Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2012-07-27 do 2019-10-01
Wersja archiwalna od 2012-07-27 do 2019-10-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 czerwca 2012 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw rozwoju wydobywania węglowodorów
Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Ustanowienie Pełnomocnika Rządu do spraw rozwoju wydobywania węglowodorów] 1. Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw rozwoju wydobywania węglowodorów, zwanego dalej „Pełnomocnikiem”.
2. Pełnomocnikiem jest podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
§ 2.[Zadania Pełnomocnika] 1. Do zadań Pełnomocnika należy:
1) przygotowywanie koncepcji ekonomicznych, prawnych i strategicznych, z wyłączeniem kwestii związanych z podatkami, oraz inicjowanie, koordynowanie i monitorowanie działań w celu modernizacji systemu instytucji i regulacji dla poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów, w szczególności ze złóż niekonwencjonalnych;
2) koordynacja prowadzenia polityki informacyjnej w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów.
2. Zadania określone w ust. 1 Pełnomocnik realizuje w szczególności przez:
1) przygotowanie harmonogramu prac w zakresie, o którym mowa w ust. 1, z uwzględnieniem zadań krótko-, średnio- i długoterminowych i określeniem instytucji odpowiedzialnych za implementację poszczególnych zadań, oraz koordynowanie wykonania tych zadań;
2) inicjowanie, prowadzenie i koordynowanie prac związanych z przygotowaniem projektów aktów prawnych i projektów innych dokumentów rządowych, w tym dokumentów o charakterze strategicznym, dotyczących poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów;
3) inicjowanie i prowadzenie prac nad zmianami instytucjonalnymi w kontekście regulacji dotyczących poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów;
4) inicjowanie i koordynowanie działań organów administracji rządowej dotyczących obszaru poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów oraz ustanowienie i koordynowanie mechanizmu współpracy i sprawnego przepływu informacji między administracją rządową i samorządową w tym zakresie;
5) przygotowanie, prowadzenie i koordynowanie prowadzonych przez organy administracji rządowej działań informacyjnych i edukacyjnych, dotyczących poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów;
6) prowadzenie i koordynowanie prowadzonej przez organy administracji rządowej współpracy z instytucjami międzynarodowymi, regionalnymi i lokalnymi, a także z organizacjami i instytucjami reprezentującymi zainteresowane grupy społeczne i przedsiębiorców – w obszarze poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów;
7) koordynowanie współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi w celu wspierania poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów, poprzez wykorzystanie osiągnięć nauki i techniki oraz transfer technologii, know-how i ułatwienia w dostępie do wykonywania zawodu;
8) koordynowanie działań organów administracji rządowej w zakresie szkolenia i doskonalenia zawodowego w obszarze dotyczącym węglowodorów.
§ 3.[Udostępnianie informacji Pełnomocnikowi przez organy administracji rządowej] Organy administracji rządowej oraz jednostki im podległe i przez nie nadzorowane są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji niezbędnych do realizacji jego zadań.
§ 4.[Podmioty współpracujące z Pełnomocnikiem w zakresie realizacji jego zadań] Pełnomocnik w zakresie realizacji swoich zadań współpracuje w szczególności z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, ministrem właściwym do spraw gospodarki, ministrem właściwym do spraw Skarbu Państwa, ministrem właściwym do spraw zagranicznych oraz Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§ 5.[Uprawnienia Pełnomocnika związane z projektami aktów prawnych oraz projektami innych dokumentów rządowych] Pełnomocnik może, za zgodą Prezesa Rady Ministrów i w uzgodnieniu z Ministrem Środowiska, przedstawiać Radzie Ministrów do rozpatrzenia projekty aktów prawnych oraz projekty innych dokumentów rządowych wynikających z zakresu jego działania.
§ 6.[Projekty aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych podlegające zaopiniowaniu przez Pełnomocnika] Projekty aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych mających znaczenie dla rozwoju poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów, przygotowywane przez organy administracji rządowej, podlegają zaopiniowaniu przez Pełnomocnika.
§ 7.[Informacje przedstawiane Radzie Ministrów przez Pełnomocnika] Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów, w uzgodnieniu z Ministrem Środowiska:
1) analizy, oceny i wnioski związane z zakresem jego działania;
2) kwartalne sprawozdania ze swojej działalności do 15 dnia miesiąca następującego po danym kwartale.
§ 8.[Obowiązek informacji o zagrożeniach w realizacji powierzonych zadań] Pełnomocnik informuje Prezesa Rady Ministrów i Ministra Środowiska o zagrożeniach w realizacji powierzonych mu zadań.
§ 9.[Międzyresortowa grupa robocza] 1. Pełnomocnik w celu realizacji powierzonych mu zadań powoła międzyresortową grupę roboczą.
2. W przypadku utworzenia przez Prezesa Rady Ministrów, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów, organu pomocniczego Rady Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju wydobywania węglowodorów, grupa, o której mowa w ust. 1, ulega rozwiązaniu.
3. Pełnomocnik w zakresie powierzonych mu zadań może zlecać przeprowadzanie badań i ekspertyz oraz powoływać zespoły eksperckie i doradcze.
§ 10.[Podmiot zapewniający Pełnomocnikowi obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową] Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową zapewnia Pełnomocnikowi Ministerstwo Środowiska.
§ 11.[Budżetowanie wydatków związanych z działalnością Pełnomocnika] Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Środowiska.
§ 12.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: D. Tusk