Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2013 poz. 1187
Wersja archiwalna od 2013-10-08 do 2014-01-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2013 poz. 1187
Wersja archiwalna od 2013-10-08 do 2014-01-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz.U. poz. 829) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 grudnia 2013 r. w sprawie zespołu do przygotowania zadań na egzamin adwokacki (Dz.U. poz. 1583).  

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 29 kwietnia 2009 r.

w sprawie zespołu do przygotowania zestawu pytań testowych i zadań na egzamin adwokacki oraz wykazu tytułów aktów prawnych

z dnia 29 kwietnia 2009 r. (Dz.U. z 2009 r., Nr 70, poz. 605)

t.j. z dnia 8 października 2013 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 1187)

Na podstawie art. 77a ust. 12 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2009 r. Nr 146, poz. 1188, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa:

1) tryb i sposób działania zespołu do przygotowania zestawu pytań testowych oraz zadań na egzamin adwokacki, zwanego dalej „zespołem”;

2) tryb i sposób ustalenia wykazu tytułów aktów prawnych, o którym mowa w art. 77a ust. 6 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze, zwanej dalej „ustawą”;

3) tryb i sposób zgłaszania propozycji pytań testowych i prawidłowych odpowiedzi oraz propozycji zadań na egzamin adwokacki;

4) tryb i sposób przygotowania, przechowywania oraz przekazywania komisjom egzaminacyjnym do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego, zwanym dalej „komisjami egzaminacyjnymi”, zestawu pytań testowych wraz z kartą odpowiedzi i wykazu prawidłowych odpowiedzi oraz zadań na egzamin adwokacki;

5) tryb i sposób zapewnienia zgodności wykazu prawidłowych odpowiedzi z obowiązującym stanem prawnym;

6) tryb i sposób zapewnienia obsługi administracyjno-biurowej zespołu;

7) wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków zespołu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Organizacja prac zespołu] 1. Prace zespołu odbywają się na posiedzeniach.

2. Przewodniczący zespołu lub jego zastępca dokonuje podziału prac między członków zespołu, uwzględniając ich wiedzę i doświadczenie, a także wyznacza spośród członków zespołu sekretarza, który z posiedzeń zespołu sporządza protokół. Protokół podpisują przewodniczący zespołu lub jego zastępca i sekretarz.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Wykaz tytułów aktów prawnych] 1. Każdy członek zespołu zgłasza przewodniczącemu zespołu lub jego zastępcy, w terminie przez nich wskazanym, na piśmie oraz na informatycznym nośniku danych, propozycje tytułów aktów prawnych, które mogą być umieszczone w wykazie tytułów aktów prawnych, o którym mowa w art. 77a ust. 6 ustawy.

2. Wykaz tytułów aktów prawnych ustalony przez zespół przewodniczący zespołu lub jego zastępca przekazuje do zatwierdzenia Ministrowi Sprawiedliwości, nie później niż w terminie 115 dni przed terminem egzaminu adwokackiego.

3. W przypadku gdy Minister Sprawiedliwości nie zatwierdzi przekazanego wykazu tytułów aktów prawnych, zgłaszając uwagi, zespół ponownie ustala wykaz tytułów aktów prawnych, uwzględniając te uwagi.

4. Wykaz tytułów aktów prawnych przewodniczący zespołu lub jego zastępca przekazuje do zatwierdzenia Ministrowi Sprawiedliwości nie później niż 100 dni przed terminem egzaminu adwokackiego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Propozycje pytań testowych zgłaszane przez okręgowe rady adwokackie] 1. Przewodniczący zespołu lub jego zastępca, niezwłocznie po podaniu do publicznej wiadomości wykazu tytułów aktów prawnych, o którym mowa w art. 77a ust. 6 ustawy, na piśmie informuje okręgowe rady adwokackie o możliwości zgłaszania propozycji pytań testowych wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi oraz propozycji zadań na egzamin adwokacki.

2. Propozycje pytań testowych zgłaszane są na piśmie oraz na informatycznym nośniku danych, w formie pytań testowych zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Do każdego pytania testowego wskazuje się prawidłową odpowiedź z określeniem jej podstawy prawnej.

3. Propozycje zadań na egzamin adwokacki wraz ze wskazaniem istotnych zagadnień, których ocena przez zdającego powinna być uwzględniona w rozwiązaniu zadania, zwanym dalej „opisem istotnych zagadnień”, zgłaszane są na piśmie oraz na informatycznym nośniku danych.

4. Propozycje pytań testowych wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi oraz zadań wraz z opisem istotnych zagadnień powinny zostać zgłoszone w terminie 21 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w ust. 1.

5. Propozycje pytań testowych wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi oraz zadań wraz z opisem istotnych zagadnień, zgłoszone po upływie terminu określonego w ust. 4, mogą pozostać nierozpoznane przez zespół.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Propozycje pytań testowych zgłaszane przez członków zespołu] 1. Każdy członek zespołu zgłasza na piśmie propozycje:

1) pytań testowych zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa; do każdego pytania testowego wskazuje prawidłową odpowiedź z określeniem jej podstawy prawnej;

2) zadań na egzamin adwokacki z zakresu prawa karnego, cywilnego, gospodarczego i administracyjnego wraz z opisem istotnych zagadnień.

2. Członkowie zespołu uzgadniają wspólnie treść pytań testowych i zadań na egzamin adwokacki oraz opracowują na potrzeby egzaminu adwokackiego akta lub opisy stanów faktycznych, będące podstawą zadań na egzamin adwokacki.

3. Po sporządzeniu zestawu pytań testowych w formie testu jednokrotnego wyboru zespół sporządza wykaz prawidłowych odpowiedzi.

4. Po sporządzeniu zadań na egzamin adwokacki zespół sporządza opis istotnych zagadnień.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Sprawdzanie wykazu odpowiedzi pod kątem zgodności z aktualnym stanem prawnym] Przewodniczący zespołu lub jego zastępca sprawdza, czy wykaz prawidłowych odpowiedzi jest zgodny ze stanem prawnym obowiązującym w dniu egzaminu adwokackiego oraz z wykazem tytułów aktów prawnych. W przypadku zmiany stanu prawnego zespół sporządza nowy wykaz prawidłowych odpowiedzi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Zestaw pytań testowych i karta odpowiedzi] 1. Przewodniczący zespołu lub jego zastępca przekazuje Ministrowi Sprawiedliwości zestaw pytań testowych wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi oraz zadania wraz z opisem istotnych zagadnień na piśmie i na informatycznym nośniku danych niezwłocznie po ich sporządzeniu w celu wydrukowania i przekazania poszczególnym komisjom egzaminacyjnym.

2. Na podstawie zestawu pytań testowych oraz wykazu prawidłowych odpowiedzi Minister Sprawiedliwości przygotowuje kartę odpowiedzi, stanowiącą formularz, na którym zdający zaznacza udzielone odpowiedzi.

3. Zestaw pytań testowych wraz z kartą odpowiedzi oraz zadania na egzamin adwokacki są drukowane w ilości uwzględniającej liczbę osób dopuszczonych do egzaminu adwokackiego, zwiększonej o 6 egzemplarzy dodatkowych dla każdej komisji egzaminacyjnej, z których jeden jest przeznaczony dla przewodniczącego komisji egzaminacyjnej lub jego zastępcy, i przechowywane w sposób uniemożliwiający ich nieuprawnione ujawnienie. Wykaz prawidłowych odpowiedzi jest drukowany i przekazywany w jednym egzemplarzu dla przewodniczącego komisji egzaminacyjnej lub jego zastępcy, a opis istotnych zagadnień jest drukowany i przekazywany w dwóch egzemplarzach do każdego zadania dla komisji egzaminacyjnej.

4. Jeżeli do egzaminu adwokackiego przed daną komisją egzaminacyjną dopuszczonych zostało mniej niż 10 osób, liczbę zestawów pytań testowych oraz zadań na egzamin adwokacki powiększa się o dwa egzemplarze ponad liczbę osób dopuszczonych do egzaminu, a w przypadku gdy do egzaminu przed daną komisją egzaminacyjną dopuszczonych zostało co najmniej 10 osób, nie więcej jednak niż 30, liczbę egzemplarzy powiększa się o trzy egzemplarze ponad liczbę osób dopuszczonych do egzaminu adwokackiego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Przekazywanie zestawu pytań testowych wraz z kartami odpowiedzi] 1. Zestawy pytań testowych wraz z kartami odpowiedzi i wykazem prawidłowych odpowiedzi oraz zadania na każdą część egzaminu adwokackiego wraz z opisem istotnych zagadnień są przekazywane w formie przesyłki przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej lub jego zastępcy i jednemu członkowi komisji egzaminacyjnej za pokwitowaniem odbioru, nie wcześniej niż 24 godziny przed rozpoczęciem egzaminu, z zastrzeżeniem, że zestawy pytań testowych wraz z kartami odpowiedzi i wykazem prawidłowych odpowiedzi oraz zadania na każdą część egzaminu adwokackiego wraz z opisem istotnych zagadnień są zapakowane oddzielnie i odpowiednio oznakowane, w ilości, o której mowa w § 7.

2. Osoby, o których mowa w ust. 1, odbierając przesyłki, sprawdzają, czy nie zostały one naruszone w sposób umożliwiający dostęp do zestawu pytań testowych i wykazu prawidłowych odpowiedzi oraz zadań. Z czynności tej sporządza się protokół, który podpisują osoby odbierające przesyłkę.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Obsługa administracyjno-biurowa] W ramach obsługi administracyjno-biurowej zespołu, Minister Sprawiedliwości uzgadnia z przewodniczącym zespołu lub jego zastępcą terminarz pracy zespołu i zapewnia zespołowi miejsce i odpowiednie warunki pracy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Wynagrodzenie przewodniczącego i członków zespołu] 1. Przewodniczącemu oraz członkom zespołu przysługuje wynagrodzenie w wysokości:

1) trzyipółkrotności przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227, z późn. zm.) – dla przewodniczącego zespołu;

2) dwuipółkrotności przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – dla pozostałych członków zespołu.

2. Jeżeli przeciętne wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, jest niższe od przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego za II kwartał roku poprzedzającego, przyjmuje się podstawę ustalenia wynagrodzenia w dotychczasowej wysokości.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10a.[Podstawa ustalania wynagrodzenia w latach 2012 i 2013] W latach 2012 i 2013 podstawą ustalenia wynagrodzenia przewodniczącego i członków zespołu jest przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2010 r., ogłoszone w sposób wskazany w § 10 ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.1)

1) Zgodnie z art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. poz. 829) przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 77a ust. 12 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze pozostają w mocy do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 77a ust. 12 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, nie dłużej jednak niż do dnia 24 sierpnia 2014 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00