ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 listopada 2002 r.
w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
z dnia 29 listopada 2002 r. (Dz.U. z 2002 r., Nr 207, poz. 1756)
t.j. z dnia 13 stycznia 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 61)
(Dz.U. z 2019 r., poz. 1719;ostatnia zmiana: Dz.U. z 2022 r., poz. 263)
Na podstawie art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2010 r. Nr 29, poz. 154, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Przepis wyjaśniający] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) „ustawie” – rozumie się przez to ustawę z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu;
2) [1] komórce kadrowej” – rozumie się przez to komórkę właściwą w sprawach naboru w jednostce organizacyjnej właściwej w sprawach osobowych w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub komórkę właściwą w sprawach naboru w delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
3) „ustawie o ochronie informacji niejawnych” – rozumie się przez to ustawę z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 182, poz. 1228);
4) „postępowaniu sprawdzającym” – rozumie się przez to postępowanie sprawdzające, przeprowadzane na podstawie ustawy o ochronie informacji niejawnych;
5) [2] „kandydacie” – rozumie się przez to osobę ubiegającą się o przyjęcie do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§ 2.[Postępowanie kwalifikacyjne i sprawdzające] 1. Postępowanie kwalifikacyjne ma na celu ustalenie, czy kandydat spełnia określone w ustawie warunki do pełnienia służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
2. [3] Postępowanie kwalifikacyjne prowadzi kierownik komórki kadrowej lub jego zastępca, z uwzględnieniem przepisów ustawy o ochronie informacji niejawnych, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Postępowanie sprawdzające prowadzi pełnomocnik ochrony w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§ 3.[Rozpoczęcie postępowania kwalifikacyjnego] [4] 1. Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczyna się zawiadomieniem kandydata o przyjęciu przez komórkę kadrową pisemnego podania o przyjęcie go do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
2. Kierownik komórki kadrowej lub jego zastępca może odmówić poddania kandydata postępowaniu kwalifikacyjnemu lub postępowanie takie przerwać w każdym czasie, bez podania kandydatowi przyczyny, w przypadku:
1) niespełnienia przez kandydata wymogów określonych w ustawie;
2) uznania kwalifikacji lub predyspozycji kandydata za niewystarczające do pełnienia służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§ 4.[Dokumenty dostarczane przez kandydata] Kandydat, którego zawiadomiono o przyjęciu jego podania, dostarcza komórce kadrowej następujące dokumenty:
1) wypełniony kwestionariusz osobowy, którego wzór określa załącznik do rozporządzenia, wraz z 3 aktualnymi fotografiami;
2) własnoręcznie napisany życiorys;
3) świadectwa pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby;
4) dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, w tym specjalistyczne;
5) wypełnioną ankietę bezpieczeństwa osobowego, określoną w przepisach ustawy o ochronie informacji niejawnych;
6) inne dokumenty, w szczególności potwierdzające jego umiejętności i osiągnięcia zawodowe.
§ 4a.[Oryginały dokumentów] [5] 1. Kandydat dostarcza oryginały dokumentów, o których mowa w § 4 pkt 3, 4 i 6, wraz z jednym egzemplarzem kopii każdego z tych dokumentów.
2. Funkcjonariusz komórki kadrowej, na potrzeby postępowania kwalifikacyjnego, po zapoznaniu się z oryginałami dokumentów, o których mowa w § 4 pkt 3, 4 i 6, uwierzytelnia ich treść na kopiach. Oryginały dokumentów zwraca się kandydatowi.
3. Uwierzytelnione kopie dokumentów, o których mowa w § 4 pkt 3, 4 i 6, w przypadku przyjęcia kandydata do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego włącza się do akt osobowych funkcjonariusza.
§ 5.[Etapy postępowania] [6] 1. Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje następujące czynności:
1) rozmowę kwalifikacyjną przeprowadzaną przez funkcjonariusza komórki kadrowej z kandydatem w celu ustalenia jego przydatności do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz motywacji do jej podjęcia; wstępna ocena przydatności kandydata do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest dokumentowana w formie notatki służbowej;
2) badanie psychologiczne kandydata mające na celu uzyskanie opinii psychologicznej określającej jego predyspozycje intelektualne i osobowościowe do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
3) sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych podanych przez kandydata w kwestionariuszu osobowym;
4) przeprowadzenie wywiadu w miejscu zamieszkania, nauki, pracy lub służby kandydata oraz uzyskanie opinii od osób polecających kandydata;
5) uzyskanie orzeczenia właściwej komisji lekarskiej podległej Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ustalającego zdolność fizyczną i psychiczną do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
6) badania kandydata przewidzianego do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na stanowisku wymagającym szczególnych umiejętności lub predyspozycji, mające na celu sprawdzenie przydatności do służby na takim stanowisku, w tym:
a) egzamin sprawności fizycznej,
b) badanie psychotechniczne,
c) inne czynności mające na celu sprawdzenie szczególnych umiejętności lub predyspozycji kandydata, w szczególności test wiedzy, test umiejętności, test językowy lub rozmowę kompetencyjną,
d) badanie psychofizjologiczne kandydata;
7) przeprowadzenie odpowiedniego postępowania sprawdzającego, mającego na celu ustalenie, czy kandydat daje rękojmię zachowania tajemnicy.
2. W przypadku kandydata ubiegającego się o przyjęcie do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w grupie antyterrorystycznej egzamin sprawności fizycznej jest obowiązkowy.
3. Przed rozpoczęciem czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 5–7 i ust. 2, kandydat okazuje na żądanie dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający jego tożsamość.
4. Czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 2–7 i ust. 2, mogą być realizowane niezależnie od siebie.
5. W przypadku pojawienia się nowych okoliczności dotyczących kandydata, mogących wpłynąć na wynik prowadzonego postępowania kwalifikacyjnego, kierownik komórki kadrowej lub jego zastępca może zlecić ponowne przeprowadzenie czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1–6 i ust. 2, w celu wyjaśnienia zaistniałych wątpliwości.
§ 5a.[Ograniczenie postępowania kwalifikacyjnego] [7] 1. Za pisemną zgodą Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego postępowanie kwalifikacyjne wobec kandydata, który był funkcjonariuszem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albo był lub jest funkcjonariuszem Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego lub żołnierzem zawodowym, może zostać ograniczone do przeprowadzenia tylko niektórych czynności określonych w § 5 ust. 1, z wyłączeniem czynności, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, 5, 6 lit. d i pkt 7, które są obligatoryjne.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do:
1) byłego funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albo Agencji Wywiadu, zwolnionego ze służby na podstawie art. 54 ust. 3 oraz art. 60 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, 2, 5, 7 i 8 ustawy;
2) byłego funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, a także żołnierza zawodowego, którzy zostali zwolnieni ze służby na podstawie właściwych przepisów odrębnych ustaw określających podstawy zwolnienia ze służby analogicznie do przepisów wymienionych w pkt 1;
3) kandydata ubiegającego się o przyjęcie do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w grupie antyterrorystycznej.
§ 6.[Przyczyny odstąpienia od prowadzenia postępowania] 1. Niepoddanie się badaniom i czynnościom, o których mowa w § 5 ust. 1, powoduje odstąpienie od prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego.
1a. [8] Zakończenie postępowania kwalifikacyjnego następuje w przypadku, gdy kandydat uzyskał orzeczenie właściwej komisji lekarskiej podległej Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o niezdolności do służby lub nie daje rękojmi zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w ustawie o ochronie informacji niejawnych.
1b. [9] W przypadku, o którym mowa w § 5a ust. 1, odstępuje się od prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego, gdy kandydat nie poddał się czynnościom określonym w tym przepisie, a także gdy kandydat nie daje rękojmi zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w ustawie o ochronie informacji niejawnych.
2. [10] (uchylony)
3. [11] Negatywny wynik badań i czynności, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1–4 i 6, może spowodować odstąpienie od prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego.
4. [12] W przypadku, o którym mowa w § 5a ust. 1, negatywny wynik czynności, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1 i 6 lit. d, lub czynności poleconych do przeprowadzenia przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na podstawie § 5a ust. 1 może spowodować odstąpienie od prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego.
5. [13] W przypadkach, o których mowa w ust. 3 i 4, jeżeli znajduje to uzasadnienie w potrzebach kadrowych służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, kierownik komórki kadrowej lub jego zastępca wydaje zgodę na kontynuację prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego.
§ 7.[Ocena predyspozycji kandydata] 1. [14] Postępowanie kwalifikacyjne kończy się oceną przydatności kandydata do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dokonywaną przez funkcjonariusza prowadzącego postępowanie kwalifikacyjne i przez kierownika komórki kadrowej lub jego zastępcę.
2. Przy ocenie, o której mowa w ust. 1, uwzględnia się w szczególności:
1) uzyskane opinie i wyniki przeprowadzonych czynności;
2) poziom i kierunek wykształcenia kandydata;
3) kwalifikacje zawodowe kandydata, w tym specjalistyczne;
4) znajomość języków obcych;
5) motywację kandydata do podjęcia służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
3. Ocenę, o której mowa w ust. 1, umieszcza się w kwestionariuszu osobowym kandydata. Ocenę zatwierdza kierownik jednostki organizacyjnej właściwej w sprawach osobowych w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub jego zastępca.
§ 8.[Zawiadomienie o możliwości przyjęcia do służby albo o odmowie przyjęcia do służby] 1. Kandydata, wobec którego przeprowadzone postępowanie kwalifikacyjne zakończyło się pozytywną oceną predyspozycji do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zawiadamia się o możliwości przyjęcia do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
2. Kandydata, wobec którego przeprowadzone postępowanie kwalifikacyjne zakończyło się negatywną oceną predyspozycji do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zawiadamia się pisemnie o odmowie przyjęcia do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
|
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 133, poz. 1486) zachowanym w mocy na podstawie art. 232 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz. 676).
Załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 29 listopada 2002 r.
WZÓR – KWESTIONARIUSZ OSOBOWY KANDYDATA DO SŁUŻBY W AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO [15]
[1] § 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz.U. poz. 263). Zmiana weszła w życie 18 lutego 2022 r.
[2] § 1 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz.U. poz. 263). Zmiana weszła w życie 18 lutego 2022 r.
[3] § 2 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz.U. poz. 263). Zmiana weszła w życie 18 lutego 2022 r.
[4] § 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz.U. poz. 263). Zmiana weszła w życie 18 lutego 2022 r.
[5] § 4a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz.U. poz. 263). Zmiana weszła w życie 18 lutego 2022 r.
[6] § 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz.U. poz. 263). Zmiana weszła w życie 18 lutego 2022 r.
[7] § 5a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz.U. poz. 263). Zmiana weszła w życie 18 lutego 2022 r.
[8] § 6 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz.U. poz. 263). Zmiana weszła w życie 18 lutego 2022 r.
[9] § 6 ust. 1b dodany przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz.U. poz. 263). Zmiana weszła w życie 18 lutego 2022 r.
[10] § 6 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz.U. poz. 263). Zmiana weszła w życie 18 lutego 2022 r.
[11] § 6 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. c) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz.U. poz. 263). Zmiana weszła w życie 18 lutego 2022 r.
[12] § 6 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. c) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz.U. poz. 263). Zmiana weszła w życie 18 lutego 2022 r.
[13] § 6 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 7 lit. d) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz.U. poz. 263). Zmiana weszła w życie 18 lutego 2022 r.
[14] § 7 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz.U. poz. 263). Zmiana weszła w życie 18 lutego 2022 r.
[15] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 9 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz.U. poz. 263). Zmiana weszła w życie 18 lutego 2022 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00