Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2014-06-13
Wersja aktualna od 2014-06-13
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH1)
z dnia 11 czerwca 2014 r.
w sprawie sposobu przechowywania i ewidencjonowania środków przymusu bezpośredniego przez strażników gminnych (miejskich)
Na podstawie art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1383 oraz z 2014 r. poz. 486) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa sposób przechowywania i ewidencjonowania środków przymusu bezpośredniego.
§ 2.[Sposób przechowywania środków przymusu bezpośredniego] Kajdanki zakładane na ręce, siatki obezwładniające, pałki służbowe, ręczne miotacze substancji obezwładniających oraz przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA przechowuje się w pomieszczeniach znajdujących się w siedzibie straży gminnej (miejskiej), zwanej dalej „strażą”, lub w obiekcie chronionym przez straż. Powinny one być przechowywane w sposób uniemożliwiający dostęp osobom postronnym.
§ 3.[Psy służbowe] Psy służbowe utrzymuje się w:
1) obiektach należących do straży lub w innych obiektach przekazanych lub użyczonych straży przez właściwą jednostkę samorządu terytorialnego,
2) miejscu zamieszkania strażnika, jeżeli posiada on niezbędne do tego warunki
– w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 17 ust. 8 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r. poz. 856).
§ 4.[Przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej] Przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA przechowuje się w sposób przewidziany dla broni palnej i amunicji, określony w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych.
§ 5.[Ewidencjonowanie środków przymusu bezpośredniego] 1. Kajdanki zakładane na ręce, siatki obezwładniające oraz pałki służbowe są ewidencjonowane w książce ewidencji kajdanek zakładanych na ręce, siatek obezwładniających i pałek służbowych.
2. Psy służbowe są ewidencjonowane w książce ewidencji psów służbowych.
3. Książki ewidencji, o których mowa w ust. 1 i 2, zawierają:
1) nazwę środka przymusu bezpośredniego;
2) datę wpisu do ewidencji i podpis osoby dokonującej wpisu;
3) uwagi.
§ 6.[Książka ewidencji] 1. Przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA oraz ręczne miotacze substancji obezwładniających są ewidencjonowane w książce ewidencji przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA i ręcznych miotaczy substancji obezwładniających.
2. Książka ewidencji, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1) nazwę środka przymusu bezpośredniego;
2) w przypadku przedmiotu przeznaczonego do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA – numer i serię tego środka przymusu bezpośredniego;
3) rok produkcji środka przymusu bezpośredniego;
4) datę wpisu do ewidencji i podpis osoby dokonującej wpisu;
5) uwagi.
§ 7.[Formy ewidencji] Ewidencje, o których mowa w § 5 ust. 1 i 2 oraz § 6 ust. 1, mogą być prowadzone w postaci papierowej lub elektronicznej.
§ 8.[Prowadzenie i przechowywanie książek ewidencji] Książki ewidencji, o których mowa w § 5 ust. 1 i 2 oraz § 6 ust. 1, prowadzi i przechowuje komendant straży lub upoważniony przez niego pracownik straży.
§ 9.[Ewidencjonowanie przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej] Środek przymusu bezpośredniego, o którym mowa w § 4, ewidencjonuje się w sposób przewidziany dla broni palnej i amunicji, określony w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych.
§ 10.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.2)
Minister Spraw Wewnętrznych: wz. P. Stachańczyk
|
1) Minister Spraw Wewnętrznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 248, poz. 1491).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2009 r. w sprawie sposobu dokumentowania faktu użycia środków przymusu bezpośredniego przez strażników gminnych (miejskich) (Dz. U. Nr 220, poz. 1719).