ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 kwietnia 1996 r.
w sprawie organizacji, sposobu wydawania i rozpowszechniania oraz podstawy ustalania ceny numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego i wysokości opłat za zamieszczenie w nim ogłoszenia lub obwieszczenia
z dnia 15 kwietnia 1996 r. (Dz.U. z 1996 r., Nr 45, poz. 204)
t.j. z dnia 20 lutego 2013 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 238)
Na podstawie art. 1 ust. 7 ustawy z dnia 22 grudnia 1995 r. o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz. U. z 1996 r. Nr 6, poz. 42, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Wydawanie Monitora Sądowego i Gospodarczego] 1. Wydawanie Monitora Sądowego i Gospodarczego, zwanego dalej „Monitorem”, organizuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
2. Redagowanie, przygotowanie do publikacji i sporządzanie formy elektronicznej oraz rozpowszechnianie Monitora Ministerstwo Sprawiedliwości wykonuje bezpośrednio lub zleca wyspecjalizowanym jednostkom gospodarczym.
§ 2.[Ogłoszenia i obwieszczenia] 1. Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego, bezpośrednio po dokonaniu wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego, podlegających obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze, podejmuje działania w celu ich ogłoszenia. Opłaty za ogłoszenie wpisu uiszcza się z góry na rachunek bieżący dochodów sądu rejonowego przyjmującego wniosek.
2. Pozostałe ogłoszenia i obwieszczenia przeznaczone do zamieszczenia w Monitorze są przyjmowane oraz przekazywane do Ministerstwa Sprawiedliwości za pośrednictwem sekretariatów sądów rejonowych, których wykaz określa załącznik do rozporządzenia, lub sekretariatów sądów prowadzących postępowanie w sprawie, jeżeli sąd postanowił o opublikowaniu ogłoszenia, lub za pośrednictwem systemu teleinformatycznego przez osobę, której został przydzielony unikalny adres internetowy (konto użytkownika) powiązany z niepowtarzalną nazwą i hasłem oraz ważnym kwalifikowanym certyfikatem użytkownika (zarejestrowany użytkownik). Opłaty za ich zamieszczenie uiszcza się z góry na rachunek bieżący dochodów Ministerstwa Sprawiedliwości.
3. Zarejestrowanym użytkownikiem powinna być osoba uprawniona do występowania w imieniu wnioskodawcy.
4. Adres systemu teleinformatycznego jest dostępny na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości.
5. Ogłoszenia lub obwieszczenia, o których mowa w ust. 2, przekazywane do zamieszczenia w Monitorze za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, składa się w jednym z formatów wskazanych w przepisach o minimalnych wymaganiach dla systemów teleinformatycznych i opatruje się podpisem elektronicznym osoby uprawnionej do ich podpisywania, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
6. System teleinformatyczny potwierdza złożenie ogłoszenia lub obwieszczenia pod adresem, o którym mowa w ust. 4, ze wskazaniem daty zamieszczenia.
§ 2a.[Forma wydawania monitora] 1. Monitor jest wydawany w formie elektronicznej w formacie Portable Document Format (PDF) generowanym w sposób umożliwiający przeszukiwanie i wydruk dokumentu.
2. Autentyczność i integralność Monitora jest zagwarantowana bezpiecznym podpisem elektronicznym, w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.), osoby upoważnionej, weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu.
§ 4.[Termin ukazywania się Monitora] Monitor ukazuje się w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz w miesiącu.
§ 5.[Rozpowszechnianie Monitora] 1. (uchylony).
1a. Elektroniczny egzemplarz Monitora jest rozpowszechniany na informatycznych nośnikach danych oraz za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej w formie pliku opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym upoważnionej osoby, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
1b. Do rozpowszechniania Monitora w prenumeracie ust. 1a stosuje się odpowiednio.
2. Wpływy z rozpowszechniania Monitora uiszcza się z góry na rachunek bieżący dochodów Ministerstwa Sprawiedliwości.
§ 5a.[Udostępnianie Monitora] Monitor jest udostępniany do wglądu na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.
§ 6.[Bezpłatny egzemplarz elektronicznej wersji Monitora] Bezpłatny egzemplarz elektronicznej wersji Monitora, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, otrzymują:
1) sądy rejonowe, których wykaz określa załącznik do rozporządzenia, w celu udostępniania go do przeglądania przez zainteresowanych;
2) sąd, gdy skierowane przez niego ogłoszenie lub obwieszczenie inne niż wpis do Krajowego Rejestru Sądowego zostało zamieszczone w tym egzemplarzu.
§ 7.[Cena] Cenę każdego numeru określa Ministerstwo Sprawiedliwości. Cena powinna zapewniać pełne pokrycie kosztów wydawania Monitora oraz zysk w wysokości do 10%. Cena w prenumeracie będzie stanowić iloczyn przewidywanej ceny numeru i liczby egzemplarzy.
§ 8.[Opłaty] 1. Opłata za ogłoszenie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego jest stała i wynosi:
1) za ogłoszenie pierwszego wpisu – 100 zł;
2) za ogłoszenie kolejnych wpisów – 250 zł.
2. Ogłoszenia wpisów w rejestrze przedsiębiorców dokonywane przez sąd rejestrowy z urzędu są wolne od opłat.
2a. Opłata za ogłoszenie publikowane w toku postępowania sądowego, inne niż wymienione w ust. 1, oraz za ogłoszenie sprawozdania finansowego w przypadkach przewidzianych w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223, z późn. zm.) jest stała i wynosi 500 zł.
3. (uchylony).
4. Opłatę za inne ogłoszenia i obwieszczenia ustala się za ilość znaków, którymi są litery, cyfry, znaki przestankowe i odstępy między wyrazami, licząc po 0,70 złotych za jeden znak, nie mniej niż 60 złotych za ogłoszenie. W razie żądania użycia w ogłoszeniu lub w obwieszczeniu szczególnej czcionki oraz dokonania podkreśleń i wytłuszczeń, opłatę zwiększa się o 30%.
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 23 kwietnia 1996 r.
Załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 15 kwietnia 1996 r.
WYKAZ SĄDÓW REJONOWYCH, W KTÓRYCH SEKRETARIATY PRZYJMUJĄ OGŁOSZENIA I OBWIESZCZENIA PRZEZNACZONE DO ZAMIESZCZENIA W MONITORZE SĄDOWYM I GOSPODARCZYM
1. Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej,
2. Sąd Rejonowy w Białymstoku,
3. Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej,
4. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy,
5. Sąd Rejonowy w Chełmie,
6. Sąd Rejonowy w Ciechanowie,
7. Sąd Rejonowy w Częstochowie,
8. Sąd Rejonowy w Elblągu,
9. Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku,
10. Sąd Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim,
11. Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze,
12. Sąd Rejonowy w Kaliszu,
13. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach,
14. Sąd Rejonowy w Kielcach,
15. Sąd Rejonowy w Koninie,
16. Sąd Rejonowy w Koszalinie,
17. Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie,
18. Sąd Rejonowy w Krośnie,
19. Sąd Rejonowy w Legnicy,
20. Sąd Rejonowy w Lesznie,
21. Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku,
22. Sąd Rejonowy w Łomży,
23. Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi,
24. Sąd Rejonowy w Nowym Sączu,
25. Sąd Rejonowy w Olsztynie,
26. Sąd Rejonowy w Opolu,
27. Sąd Rejonowy w Ostrołęce,
28. Sąd Rejonowy w Pile,
29. Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim,
30. Sąd Rejonowy w Płocku,
31. Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu,
32. Sąd Rejonowy w Przemyślu,
33. Sąd Rejonowy w Radomiu,
34. Sąd Rejonowy w Rzeszowie,
35. Sąd Rejonowy w Siedlcach,
36. Sąd Rejonowy w Sieradzu,
37. Sąd Rejonowy w Skierniewicach,
38. Sąd Rejonowy w Słupsku,
39. Sąd Rejonowy w Suwałkach,
40. Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie,
41. Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu,
42. Sąd Rejonowy w Tarnowie,
43. Sąd Rejonowy w Toruniu,
44. Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie,
45. Sąd Rejonowy w Wałbrzychu,
46. Sąd Rejonowy we Włocławku,
47. Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu,
48. Sąd Rejonowy w Zamościu,
49. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00