ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 14 stycznia 2008 r.
w sprawie wynagrodzenia przysługującego lekarzowi sądowemu i trybu finansowania tego wynagrodzenia oraz zwrotu kosztów dojazdu, a także wzoru zestawienia wystawionych zaświadczeń
z dnia 14 stycznia 2008 r. (Dz.U. z 2008 r., Nr 14, poz. 85)
t.j. z dnia 17 kwietnia 2013 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 467)
Na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o lekarzu sądowym (Dz. U. Nr 123, poz. 849, z 2008 r. Nr 51, poz. 293 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa:
1) wysokość stawki kwotowej wynagrodzenia za każde wydane zaświadczenie przez lekarza sądowego;
2) tryb finansowania wynagrodzenia oraz zwrotu kosztów dojazdu, o których mowa w art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o lekarzu sądowym, zwanej dalej „ustawą”;
3) wzór zestawienia wystawionych zaświadczeń.
§ 2.[Wynagrodzenie za wystawienie zaświadczenia] Za wystawienie zaświadczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy, lekarzowi sądowemu przysługuje wynagrodzenie w wysokości 100 zł.
§ 3.[Udokumentowanie wynagrodzenia, zestawienie oraz dokumenty potwierdzające koszty dojazdu] 1. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 2, jest dokumentowane przez lekarza sądowego zgodnie z odrębnymi przepisami.
2. Lekarz sądowy sporządza zestawienie wystawionych zaświadczeń, zwane dalej „zestawieniem”, za każdy miesiąc kalendarzowy.
3. Dokumenty potwierdzające koszty dojazdu do miejsca pobytu uczestnika postępowania lekarz sądowy dołącza do zestawienia.
§ 4.[Zestawienie] 1. Zestawienie zawiera na początku każdej wypełnionej strony oznaczenie miesiąca i roku, którego zestawienie dotyczy, a na dole każdej wypełnionej strony datę oraz podpis i pieczątkę lekarza sądowego, a także:
1) liczbę porządkową od początku danego miesiąca;
2) datę wystawienia zaświadczenia;
3) imię (imiona) i nazwisko uczestnika postępowania oraz numer PESEL lub datę urodzenia (w przypadku braku numeru PESEL);
4) nazwę organu uprawnionego, który wystawił wezwanie (zawiadomienie), i sygnaturę akt sprawy;
5) wysokość wynagrodzenia za wystawienie zaświadczenia;
6) koszt dojazdu do miejsca pobytu uczestnika postępowania;
7) sumę kosztów wystawionych zaświadczeń.
2. Wzór zestawienia stanowi załącznik do rozporządzenia.
§ 5.[Dokumenty przekazywane przez lekarza sądowego organowi kierującemu gospodarką finansową sądu okręgowego] 1. Zestawienie wraz z właściwymi dokumentami potwierdzającymi wydanie zaświadczenia oraz dokumentami, o których mowa w § 3 ust. 3, są przekazywane przez lekarza sądowego organowi kierującemu gospodarką finansową sądu okręgowego w formie pisemnej.
2. W terminie 14 dni od otrzymania dokumentów, o których mowa w ust. 1, organ kierujący gospodarką finansową sądu okręgowego stwierdza ich prawidłowość lub wskazuje zastrzeżenia i występuje o ich uzupełnienie albo skorygowanie.
3. Lekarz sądowy składa skorygowane dokumenty wraz z podaniem przyczyny jej dokonania, w terminie 7 dni od otrzymania dokumentów do uzupełnienia albo skorygowania.
§ 6.[Wypłata wynagrodzenia oraz zwrot kosztów dojazdu] W terminie 30 dni od dnia otrzymania wszystkich prawidłowo sporządzonych dokumentów następuje wypłata wynagrodzenia oraz zwrot kosztów dojazdu do miejsca pobytu uczestnika postępowania.
§ 7.[Wstrzymanie, uchylenie wstrzymania oraz pozbawienie prawa do wypłaty wynagrodzenia] W razie wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 19 ustawy, prezes sądu okręgowego informuje organ kierujący gospodarką finansową sądu okręgowego o wstrzymaniu wypłaty wynagrodzenia, o uchyleniu wstrzymania wypłaty wynagrodzenia oraz o pozbawieniu prawa do wypłaty wynagrodzenia.
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2008 r.
Załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 14 stycznia 2008 r.
WZÓR ZESTAWIENIA WYSTAWIONYCH ZAŚWIADCZEŃ
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00