Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2013-11-27 do 2022-02-01
Wersja archiwalna od 2013-11-27 do 2022-02-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 listopada 2013 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Klimatycznej
Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Pełnomocnik] 1. Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Klimatycznej, zwanego dalej „Pełnomocnikiem”.
2. Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
§ 2.[Zadania] Do zadań Pełnomocnika należy:
1) przygotowywanie, uzgadnianie projektu i prezentowanie stanowiska Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze polityki klimatycznej na forum międzynarodowym oraz na forum Rady Unii Europejskiej;
2) wykonywanie zadań związanych z udziałem Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, w tym zwłaszcza związanych ze sprawowaniem przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w konwencji w latach 2013 i 2014;
3) inicjowanie i prowadzenie prac związanych z wdrażaniem międzynarodowych i unijnych zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze polityki klimatycznej, objętych zakresem jego właściwości, z wyłączeniem prac legislacyjnych;
4) inicjowanie, koordynowanie i monitorowanie działań organów administracji rządowej w zakresie polityki klimatycznej oraz koordynowanie i monitorowanie realizacji zadań, w tym zakresie, przez międzyinstytucjonalne zespoły robocze;
5) wydawanie w porozumieniu z Ministrem Środowiska rekomendacji organom administracji rządowej oraz przekazywanie wniosków i opinii instytucjom i podmiotom zaangażowanym w realizację polityki klimatycznej;
6) współpraca międzynarodowa, w szczególności wymiana informacji z innymi organami państw członkowskich Unii Europejskiej, jak i Stronami oraz Sekretariatem Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu oraz innymi organami właściwych organizacji międzynarodowych, w zakresie określonym w pkt 1;
7) opiniowanie projektów aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych mających wpływ na przebieg realizacji zadań, o których mowa w pkt 1, 2 i 4.
§ 3.[Współdziałanie Pełnomocnika z organami administracji rządowej] 1. Pełnomocnik wykonuje swoje zadania, współdziałając z organami administracji rządowej, które są zobowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów.
2. Pełnomocnik może w porozumieniu z Ministrem Środowiska występować do właściwych organów administracji rządowej, wskazując problemy należące do obszaru jego właściwości, a których rozwiązanie należy do kompetencji tych organów, z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy i zajęcie stanowiska.
3. Pełnomocnik, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań, może podejmować współpracę z organami samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi.
§ 4.[Projekty dokumentów rządowych] Pełnomocnik może, za zgodą Prezesa Rady Ministrów i w porozumieniu z Ministrem Środowiska, przedkładać opracowane przez siebie projekty dokumentów rządowych, wynikające z zakresu jego działania, do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.
§ 5.[Opracowania składane przez Pełnomocnika Radzie Ministrów] 1. Pełnomocnik w porozumieniu z Ministrem Środowiska przedstawia Radzie Ministrów:
1) analizy, oceny i wnioski wiążące się z zakresem jego działania;
2) półroczne sprawozdania ze swojej działalności.
2. Pełnomocnik informuje Prezesa Rady Ministrów i Ministra Środowiska o zagrożeniach w realizacji powierzonych mu zadań.
§ 6.[Badania i ekspertyzy oraz zespoły eksperckie i doradcze] Pełnomocnik w zakresie powierzonych mu zadań może zlecać przeprowadzanie badań i ekspertyz oraz występować do Ministra Środowiska o powołanie zespołów eksperckich i doradczych.
§ 7.[Obsługa] Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową zapewnia Pełnomocnikowi Ministerstwo Środowiska.
§ 8.[Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika] Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Środowiska.
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: D. Tusk