Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2013-07-03 do 2014-01-01
Wersja archiwalna od 2013-07-03 do 2014-01-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 7 marca 2013 r.
w sprawie badania sprawności technicznej opryskiwaczy2), 3)
Na podstawie art. 76 ust. 7 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2008 r. Nr 133, poz. 849, z późn. zm.4)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) szczegółowe wymagania dla jednostek organizacyjnych upoważnionych do przeprowadzania badań opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych polowych lub sadowniczych używanych do zabiegów środkami ochrony roślin i potwierdzania wymaganej sprawności technicznej tych opryskiwaczy, zwanych dalej „podmiotami przeprowadzającymi badania opryskiwaczy”;
2) sposób przeprowadzania badań opryskiwaczy wymienionych w pkt 1, zwanych dalej „opryskiwaczami”, oraz sposób dokumentowania tych badań.
§ 2.[Szkolenie w zakresie badań opryskiwaczy] Podmiot przeprowadzający badania opryskiwaczy zapewnia przeprowadzanie badań opryskiwaczy przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie badań opryskiwaczy prowadzone przez jednostki organizacyjne wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§ 3.[Warunki techniczne przeprowadzania badań opryskiwaczy] 1. Do przeprowadzania badań opryskiwaczy podmiot przeprowadzający badania opryskiwaczy zapewnia:
1) stanowisko kontrolne do sprawdzania manometru opryskiwacza, w skład którego wchodzą:
a) manometr wzorcowy spełniający wymagania techniczne określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia,
b) prasa manometryczna lub inne urządzenie do wytwarzania ciśnienia;
2) przymiar wstęgowy, stoper, kalkulator;
3) przyrząd do nanoszenia numerów na ramę opryskiwacza;
4) w przypadku opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych polowych – dodatkowo:
a) sprzęt diagnostyczny do sprawdzania dystrybucji cieczy, w postaci:
– ręcznego lub elektronicznego stołu rowkowego do sprawdzania rozkładu poprzecznego cieczy, spełniającego wymagania techniczne określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia, lub
– urządzenia do pomiaru natężenia wypływu cieczy z rozpylaczy, spełniającego wymagania techniczne określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia, oraz co najmniej dwóch manometrów do pomiaru ciśnienia roboczego w sekcjach belki polowej opryskiwacza, spełniających wymagania techniczne dla manometru wzorcowego, określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia,
b) zbiornik do zbierania cieczy wykorzystanej do badania,
c) pięć cylindrów miarowych o pojemności wynoszącej co najmniej 2000 ml, działce elementarnej wynoszącej nie więcej niż 20 ml i dopuszczalnym błędzie granicznym pomiaru wynoszącym +/–20 ml;
5) w przypadku opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych sadowniczych – dodatkowo urządzenie umożliwiające jednoczesny pomiar natężenia wypływu cieczy co najmniej z:
a) 20 rozpylaczy zainstalowanych na sekcji opryskowej opryskiwaczy używanych do zabiegów środkami ochrony roślin w uprawie chmielu albo
b) 12 rozpylaczy zainstalowanych na sekcji opryskowej opryskiwaczy używanych do zabiegów środkami ochrony roślin w uprawach sadowniczych innych niż uprawa chmielu.
2. Manometr wzorcowy, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, oraz cylindry miarowe, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. c, podlegają wzorcowaniu zgodnie z przepisami o miarach.
3. Wzorcowanie manometru wzorcowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, przeprowadza się w odstępach czasu nie dłuższych niż dwa lata.
§ 4.[Przeprowadzanie badań opryskiwaczy] 1. Podmiot przeprowadzający badania opryskiwaczy powinien dysponować pomieszczeniami, w których jest możliwe zastosowanie do badań opryskiwaczy wyposażenia technicznego oraz sprzętu diagnostycznego, o których mowa w § 3 ust. 1.
2. Opryskiwacz jest dostarczany do badania przez jego posiadacza. Dostarczony do badania opryskiwacz powinien być umyty z zewnątrz i wewnątrz, a jego zbiornik wypełniony do połowy czystą wodą.
3. Dopuszcza się przeprowadzanie badań opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych:
1) polowych – w miejscach osłoniętych od wiatru, przy dodatniej temperaturze powietrza, oraz – w przypadku miejsc niezadaszonych – przy braku opadów atmosferycznych;
2) sadowniczych – na otwartej przestrzeni, przy dodatniej temperaturze powietrza;
3) polowych lub sadowniczych – w gospodarstwie posiadacza opryskiwacza, przy zachowaniu warunków, o których mowa odpowiednio w pkt 1 lub 2.
§ 5.[Badanie ogólne i badanie stanu technicznego poszczególnych części i urządzeń opryskiwacza] 1. Badanie opryskiwacza, obejmujące badanie ogólne i badanie stanu technicznego poszczególnych części i urządzeń opryskiwacza, polega na ocenie jego sprawności technicznej.
2. Jeżeli wynik badania ogólnego opryskiwacza jest negatywny, podmiot przeprowadzający badania opryskiwaczy może nie przeprowadzać badania stanu technicznego poszczególnych części i urządzeń opryskiwacza.
3. Szczegółowy sposób przeprowadzania badania opryskiwacza, z uwzględnieniem poszczególnych etapów badania ogólnego i etapów badania stanu technicznego poszczególnych części i urządzeń opryskiwacza, jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§ 6.[Protokół badania technicznego opryskiwacza] 1. Badanie opryskiwacza dokumentuje się w protokole badania technicznego opryskiwacza, który zawiera:
1) numer protokołu badania technicznego opryskiwacza;
2) imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres podmiotu przeprowadzającego badanie opryskiwacza;
3) numer upoważnienia do przeprowadzania badań sprawności technicznej opryskiwaczy;
4) imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres posiadacza opryskiwacza;
5) numer PESEL posiadacza opryskiwacza albo nazwę i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość – w przypadku posiadacza opryskiwacza nieposiadającego obywatelstwa polskiego – albo numer identyfikacji podatkowej (NIP);
6) określenie typu, rodzaju i nazwy opryskiwacza;
7) wskazanie szerokości belki polowej opryskiwacza – w przypadku opryskiwacza ciągnikowego i samobieżnego polowego;
8) numer seryjny lub ewidencyjny opryskiwacza;
9) nazwę producenta opryskiwacza;
10) rok produkcji opryskiwacza;
11) datę przeprowadzenia badania opryskiwacza;
12) wyszczególnienie części i urządzeń opryskiwacza objętych badaniem;
13) wynik badania opryskiwacza; jeżeli wynik badania jest pozytywny – numer, o którym mowa w § 7 ust. 1 pkt 2, oraz termin ważności przeprowadzonego badania sprawności technicznej opryskiwacza;
14) podpis osoby przeprowadzającej badanie opryskiwacza i pieczęć podmiotu przeprowadzającego badania opryskiwaczy.
2. Protokół badania technicznego opryskiwacza jest dokumentem potwierdzającym przeprowadzenie badania opryskiwacza i jest sporządzany w dwóch egzemplarzach, z których jeden wydaje się posiadaczowi opryskiwacza.
§ 7.[Pozytywny wynik badania, znak kontrolny] 1. Opryskiwacz, którego wynik badania jest pozytywny, oznacza się znakiem kontrolnym, który zawiera:
1) rok przeprowadzenia badania;
2) numer składający się z ośmiu cyfr, z których:
a) pierwsze cztery cyfry stanowią identyfikator terytorialny województwa, na którego obszarze znajduje się miejsce zamieszkania albo siedziba podmiotu przeprowadzającego badania opryskiwaczy, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 49 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2012 r. poz. 591 oraz z 2013 r. poz. 2),
b) cztery kolejne cyfry stanowią niepowtarzalny numer identyfikacyjny znaku kontrolnego;
3) znak Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa;
4) nazwę „Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa” oraz napis „Opryskiwacz dopuszczony do użytku”.
2. Znak kontrolny umieszcza się na zbiorniku opryskiwacza w widocznym miejscu.
§ 8.[Rejestr przebadanych opryskiwaczy] Podmiot przeprowadzający badania opryskiwaczy prowadzi rejestr przebadanych opryskiwaczy, który zawiera dane określone w § 6 ust. 1 pkt 1–13, oraz podpis osoby dokonującej wpisu w rejestrze.
§ 9.[Sprawdzanie rozkładu poprzecznego - przepis przejściowy] Do dnia 31 grudnia 2020 r. do sprawdzania rozkładu poprzecznego cieczy mogą być stosowane ręczne lub elektroniczne stoły rowkowe niespełniające wymagań określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, z tym że w przypadku:
1) ręcznych stołów rowkowych:
a) ich szerokość powinna wynosić 3000 mm,
b) długość profili probierczych powinna wynosić co najmniej 500 mm,
c) szerokość profili probierczych powinna wynosić 50 mm,
d) na naczyniach zbierających ciecz z poszczególnych profili probierczych wyznacza się linie wskazujące:
– średnią objętość cieczy zbieranej podczas pomiaru,
– odchylenia objętości cieczy od wartości średniej wynoszące 20%;
2) elektronicznych stołów rowkowych:
a) długość profili probierczych powinna wynosić co najmniej 500 mm,
b) szerokość profili probierczych powinna wynosić 50 mm.
§ 10.[Sprawdzanie dystrybucji cieczy - przepis przejściowy] Po dniu 31 grudnia 2020 r. w opryskiwaczu ciągnikowym lub samobieżnym polowym, innym niż dozujący ciecz użytkową w pasach lub rzędach, nie przeprowadza się sprawdzenia dystrybucji cieczy przez dokonanie jednoczesnego pomiaru natężenia wypływu cieczy z rozpylaczy zainstalowanych na belce polowej opryskiwacza albo – po ich demontażu – z belki polowej opryskiwacza.
§ 11.[Badania sprawności technicznej opryskiwaczy - przepis przejściowy] Badania sprawności technicznej opryskiwaczy przeprowadzone przez jednostkę organizacyjną upoważnioną do przeprowadzania badań opryskiwaczy i potwierdzania wymaganej sprawności technicznej opryskiwaczy przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zachowują ważność do dnia, w którym upływa termin następnego badania opryskiwacza wskazany w zaświadczeniu potwierdzającym jego sprawność techniczną.
§ 12.[Stosowanie przepisu § 7 ust. 1 pkt 2] Przepis § 7 ust. 1 pkt 2 stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.
§ 13.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie przeprowadzania badań opryskiwaczy (Dz. U. Nr 137, poz. 1544).
§ 14.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: S. Kalemba
|
1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej – rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 248, poz. 1486).
2) Niniejsze rozporządzenie wdraża częściowo postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/128/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającej ramy wspólnotowego działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów (Dz. Urz. UE L 309 z 24.11.2009, str. 71).
3) Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 27 sierpnia 2012 r. pod numerem 2012/0505/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. Nr 239, poz. 2039 oraz z 2004 r. Nr 65, poz. 597), które wdraża postanowienia dyrektywy 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w zakresie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (Dz. Urz. WE L 204 z 21.07.1998, str. 37, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 20, str. 337, z późn. zm.).
4) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 20, poz. 106, Nr 31, poz. 206 i Nr 98, poz. 817, z 2010 r. Nr 47, poz. 278, z 2011 r. Nr 54, poz. 278, Nr 63, poz. 322, Nr 106, poz. 622 i Nr 171, poz. 1016 oraz z 2012 r. poz. 1512 i 1529.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 7 marca 2013 r. (poz. 416)
Załącznik nr 1
JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE PROWADZĄCE SZKOLENIA W ZAKRESIE BADAŃ OPRYSKIWACZY I POTWIERDZANIA WYMAGANEJ SPRAWNOŚCI TECHNICZNEJ OPRYSKIWACZY
1) Centrum Badawczo-Szkoleniowe Techniki Ochrony Roślin przy Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach;
2) Centrum Szkoleniowe Techniki Ochrony Roślin przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie;
3) Centrum Szkoleniowe Techniki Ochrony Roślin przy Zespole Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu;
4) Centrum Szkoleniowe Techniki Ochrony Roślin przy Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego w Tarnowie;
5) Centrum Szkoleniowe Techniki Ochrony Roślin przy Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie;
6) Centrum Szkoleniowe Techniki Ochrony Roślin przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu;
7) Centrum Szkoleniowe Techniki Ochrony Roślin przy Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Załącznik nr 2
WYMAGANIA TECHNICZNE DLA MANOMETRU WZORCOWEGO
Zakres mierzonego ciśnienia p w barach | Wartość działki elementarnej w barach | Błąd graniczny dopuszczalny w barach | Klasa dokładności | Górna granica zakresu wskazań w barach |
0 < p ≤ 6 | 0,1 | +/– 0,1 | 1,6 1,0 0,6 | 6 10 16 |
6 < p ≤ 16 | 0,2 | +/– 0,25 | 1,6 1,0 | 16 25 |
Załącznik nr 3
WYMAGANIA TECHNICZNE DLA RĘCZNYCH I ELEKTRONICZNYCH STOŁÓW ROWKOWYCH DO SPRAWDZANIA ROZKŁADU POPRZECZNEGO CIECZY ORAZ WYMAGANIA TECHNICZNE DLA URZĄDZEŃ DO POMIARU NATĘŻENIA WYPŁYWU CIECZY Z ROZPYLACZY
Lp. | Wymagania techniczne | Rodzaj urządzenia | ||
ręczny stół rowkowy | elektroniczny stół rowkowy | do pomiaru natężenia wypływu cieczy z rozpylaczy | ||
1 | Szerokość profilu probierczego [mm] | 100 | 100 | – |
2 | Tolerancja szerokości profilu probierczego [mm] | +/– 2,5 | +/– 1 | – |
3 | Głębokość profilu probierczego [mm] | ≥ 80 | ≥ 80 | – |
4 | Długość profilu probierczego [mm] | ≥ 1500 | ≥ 1500 | – |
5 | Szerokość ręcznego stołu rowkowego lub wózka pomiarowego elektronicznego stołu rowkowego [mm] | ≥ 3000 | ≥ 800 | – |
6 | Dokładność pozycjonowania wózka pomiarowego [mm] | – | +/– 20 | – |
7 | Działka elementarna cylindrów miarowych urządzenia do pomiaru natężenia wypływu cieczy z rozpylaczy – w przypadku pomiaru natężenia wypływu cieczy z rozpylaczy zainstalowanych na belce polowej opryskiwacza – lub cylindrów miarowych stołu rowkowego [ml] | ≤ 10 | ≤ 10 | ≤ 20 |
8 | Pojemność cylindrów miarowych urządzenia do pomiaru natężenia wypływu cieczy z rozpylaczy – w przypadku pomiaru natężenia wypływu cieczy z rozpylaczy zainstalowanych na belce polowej opryskiwacza [ml] | – | – | ≥ 2000 |
9 | Linie pomocnicze na cylindrach miarowych ręcznego stołu rowkowego | odchylenia objętości cieczy od wartości średniej wynoszące 20% oraz linie wskazujące średnią objętość cieczy zbieranej podczas pomiaru | – | – |
Załącznik nr 4
SZCZEGÓŁOWY SPOSÓB PRZEPROWADZANIA BADANIA OPRYSKIWACZA
Lp. | Etap badania opryskiwacza | Sposób przeprowadzania badania opryskiwacza |
1 | 2 | 3 |
1 | Badanie ogólne opryskiwacza | |
1.1 | Sprawdzenie kompletności, stanu technicznego i zamocowania osłon wirujących elementów opryskiwacza | oględziny |
1.2 | Sprawdzenie zamocowania opryskiwacza na układzie zawieszenia ciągnika lub połączenia opryskiwacza z ciągnikiem, w tym sworzni, zaczepów, dyszla | oględziny |
1.3 | Sprawdzenie stanu technicznego części i urządzeń opryskiwacza wpływających na jakość wykonywanych zabiegów lub na bezpieczeństwo operatora i środowiska, w tym węży cieczowych, węży hydraulicznych, zbiornika opryskiwacza, połączeń mechanicznych, zaworów, korpusów rozpylaczy, układu jezdnego | oględziny |
1.4 | Sprawdzenie szczelności zbiornika opryskiwacza | oględziny |
1.5 | Sprawdzenie czystości opryskiwacza | oględziny |
2 | Badanie stanu technicznego poszczególnych części i urządzeń opryskiwacza | |
2.1 | Pompa opryskiwacza | |
2.1.1 | Sprawdzenie szczelności pompy opryskiwacza | oględziny |
2.1.2 | Sprawdzenie układu smarowania pompy opryskiwacza | oględziny |
2.1.3 | Sprawdzenie działania systemu tłumienia pulsacji cieczy użytkowej | badanie funkcjonalne1) i oględziny |
2.1.4 | Sprawdzenie wydajności pompy opryskiwacza | badanie funkcjonalne1) |
2.1.5 | Sprawdzenie działania oraz stanu technicznego zaworu bezpieczeństwa – w przypadku opryskiwaczy wyposażonych w taki zawór | badanie funkcjonalne1) i oględziny |
2.2 | Zbiornik opryskiwacza | |
2.2.1 | Sprawdzenie stanu technicznego i zamocowania pokrywy otworu wlewowego zbiornika opryskiwacza | oględziny |
2.2.2 | Sprawdzenie systemu uniemożliwiającego powstanie nadciśnienia albo podciśnienia w zbiorniku opryskiwacza | oględziny |
2.2.3 | Sprawdzenie działania oraz stanu technicznego systemu powodującego efekt mieszania cieczy użytkowej w zbiorniku opryskiwacza | badanie funkcjonalne1) i oględziny |
2.2.4 | Sprawdzenie stanu technicznego systemu wstępnego filtrowania cieczy użytkowej, w tym stanu technicznego sita wlewowego | oględziny |
2.2.5 | Sprawdzenie działania i czytelności wskaźnika poziomu cieczy użytkowej | oględziny |
2.2.6 | Sprawdzenie działania oraz stanu technicznego zaworu spustowego zbiornika opryskiwacza | badanie funkcjonalne1) i oględziny |
2.2.7 | Sprawdzenie działania oraz stanu technicznego instalacji do przepłukiwania zbiornika opryskiwacza – w przypadku opryskiwaczy wyposażonych w taką instalację | badanie funkcjonalne1) i oględziny |
| ||
1 | 2 | 3 |
2.2.8 | Sprawdzenie działania oraz stanu technicznego rozwadniacza – w przypadku opryskiwaczy wyposażonych w taki rozwadniacz | badanie funkcjonalne1) i oględziny |
2.2.9 | Sprawdzenie działania oraz stanu technicznego urządzenia myjącego opakowania po środkach ochrony roślin – w przypadku opryskiwaczy wyposażonych w takie urządzenie | badanie funkcjonalne1) i oględziny |
2.3 | Urządzenia pomiarowo-sterujące | |
2.3.1 | Pomiar średnicy obudowy manometru opryskiwacza | przy użyciu przymiaru wstęgowego |
2.3.2 | Sprawdzenie zakresu wskazań oraz działki elementarnej manometru opryskiwacza | oględziny |
2.3.3 | Sprawdzenie stabilności wskazówki manometru opryskiwacza | badanie funkcjonalne1) |
2.3.4 | Pomiar błędu pomiaru ciśnienia roboczego przez manometr opryskiwacza przy ciśnieniu roboczym wynoszącym: 1, 3 i 5 bar – w przypadku opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych polowych, albo 5, 10 i 15 bar – w przypadku opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych sadowniczych | przy użyciu stanowiska kontrolnego do sprawdzania manometru opryskiwacza |
2.3.5 | Sprawdzenie stabilności i powtarzalności ciśnienia cieczy użytkowej | badanie funkcjonalne1) |
2.3.6 | Sprawdzenie działania oraz stanu technicznego zaworów | badanie funkcjonalne1) i oględziny |
2.4 | Układ cieczowy | |
2.4.1 | Sprawdzenie szczelności, zamocowania oraz stanu technicznego elementów układu cieczowego | badanie funkcjonalne1) i oględziny |
2.4.2 | Sprawdzenie zabezpieczenia elementów konstrukcyjnych opryskiwacza przed opryskaniem cieczą użytkową | badanie funkcjonalne1) i oględziny |
2.5 | System filtracji | |
2.5.1 | Sprawdzenie kompletności i stanu technicznego filtrów, w tym wielkości oczek filtra po stronie tłocznej pompy opryskiwacza | oględziny |
2.6 | Belka polowa opryskiwacza | |
2.6.1 | Sprawdzenie stanu technicznego i stabilności belki polowej opryskiwacza | oględziny |
2.6.2 | Sprawdzenie stanu technicznego mechanizmu składania belki polowej opryskiwacza, w tym przegubów, siłowników, linek, bloczków i dźwigni | badanie funkcjonalne1) i oględziny |
2.6.3 | Sprawdzenie działania oraz stanu technicznego blokady belki polowej opryskiwacza | badanie funkcjonalne1) i oględziny |
2.6.4 | Sprawdzenie działania oraz stanu technicznego mechanizmu regulacji wysokości belki polowej opryskiwacza | badanie funkcjonalne1) i oględziny |
2.6.5 | Pomiar położenia belki polowej opryskiwacza względem opryskiwanej powierzchni | przy użyciu przymiaru wstęgowego |
2.6.6 | Sprawdzenie ustawienia rozpylaczy | oględziny i pomiar przy użyciu przymiaru wstęgowego |
2.6.7 | Sprawdzenie działania oraz stanu technicznego mechanizmu umożliwiającego odchylanie oraz powrót do położenia pierwotnego belki polowej opryskiwacza w razie kolizji z przeszkodą | badanie funkcjonalne1) i oględziny |
| ||
1 | 2 | 3 |
2.6.8 | Sprawdzenie działania oraz stanu technicznego mechanizmu tłumienia wahań belki polowej opryskiwacza – w przypadku opryskiwaczy wyposażonych w taki mechanizm | badanie funkcjonalne1) i oględziny |
2.6.9 | Sprawdzenie typu, działania oraz stanu technicznego zaworów przeciwkroplowych | badanie funkcjonalne1) i oględziny |
2.7 | Sekcje opryskowe opryskiwacza ciągnikowego lub samobieżnego sadowniczego | |
2.7.1 | Sprawdzenie ustawienia rozpylaczy | oględziny |
2.7.2 | Sprawdzenie typu, działania oraz stanu technicznego zaworów przeciwkroplowych | badanie funkcjonalne1) i oględziny |
2.8 | Rozpylacze zainstalowane na opryskiwaczu ciągnikowym i samobieżnym polowym | |
2.8.1 | Sprawdzenie stanu technicznego, typu, rozmiaru, kąta rozpylania oraz materiału, z jakiego są wykonane rozpylacze | oględziny |
2.8.2 | Sprawdzenie stanu technicznego, typu oraz rozmiaru filtrów rozpylaczy | oględziny |
2.8.3 | Sprawdzenie dystrybucji cieczy jedną z metod określonych w lp. 2.8.3.1, 2.8.3.2 albo 2.8.3.3 |
|
2.8.3.1 | Pomiar nierównomierności rozkładu poprzecznego cieczy przy ciśnieniu roboczym wynoszącym: 3 bar – w przypadku rozpylaczy płaskostrumieniowych, albo 4,5 bar – w przypadku rozpylaczy eżektorowych, albo przy optymalnej wartości ciśnienia roboczego dla danego typu rozpylacza – w przypadku innych typów rozpylaczy | przy użyciu ręcznego stołu rowkowego; błąd pomiaru nie powinien przekraczać 2% |
2.8.3.2 | Pomiar współczynnika nierównomierności rozkładu poprzecznego cieczy przy ciśnieniu roboczym wynoszącym: 3 bar – w przypadku rozpylaczy płaskostrumieniowych, albo 4,5 bar – w przypadku rozpylaczy eżektorowych, albo przy optymalnej wartości ciśnienia roboczego dla danego typu rozpylacza – w przypadku innych typów rozpylaczy | przy użyciu elektronicznego stołu rowkowego; błąd pomiaru przy natężeniu przepływu cieczy wynoszącym 300 ml/min nie powinien przekraczać 4% |
2.8.3.3 | Jednoczesny pomiar natężenia wypływu cieczy z rozpylaczy zainstalowanych na belce polowej opryskiwacza albo zdemontowanych z belki polowej opryskiwacza przy ciśnieniu roboczym wynoszącym: 3 bar – w przypadku rozpylaczy płaskostrumieniowych, albo 4,5 bar – w przypadku rozpylaczy eżektorowych, albo przy optymalnej wartości ciśnienia roboczego dla danego typu rozpylacza – w przypadku innych typów rozpylaczy | przy użyciu urządzenia do pomiaru natężenia wypływu cieczy z rozpylaczy; błąd pomiaru nie powinien przekraczać 2,5% |
2.8.4 | Pomiar spadku wartości ciśnienia roboczego między punktem pomiaru tego ciśnienia położonym przy zaworze sterującym opryskiwacza a końcem każdej sekcji belki polowej opryskiwacza; pomiaru nie przeprowadza się, jeżeli został przeprowadzony pomiar nierównomierności rozkładu poprzecznego cieczy na ręcznym stole rowkowym albo pomiar współczynnika nierównomierności rozkładu poprzecznego cieczy na elektronicznym stole rowkowym | przy użyciu manometrów do pomiaru ciśnienia roboczego w sekcjach belki polowej opryskiwacza |
2.9 | Rozpylacze zainstalowane na opryskiwaczu ciągnikowym i samobieżnym sadowniczym | |
2.9.1 | Sprawdzenie stanu technicznego, typu, rozmiaru oraz materiału, z jakiego są wykonane rozpylacze | oględziny |
| ||
1 | 2 | 3 |
2.9.2 | Jednoczesny pomiar natężenia wypływu cieczy co najmniej z 20 rozpylaczy zainstalowanych na sekcji opryskowej opryskiwacza używanego do zabiegów środkami ochrony roślin w uprawie chmielu albo co najmniej z 12 rozpylaczy zainstalowanych na sekcji opryskowej opryskiwacza używanego do zabiegów środkami ochrony roślin w uprawach sadowniczych innych niż uprawa chmielu | przy użyciu urządzenia do pomiaru natężenia wypływu cieczy z rozpylaczy |
2.10 | Wentylator opryskiwacza | |
2.10.1 | Sprawdzenie stanu technicznego wentylatora i urządzeń sterujących wentylatorem – w przypadku opryskiwaczy wyposażonych w to urządzenie | oględziny |
|
1) Sprawdzenie działania badanego urządzenia opryskiwacza w czasie jego normalnej pracy, bez użycia sprzętu diagnostycznego.