiejscowionego centralnie logo NATO.
6. Napisy w kolorze czarnym:
1) „Imię”;
2) „Nazwisko”;
3) „Nr legitymacji”;
4) indywidualny numer blankietu nanoszony w czasie produkcji;
5) „Ważna do 31.12.2024 r.”;
6) „SZEF SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO”.
7. W prawym dolnym rogu logo Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
8. W prawym górnym rogu tarcza herbowa z wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej według wzoru określonego w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
9. Z lewej strony miejsce na fotografię, która będzie nanoszona w procesie personalizacji.
10. Pokryty w całości folią zabezpieczającą, zawierającą zmienne optycznie napisy „RP”, „MON”, kontur terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, znak orła wojsk lądowych według wzoru określonego w przepisach o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz inne elementy graficzne.
B. REWERS
Opis:
1. Dwukolorowe tło giloszowe wykonane techniką druku irysowego.
2. Mikrodruk negatywowy o treści „RZECZPOSPOLITA POLSKA”.
3. Mikrodruk pozytywowy w liniach wplecionych w tło giloszowe o treści „SŁUŻBA KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO”.
4. Kilkukrotnie powtórzony element graficzny przedstawiający logo NATO, wykonany farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym.
5. Napisy w kolorze czarnym:
„Instytucje państwowe, organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie użyteczności publicznej są obowiązani, w zakresie swojego działania, do udzielenia nieodpłatnie niezbędnej pomocy żołnierzowi i funkcjonariuszowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego, który ma również prawo zwracania się o niezbędną pomoc do innych przedsiębiorców, jednostek organizacyjnych i organizacji społecznych, a w nagłych przypadkach do każdej osoby o udzielenie doraźnej pomocy, w ramach obowiązujących przepisów prawa.
W przypadku znalezienia tej legitymacji należy niezwłocznie dostarczyć ją do najbliższej jednostki Policji. Nieuprawnione posługiwanie się legitymacją podlega odpowiedzialności karnej.”.
Legitymacja ma formę personalizowanej karty identyfikacyjnej o wymiarach 53,98 × 85,60 mm wykonanej z materiału polimerowego.
Załącznik nr 2
WZÓR KSIĄŻECZKI ZDROWIA
| Opis: okładka sztywna, kolor szary: napisy wytłoczone o widocznym odcieniu Wewnętrzne kartki w kolorze białym – napisy koloru czarnego |
|
|
|
|
Strona 2 |
|
Strony 3–6
Strony 7–10
Strony 11–14
Strony 15–18
Strony 19–26
Strony 27–30
Strony 31–34
Strony 35–38
Strony 39–40
[1] § 4 ust. 1 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 grudnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji służbowej oraz innych dokumentów Służby Kontrwywiadu Wojskowego (Dz.U. poz. 2370). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2022 r.
[2] Ustawa utraciła moc na podstawie art. 190 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 182, poz. 1228), która weszła w życie 2 stycznia 2011 r.
[3] Ustawa utraciła moc na podstawie art. 97 pkt 2 ustawy z dnia 9 października 2009 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr 190, poz. 1474), która weszła w życie 1 stycznia 2010 r.
[4] Załącznik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 grudnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji służbowej oraz innych dokumentów Służby Kontrwywiadu Wojskowego (Dz.U. poz. 2370). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2022 r.