Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 454
Wersja aktualna od 2019-11-23
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 454
Wersja aktualna od 2019-11-23
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1)

z dnia 31 sierpnia 2010 r.

w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą

z dnia 31 sierpnia 2010 r. (Dz.U. z 2010 r., Nr 170, poz. 1143)

t.j. z dnia 8 kwietnia 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 454)

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2019 r., poz. 2172)   Pokaż wszystkie zmiany

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Podstawa programowa] 1. Klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego prowadzone w czteroletnich liceach ogólnokształcących [1] przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej prowadzą kształcenie dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego, określoną w przepisach w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.

2. [2] Szkoły polskie umożliwiają uczniom uczęszczającym do szkół działających w systemach oświaty innych krajów uzupełnianie wykształcenia w zakresie dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego, zgodnie z ramami programowymi kształcenia uzupełniającego dla szkół polskich i planami nauczania, o których mowa w § 8 ust. 3 pkt 1 i 2.

3. [3] Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o szkole bez bliższego określenia – należy przez to rozumieć klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego prowadzone w czteroletnim liceum ogólnokształcącym oraz szkołę polską, o których mowa w ust. 1 i 2.

4. Szkoły są finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, zwany dalej „ministrem”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą] 1. Zadania związane z organizacją kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą w szkołach [4] koordynuje Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, z siedzibą w Warszawie, zwany dalej „Ośrodkiem”.

1a. [5] (uchylony)

2. [6] (uchylony)

3. [7] (uchylony)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Organizacja roku szkolnego] 1. [8] (uchylony)

2. [9] Organizację roku szkolnego w szkołach określa dyrektor Ośrodka na wniosek dyrektora czteroletniego liceum ogólnokształcącego, w którym są prowadzone klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego, lub kierownika szkoły polskiej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.(uchylony)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Przyjęcie uczniów innych niż rodziców czasowo przebywających za granicą] 1. Do szkół mogą być przyjmowane także dzieci obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą oraz dzieci osób niebędących obywatelami polskimi, jeżeli szkoła posiada wolne miejsca oraz odpowiednie warunki kadrowe, organizacyjne i finansowe.

2. Kształcenie w szkołach jest nieodpłatne.

3. [10] Warunkiem przyjęcia ucznia do szkoły polskiej jest dostarczenie kierownikowi szkoły polskiej zaświadczenia o uczęszczaniu ucznia do szkoły funkcjonującej w systemie oświaty kraju pobytu ucznia lub szkoły europejskiej działającej na podstawie Konwencji o Statucie Szkół Europejskich albo pisemnego oświadczenia rodziców o uczęszczaniu ucznia do takiej szkoły.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Zakładanie, przekształcanie i likwidacja szkoły] 1. [11] (uchylony)

2. [12] (uchylony)

3. Szkoła działa na podstawie statutu przygotowanego przez radę pedagogiczną z zastrzeżeniem ust. 5 [13] i uchwalonego przez radę szkoły, a w razie jej niepowołania – przez radę pedagogiczną, z zastrzeżeniem ust. 5.

4. [14] (uchylony)

5. [15] (uchylony)

6. [16] Do statutu, o którym mowa w ust. 3, nie stosuje się przepisów wydanych na podstawie art. 60 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zwanej dalej „ustawą”, dotyczących ramowych statutów szkół publicznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[17] (uchylony)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Program nauczania] 1. [18] Klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego prowadzone w czteroletnim liceum ogólnokształcącym:

1) realizują programy nauczania uwzględniające podstawę programową kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy;

2) realizują ramowy plan nauczania dla liceum ogólnokształcącego, określony w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 1 ustawy;

3) prowadzą kształcenie w formie dziennej przez pięć dni w tygodniu.

1a. [19] W przypadkach uzasadnionych warunkami kadrowymi lub lokalowymi w klasach, o których mowa w ust. 1, za zgodą dyrektora Ośrodka, mogą nie być realizowane następujące przedmioty: wiedza o kulturze, podstawy przedsiębiorczości, technologia informacyjna, informatyka, wychowanie fizyczne, zajęcia artystyczne lub ekonomia w praktyce.

1b. Zgoda, o której mowa w ust. 1a, udzielana jest na czas określony, odrębnie dla każdego przedmiotu.

2. [20] Klasy, o których mowa w ust. 1, mogą realizować również programy i plan nauczania, o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 2.

3. [21] Szkoły polskie:

1) realizują programy nauczania uwzględniające ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkół polskich, określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia;

2) realizują plan nauczania uzupełniającego, określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia;

3) prowadzą kształcenie w wybranych dniach tygodnia ustalonych w arkuszu organizacji szkoły polskiej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Stosowanie art. 39 ust. 2a, art. 60 ust. 3 oraz art. 63 ustawy o systemie oświaty] Do szkół nie stosuje się art. 39 ust. 2a, art. 60 ust. 3 oraz art. 63 ustawy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Kształcenie na odległość] 1. Ośrodek może prowadzić kształcenie na odległość obejmujące realizację:

1) ramowego planu nauczania;

2) uzupełniającego programu nauczania uwzględniającego ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkół polskich [22], określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

2. Zajęcia edukacyjne w kształceniu na odległość są prowadzone w formie konsultacji.

3. [23] Do oceniania, klasyfikowania i promowania w kształceniu na odległość stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2019 r. w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz. U. poz. 1652).

4. (uchylony).

5. (uchylony).

6. (uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Klasa] 1. Obowiązkowe zajęcia edukacyjne w szkołach są prowadzone oddzielnie dla każdej klasy, jeżeli klasa liczy co najmniej 7 uczniów.

2. [24] W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek dyrektora czteroletniego liceum ogólnokształcącego, w którym są prowadzone klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego, lub kierownika szkoły polskiej, dyrektor Ośrodka może wyrazić zgodę na prowadzenie obowiązkowych zajęć edukacyjnych w klasie liczącej mniej niż 7 uczniów.

3. Jeżeli klasa liczy mniej niż 7 uczniów i dyrektor Ośrodka nie wyrazi zgody, o której mowa w ust. 2, obowiązkowe zajęcia edukacyjne są prowadzone w grupach międzyklasowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[25] (uchylony)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Świadectwo szkolne] 1. [26] Uczniowie i absolwenci szkół otrzymują świadectwa szkolne wydawane zgodnie z przepisami w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków.

2. Na wniosek rodziców lub opiekunów, a w przypadku ucznia pełnoletniego – na wniosek ucznia, szkoła polska [27] wydaje także pisemną informację o systemie oświaty kraju, w którym uczeń realizował obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, oraz o zakresie zajęć edukacyjnych zrealizowanych w szkole, do której uczeń uczęszczał. Do wniosku o wydanie informacji dołącza się ostatnie świadectwo uzyskane w tej szkole.

3. Informacja, o której mowa w ust. 2, zawiera w szczególności:

1) imię i nazwisko, datę urodzenia i numer PESEL ucznia;

2) nazwy szkół, do których uczeń uczęszczał w poszczególnych latach nauki;

3) wykaz nauczanych przedmiotów i zajęć oraz ich polskie odpowiedniki;

4) tygodniowy wymiar przedmiotów i zajęć, o których mowa w pkt 3;

5) zwięzły opis systemu oświaty danego kraju, obejmujący w szczególności:

a) dane o sposobie i warunkach spełniania obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki,

b) informację o etapach edukacyjnych i typach szkół,

c) informację o egzaminach kończących poszczególne etapy edukacyjne,

d) informację o rodzajach egzaminów i świadectw uprawniających do podjęcia nauki na studiach wyższych,

e) opis systemu oceniania i skalę ocen.

4. [28] Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do klas, o których mowa w § 8 ust. 1, realizujących programy i plan nauczania, o których mowa w § 8 ust. 3 pkt 1 i 2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Księgozbiór biblioteczny] Szkoły są obowiązane gromadzić i udostępniać księgozbiór biblioteczny wspomagający realizację programów nauczania oraz samokształcenie uczniów i doskonalenie nauczycieli.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[29] (uchylony)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[30] (uchylony)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[31] (uchylony)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.[32] (uchylony)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 19.[33] (uchylony)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20.[34] (uchylony)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 21.[35] (uchylony)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 22.[36] (uchylony)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 23.[37] (uchylony)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 24.[38] (uchylony)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 25.[39] (uchylony)

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 26.[Nieodpłatne udostępnianie programów, materiałów, narzędzi i pomocy dydaktycznych] Na wniosek nauczyciela prowadzącego nauczanie języka polskiego lub innych przedmiotów w języku polskim wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą lub dzieci pracowników migrujących, a także na wniosek organizacji społecznej zarejestrowanej za granicą lub innego podmiotu organizującego za granicą nauczanie języka polskiego lub innych przedmiotów w języku polskim, Ośrodek udostępnia nieodpłatnie posiadane w wersji elektronicznej programy, materiały, narzędzia i pomoce dydaktyczne.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 27.[Termin na dostosowanie szkół i punktów do wymogów rozporządzenia] 1. Szkoły dostosują swoją działalność do wymagań określonych w rozporządzeniu do dnia 31 sierpnia 2013 r., a w zakresie stosowania ram programowych kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych oraz planów nauczania uzupełniającego, o których mowa w § 8 ust. 3 pkt 1 i 2, do dnia 31 sierpnia 2014 r.

2. Kierownik punktu, w terminie do dnia 30 marca 2011 r., przedstawi dyrektorowi Ośrodka harmonogram dostosowywania kształcenia w punkcie do ram programowych kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych oraz planów nauczania uzupełniającego, o których mowa w § 8 ust. 3 pkt 1 i 2.

3. Dyrektor Ośrodka, w terminie do dnia 31 maja 2011 r., zatwierdza harmonogram, o którym mowa w ust. 2. Dyrektor Ośrodka może, przed zatwierdzeniem harmonogramu, zobowiązać kierownika punktu do wprowadzenia określonych zmian w harmonogramie.

4. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do szkół realizujących uzupełniający plan nauczania.

5. Kształcenie na odległość może być prowadzone przez szkoły nie dłużej niż do dnia 31 sierpnia 2011 r.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 28.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 2 września 2004 r. w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz. U. Nr 194, poz. 1986).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 29.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 3 ust. 1, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

1) Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. Nr 248, poz. 1480).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załączniki do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 31 sierpnia 2010 r.

Załącznik nr 1

RAMY PROGRAMOWE KSZTAŁCENIA UZUPEŁNIAJĄCEGO DLA SZKÓŁ POLSKICH [40]

Trzyletnie liceum ogólnokształcące

Klasy I–III

JĘZYK POLSKI

Cele kształcenia – wymagania ogólne

I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.

Uczeń rozumie teksty o skomplikowanej budowie; dostrzega sensy zawarte w strukturze głębokiej tekstu; rozpoznaje funkcje tekstu i środki językowe służące ich realizacji; ma świadomość kryteriów poprawności językowej.

II. Analiza i interpretacja tekstów kultury.

Uczeń stosuje w analizie podstawowe pojęcia z zakresu poetyki; w interpretacji tekstu wykorzystuje wiedzę o kontekstach, w jakich może być on odczytywany; poznaje niezbędne dla lektury fakty z historii literatury i innych dziedzin humanistyki; odczytuje rozmaite sensy dzieła; dokonuje interpretacji porównawczej.

III. Tworzenie wypowiedzi.

Uczeń buduje wypowiedzi o wyższym stopniu złożoności; stosuje w nich podstawowe zasady logiki i retoryki; ma świadomość własnej kompetencji językowej.

Treści nauczania – wymagania szczegółowe

Kursywą zaznaczono treści nauczania dla uczniów na poziomie C biegłości językowej (poziom zaawansowany).

I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.

1. Słuchanie. Uczeń:

1) rozumie wypowiedzi monologowe i dialogowe, w tym nadawane za pomocą środków audiowizualnych;

2) rozumie wypowiedzi o złożonej strukturze, w tym nadawane za pomocą środków audiowizualnych, i odbiera zawarte w nich informacje zarówno jawne, jak i ukryte;

3) rozumie utwory literackie (z różnych epok) i inne teksty kultury;

4) rozumie wypowiedzi informacyjne i użytkowe oraz odróżnia informacje o faktach od opinii;

5) rozumie wypowiedzi o charakterze popularnonaukowym i publicystycznym;

6) rozumie intencję wypowiedzi (np. aprobatę, dezaprobatę, prowokację) oraz rozpoznaje środki językowe służące jej wyrażeniu;

7) rozumie jawną i ukrytą intencję wypowiedzi (sugestię i manipulację językową oraz ironię);

8) rozpoznaje środki językowe pełniące różne funkcje stylistyczne;

9) rozpoznaje pytania podchwytliwe i sugerujące odpowiedź;

10) rozpoznaje manipulację językową w tekstach reklamowych, w języku polityków i dziennikarzy.

2. Czytanie. Uczeń:

1) czyta na głos, prawidłowo akcentując wyrazy, i stosuje akcent zdaniowy;

2) rozumie dłuższe teksty informacyjne oraz użytkowe;

3) odczytuje sens całego tekstu (a w nim znaczenia wyrazów, związków frazeologicznych, zdań, grup zdań uporządkowanych w akapicie, odróżnia znaczenie realne i etymologiczne) oraz wydzielonych przez siebie fragmentów; potrafi objaśnić ich sens oraz funkcję na tle całości;

4) rozpoznaje podstawowe funkcje wypowiedzi;

5) rozpoznaje specyfikę tekstów publicystycznych (artykuł, felieton, reportaż), politycznych (przemówienie) i popularnonaukowych; wśród tekstów prasowych rozróżnia wiadomość i komentarz; odczytuje zawarte w odbieranych tekstach informacje zarówno jawne, jak i ukryte;

6) wyszukuje informacje według wskazanego kryterium i porządkuje je;

7) rozumie dłuższe utwory literackie oraz inne teksty kultury;

8) rozumie utwory literackie i inne teksty kultury, a w ich interpretacji uwzględnia różne konteksty;

9) rozpoznaje typ nadawcy i adresata tekstu;

10) wskazuje i charakteryzuje podstawowe kategorie świata przedstawionego;

11) identyfikuje elementy struktury tekstu literackiego i dostrzega relacje między nimi;

12) odczytuje sens całego tekstu i wydzielonych fragmentów oraz ich funkcję na tle całości;

13) rozpoznaje jawną i ukrytą intencję wypowiedzi (np. aprobatę, dezaprobatę, sugestię, ironię i manipulację językową);

14) dostrzega w wypowiedzi ewentualne przejawy manipulacji;

15) w tekście argumentacyjnym wskazuje tezę, argumenty, przykłady i wnioski;

16) korzysta z rozmaitych źródeł informacji.

3. Świadomość językowa. Zgodnie z opisem umiejętności oraz kręgami tematycznymi (leksyka).

4. Analiza i interpretacja tekstów kultury (uczeń zna teksty literackie i inne teksty kultury wskazane przez nauczyciela).

Zgodnie z opisem umiejętności oraz kręgami tematycznymi (wartości).

II. Tworzenie wypowiedzi.

1. Mówienie. Uczeń:

1) mówi w sposób na ogół zrozumiały i stosuje akcent zdaniowy;

2) swobodnie i spontanicznie porozumiewa się w różnych sytuacjach, stosując właściwe formy komunikowania się;

3) wypowiada się spontanicznie, płynnie i logicznie;

4) formułuje spójną wypowiedź na tematy związane z otaczającą rzeczywistością, opowiada o własnych doświadczeniach, opisuje ludzi, przedmioty, miejsca i sytuacje;

5) publicznie wygłasza przygotowaną przez siebie wypowiedź, dbając o dźwiękową wyrazistość przekazu (w tym także tempo mowy i donośność głosu);

6) streszcza, omawia przeczytane utwory literackie i inne teksty kultury, wskazuje ich temat, problematykę, charakteryzuje postacie, przedstawia przebieg akcji oraz tworzy spójne, dłuższe wypowiedzi na zadany lub wybrany przez siebie temat;

7) prezentuje fabułę i charakteryzuje postać mówiącą, wypowiada się precyzyjnie w rozmaitych formach;

8) uczestniczy w dyskusji na znany sobie temat, potrafi przedstawić swój punkt widzenia i uzasadnia własne zdanie;

9) w dyskusji oraz w wystąpieniu publicznym formułuje swoje zdanie, uzasadnia je i broni go, podejmuje polemikę;

10) stosuje uczciwe zabiegi perswazyjne, zdając sobie sprawę z ich wartości i funkcji; wystrzega się nieuczciwych zabiegów erystycznych;

11) stosuje podstawowe zasady etykiety językowej, dostosowując odmianę i styl języka do sytuacji, w której się wypowiada;

12) przestrzega zasad etykiety językowej, dostosowuje sposób wyrażania do stylu właściwego dla danej sytuacji;

13) recytuje utwory literackie, dbając o prawidłowe akcentowanie i intonację; interpretując je głosowo.

2. Pisanie. Uczeń:

1) zapisuje dyktowane teksty;

2) sporządza notatkę z tekstu słuchanego i czytanego;

3) tworzy podstawowe formy użytkowe (list oficjalny, podanie, życiorys, CV, list motywacyjny);

4) tworzy dłuższy tekst pisany lub mówiony (rozprawka, recenzja, referat, interpretacja utworu literackiego lub fragmentu) zgodnie z podstawowymi regułami jego organizacji, przestrzegając zasad spójności znaczeniowej i logicznej;

5) analizuje i interpretuje wskazane utwory literackie oraz inne teksty kultury;

6) przedstawia (opracowuje w pełni) dowolnie wybrany temat, zwracając uwagę na strukturę wypowiedzi;

7) przedstawia własną opinię na temat poznanych tekstów kultury i uzasadnia ją;

8) redaguje i edytuje własny tekst;

9) wykonuje różne działania na tekście cudzym (np. streszcza, parafrazuje, sporządza konspekt, cytuje);

10) posługuje się oficjalną i nieoficjalną odmianą języka;

11) pisze poprawnie pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym, posługując się słownikiem ortograficznym;

12) stosuje obowiązujące normy poprawnościowe, posługując się słownikami.

3. Świadomość językowa.

Zgodnie z opisem umiejętności oraz kręgami tematycznymi (leksyka).

Teksty kultury

Teksty poznawane w całości (nie mniej niż 8 pozycji książkowych oraz wybrane przez nauczyciela teksty o mniejszej objętości, przy czym nie można pominąć autorów i utworów oznaczonych gwiazdką):

Miron Białoszewski, wybrane utwory;

*Bogurodzica;

Tadeusz Borowski, wybrane opowiadanie;

Jarosław Iwaszkiewicz, wybrane opowiadanie;

*Jan Kochanowski, wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum) i psalm Lament

świętokrzyski;

Adam Mickiewicz, wybrane sonety i inne wiersze (w tym Romantyczność),*Dziady część III,

*Pan Tadeusz;

Cyprian Norwid, wybrane wiersze;

Bolesław Prus, *Lalka;

Władysław Stanisław Reymont, Chłopi (tom I – Jesień);

*Bruno Schulz, wybrane opowiadanie;

Mikołaj Sęp Szarzyński, wybrane sonety;

Juliusz Słowacki, wybrane wiersze;

Stanisław Wyspiański, *Wesele;

Stefan Żeromski, wybrany utwór (Ludzie bezdomni, Wierna rzeka, Echa leśne lub

Przedwiośnie);

wybrane wiersze następujących poetów: Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Barańczak,

Józef Czechowicz, Konstanty Ildefons Gałczyński, Zbigniew Herbert, Jan Kasprowicz, Jan

Lechoń, Bolesław Leśmian, Ewa Lipska, Czesław Miłosz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer,

Julian Przyboś, Tadeusz Różewicz, Leopold Staff, Wisława Szymborska, Julian Tuwim,

Adam Zagajewski.

Teksty poznawane w całości lub w części:

Irit Amiel, wybrane opowiadanie z tomu Osmaleni;

Krzysztof Gawronkiewicz, Grzegorz Janusz, Esencja;

Krzysztof Gawronkiewicz, Krystian Rosenberg, Achtung Zelig!;

Witold Gombrowicz, *Ferdydurke;

Gustaw Herling-Grudziński, Inny świat;

Paweł Huelle, Weiser Dawidek;

Ryszard Kapuściński, Cesarz, Podróże z Herodotem;

Hanna Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem;

Tadeusz Konwicki, Bohiń, Kronika wypadków miłosnych, Mała Apokalipsa;

Ignacy Krasicki, wybrana satyra lub Monachomachia;

Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie (wybór);

Antoni Libera, Madame;

Adam Mickiewicz, Dziady część IV;

Jan Chryzostom Pasek, Pamiętniki;

Juliusz Słowacki, Kordian;

Julian Stryjkowski, Głosy w ciemności;

Olga Tokarczuk, E.E. lub Prawiek i inne czasy (fragmenty);

Janusz Zajdel, wybrana powieść lub opowiadanie (np. Limes inferior);

Gabriela Zapolska, Moralność pani Dulskiej;

Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Kabaret Starszych Panów (wybrane fragmenty).

Wybrane polskie komiksy

Wybrane filmy:

Miś, reżyser Stanisław Bareja;

Przesłuchanie, reżyser Ryszard Bugajski;

Nie lubię poniedziałku, reżyser Tadeusz Chmielewski;

Pociąg, reżyser Jerzy Kawalerowicz;

Przypadek, reżyser Krzysztof Kieślowski;

Seksmisja, reżyser Juliusz Machulski;

Rejs, reżyser Marek Piwowski;

Nóż w wodzie, Pianista, reżyser Roman Polański;

Człowiek z marmuru, Katyń, Pan Tadeusz, Panny z Wilka, Popiół i diament, Ziemia obiecana,

reżyser Andrzej Wajda;

inne wybrane filmy z twórczości polskich reżyserów (np. Krzysztofa Kieślowskiego,

Andrzeja Munka, Krzysztofa Zanussiego).

Wybrane inscenizacje polskiego dramatu

Kręgi tematyczne:

1) ja i moi bliscy:

a) dane osobowe (imię, nazwisko, wiek, adres, data i miejsce urodzenia, wykształcenie),

b) wygląd zewnętrzny, cechy charakteru, talenty i zdolności,

c) zainteresowania, hobby, pasje,

d) uczucia, emocje, marzenia, plany,

e) praca i kariera,

f) rodzina, relacje rodzinne i stopnie pokrewieństwa,

g) życie towarzyskie,

h) konflikty i problemy (w tym problemy etyczne);

2) dom i otoczenie:

a) miejsce zamieszkania i okolice,

b) urzędy i instytucje,

c) atrakcje w miejscu zamieszkania i okolicy;

3) życie codzienne:

a) kalendarz, plan dnia (tygodnia, miesiąca),

b) codzienne czynności i obowiązki (domowe, szkolne, koleżeńskie),

c) klasa, szkoła, system edukacji,

d) sposoby spędzania wolnego czasu (np. kino, teatr, klub),

e) żywienie (artykuły spożywcze, posiłki i potrawy, lokale gastronomiczne, sposoby odżywiania się),

f) zakupy (reklama, reklamacja),

g) usługi (np. bank, punkty naprawy),

h) ubranie, moda i styl;

4) zdrowie i sport:

a) budowa człowieka,

b) higiena osobista,

c) choroby i leczenie, wypadki,

d) uzależnienia,

e) zdrowy styl życia, dieta,

f) dyscypliny i wydarzenia sportowe,

g) sprzęt i obiekty sportowe;

5) podróże i turystyka:

a) planowanie wypoczynku i podróży,

b) znane miejsca i zabytki,

c) informacja turystyczna,

d) baza turystyczna,

e) transport;

6) środowisko naturalne:

a) klimat,

b) świat roślin i zwierząt,

c) krajobraz,

d) ekologia,

e) katastrofy naturalne,

f) przestrzeń kosmiczna;

7) technika, media:

a) rozwój techniki i informatyki,

b) motoryzacja i telekomunikacja,

c) radio, telewizja, prasa, Internet;

8) wiedza o Polsce:

a) twórcy kultury i ich dzieła,

b) święta, tradycje i zwyczaje, rocznice,

c) polonica w świecie;

9) język nauki:

a) terminy z zakresu wiedzy o języku,

b) terminy z zakresu wiedzy o literaturze,

c) terminy historyczne i geograficzne.

Tabela diagnostyczna poziomu znajomości języka

Kompetencje językowe (od 14 lat)

Kompetencje

Apoziom podstawowy

B – poziom średni (średnio zaawansowany)

C – poziom zaawansowany

1

2

3

4

Słuchanie

Uczeń:

– rozróżnia większość głosek języka polskiego,

– rozumie polecenia i proste wypowiedzi monologowe i dialogowe, w tym nadawane za pomocą środków audiowizualnych,

– rozumie proste utwory literackie (zwłaszcza pisane współczesną polszczyzną) i inne teksty kultury,

– rozumie proste wypowiedzi informacyjne i użytkowe,

– rozpoznaje intencję wypowiedzi (np. aprobatę, dezaprobatę) wspomaganą intonacją lub gestem

Uczeń:

– rozróżnia głoski języka polskiego, z wyjątkiem najtrudniejszych,

– rozumie wypowiedzi monologowe i dialogowe, w tym nadawane za pomocą środków audiowizualnych,

– rozumie utwory literackie i inne teksty kultury,

– rozumie wypowiedzi informacyjne i użytkowe oraz odróżnia informacje o faktach od opinii,

– rozumie intencję wypowiedzi (np. aprobatę, dezaprobatę, prowokację) oraz rozpoznaje środki językowe służące jej wyrażeniu

Uczeń:

– rozróżnia wszystkie głoski języka polskiego,

– rozumie wypowiedzi o złożonej strukturze, w tym nadawane za pomocą środków audiowizualnych, i odbiera zawarte w nich informacje zarówno jawne, jak i ukryte,

– rozumie utwory literackie (z różnych epok) i inne teksty kultury,

– rozumie wypowiedzi o charakterze popularnonaukowym i publicystycznym,

– rozumie jawną i ukrytą intencję wypowiedzi (sugestię i manipulację językową oraz ironię),

– rozpoznaje środki językowe pełniące różne funkcje stylistyczne

Mówienie

Uczeń:

– wymawia poznane słowa w sposób na ogół zrozumiały,

– tworzy samodzielnie na ogół poprawną kilkuzdaniową wypowiedź,

– porozumiewa się w typowych sytuacjach komunikacyjnych,

– w prosty sposób wypowiada się (opisuje swoje reakcje) na temat poznanych tekstów kultury,

– stosuje formuły grzecznościowe,

– odtwarza teksty z pamięci

Uczeń:

– mówi w sposób na ogół zrozumiały i stosuje akcent zdaniowy,

– swobodnie i spontanicznie porozumiewa się w różnych sytuacjach, stosując właściwe formy komunikowania się,

– formułuje spójną wypowiedź na tematy związane z otaczającą rzeczywistością, opowiada o własnych doświadczeniach, opisuje ludzi, przedmioty, miejsca i sytuacje,

– streszcza, omawia przeczytane utwory literackie i inne teksty kultury, wskazuje ich temat, problematykę, charakteryzuje postacie, przedstawia przebieg akcji oraz tworzy spójne, dłuższe wypowiedzi na zadany lub wybrany przez siebie temat,

– uczestniczy w dyskusji na znany sobie temat, potrafi przedstawić swój punkt widzenia i uzasadnia własne zdanie,

– stosuje podstawowe zasady etykiety językowej, dostosowując odmianę i styl języka do sytuacji, w której się wypowiada,

– recytuje utwory literackie, dbając o prawidłową intonację

Uczeń:

– poprawnie wymawia słowa i zdania,

– wypowiada się spontanicznie, płynnie i logicznie,

– prezentuje fabułę i charakteryzuje postać mówiącą, wypowiada się precyzyjnie w rozmaitych formach,

– w dyskusji, wystąpieniu publicznym formułuje swoje zdanie, uzasadnia je i broni go, podejmuje polemikę,

– przestrzega zasad etykiety językowej,

– dostosowuje sposób wyrażania do stylu właściwego dla danej sytuacji,

– recytuje utwory literackie, interpretując je głosowo

Czytanie

Uczeń:

– zna wszystkie litery i odpowiadające im głoski,

– czyta na głos i cicho proste teksty literackie i nieliterackie,

– rozumie proste teksty informacyjne i użytkowe,

– rozumie proste utwory literackie oraz inne teksty kultury,

– wyodrębnia części składowe całego tekstu i akapitu (wstęp, rozwinięcie, zakończenie),

– odróżnia w prostym tekście informacje ważne od drugorzędnych,

– korzysta ze słowników i encyklopedii

Uczeń:

– czyta na głos, prawidłowo akcentując wyrazy, i stosuje akcent zdaniowy,

– rozumie dłuższe teksty informacyjne oraz użytkowe,

– rozpoznaje podstawowe funkcje wypowiedzi,

– wyszukuje informacje według wskazanego kryterium i porządkuje je,

– rozumie dłuższe utwory literackie oraz inne teksty kultury,

– wskazuje i charakteryzuje podstawowe kategorie świata przedstawionego, rozpoznaje jawną i ukrytą intencję wypowiedzi (np. aprobatę, dezaprobatę, sugestię),

– dostrzega w wypowiedzi ewentualne przejawy manipulacji,

– w tekście argumentacyjnym wskazuje tezę, argumenty, przykłady i wnioski

Uczeń:

– rozumie utwory literackie i inne teksty kultury, a w ich interpretacji uwzględnia różne konteksty,

– identyfikuje elementy konstrukcyjne struktury tekstu literackiego i dostrzega relacje między nimi,

– odczytuje sens całego tekstu i wydzielonych fragmentów oraz ich funkcję na tle całości,

– rozpoznaje jawną i ukrytą intencję wypowiedzi, ironię i manipulację językową,

– czyta wybrane utwory literackie (z różnych epok),

– korzysta z rozmaitych źródeł informacji

Pisanie

Uczeń:

– poprawnie zapisuje wszystkie litery polskiego alfabetu, przepisuje wyrazy i proste zdania,

– pisze z pamięci i ze słuchu wyrazy i proste zdania,

– zapisuje proste informacje o sobie,

– w prosty sposób nazywa swoje emocje i opisuje swoje doświadczenia,

– tworzy proste, kilkuzdaniowe wypowiedzi (opis, dialog, pozdrowienia, życzenia, list prywatny, krótka wiadomość),

– tworzy kilkuzdaniową, na ogół poprawną, wypowiedź na znane mu tematy (np. związane z jego zainteresowaniami lub doświadczeniami),

– w prosty sposób wypowiada się (opisuje swoje reakcje) na temat poznanych tekstów kultury,

– stosuje formuły grzecznościowe,

– na ogół pisze poprawnie pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym, posługując się słownikiem ortograficznym

Uczeń:

– zapisuje dyktowane teksty,

– tworzy podstawowe formy użytkowe (list oficjalny, podanie, życiorys),

– opowiada o rzeczywistych lub fikcyjnych zdarzeniach i doświadczeniach oraz opisuje uczucia,

– tworzy wypowiedzi pisemne w poznanych formach gatunkowych, stosując urozmaicone słownictwo,

– tworzy spójną pod względem logicznym i składniowym wypowiedź na zadany temat,

– przedstawia własną opinię na temat poznanych tekstów kultury i uzasadnia ją,

– posługuje się oficjalną i nieoficjalną odmianą języka,

– stosuje formuły grzecznościowe,

– pisze poprawnie pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym, posługując się słownikiem ortograficznym

Uczeń:

– sporządza notatkę z tekstu słuchanego i czytanego,

– tworzy formy użytkowe (list oficjalny, podanie, życiorys, CV, list motywacyjny),

– przedstawia (opracowuje w pełni) dowolnie wybrany temat, zwracając uwagę na strukturę wypowiedzi,

– wypowiada się w różnych formach gatunkowych (list prywatny, dziennik, streszczenie, w tym streszczenie tekstu argumentacyjnego, sprawozdanie, rozprawka), stosując urozmaicone słownictwo,

– analizuje i interpretuje wskazane utwory literackie oraz inne teksty kultury,

– stosuje formuły grzecznościowe odpowiednie do sytuacji,

– stosuje obowiązujące normy poprawnościowe, posługując się słownikami,

– redaguje i edytuje własny tekst

WIEDZA O POLSCE

(elementy historii, geografii, kultury)

Cele kształcenia – wymagania ogólne w zakresie historii i kultury

Uczeń zdobywa usystematyzowaną wiedzę na temat historii Polski od odzyskania niepodległości w 1918 r. do czasów współczesnych, która pozwoli mu lepiej poznać historię najnowszą Polski oraz dostrzec korzenie wielu współczesnych zjawisk politycznych, społecznych i kulturowych. Zdobywa usystematyzowaną wiedzę o kulturze i społeczeństwie polskim w XX w.

1. Chronologia historyczna: uczeń porządkuje i synchronizuje wydarzenia z dziejów ojczystych w XX w.; dostrzega zmienność i dynamikę wydarzeń, a także ciągłość procesów historycznych.

2. Analiza i interpretacja historyczna: uczeń analizuje wydarzenia, zjawiska i procesy historyczne w kontekście epoki i dostrzega zależności pomiędzy różnymi dziedzinami życia społecznego; rozpoznaje rodzaje źródeł; ocenia przydatność źródeł do wyjaśnienia problemów społecznych i historycznych; dostrzega wielość perspektyw badawczych oraz wielorakie interpretacje historii i ich przyczyny.

3. Tworzenie narracji historycznej: uczeń tworzy narrację historyczną; dostrzega problem i buduje argumentację, uwzględniając różne aspekty procesów społeczno-historycznych; dokonuje selekcji i hierarchizacji oraz integruje pozyskane informacje z różnych źródeł wiedzy.

Treści nauczania – wymagania szczegółowe w zakresie historii i kultury

1. Odbudowa niepodległości i życie polityczne II Rzeczypospolitej. Uczeń:

1) opisuje proces kształtowania się terytorium II Rzeczypospolitej, w tym powstanie wielkopolskie i powstania śląskie oraz plebiscyty, a także wojnę polsko-bolszewicką;

2) rozpoznaje charakterystyczne cechy ustroju II Rzeczypospolitej zapisane w konstytucjach z 1921 r. i 1935 r.;

3) wyjaśnia przyczyny kryzysu demokracji parlamentarnej w II Rzeczypospolitej;

4) wyjaśnia uwarunkowania polityki zagranicznej II Rzeczypospolitej;

5) identyfikuje wielkie postacie polskiej sceny politycznej okresu międzywojnia: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Władysława Grabskiego, Eugeniusza Kwiatkowskiego, Wincentego Witosa;

6) synchronizuje najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski z wydarzeniami historii powszechnej.

2. II Rzeczpospolita. Społeczeństwo, gospodarka, kultura. Uczeń:

1) opisuje społeczeństwo II Rzeczypospolitej, z uwzględnieniem struktury wyznaniowo-narodowościowej;

2) opisuje trudności gospodarcze i sukcesy II Rzeczypospolitej, uwzględniając budowę Gdyni, utworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego, reformy Władysława Grabskiego oraz emigrację zarobkową;

3) wymienia główne osiągnięcia kultury i nauki II Rzeczypospolitej.

3. Okupacja niemiecka i radziecka na ziemiach polskich. Uczeń:

1) wyjaśnia przyczyny wybuchu II wojny światowej;

2) opisuje przebieg i następstwa wojny obronnej Polski w 1939 r.;

3) przedstawia politykę okupantów wobec narodu polskiego, uwzględniając zbrodnię katyńską, deportacje i łagry, obozy koncentracyjne i wywózki na roboty;

4) charakteryzuje nazistowski plan eksterminacji Żydów oraz innych narodowości i grup społecznych, omawia powstanie w getcie warszawskim, uwzględniając postać Janusza Korczaka i Mordechaja Anielewicza, przedstawia udział Polaków w ratowaniu Żydów, organizację „Żegota”, Irenę Sendlerową, Jana Karskiego;

5) opisuje i ocenia stosunek społeczeństw i rządów państw Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych do zagłady Żydów;

6) opisuje organizację Polskiego Państwa Podziemnego oraz różne formy ruchu oporu, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Armii Krajowej; identyfikuje przywódców Polskiego Państwa Podziemnego i bohaterów Armii Krajowej, między innymi: Stefana „Grota” Roweckiego, Tadeusza „Bora” Komorowskiego, Augusta Emila „Nila” Fieldorfa;

7) przedstawia działania Józefa Stalina zmierzające do utworzenia komunistycznego ośrodka władzy w Polsce;

8) wyjaśnia uwarunkowania polityczne i charakteryzuje czyn zbrojny powstania warszawskiego.

4. Polski rząd na wychodźstwie i sprawa polska w czasie II wojny światowej. Uczeń:

1) przedstawia okoliczności powstania oraz działalność prezydenta i rządu polskiego na wychodźstwie;

2) charakteryzuje udział Polaków w wysiłku militarnym aliantów, z uwzględnieniem osiągnięć polskich kryptologów, oraz sytuuje w czasie i przestrzeni działania wojsk polskich na różnych frontach wojny;

3) opisuje i ocenia politykę mocarstw wobec sprawy polskiej w czasie II wojny światowej (Teheran, Jałta, Poczdam);

4) identyfikuje czołowe postacie polskiego rządu na emigracji i dowódców polskich sił zbrojnych okresu II wojny światowej: Władysława Raczkiewicza, Władysława Sikorskiego, Stanisława Mikołajczyka, Władysława Andersa, Stanisława Maczka i Stanisława Sosabowskiego;

5) synchronizuje najważniejsze wydarzenia II wojny światowej w Polsce z wydarzeniami na świecie.

5. Polska w systemie komunistycznym. Uczeń:

1) wskazuje granice państwa polskiego po II wojnie światowej;

2) wyjaśnia okoliczności przejęcia władzy w Polsce przez komunistów;

3) identyfikuje najważniejszych przywódców partii komunistycznej;

4) charakteryzuje system represji stalinowskich w Polsce i ocenia jego skutki;

5) charakteryzuje realia życia gospodarczego i społecznego w Polsce Ludowej;

7) porównuje przyczyny i skutki kryzysów politycznych w 1956 r., 1968 r., 1970 r. i 1976 r.;

8) charakteryzuje działalność opozycji demokratycznej w latach siedemdziesiątych;

9) opisuje relacje państwo–Kościół i ocenia rolę Kościoła rzymskokatolickiego w życiu politycznym i społecznym; charakteryzuje sylwetkę prymasa Stefana Wyszyńskiego;

10) charakteryzuje kulturę i życie codzienne w Polsce Ludowej.

6. Rozpad systemu komunistycznego w Polsce – polska droga do suwerenności. Uczeń:

1) przedstawia znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II dla przemian politycznych w Polsce;

2) wyjaśnia przyczyny i skutki wydarzeń sierpniowych 1980 r.; opisuje rolę „Solidarności” w przemianach politycznych i ustrojowych;

3) przedstawia okoliczności wprowadzenia i następstwa stanu wojennego;

4) charakteryzuje reakcje społeczności międzynarodowej wobec wprowadzenia stanu wojennego, uwzględniając postawy polskiej emigracji;

5) wyjaśnia genezę oraz wymienia najważniejsze postanowienia „Okrągłego Stołu”;

6) charakteryzuje przemiany polityczne, społeczno-gospodarcze i cywilizacyjno-kulturowe po 1989 r.;

7) przedstawia międzynarodowe i wewnętrzne uwarunkowania procesu odbudowy demokratycznego państwa po 1989 r.;

8) przedstawia okoliczności i ocenia znaczenie wstąpienia Polski do NATO i Unii Europejskiej;

9) wskazuje czołowe postacie polskiej sceny politycznej po 1989 r.;

10) synchronizuje najważniejsze wydarzenia z historii Polski w drugiej połowie XX w. z wydarzeniami europejskimi i powszechnymi.

7. Rzeczpospolita Polska jako demokracja konstytucyjna. Uczeń:

1) wyjaśnia, co to znaczy, że konstytucja jest najwyższym aktem prawnym w Rzeczypospolitej Polskiej;

2) omawia najważniejsze zasady ustroju Polski (suwerenność narodu, podział władzy, rządy prawa, pluralizm), korzystając z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej omawia podstawowe prawa i wolności w niej zawarte.

8. System wyborczy i partyjny. Uczeń:

1) wyjaśnia, jak są przeprowadzane w Polsce wybory prezydenckie i parlamentarne;

2) wymienia partie polityczne obecne w Sejmie; wskazuje te, które należą do koalicji rządzącej, i te, które pozostają w opozycji.

9. Władza ustawodawcza i władza wykonawcza w Polsce. Uczeń:

1) przedstawia zadania i zasady funkcjonowania polskiego parlamentu, w tym sposób tworzenia ustaw;

2) sporządza, na podstawie obserwacji wybranych obrad parlamentu, notatkę prasową o przebiegu tych obrad i przygotowuje krótkie wystąpienie sejmowe w wybranej sprawie;

3) wskazuje najważniejsze zadania prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i wyszukuje w środkach masowego przekazu informacje o działaniach urzędującego prezydenta;

4) wyjaśnia, jak jest powoływany i czym zajmuje się rząd polski;

5) podaje nazwisko premiera, wyszukuje nazwiska ministrów i zadania wybranych ministerstw.

10. Polska w Unii Europejskiej i relacje Polski z innymi państwami. Uczeń:

1) przedstawia najważniejsze kierunki polskiej polityki zagranicznej (stosunki z państwami Unii Europejskiej i Stanami Zjednoczonymi, relacje z sąsiadami);

2) charakteryzuje politykę obronną Polski, członkostwo w NATO, udział w międzynarodowych misjach pokojowych i operacjach militarnych;

3) przedstawia relacje Polski z wybranym państwem na podstawie samodzielnie zebranych informacji;

4) wyjaśnia, czym zajmują się ambasady i konsulaty;

5) przedstawia prawa i obowiązki wynikające z posiadania obywatelstwa Unii Europejskiej;

6) formułuje i uzasadnia własne zdanie na temat korzyści, jakie niesie ze sobą członkostwo w Unii Europejskiej.

Cele kształcenia – wymagania ogólne w zakresie geografii

Uczeń korzysta z planów, map, fotografii, rysunków, wykresów, danych statystycznych, tekstów źródłowych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych w celu gromadzenia, przetwarzania i prezentowania informacji geograficznych o Polsce. Posługuje się podstawowym słownictwem geograficznym przy opisywaniu oraz wyjaśnianiu zjawisk i procesów zachodzących w środowisku geograficznym. Identyfikuje związki i zależności w środowisku przyrodniczym, gospodarce i życiu społecznym Polski. Rozbudza swoje zainteresowania przyrodniczym i kulturowym środowiskiem Polski.

Treści nauczania i wymagania szczegółowe w zakresie geografii

1. Mapa – umiejętności czytania, interpretacji i posługiwania się mapą Polski. Uczeń:

1) odczytuje z map informacje przedstawione za pomocą różnych metod kartograficznych;

2) posługuje się planem, mapą topograficzną, turystyczną, samochodową Polski (między innymi orientuje mapę oraz identyfikuje obiekty geograficzne na mapie, planuje podróż do Polski i wycieczki po kraju);

3) określa położenie i charakteryzuje obiekty geograficzne na fotografiach, zdjęciach lotniczych i satelitarnych oraz mapach topograficznych Polski.

2. Położenie i środowisko przyrodnicze Polski. Uczeń:

1) opisuje podział administracyjny Polski;

2) podaje nazwy i wskazuje na mapie wybrane województwa oraz ich stolice;

3) charakteryzuje współczesną rzeźbę Polski i wyjaśnia przyczyny jej zróżnicowania;

4) podaje główne cechy klimatu Polski, uwzględniając czynniki klimatotwórcze;

5) opisuje, korzystając z mapy, rozmieszczenie głównych zasobów naturalnych Polski.

3. Ludność Polski. Uczeń:

1) wyjaśnia i poprawnie stosuje podstawowe terminy z zakresu demografii: przyrost naturalny, urodzenia i zgony, średnia długość życia;

2) korzystając z różnych źródeł informacji, podaje liczbę ludności Polski, charakteryzuje przyrost naturalny, strukturę płci, średnią długość życia w Polsce;

3) charakteryzuje, na podstawie map gęstości zaludnienia, zróżnicowanie rozmieszczenia ludności w Polsce i kraju zamieszkania oraz wyjaśnia te różnice, uwzględniając czynniki przyrodnicze, historyczne, ekonomiczne;

4) podaje główne aktualne problemy rynku pracy w Polsce;

5) analizuje, porównuje, charakteryzuje rozmieszczenie i wielkość miast w Polsce, wyjaśnia przyczyny powstania i rozwoju największych miast w Polsce.

4. Wybrane zagadnienia geografii gospodarczej. Uczeń:

1) charakteryzuje strukturę własności ziemi w Polsce;

2) wymienia najważniejsze uprawy i produkty polskiego rolnictwa;

3) porównuje strukturę wykorzystania źródeł energii w Polsce;

4) wyjaśnia przyczyny zmian zachodzących w przemyśle w Polsce oraz wskazuje najlepiej rozwijające się obecnie w Polsce gałęzie produkcji przemysłowej;

5) charakteryzuje walory turystyczne Polski oraz opisuje obiekty znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości;

6) opisuje, na podstawie map, zróżnicowanie gęstości i jakości sieci transportowej w Polsce i wyjaśnia jej wpływ na rozwój innych dziedzin działalności gospodarczej;

7) wymienia formy ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego w Polsce.

5. Regiony geograficzne Polski. Uczeń:

1) wskazuje na mapie główne regiony geograficzne Polski;

2) charakteryzuje, na podstawie map tematycznych, środowisko przyrodnicze głównych regionów geograficznych Polski, ze szczególnym uwzględnieniem regionu pochodzenia;

3) opisuje, na podstawie map tematycznych, najważniejsze cechy gospodarki regionów geograficznych Polski oraz ich związek z warunkami przyrodniczymi;

4) przedstawia walory turystyczne wybranego regionu geograficznego, ze szczególnym uwzględnieniem jego walorów kulturowych;

5) projektuje i opisuje, na podstawie map turystycznych, tematycznych, ogólnogeograficznych i przekazów rodzinnych, podróż wzdłuż wybranej trasy w wybranym regionie, uwzględniając walory przyrodnicze i kulturowe;

6) opisuje główne cechy położenia oraz środowiska przyrodniczego Bałtyku, charakteryzuje znaczenie gospodarcze Bałtyku oraz wyjaśnia przyczyny degradacji jego wód.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik nr 2

PLAN NAUCZANIA UZUPEŁNIAJĄCEGO [41]

Trzyletnie liceum ogólnokształcące

Obowiązkowe zajęcia edukacyjne

Maksymalna liczba godzin w semestrze

klasa I

klasa II

klasa III

Język polski (kompetencje językowe)

36

36

36

Wiedza o Polsce (elementy historii, geografii, kultury)

36

36

36

Godziny do dyspozycji kierownika szkoły polskiej1)

18

18

18


1) Godziny do dyspozycji kierownika szkoły polskiej, po ustaleniu przez kierownika szkoły polskiej w porozumieniu z radą rodziców, mogą zostać przeznaczone na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych wskazanych w planie nauczania uzupełniającego lub realizację religii albo innych zajęć służących rozwijaniu znajomości języka polskiego i wiedzy na temat Polski.

[1] § 1 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[2] § 1 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[3] § 1 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[4] § 2 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[5] § 2 ust. 1a uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[6] § 2 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[7] § 2 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[8] § 3 ust. 1 uchylony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[9] § 3 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[10] § 5 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[11] § 6 ust. 1 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[12] § 6 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[13] § 6 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[14] § 6 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. c) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[15] § 6 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. c) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[16] § 6 ust. 6 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. d) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[17] § 7 uchylony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[18] § 8 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[19] § 8 ust. 1a w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[20] § 8 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[21] § 8 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[22] § 10 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[23] § 10 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[24] § 11 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[25] § 12 uchylony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[26] § 13 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 11 lit. a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[27] § 13 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 11 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[28] § 13 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 11 lit. c) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[29] § 15 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[30] § 16 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[31] § 17 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[32] § 18 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[33] § 19 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[34] § 20 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[35] § 21 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[36] § 22 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[37] § 23 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[38] § 24 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[39] § 25 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[40] Załącznik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

[41] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. poz. 2172). Zmiana weszła w życie 23 listopada 2019 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00