Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 875
Wersja aktualna od 2014-07-16
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 875
Wersja aktualna od 2014-07-16
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)

z dnia 29 maja 2014 r.

w sprawie prowadzenia monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych2)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa zakres, czas, sposób oraz warunki prowadzenia monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, wzór sprawozdania o wynikach monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, częstotliwość jego sporządzania oraz termin jego składania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Monitoring obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych] 1. Monitoring obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, zwany dalej „monitoringiem”, obejmuje swoim zakresem:

1) fazę eksploatacji obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych od dnia:

a) uzyskania zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych do dnia zaprzestania składowania odpadów wydobywczych w obiekcie unieszkodliwiania odpadów wydobywczych,

b) rozpoczęcia składowania odpadów wydobywczych w obiekcie unieszkodliwiania odpadów wydobywczych do dnia zaprzestania składowania odpadów wydobywczych w tym obiekcie – w przypadku obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, dla którego nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na jego prowadzenie;

2) fazę po zamknięciu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych – okres 30 lat, licząc od dnia zaprzestania składowania odpadów wydobywczych w obiekcie unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.

2. Monitoring obejmuje zakres, o którym mowa w art. 27 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 10 lipca 2008 r. o odpadach wydobywczych, oraz pomiar objętości wód odciekowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Badanie wielkości opadu atmosferycznego] Badanie wielkości opadu atmosferycznego dokonane w stacji meteorologicznej reprezentatywnej dla lokalizacji obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych obejmuje średnią miesięczną sumę opadu atmosferycznego w fazie eksploatacji obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych oraz w fazie po jego zamknięciu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Badanie substancji i parametrów wskaźnikowych w wodach powierzchniowych, odciekowych i podziemnych] 1. Badanie substancji i parametrów wskaźnikowych w wodach powierzchniowych, odciekowych i podziemnych, polegające na badaniu składu tych wód, pomiar objętości wód odciekowych oraz pomiar poziomu wód podziemnych przeprowadza się z częstotliwością określoną w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

2. Substancje i parametry wskaźnikowe ustala się oddzielnie dla wód powierzchniowych, odciekowych i podziemnych, uwzględniając przewidziany rodzaj i właściwości składowanych odpadów wydobywczych.

3. W przypadku obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, w którym są składowane odpady wydobywcze niebezpieczne lub odpady wydobywcze inne niż niebezpieczne i obojętne, monitoring wód powierzchniowych i odciekowych prowadzi się co najmniej dla następujących parametrów wskaźnikowych:

1) odczynu (pH);

2) przewodności elektrolitycznej właściwej.

4. Jeżeli z monitoringu prowadzonego przez okres 5 lat od zamknięcia obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych wynika, że obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych nie stanowi zagrożenia dla środowiska, badania, o których mowa w ust. 1, wykonuje się nie rzadziej niż raz na:

1) rok – dla przewodności elektrolitycznej właściwej;

2) dwa lata – dla odczynu (pH) oraz dla pozostałych parametrów wskaźnikowych, dotyczących kwalifikacji wód, o których mowa w przepisach prawa wodnego.

5. Badania substancji i parametrów wskaźnikowych, o których mowa w ust. 1, prowadzą laboratoria, o których mowa w art. 147a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.3)).

6. Badanie składu wód powierzchniowych płynących, jeżeli oddziaływanie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych na te wody jest możliwe, odbywa się co najmniej w dwóch punktach, z czego jeden punkt znajduje się powyżej obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, a drugi punkt – poniżej obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.

7. Pomiar objętości i badanie składu wód odciekowych wykonuje się w każdym miejscu gromadzenia tych wód przed oczyszczeniem.

8. Jeżeli obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych jest wyposażony w instalację oczyszczającą wody odciekowe, badanie składu tych wód wykonuje się w każdym miejscu ich odprowadzania z obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych w zakresie zapewniającym kontrolę skuteczności procesu oczyszczania wód odciekowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Liczba otworów obserwacyjnych do pomiaru poziomu wód podziemnych] 1. Liczba otworów obserwacyjnych do pomiaru poziomu wód podziemnych nie może być mniejsza niż trzy otwory dla każdego z poziomów wodonośnych, o których mowa w ust. 2, z czego jeden otwór znajduje się na dopływie wód podziemnych, a dwa pozostałe otwory – na przewidywanym odpływie wód podziemnych.

2. Jeżeli pod obiektem unieszkodliwiania odpadów wydobywczych występuje więcej niż jeden poziom wodonośny, w tym użytkowe poziomy wodonośne, monitoring poziomów wodonośnych prowadzi się do najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych włącznie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Badanie przebiegu osiadania powierzchni obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych] 1. Badanie przebiegu osiadania powierzchni obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych prowadzi się przynajmniej raz w roku w fazie eksploatacji obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych oraz w fazie po jego zamknięciu.

2. Badanie, o którym mowa w ust. 1, polega na ocenie rzędnej osiadającej powierzchni obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.

3. Badanie, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza się metodami geodezyjnymi, z wykorzystaniem reperów stanowiących elementy osnów geodezyjnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Wzór sprawozdania o wynikach monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych] Wzór sprawozdania o wynikach monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Sprawozdanie o wynikach monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych] Sprawozdanie o wynikach monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych sporządza się raz w roku i składa właściwemu wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska w terminie do końca pierwszego kwartału za poprzedni rok kalendarzowy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.4)

Minister Środowiska: M.H. Grabowski

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 248, poz. 1493 i Nr 284, poz. 1671).

2) Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 31 stycznia 2014 r. pod numerem 2014/0056/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. Nr 239, poz. 2039 oraz z 2004 r. Nr 65, poz. 597), które wdraża postanowienia dyrektywy 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (Dz. Urz. WE L 204 z 21.07.1998, str. 37, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 20, str. 337).

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 1238 oraz z 2014 r. poz. 40, 47, 457 i 822.

4) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 18 kwietnia 2011 r. w sprawie prowadzenia monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych (Dz. U. Nr 92, poz. 535), które na podstawie art. 12 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o zmianie ustawy o odpadach wydobywczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1513) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Środowiska
z dnia 29 maja 2014 r. (poz. 875)

Załącznik nr 1

CZĘSTOTLIWOŚĆ BADANIA WÓD POWIERZCHNIOWYCH, ODCIEKOWYCH I PODZIEMNYCH

Lp.

Badany parametr

Częstotliwość badań

faza eksploatacji obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych

faza po zamknięciu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych

1

Skład wód powierzchniowych

co 3 miesiące

co 6 miesięcy

2

Objętość wód odciekowych

co 1 miesiąc

co 6 miesięcy

3

Skład wód odciekowych

co 3 miesiące

co 6 miesięcy

4

Poziom wód podziemnych

co 3 miesiące

co 6 miesięcy

5

Skład wód podziemnych

co 3 miesiące

co 6 miesięcy

Załącznik nr 2

WZÓR SPRAWOZDANIA O WYNIKACH MONITORINGU OBIEKTU UNIESZKODLIWIANIA ODPADÓW WYDOBYWCZYCH

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00