Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2013 poz. 106
Wersja archiwalna od 2013-01-23 do 2014-07-16
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2013 poz. 106
Wersja archiwalna od 2013-01-23 do 2014-07-16
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 19 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 613) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie szczegółowego trybu wykonywania czynności kontrolnych Komisji Nadzoru Finansowego w więcej …

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)

z dnia 18 stycznia 2013 r.

w sprawie czynności kontrolnych w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb wykonywania czynności kontrolnych w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, zwanych dalej „kasami”, i w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej, zwanej dalej „Kasą Krajową”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Roczny plan kontroli] 1. Czynności kontrolne w kasie lub w Kasie Krajowej są wykonywane na podstawie rocznego planu kontroli zatwierdzanego przez Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Czynności kontrolne mogą być przeprowadzane także poza rocznym planem kontroli w związku z uzyskanymi informacjami lub przeprowadzonymi analizami.

2. Roczny plan kontroli w zakresie, w jakim dotyczy czynności kontrolnych w kasach, jest przekazywany do wiadomości Kasy Krajowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Czynności kontrolne] 1. Czynności kontrolne wykonuje zespół inspekcyjny w składzie co najmniej dwóch inspektorów.

2. Pracami zespołu inspekcyjnego kieruje wskazany w upoważnieniu inspektor, zwany dalej „kierującym kontrolą”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Zawiadomienie o kontroli] Kierujący kontrolą niezwłocznie po przybyciu zespołu inspekcyjnego do lokalu jednostki kontrolowanej zawiadamia o tym:

1) w centrali kasy lub Kasy Krajowej – prezesa albo innego członka zarządu kasy lub Kasy Krajowej, a w razie ich nieobecności osobę czynną w lokalu kasy lub Kasy Krajowej;

2) w oddziale kasy – dyrektora oddziału albo inną osobę kierującą oddziałem, a w razie ich nieobecności osobę czynną w lokalu oddziału.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Uprawnienia inspektorów] W toku wykonywania czynności kontrolnych inspektorzy, w zakresie wynikającym z upoważnienia, mają prawo:

1) wstępu do pomieszczeń jednostki kontrolowanej;

2) wglądu do dokumentów jednostki kontrolowanej;

3) sporządzania uwierzytelnionych kopii, odpisów lub wyciągów z dokumentów oraz zestawień i danych niezbędnych do przeprowadzenia kontroli;

4) wglądu do danych zawartych w systemie teleinformatycznym jednostki kontrolowanej oraz otrzymania kopii lub wyciągów z tych danych, w tym w postaci elektronicznej;

5) żądania udzielenia w wyznaczonym terminie ustnych lub pisemnych wyjaśnień.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Wyznaczenie terminu złożenia wyjaśnień] W przypadku gdy pracownik jednostki kontrolowanej, wezwany do złożenia wyjaśnień, z usprawiedliwionych przyczyn nie może udzielić wyjaśnień ustnych lub pisemnych w wyznaczonym przez inspektora terminie, niezwłocznie zawiadamia o tym kierującego kontrolą, który wyznacza inny termin złożenia wyjaśnień.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Potwierdzenie otrzymania oryginałów lub kopii dokumentów] Otrzymanie w toku kontroli oryginałów lub kopii dokumentów, a także innych nośników informacji inspektor na żądanie potwierdza na piśmie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Zwrot oryginałów dokumentów] 1. Najpóźniej w dniu zakończenia czynności kontrolnych kierujący kontrolą lub inny członek zespołu inspekcyjnego zwraca jednostce kontrolowanej oryginały otrzymanych od niej dokumentów. Zwrot oryginałów dokumentów, których otrzymanie inspektor potwierdził na piśmie zgodnie z § 7, wymaga potwierdzenia w takiej samej formie przez osobę odbierającą dokumenty.

2. Nie podlegają zwrotowi kopie dokumentów i innych nośników informacji, które stanowią dokumentację kontroli.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Ustalenia kontroli] 1. Kierujący kontrolą ustnie przedstawia kierownictwu jednostki kontrolowanej ustalenia kontroli, a w szczególności wskazuje stwierdzone naruszenia przepisów prawa lub inne nieprawidłowości występujące w działalności jednostki kontrolowanej.

2. Ustalenia kontroli mogą zostać przedstawione w obecności przedstawiciela rady nadzorczej jednostki kontrolowanej lub biegłego rewidenta badającego sprawozdanie finansowe jednostki kontrolowanej za okres objęty kontrolą, a w przypadku kasy także przedstawiciela Kasy Krajowej. W kasach realizujących program postępowania naprawczego ustalenia kontroli są przedstawiane w obecności kuratora nadzorującego realizację programu, o ile został powołany.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Protokół kontroli] 1. Protokół kontroli zawiera ustalenia kontroli, w tym informacje o stwierdzonych naruszeniach przepisów prawa i innych nieprawidłowościach występujących w działalności jednostki kontrolowanej.

2. W protokole zamieszcza się także:

1) datę i miejsce sporządzenia protokołu;

2) oznaczenie jednostki kontrolowanej ze wskazaniem jednostki organizacyjnej kasy lub Kasy Krajowej, w której przeprowadzono kontrolę, i jej adresu;

3) imię, nazwisko i stanowisko służbowe kierującego kontrolą;

4) imię i nazwisko kierującego kontrolowaną jednostką organizacyjną kasy lub Kasy Krajowej;

5) wskazanie zakresu kontroli;

6) wskazanie daty rozpoczęcia i zakończenia kontroli;

7) wskazanie daty, na którą dokonano ustaleń z kontroli;

8) informację o liczbie egzemplarzy protokołu wraz z załącznikami;

9) wykaz załączników do protokołu;

10) podpisy osób uprawnionych do podpisania protokołu wraz ze wskazaniem ich stanowisk służbowych;

11) datę i miejsce podpisania protokołu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Sprostowanie oczywistych omyłek pisarskich w protokole] 1. Po podpisaniu protokołu nie dokonuje się w nim jakichkolwiek zmian, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Oczywiste omyłki pisarskie w protokole prostuje kierujący kontrolą, parafując sprostowania. O sprostowaniu oczywistych omyłek pisarskich w protokole informuje się pisemnie jednostkę kontrolowaną.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Zastrzeżenia lub wyjaśnienia do protokołu] 1. Jednostka kontrolowana może złożyć zastrzeżenia lub wyjaśnienia do protokołu, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania. Zastrzeżenia lub wyjaśnienia kierowane są do Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

2. Zastrzeżenia lub wyjaśnienia, o których mowa w ust. 1, sporządza się w formie pisemnej oraz dołącza do protokołu.

3. Do zaleceń pokontrolnych dołącza się pisemne stanowisko Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie zastrzeżeń, o których mowa w ust. 1, wraz z uzasadnieniem.

4. Przepisy ust. 1–3 stosuje się odpowiednio do sprostowania oczywistych omyłek pisarskich, o którym mowa w § 11 ust. 2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Finansów: J. Vincent-Rostowski

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 248, poz. 1481).

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00