Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2014-03-05 do 2019-01-31
Wersja archiwalna od 2014-03-05 do 2019-01-31
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 grudnia 2001 r.
w sprawie osób, w stosunku do których Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne, oraz zakresu i trybu współdziałania Żandarmerii Wojskowej z Biurem Ochrony Rządu
z dnia 28 grudnia 2001 r. (Dz.U. z 2001 r., Nr 157, poz. 1863)
t.j. z dnia 5 marca 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 277)
Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 568 i 628) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Osoby, wobec których wykonywane są czynności ochronne Żandarmerii Wojskowej] Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne wobec:
1) Ministra Obrony Narodowej;
2) Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu i Prezesa Rady Ministrów wyłącznie podczas ich pobytu na terenie jednostek wojskowych;
3) (uchylony);
4) członków wojskowych delegacji zagranicznych przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, określonych w załączniku do rozporządzenia;
5) osób oraz delegacji ochranianych przez Biuro Ochrony Rządu podczas ich pobytu na terenie jednostek wojskowych;
6) innych osób na podstawie odrębnej decyzji Ministra Obrony Narodowej.
§ 2.[Forma dokonywanych czynności ochronnych] Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne w formie:
1) ochrony bezpośredniej;
2) ochrony w miejscach pracy;
3) ochrony w miejscach czasowego pobytu;
4) pilotowania kolumn pojazdów;
5) rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego;
6) ochrony sanitarnej żywienia;
7) czynności rozpoznawczych i prewencyjnych wobec obsługi prasowej i radiowo-telewizyjnej.
§ 3.[Przydzielenie uzbrojonego żołnierza ochrony i samochodu służbowego z kierowcą - uzbrojonym żołnierzem ochrony] Osobie, o której mowa w § 1 pkt 1, przysługuje ochrona poprzez przydzielenie:
1) uzbrojonego żołnierza ochrony;
2) samochodu służbowego z kierowcą – uzbrojonym żołnierzem ochrony.
§ 3a.[Dalsze wykonywanie czynności ochronnych] Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne również przez 30 dni od dnia zaprzestania zajmowania stanowiska określonego w § 1 pkt 1.
§ 4.[Rodzaje czynności ochronnych w zależności od osób chronionych] 1. W stosunku do osób, o których mowa w § 1 pkt 1 i 4, Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne określone w § 2.
2. W stosunku do osób, o których mowa w § 1 pkt 2 i 5, Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne, których zakres każdorazowo jest określany przez Biuro Ochrony Rządu.
3. W stosunku do osób, o których mowa w § 1 pkt 6, Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne określone każdorazowo przez Ministra Obrony Narodowej.
§ 5.[Czasowe odstąpienie od wykonywania czynności ochronnych] 1. Żandarmeria Wojskowa czasowo odstępuje od wykonywania czynności ochronnych wobec Ministra Obrony Narodowej na jego polecenie wydane Komendantowi Głównemu Żandarmerii Wojskowej.
2. Osoby, o których mowa w § 1 pkt 6, zawiadamiają pisemnie Ministra Obrony Narodowej za pośrednictwem Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej o czasowym odstąpieniu od wykonywania wobec nich czynności ochronnych przez Żandarmerię Wojskową.
§ 6.[Ochrona osób w czasie ich wyjazdów za granicę] 1. Ochronę osób, o których mowa w § 1 pkt 6, w czasie ich wyjazdów za granicę organizuje się na polecenie Ministra Obrony Narodowej, który określa formy jej realizacji.
2. Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej deleguje w celu, o którym mowa w ust. 1, niezbędną liczbę podległych mu żołnierzy do współpracy z zagranicznymi służbami ochronnymi.
§ 7.[Plany zabezpieczeń ochronnych osób] Żandarmeria Wojskowa opracowuje plany zabezpieczeń ochronnych osób, o których mowa w § 1 pkt 2 i 5, na podstawie danych przekazywanych przez Biuro Ochrony Rządu.
§ 8.[Organizacja współdziałania Żandarmerii Wojskowej z Biurem Ochrony Rządu] Współdziałanie Żandarmerii Wojskowej z Biurem Ochrony Rządu organizują każdorazowo Komendant Główny i Komendant Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej.
§ 9.[Zespół kierowania] Na wniosek Szefa Biura Ochrony Rządu, w celu koordynacji działań ochronnych realizowanych na terenie jednostek wojskowych, może być powołany zespół kierowania składający się z żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.
§ 10.[Osoby kierujące zabezpieczeniem ochronnym wobec niektórych osób chronionych] Zabezpieczeniem ochronnym na terenie jednostek wojskowych wobec osób, o których mowa w § 1 pkt 2 i 5, kierują wspólnie:
1) w fazie przygotowania i organizacji działań:
a) dowódca grupy przygotowania działań Żandarmerii Wojskowej,
b) dowódca grupy przygotowania działań Biura Ochrony Rządu;
2) w fazie realizacji działań:
a) dowódca grupy ochronnej Biura Ochrony Rządu,
b) dowódca grupy ochronnej Żandarmerii Wojskowej.
§ 11.[Wymiana informacji o zagrożeniach i zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa osób ochranianych] Dowódcy, o których mowa w § 10, dokonują wymiany informacji o zagrożeniach i zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa osób ochranianych.
§ 12.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.
Załącznik do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 28 grudnia 2001 r.
CZŁONKOWIE WOJSKOWYCH DELEGACJI ZAGRANICZNYCH PRZEBYWAJĄCY NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, KTÓRYM PRZYSŁUGUJE OCHRONA ŻANDARMERII WOJSKOWEJ
1. Przewodniczący i zastępcy przewodniczącego Komitetu Wojskowego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
2. Dowódca i zastępca dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Europie.
3. Ministrowie obrony.
4. Szefowie sztabów generalnych sił zbrojnych.
5. Dowódcy Regionalnych Sił Sojuszniczych.
6. Członkowie wojskowych delegacji zagranicznych państw, w których są wymagane szczególne warunki bezpieczeństwa.
7. Członkowie zespołów inspekcyjnych i towarzyszących oraz załóg środków transportowych prowadzących działalność inspekcyjną zgodnie ze stosownymi umowami międzynarodowymi, w zakresie nienależącym na podstawie odrębnych przepisów do właściwości Biura Ochrony Rządu.