Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2013-08-01 do 2020-03-02
Wersja archiwalna od 2013-08-01 do 2020-03-02
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 12 lipca 2013 r.
w sprawie przydziału broni palnej oraz jej magazynowania, przechowywania i zapewniania właściwego stanu technicznego
Na podstawie art. 70 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) wykaz wyodrębnionych komórek organizacyjnych, w których pełniący służbę funkcjonariusze celni, wykonujący czynności związane z realizacją zadań, określonych w art. 2 ust. 1 pkt 4–6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, zwanej dalej „ustawą”, mają prawo użycia lub wykorzystania broni palnej;
2) kryteria i tryb przydziału broni palnej i normy uzbrojenia oraz sposób jej magazynowania, przechowywania i zapewniania właściwego stanu technicznego.
§ 2.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu użyto określenia „funkcjonariusz”, należy przez to rozumieć uprawnionego do użycia lub wykorzystania broni palnej funkcjonariusza celnego:
1) wykonującego czynności związane z realizacją zadań określonych w art. 2 ust. 1 pkt 4–6 ustawy, pełniącego służbę w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych, o których mowa w § 3, lub
2) upoważnionego przez Szefa Służby Celnej do wykonywania zadań określonych w art. 2 ust. 1 pkt 4–6 ustawy.
§ 3.[Wykaz komórek organizacyjnych zatrudniających funkcjonariuszy posługujących się bronią palną] Wykaz wyodrębnionych komórek organizacyjnych, w których pełniący służbę funkcjonariusze mają prawo użycia lub wykorzystania broni palnej, określa załącznik do rozporządzenia.
§ 4.[Zasady przydzielania broni palnej] Broń palna może być przydzielona funkcjonariuszowi, który:
1) pełni służbę stałą;
2) uzyskał pozytywny wynik badań psychologicznego i psychofizjologicznego, o których mowa w art. 102 ust. 1 ustawy;
3) odbył szkolenia w zakresie:
a) budowy i działania broni palnej,
b) zasad użycia lub wykorzystania broni palnej,
c) zasad noszenia broni palnej oraz jej przechowywania,
d) postępowania w przypadku użycia lub wykorzystania broni palnej
– udokumentowane zaświadczeniem o ich pozytywnym ukończeniu.
§ 5.[Podmiot dokonujący przydziału broni palnej] Przydziału funkcjonariuszowi broni palnej, na wniosek kierownika komórki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę, dokonuje:
1) Szef Służby Celnej – w przypadku funkcjonariusza pełniącego służbę w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych;
2) dyrektor izby celnej – w przypadku funkcjonariusza pełniącego służbę w urzędzie w rozumieniu art. 24 ust. 1 ustawy.
§ 6.[Uzbrojenie podstawowe i dodatkowe] Funkcjonariuszowi może być przydzielone uzbrojenie:
1) podstawowe, obejmujące broń palną krótką – 1 sztuka wraz z amunicją i oporządzeniem przewidzianym dla danej broni palnej;
2) dodatkowe, obejmujące broń palną długą – 1 sztuka wraz z amunicją i oporządzeniem przewidzianym dla danej broni palnej.
§ 7.[Normatyw amunicji na jeden egzemplarz broni palnej] Za normatyw amunicji na jeden egzemplarz broni palnej, w zależności od jej rodzaju, przyjmuje się ilość amunicji do pełnego załadowania dwóch magazynków.
§ 8.[Obowiązki funkcjonariusza posiadającego broń palną] 1. Funkcjonariusz posiadający broń palną jest obowiązany do:
1) zabezpieczenia broni palnej przed utratą;
2) niezwłocznego rozładowania broni palnej po ustaniu przyczyn jej przeładowania (nie dotyczy rewolwerów);
3) przestrzegania zasad bezpieczeństwa użytkowania broni palnej;
4) prowadzenia bieżącej obsługi technicznej broni palnej.
2. Zabrania się funkcjonariuszowi posiadającemu broń palną:
1) wynoszenia broni palnej poza obiekty służbowe, w celach niezwiązanych z wykonywaniem obowiązków służbowych, z zastrzeżeniem § 13 ust. 1 pkt 1;
2) noszenia broni palnej w stanie niezabezpieczonym;
3) udostępniania broni palnej innym osobom, z wyjątkiem broni przeznaczonej do szkolenia innych funkcjonariuszy.
§ 9.[Przechowywanie broni palnej i amunicji] Broń palną i amunicję przechowuje się w pomieszczeniu, zwanym dalej „magazynem broni”, z zastrzeżeniem § 13 ust. 1.
§ 10.[Umiejscowienie magazynu broni] 1. Magazyn broni może być umiejscowiony w siedzibie organu Służby Celnej albo w innych obiektach użytkowanych przez Służbę Celną.
2. Organ Służby Celnej po uzgodnieniu, w formie porozumienia, z innymi jednostkami organizacyjnymi podlegającymi ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych albo innemu organowi może korzystać z magazynu broni prowadzonego przez te jednostki.
§ 11.[Wymagania dotyczące magazynu broni] Magazyn broni, z zastrzeżeniem § 10 ust. 2, powinien:
1) być zorganizowany w sposób umożliwiający dostęp do niego wyłącznie upoważnionym funkcjonariuszom;
2) znajdować się w budynku murowanym, będącym pod całodobową uzbrojoną ochroną lub wyposażonym w urządzenia sygnalizacyjne (alarmowe) połączone z najbliższą uzbrojoną formacją, w której pełniony jest całodobowy dyżur;
3) posiadać drzwi wyposażone w co najmniej dwa zamki, w tym jeden atestowany, lub drzwi metalowe antywłamaniowe atestowane;
4) posiadać okna wyposażone w co najmniej jedno z następujących zabezpieczeń: krata, siatka, żaluzja antywłamaniowa lub szyby o podwyższonej odporności na przebicie i rozbicie, w pomieszczeniach zlokalizowanych na parterze lub ostatnim piętrze;
5) być wyposażony w szafy metalowe lub sejfy posiadające co najmniej jeden zamek atestowany.
§ 12.[Sposoby przechowywania broni palnej i amunicji] 1. Broń palną przechowuje się wyjętą z futerału, rozładowaną, zabezpieczoną zgodnie z zaleceniami producenta, z odłączonym magazynkiem, kompletną, czystą i zakonserwowaną.
2. Amunicję przechowuje się w pudełkach lub pojemnikach, ułożoną w sposób uniemożliwiający przypadkowe uderzenie w spłonkę naboju. Zabrania się przechowywania amunicji w magazynkach nabojowych.
§ 13.[Szczególne przypadki zmiany miejsca przechowywania broni palnej i amunicji] 1. W uzasadnionych przypadkach, po uzyskaniu pisemnej zgody osoby, która dokonała przydziału broni palnej funkcjonariuszowi, broń palna krótka i amunicja mogą być przechowywane w:
1) miejscu zamieszkania tego funkcjonariusza;
2) użytkowanych przez funkcjonariusza szafie metalowej lub sejfie, posiadających co najmniej jeden zamek atestowany oraz urządzenie sygnalizacyjne (alarmowe) połączone z najbliższą uzbrojoną formacją, w której pełniony jest całodobowy dyżur.
2. W przypadkach, o których mowa w ust. 1, funkcjonariusz jest obowiązany przechowywać broń palną i amunicję w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób nieuprawnionych.
3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1, funkcjonariusz przed udaniem się na urlop, leczenie, wyjazd lub w innych okolicznościach powodujących brak nadzoru nad bronią palną obowiązany jest zdać ją do magazynu broni.
§ 14.[Konserwacja oraz przeglądy techniczne broni palnej] 1. Warunki przechowywania broni palnej powinny uwzględniać wymagania jej producenta w zakresie zapewnienia właściwego stanu technicznego.
2. Broń palna podlega systematycznej konserwacji oraz przeglądom technicznym. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia broni palnej, naprawa może być przeprowadzona wyłącznie przez osobę do tego uprawnioną.
3. Dokonywanie przeróbek i napraw broni palnej przez funkcjonariusza we własnym zakresie jest zabronione.
4. Osoby, które dokonały przydziału broni palnej funkcjonariuszowi, są obowiązane zapewnić kontrolę stanu utrzymania i sprawności broni palnej oraz amunicji co najmniej raz w roku.
§ 15.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.3)
Minister Finansów: wz. J. Cichoń
|
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 248, poz. 1481).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1540, z 2010 r. Nr 182, poz. 1228, z 2011 r. Nr 63, poz. 322, Nr 73, poz. 390, Nr 117, poz. 677, Nr 134, poz. 779 i Nr 171, poz. 1016, z 2012 r. poz. 362, 627, 707, 908 i 1544 oraz z 2013 r. poz. 628 i 675.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 13 listopada 2009 r. w sprawie przydziału broni palnej oraz jej magazynowania, przechowywania i zapewniania właściwego stanu technicznego (Dz. U. z 2013 r. poz. 495).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 12 lipca 2013 r. (poz. 868)
WYKAZ WYODRĘBNIONYCH KOMÓREK ORGANIZACYJNYCH, W KTÓRYCH PEŁNIĄCY SŁUŻBĘ FUNKCJONARIUSZE MAJĄ PRAWO UŻYCIA LUB WYKORZYSTANIA BRONI PALNEJ
1. Wydział Zwalczania Przestępczości w komórce organizacyjnej w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych, wykonującej zadania Szefa Służby Celnej
2. Wydział Zwalczania Przestępczości w Izbie Celnej w Białej Podlaskiej
3. Wydział Zwalczania Przestępczości w Izbie Celnej w Białymstoku
4. Wydział Zwalczania Przestępczości w Izbie Celnej w Gdyni
5. Wydział Morski Zwalczania Przestępczości w Izbie Celnej w Gdyni
6. Wydział Zwalczania Przestępczości w Izbie Celnej w Katowicach
7. Wydział Zwalczania Przestępczości w Izbie Celnej w Kielcach
8. Wydział Zwalczania Przestępczości w Izbie Celnej w Krakowie
9. Wydział Zwalczania Przestępczości w Izbie Celnej w Łodzi
10. Wydział Zwalczania Przestępczości w Izbie Celnej w Olsztynie
11. Wydział Zwalczania Przestępczości w Izbie Celnej w Opolu
12. Wydział Zwalczania Przestępczości w Izbie Celnej w Poznaniu
13. Wydział Zwalczania Przestępczości w Izbie Celnej w Przemyślu
14. Wydział Zwalczania Przestępczości w Izbie Celnej w Rzepinie
15. Wydział Zwalczania Przestępczości w Izbie Celnej w Szczecinie
16. Wydział Zwalczania Przestępczości w Izbie Celnej w Toruniu
17. Wydział Zwalczania Przestępczości w Izbie Celnej w Warszawie
18. Wydział Zwalczania Przestępczości w Izbie Celnej we Wrocławiu