Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2016-10-14 do 2018-03-15
Wersja archiwalna od 2016-10-14 do 2018-03-15
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 27 grudnia 2011 r.
w sprawie ustroju i organizacji Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego oraz trybu i sposobu udzielania informacji z Krajowego Rejestru Sądowego i wydawania kopii dokumentów z katalogu, a także struktury udostępnianych informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru oraz cech wydruków umożliwiających ich weryfikację z danymi w Rejestrze
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2016 r., poz. 1685)
Na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. 1. Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego, zwana dalej „Centralną Informacją”, jest komórką organizacyjną Ministerstwa Sprawiedliwości.
2. Centralna Informacja składa się z centrali Centralnej Informacji oraz oddziałów.
§ 2.Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) rejestrze – rozumie się przez to jeden z rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego;
2) podmiocie wpisanym do rejestru – rozumie się przez to podmioty wymienione w art. 36, art. 49 ust. 1 oraz art. 55 i 56 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, zwanej dalej „ustawą”;
3) numerze KRS – rozumie się przez to numer, pod którym podmiot jest wpisany do rejestru przedsiębiorców oraz rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej;
4) organizacji pożytku publicznego – rozumie się przez to podmiot, który po spełnieniu wymagań, o których mowa w art. 20 lub 21 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536, z późn. zm.2)), uzyskał status organizacji pożytku publicznego na zasadach i w trybie określonych w ustawie;
5) katalogu – rozumie się przez to elektroniczny katalog dokumentów spółek, o którym mowa w art. 8a ustawy.
§ 3.1. Centralna Informacja wydaje odpisy, wyciągi i zaświadczenia oraz udziela informacji z rejestru po złożeniu wniosku w postaci papierowej, elektronicznej, a także udostępnia drogą elektroniczną, za pośrednictwem ogólnodostępnych sieci teleinformatycznych, aktualne informacje o podmiotach wpisanych do rejestru wraz z możliwością ich wydruku.
2. Centralna Informacja udostępnia kopie dokumentów z katalogu po wskazaniu dokumentu za pośrednictwem ogólnodostępnej sieci teleinformatycznej.
3. Urzędowe formularze wniosków są udostępniane w siedzibach oddziałów Centralnej Informacji, a także na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Rozdział 2
Tryb i sposób udzielania informacji, wydawania odpisów, wyciągów i zaświadczeń z rejestru przedsiębiorców oraz rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej
§ 4. Centralna Informacja wydaje na wniosek odpisy, wyciągi, zaświadczenia i pozostałe informacje z Krajowego Rejestru Sądowego na podstawie danych wyszukanych w rejestrze, dokładnie odpowiadających danym zawartym we wniosku.
§ 5.Odpis z rejestru może być pełny lub aktualny.
§ 6.1. Odpis pełny zawiera treść wszystkich wpisów w rejestrze pod danym numerem KRS, dokonanych od chwili pierwszego wpisu, z wyjątkiem wpisów niepodlegających ujawnieniu.
2. Odpis aktualny zawiera aktualną treść wpisów w rejestrze pod danym numerem KRS.
§ 7.Wyciąg z rejestru zawiera aktualną treść wpisów dotyczącą podmiotu wpisanego do rejestru pod określonym numerem KRS, obejmującą wskazane przez wnioskodawcę działy rejestru.
§ 8.Centralna Informacja wydaje następujące zaświadczenia:
1) zaświadczenie, że dany podmiot jest wpisany do rejestru pod określonym numerem;
2) zaświadczenie, że dany podmiot nie jest wpisany do rejestru;
3) zaświadczenie o wykreśleniu danego podmiotu z rejestru;
4) zaświadczenie o posiadaniu przez podmiot statusu organizacji pożytku publicznego.
§ 9.1. Centralna Informacja zgodnie z art. 4 ust. 4aa ustawy udostępnia informacje, których treść odpowiada odpisowi aktualnemu, w celu samodzielnego pobrania ich wydruku komputerowego.
2. Pobrany samodzielnie wydruk komputerowy aktualnych informacji o podmiocie umożliwia jego weryfikację z danymi zawartymi w rejestrze, jeżeli posiada następujące cechy:
1) adres strony internetowej, na której zamieszczone są aktualne informacje o podmiotach wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego;
2) formę graficzną zgodną z załącznikami nr 12 i 13 do rozporządzenia;
3) identyfikator wydruku.
3. Wskazana w załącznikach nr 12 i 13 do rozporządzenia treść działów, rubryk informacji odpowiadającej odpisowi jest jedynie przykładowa i zależy od rodzaju danych wpisywanych w przypadku konkretnego podmiotu.
§ 10.1. Wniosek o wydanie odpisu, wyciągu lub zaświadczenia z rejestru składa się na formularzach, o których mowa w załącznikach nr 1–6 do rozporządzenia.
2. We wniosku o wydanie odpisu, wyciągu lub zaświadczenia, o którym mowa w § 8 pkt 1, 3 lub 4, należy określić rodzaj żądanego odpisu, wyciągu lub zaświadczenia i podać numer KRS, pod którym podmiot jest wpisany do rejestru.
3. We wniosku o wydanie zaświadczenia, że dany podmiot nie jest wpisany do rejestru, należy podać jedną z następujących danych identyfikacyjnych:
1) numer REGON;
2) numer NIP, w przypadku podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców;
3) określenie pełnej nazwy lub firmy oraz siedziby.
4. W przypadku zamieszczenia we wniosku więcej niż jednej z danych identyfikacyjnych wyszukanie w rejestrze następuje tylko na podstawie jednej z nich, według kolejności danych wynikającej z numeracji w ust. 3.
5. W przypadku podania we wniosku jako danych identyfikacyjnych nazwy lub firmy przy wyszukiwaniu pozycji w rejestrze uwzględnia się reguły stosowane w przypadku wystąpienia równoważności imion, nazwisk i nazw lub firm, określone w załączniku nr 11 do rozporządzenia.
6. W przypadku wniosku o wydanie z rejestru odpisu lub wyciągu dotyczącego podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców i do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej na odpisie lub wyciągu z każdego rejestru zamieszcza się informację o wpisaniu tego podmiotu także w drugim rejestrze.
7. W przypadku wniosku o wydanie z rejestru odpisu lub wyciągu dotyczącego podmiotu wpisanego do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej na odpisie lub wyciągu zamieszcza się informację, że podmiot nie jest wpisany do rejestru przedsiębiorców.
§ 11.1. W zaświadczeniach, o których mowa w § 8 pkt 1 i 3, zamieszcza się:
1) numer KRS;
2) numer REGON;
3) numer NIP;
4) nazwę lub firmę;
5) siedzibę;
6) oznaczenie formy prawnej podmiotu.
2. W zaświadczeniu, o którym mowa w § 8 pkt 3, zamieszcza się także informację, czy postanowienie o wykreśleniu jest prawomocne, oraz datę wykreślenia.
3. W zaświadczeniu, o którym mowa w § 8 pkt 2, zamieszcza się tylko te dane, które zostały podane we wniosku o wydanie tego zaświadczenia.
4. W zaświadczeniu, o którym mowa w § 8 pkt 4, zamieszcza się:
1) numer KRS;
2) numer REGON;
3) numer NIP;
4) nazwę lub firmę;
5) siedzibę;
6) informację o rodzajach działalności odpłatnej i nieodpłatnej;
7) wzmiankę o złożonych sprawozdaniach.
§ 12.1. Jeżeli nie jest możliwe wydanie odpisu lub wyciągu ze względu na to, że podmiot wskazany we wniosku nie jest wpisany do rejestru, wydaje się pisemną informację wskazującą okoliczności uniemożliwiające wydanie odpisu lub wyciągu.
2. Jeżeli na podstawie danych wpisanych do rejestru nie jest możliwe wydanie zaświadczeń, o których mowa w § 8, zgodnie ze złożonym wnioskiem, wydaje się pisemną informację wskazującą okoliczności uniemożliwiające wydanie żądanego zaświadczenia.
§ 13.1. Centralna Informacja udziela pisemnych informacji o numerze KRS, pod którym jest wpisany dany podmiot.
2. Informacje, o których mowa w ust. 1, wydaje się na wniosek. Wniosek składa się na formularzu, o którym mowa w załączniku nr 7 do rozporządzenia. We wniosku o podanie numeru KRS należy podać jedną z następujących danych:
1) numer REGON;
2) numer NIP;
3) nazwę lub firmę, a w razie potrzeby także oznaczenie formy prawnej podmiotu, informację o siedzibie ograniczoną do wskazania województwa, powiatu lub gminy; informacje o siedzibie mogą być podane łącznie.
3. W przypadku zamieszczenia we wniosku więcej niż jednej z danych identyfikacyjnych wyszukanie w rejestrze następuje tylko na podstawie jednej z nich, według kolejności danych wynikającej z numeracji w ust. 2.
4. W przypadku podania we wniosku jako danych identyfikacyjnych nazwy lub firmy przy wyszukiwaniu pozycji w rejestrze uwzględnia się reguły stosowane w przypadku wystąpienia podobieństw imion, nazwisk i nazw lub firm, określone w załączniku nr 11 do rozporządzenia.
5. Informacja uzyskana w wyniku złożenia wniosku o podanie numeru KRS zawiera następujące dane:
1) numer KRS;
2) nazwę lub firmę;
3) oznaczenie formy prawnej podmiotu;
4) siedzibę;
5) numer REGON;
6) numer NIP.
6. Pisemna informacja zawiera wskazanie liczby wszystkich wyszukanych pozycji oraz dane odpowiadające nie więcej niż 20 wyszukanym pozycjom według kolejności ich wyszukania.
7. Jeżeli na podstawie danych podanych we wniosku nie został wyszukany w rejestrze żaden podmiot spełniający podane kryteria, wydaje się pisemną informację o braku numeru KRS podmiotu o wskazanych we wniosku danych identyfikacyjnych.
§ 14.1. Na wniosek organu wymiaru sprawiedliwości, organu ścigania, organu egzekucyjnego Skarbu Państwa oraz innego organu upoważnionego na mocy przepisów szczególnych, Centralna Informacja udziela pisemnych informacji odnośnie do statusu osoby fizycznej lub osoby prawnej w podmiotach wpisanych do rejestru przedsiębiorców i rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w poszczególnych działach rejestru.
2. We wniosku należy wskazać w przypadku:
a) osoby fizycznej – imię i nazwisko oraz numer PESEL,
b) osoby prawnej – nazwę lub firmę, a w razie potrzeby także oznaczenie formy prawnej podmiotu i numer KRS.
Rozdział 3
Tryb i sposób udostępniania kopii dokumentów z elektronicznego katalogu dokumentów spółek
§ 15. 1. Centralna Informacja udostępnia listę dokumentów, o których mowa w art. 4 ust. 4a ustawy, na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
2. Niezbędnymi elementami struktury listy dokumentów udostępnianej na podstawie art. 4 ust. 4a ustawy są numer KRS, firma podmiotu oraz określenie dokumentu.
§ 16.1. Centrala Centralnej Informacji wydaje, w formie elektronicznej, kopie dokumentów wymienionych w art. 8a i art. 47a ustawy.
2. Wniosek o wydanie kopii dokumentu składa się w formie elektronicznej do centrali Centralnej Informacji, na formularzu udostępnionym na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
3. We wniosku o wydanie dokumentu, o którym informacje zostały zamieszczone na liście dokumentów zawartych w katalogu, należy podać numer KRS, pod którym podmiot jest wpisany do rejestru, firmę podmiotu oraz wskazać dokument z listy.
4. We wniosku o wydanie kopii dokumentu, o którym informacje nie zostały zamieszczone na liście dokumentów zawartych w katalogu, oprócz podania numeru KRS i firmy podmiotu należy określić dokument przez podanie jego konkretnych danych w postaci nazwy dokumentu i daty sporządzenia lub w wypadku sprawozdań finansowych i dokumentów sprawozdawczych – okresu, którego dotyczą.
5. Wydanie kopii dokumentu następuje po uiszczeniu opłaty.
§ 17.[1] Kopię dokumentu opatruje się zaawansowanym podpisem elektronicznym uprawnionego pracownika sądu rejestrowego, w którego aktach rejestrowych jest przechowywany dany dokument. Podpis ten stanowi zapewnienie zgodności dokumentu z treścią jego kopii.
Rozdział 4
Tryb i sposób udzielania informacji, wydawania zaświadczeń i odpisów z rejestru dłużników niewypłacalnych
§ 18. 1. Centralna Informacja wydaje na wniosek z rejestru dłużników niewypłacalnych:
1) odpisy, które mogą być:
a) pełne, zawierające treść wszystkich wpisów dokonanych w danej pozycji,
b) aktualne, zawierające aktualną treść wpisów dokonanych w danej pozycji;
2) zaświadczenia, że dany podmiot jest wpisany jako dłużnik do rejestru dłużników niewypłacalnych z podaniem pozycji wpisu;
3) zaświadczenia, że dany podmiot nie jest wpisany jako dłużnik do rejestru dłużników niewypłacalnych.
2. Wnioski o wydanie odpisów i zaświadczeń z rejestru dłużników niewypłacalnych składa się na urzędowych formularzach, o których mowa w załącznikach nr 8–10 do rozporządzenia.
§ 19.1. We wniosku o wydanie odpisu należy określić rodzaj żądanego odpisu i podać numer pozycji w rejestrze dłużników niewypłacalnych.
2. We wniosku o wydanie zaświadczenia, że dany podmiot jest wpisany jako dłużnik do rejestru dłużników niewypłacalnych, należy podać:
1) w przypadku osób fizycznych:
a) numer PESEL,
b) imię (imiona) i nazwisko (nazwiska) dłużnika;
2) w przypadku pozostałych podmiotów:
a) numer REGON,
b) nazwę lub firmę,
c) numer KRS, jeżeli podmioty są wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego.
3. Przy realizacji wniosków, o których mowa w ust. 2, uwzględnia się reguły stosowane w przypadku wystąpienia równoważności imion, nazwisk i nazw lub firm, określone w załączniku nr 11 do rozporządzenia.
4. Na zaświadczeniach, że dany podmiot jest wpisany jako dłużnik do rejestru dłużników niewypłacalnych, zamieszcza się numer (numery) pozycji w rejestrze dłużników niewypłacalnych oraz dane dłużnika.
5. We wniosku o wydanie zaświadczenia, że dany podmiot nie jest wpisany jako dłużnik do rejestru dłużników niewypłacalnych, należy podać jedną z następujących danych identyfikacyjnych:
1) w przypadku dłużników – osób fizycznych:
a) numer PESEL,
b) imię (imiona) i nazwisko (nazwiska);
2) w przypadku pozostałych dłużników:
a) numer REGON,
b) nazwę lub firmę,
c) numer KRS, jeżeli podmioty są wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego.
6. W przypadku podania we wniosku o wydanie zaświadczenia, że dany podmiot nie jest wpisany jako dłużnik do rejestru dłużników niewypłacalnych, więcej niż jednej danej identyfikacyjnej wyszukanie w rejestrze dłużników niewypłacalnych następuje na podstawie tylko jednej z nich, według kolejności wynikającej z numeracji ust. 5.
7. Przy realizacji wniosków, o których mowa w ust. 5, uwzględnia się reguły stosowane w przypadku wystąpienia podobieństwa imion, nazwisk i nazw lub firm, określone w załączniku nr 11 do rozporządzenia.
8. W zaświadczeniach, że dany podmiot nie jest wpisany jako dłużnik do rejestru dłużników niewypłacalnych, zamieszcza się dane, na podstawie których wyszukiwano dłużnika.
9. Jeżeli nie jest możliwe wydanie zaświadczenia, o którym mowa w ust. 8, wydaje się pisemną informację wskazującą okoliczności uniemożliwiające wydanie tego zaświadczenia, w której zamieszcza się numer (numery) pozycji rejestru, pod którymi wpisany jest dłużnik, oraz dane, na podstawie których wyszukiwano.
§ 20.1. W zakresie wydawania informacji z rejestru dłużników niewypłacalnych przepisy § 4, § 12 ust. 1 oraz § 13 ust. 6 stosuje się odpowiednio.
2. Centralna Informacja udostępnia zgodnie z art. 4 ust. 4a ustawy informacje, których treść odpowiada odpisowi aktualnemu.
3. Pobrany samodzielnie wydruk komputerowy aktualnych informacji z rejestru dłużników niewypłacalnych umożliwia jego weryfikację z danymi zawartymi w rejestrze, jeżeli posiada następujące cechy:
1) adres strony internetowej, na której zamieszczone są aktualne informacje o podmiotach wpisanych w Rejestrze;
2) formę graficzną zgodną z załącznikiem nr 14 do rozporządzenia;
3) identyfikator wydruku.
4. Wskazana w załączniku nr 14 do rozporządzenia treść rubryk przykładowej informacji odpowiadającej odpisowi jest jedynie przykładowa, a w udzielanej informacji zależy od rodzaju danych wpisywanych w przypadku konkretnego podmiotu.
Rozdział 5
Zgłaszanie wniosków do Centralnej Informacji
§ 21. 1. Wnioski o wydanie odpisu, wyciągu, zaświadczenia lub o udzielenie innych informacji składa się w centrali Centralnej Informacji lub jej oddziale.
2. Wnioski w formie elektronicznej składa się w centrali Centralnej Informacji, która w tej samej formie wydaje dokument wymieniony w ust. 1, kopię dokumentu określonego w art. 8a i art. 47a ustawy lub udziela informacji o innym sposobie załatwienia wniosku na adres internetowy, z którego wniosek wysłano zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 6 pkt 3 ustawy.
3. Podmioty, o których mowa w art. 5 ustawy, składają wnioski w centrali Centralnej Informacji, z wyjątkiem organów wymiaru sprawiedliwości, które mogą złożyć wniosek we właściwym dla nich miejscowo oddziale Centralnej Informacji. Wnioski powinny spełniać warunki określone w § 10 ust. 1–3.
4. Oddziały Centralnej Informacji udzielają informacji oraz wydają zaświadczenia, wyciągi i odpisy z Krajowego Rejestru Sądowego tylko na wniosek złożony bezpośrednio w oddziale.
5. Centrala Centralnej Informacji udziela informacji na takich samych zasadach jak oddziały, a ponadto udziela informacji korespondencyjnie i przesyła zainteresowanym urzędowe formularze wniosków o wydanie odpisu, wyciągu lub zaświadczenia z rejestru oraz o udzielenie informacji z rejestru, z wyjątkiem spraw określonych w rozdziale 3.
§ 22.1. Do wniosku składanego w centrali Centralnej Informacji należy dołączyć oryginalny dowód wniesienia opłaty na rachunek bieżący dochodów Ministerstwa Sprawiedliwości. Do wniosku składanego w oddziale Centralnej Informacji należy dołączyć oryginalny dowód wniesienia opłaty na rachunek bieżący dochodów sądu, przy którym funkcjonuje oddział, do którego złożono wniosek, albo do kasy tego sądu. Dowód opłaty, po potwierdzeniu na nim faktu udzielenia określonej informacji, zwraca się osobie składającej wniosek.
2. Do wniosków składanych w centrali Centralnej Informacji korespondencyjnie należy dołączyć oryginalny dowód wpłaty na rachunek bieżący dochodów Ministerstwa Sprawiedliwości lub jego kopię. Oryginalny dowód wpłaty lub jego kopia, po potwierdzeniu na nich faktu udzielenia informacji, nie podlegają zwrotowi wnioskodawcy.
3. W przypadku gdy oryginalny dowód wpłaty na rachunek bieżący dochodów Ministerstwa Sprawiedliwości albo właściwego sądu nie jest wydawany przez bank bezpośrednio przy wpłacie, z uwagi na polecenie bankowi dokonania wpłaty za pośrednictwem ogólnodostępnych sieci informatycznych w ramach usługi zdalnego dostępu do banku, wnioskodawca może, w miejsce oryginalnego dowodu, złożyć wydruk potwierdzający wniesienie opłaty.
4. Potwierdzenie wniesienia opłaty, o którym mowa w ust. 3, powinno pochodzić z wydruku otrzymanego w ramach zdalnego dostępu do banku i zawierać treść wskazującą na wykonanie operacji bankowej.
5. Na wydruku, o którym mowa w ust. 3, wnioskodawca składa opatrzone własnoręcznym podpisem oświadczenie zawierające:
1) wyjaśnienie przyczyn niedołączenia oryginału informacji o dokonaniu operacji bankowej;
2) zapewnienie, że posługuje się wydrukiem wyłącznie w celu uzyskania dokumentu, którego dotyczy wniosek, a wpłacona kwota nie została wcześniej zaliczona na poczet opłacenia innych wniosków.
6. Wydruk, o którym mowa w ust. 3, po potwierdzeniu na nim faktu udzielenia informacji z Centralnej Informacji nie podlega zwrotowi wnioskodawcy.
§ 23.Wniosek wypełniony niezgodnie z przepisami prawa, nieopłacony, wniosek, od którego uiszczono opłatę w wysokości niższej od należnej, lub złożony z naruszeniem § 22 ust. 1–3 pozostawia się bez nadania biegu, informując o tym wnioskodawcę.
§ 24.1. Wnioski wpisuje się do ewidencji wniosków prowadzonej w Centralnej Informacji oraz jej oddziałach.
2. W ewidencji wniosków wpisuje się w szczególności datę wpływu wniosku, rodzaj wniosku oraz sposób i datę jego załatwienia.
§ 25.1. Każdy odpis, wyciąg, zaświadczenie oraz pozostałe pisemne informacje powinny być podpisane przez upoważnionego pracownika i opatrzone pieczęcią urzędową oraz powinny zawierać, poza właściwą treścią, także oznaczenie miejsca i datę wydania dokumentu oraz datę i czas stanu rejestru, według którego zostały wydane; poszczególne strony powinny być ponumerowane ze wskazaniem całkowitej liczby stron.
2. [2] Dokument, o którym mowa w ust. 1, jeżeli jest przesyłany drogą elektroniczną, opatruje się zaawansowanym podpisem elektronicznym uprawnionego pracownika centrali Centralnej Informacji.
3. Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania do udzielania informacji, o których mowa w § 9.
Rozdział 6
Przepis końcowy
§ 26. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.3)
|
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888, z 2009 r. Nr 18, poz. 97, Nr 42, poz. 341, Nr 53, poz. 434 i Nr 157, poz. 1241, z 2010 r. Nr 28, poz. 146 i Nr 96, poz. 620 oraz z 2011 r. Nr 92, poz. 531, Nr 112, poz. 654, Nr 142, poz. 828, Nr 144, poz. 851 i Nr 232, poz. 1378.
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 112, poz. 654, Nr 149, poz. 887, Nr 205, poz. 1211, Nr 208, poz. 1241, Nr 209, poz. 1244 i Nr 232, poz. 1378.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 grudnia 2006 r. w sprawie ustroju i organizacji Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowych zasad udzielania informacji z Rejestru i udostępniania kopii dokumentów z katalogu (Dz. U. Nr 247, poz. 1811, z 2007 r. Nr 228, poz. 1682, z 2009 r. Nr 219, poz. 1714 oraz z 2011 r. Nr 86, poz. 475), które traci moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 13 maja 2011 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. Nr 144, poz. 851), tj. z dniem 1 stycznia 2012 r.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 27 grudnia 2011 r. (poz. 1760)
Załącznik nr 1
CI KRS-COD
Załącznik nr 2
CI KRS-CWY
Załącznik nr 3
CI KRS-CZT
Załącznik nr 4
CI KRS-CZW
Załącznik nr 5
CI KRS-CZ-OPP
Załącznik nr 6
CI KRS-CZN
Załącznik nr 7
CI KRS-CNR
Załącznik nr 8
CI KRS-CDO
Załącznik nr 9
CI KRS-CDT
Załącznik nr 10
CI KRS-CDN
Załącznik nr 11
A) REGUŁY STOSOWANE W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA RÓWNOWAŻNOŚCI I PODOBIEŃSTW FIRM (NAZW), NAZWISK I IMION
1) Zasady równoważności:
a) za równoważne uznaje się podane we wniosku: firmę (nazwę), nazwisko i imiona z danymi wpisanymi do rejestru, jeżeli:
– oba człony nazwiska i co najmniej jedno imię są identyczne,
– podana we wniosku firma (nazwa) jest identyczna z firmą (nazwą) wpisaną w rejestrze, po pominięciu znaków określonych w dodatku C niniejszego załącznika oraz po pominięciu dodatkowych oznaczeń firmy (nazwy) – „w likwidacji” i „w upadłości”;
b) przy ustalaniu równoważności nie rozróżnia się pisowni literami dużymi i małymi;
c) za równoważne uważa się następujące skróty określenia formy prawnej podmiotu:
i) do formy prawnej „spółka jawna” – „SP.J.”,
ii) do formy prawnej „spółka partnerska” – „SP.P.”,
iii) do formy prawnej „spółka komandytowa” – „S. K.”,
iv) do formy prawnej „spółka komandytowo-akcyjna” – „S. K. A.”,
v) do formy prawnej „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” – „SP. Z O.O.”
vi) do formy prawnej „spółka akcyjna” – „S.A.”
2) Zasady podobieństwa:
a) za podobne do imienia i nazwiska osoby wpisanej do rejestru uważa się podane we wniosku imię i nazwisko, jeżeli identyczny jest co najmniej jeden człon nazwiska i podobne jest co najmniej jedno imię,
b) za podobne uważa się imiona znajdujące się w tej samej grupie imion zawartej w wykazie podobieństw imion w dodatku D niniejszego załącznika,
c) firmę (nazwę) podaną we wniosku uważa się za podobną do firmy (nazwy) wpisanej w rejestrze, jeżeli jest równoważna z jej fragmentem.
B) Wykaz dopuszczalnych znaków
~ | ' | ! | @ | # | $ | % |
| & | * | ( | ) | _ | - | + | = |
|
| [ | ] | | | \ | : | ; | „ | ' |
< | > | , | . | ? | / |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z |
Ą |
| Ć |
| Ę | * | ... | § |
|
|
| Ł |
| Ń | Ó |
|
|
| Ś |
|
|
|
|
| Ź | Ż |
Á | Â | Ă | Ä | Ç | Č | Ď | Đ | Ë | É | E | Í | Î | Ĺ | ź | Ň | Ô | Ö | Ő | x | Ŕ | Ř | Ş | Š | Ţ | Ť |
Ů | Ű | Ú | Ü | Ý | β | Ž |
| ÷ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
C) Wykaz pomijanych znaków
Pomijane są następujące znaki:
~ | ' | ! | @ | # | $ | % |
| & | * | ( | ) | _ | - | + | = |
|
| [ | ] | | | \ | : | ; | „ | ' |
< | > | , | . | ? | / | * | ... | § |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
oraz wszelkie inne znaki niebędące literami alfabetu polskiego ani cyframi dziesiętnymi.
D) Wykaz podobieństw imion
1. Grupa Adela: Adela, Adelajda, Adelina
2. Grupa Ada: Ada, Adriana, Adrianna
3. Grupa Agnieszka: Agnieszka, Jagna
4. Grupa Aleksander: Aleksander, Aleksy
5. Grupa Ala: Ala, Alina, Alicja
6. Grupa Amelia: Amelia, Amalia
7. Grupa Andrzej: Andrzej, Jędrzej
8. Grupa Anna: Anna, Aniela, Anita, Aniceta, Aneta, Angela, Angelika, Angelina, Hanna
9. Grupa Apollo: Apollo, Apolinary, Apoloniusz
10. Grupa August: August, Augustyn
11. Grupa Bartek: Bartek, Bartłomiej, Bartosz
12. Grupa Bogdan: Bohdan, Bogdan, Bogumił, Bogusz, Bogusław
13. Grupa Bogna: Bogna, Bogdana, Bogumiła, Bogusława, Bohdana
14. Grupa Beata: Beata, Beatrycze
15. Grupa Bernard: Bernard, Bernardyn
16. Grupa Bruno: Bruno, Brunon
17. Grupa Benon: Benon, Beniamin
18. Grupa Berna: Berna, Bernardyna, Bernadetta, Bernadeta, Bernarda
19. Grupa Błażej: Błażej, Bazyli
20. Grupa Bożena: Bożena, Bożenna, Bożysława
21. Grupa Cecylia: Cecylia, Celina, Celestyna, Czesława
22. Grupa Cecyl: Cecyl, Cecylian, Cecyliusz, Celestyn, Czesław
23. Grupa Cyryl: Cyryl, Cyriak, Cyrus
24. Grupa Chrystian: Chrystian, Krystian
25. Grupa Dagmara: Dagmara, Dagna
26. Grupa Dina: Dina, Diana, Ondina, Ondyna
27. Grupa Dorota: Dorota, Doris
28. Grupa Dezydery: Dezydery, Dezyderiusz
29. Grupa Dymitr: Dymitr, Dymitriusz
30. Grupa Dobiegniew: Dobiegniew, Dobiesław
31. Grupa Dobrawa: Dobrawa, Dobrochna, Dobromiła, Dobrosława
32. Grupa Dobrogost: Dobrogost, Dobromierz, Dobromił, Dobromir, Dobrosław
33. Grupa Edyta: Edyta, Edwarda, Judyta
34. Grupa Ela: Elżbieta, Eliza, Eleonora, Elwira, Liza, Luiza, Lukrecja
35. Grupa Eugenia: Eugenia, Genowefa
36. Grupa Emilia: Emilia, Emiliana, Emma
37. Grupa Ewa: Ewa, Ewelina, Ewita
38. Grupa Feliks: Feliks, Felicjan
39. Grupa Florian: Florian, Florencjusz, Florenty
40. Grupa Flora: Flora, Florentyna, Floryna
41. Grupa Gerard: Gerard, Gerald
42. Grupa Godzimierz: Godzimierz, Godzimir, Godzisław, Gorzysław, Gosław, Gościmił, Gościsław, Gościrad
43. Grupa Gotard: Gotard, Gotfryd
44. Grupa Gracja: Gracja, Gracjana
45. Grupa Gwido: Gwido, Gwidon
46. Grupa Hala: Hala, Halina, Halszka, Halka
47. Grupa Herkules: Herkules, Herkulan
48. Grupa Hilaria: Hilaria, Hildegarda, Hilda
49. Grupa Honorata: Honorata, Honoryna
50. Grupa Horacy: Horacy, Horacjusz
51. Grupa Hugo: Hugo, Hugon
52. Grupa Ida: Ida, Idalia
53. Grupa Iga: Iga, Ignacja, Jadwiga, Jagoda
54. Grupa Inga: Inga, Ingeborga, Ingrida, Ingryda
55. Grupa Irma: Irma, Irmina
56. Grupa Iwa: Iwa, Iwona, Iwetta
57. Grupa Iza: Iza, Izabela, Izabella, Bela, Bella, Izolda, Isaura, Izaura, Ismena
58. Grupa Jacek: Jacek, Jacenty, Jacław
59. Grupa Jan: Jan, Janusz, Janisław, January
60. Grupa Jarek: Jarek, Jarosław, Jarema, Jarmił, Jarogniew, Jaromir
61. Grupa Jurek: Jerzy, Jeremi, Jeremiasz
62. Grupa Józef: Józef, Józefat
63. Grupa Józefa: Józefa, Józefina
64. Grupa Julek: Julian, Juliusz
65. Grupa Julka: Julia, Julianna, Julietta, Julita
66. Grupa Justyn: Justyn, Justynian
67. Grupa Kama: Kama, Kamila, Kamilia, Kamelia
68. Grupa Kaja: Kaja, Katarzyna
69. Grupa Karena: Karena, Karina
70. Grupa Klaudiusz: Klaudiusz, Klaudian
71. Grupa Kacper: Kacper, Kasper
72. Grupa Klara: Klara, Klarysa
73. Grupa Klaudia: Klaudia, Klaudyna,
74. Grupa Klimek: Klemens, Klement, Klementyn, Kleofas
75. Grupa Klementyna: Klementyna, Klemencja
76. Grupa Konrad: Konrad, Kondrat, Konradyn
77. Grupa Konstanty: Konstanty, Konstantyn, Konstancjusz
78. Grupa Kornel: Kornel, Korneli, Korneliusz
79. Grupa Krzysztof: Krzysztof, Krystian, Krystyn
80. Grupa Krystyna: Krystyna, Krystiana
81. Grupa Ksenia: Ksenia, Ksaweryna, Ksawera
82. Grupa Laura: Laura, Laurentyna, Laurencja
83. Grupa Laurenty: Laurenty, Laurencjusz
84. Grupa Leszek: Leszek, Lech, Lechosław, Lesław
85. Grupa Lena: Lena, Leokadia, Leonarda, Leonida, Leonia, Leontyna, Leona, Helena, Marlena
86. Grupa Leon: Leon, Leopold, Leonard, Lenart, Leonid, Leopard, Lew
87. Grupa Lidia: Lidia, Ligia, Liwia
88. Grupa Lila: Lila, Lilia, Lilianna
89. Grupa Lubomir: Lubomir, Lubomierz, Lubor, Lubosław
90. Grupa Luba: Luba, Lubomira
91. Grupa Lucja: Lucja, Lucjola, Lucylla, Łucja, Lucyna
92. Grupa Lucjan: Lucjan, Lucjusz
93. Grupa Ludmiła: Ludmiła, Ludomiła, Ludomira, Ludwika, Ludwina, Ludegarda, Ludgarda
94. Grupa Ludgarad: Ludgarad, Ludgard, Ludomił, Ludimir, Ludomir, Ludosław, Ludwik, Lutogniew, Lutomir, Lutosław
95. Grupa Maciej: Maciej, Mateusz
96. Grupa Magda: Magda, Magdalena, Madlena
97. Grupa Maksym: Maksym, Maksymilian, Maksymin
98. Grupa Marcin: Marcin, Marcel, Marceli, Marcjal, Marcjan, Martyn, Martynian
99. Grupa Marcela: Marcela, Marcelina, Celina
100. Grupa Maria: Maria, Maja, Malina, Marianna, Marietta, Marika, Marina, Mariola, Marita, Marlena, Maryna, Maryla, Maryjka, Marzena, Marzenna, Marzanna
101. Grupa Mieszko: Mieszko, Mieczysław
102. Grupa Miłosz: Miłosz, Miłosław
103. Grupa Mira: Mira, Mirabella, Miranda, Mirella, Mirosława
104. Grupa Miron: Miron, Mirosław, Miromir
105. Grupa Mścisław: Mścisław, Mścibor, Myślibor, Mściwoj
106. Grupa Nadia: Nadia, Nadzieja
107. Grupa Natalia: Natalia, Natasza
108. Grupa Nora: Nora, Eleonora
109. Grupa Oktawian: Oktawian, Oktawiusz
110. Grupa Oleg: Oleg, Olech, Aleksander
111. Grupa Olga: Olga, Aleksandra
112. Grupa Patryk: Patryk, Patrycy, Patrycjusz
113. Grupa Paula: Paula, Paulina
114. Grupa Prot: Prot, Protazy
115. Grupa Radek: Radek, Radomił, Radomir, Radomysł, Radosław, Radowid, Radzimierz, Radzimir, Radzisław
116. Grupa Rena: Rena, Regina, Renata
117. Grupa Roman: Roman, Romuald
118. Grupa Roma: Roma, Romana
119. Grupa Saba: Saba, Sabina
120. Grupa Sandra: Sandra, Aleksandra
121. Grupa Sewer: Sewer, Seweryn, Sewerian
122. Grupa Sławoj: Sławoj, Sławomir, Sławosz, Sobiesław
123. Grupa Sława: Sława, Sławomira, Sobiesława, Wiesława
124. Grupa Świetopełk: Świetopełk, Świętopełk, Świetosław
125. Grupa Teofil: Teofil, Teodor, Teobald, Teodozjusz
126. Grupa Teofila: Teofila, Teodora, Teodozja
127. Grupa Tomasz: Tomasz, Tomił, Tomir, Tomisław
128. Grupa Tymoteusz: Tymoteusz, Tymon
129. Grupa Walery: Walery, Walerian, Waleriusz, Walenty, Walentyn
130. Grupa Walentyna: Walentyna, Waleria
131. Grupa Wera: Wera, Weronika
132. Grupa Wiesław: Wiesław, Wisław, Wieńczysław, Wiaczesław, Wińczysław
133. Grupa Wiesława: Wiesława, Wisława
134. Grupa Wilma: Wilma, Wilhelmina
135. Grupa Wiola: Wiola, Wioleta, Wioletta, Viola, Violeta, Violetta
136. Grupa Wit: Wit, Witalis, Witalian, Witold, Wiktor, Witomir, Witosław
137. Grupa Władysław: Władysław, Władymir, Włodzimierz, Włodzisław, Włodzimir
138. Grupa Zbigniew: Zbigniew, Zbisław, Zbysław
139. Grupa Zenon: Zenon, Zenobiusz
140. Grupa Ziemowit: Ziemowit, Ziemisław
141. Grupa Zygmunt: Zygmunt, Zygfryd
142. Grupa Żywia: Żywia, Żywisława
Załącznik nr 12
Załącznik nr 13
Załącznik nr 14
[1] § 17 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 października 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustroju i organizacji Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego oraz trybu i sposobu udzielania informacji z Krajowego Rejestru Sądowego i wydawania kopii dokumentów z katalogu, a także struktury udostępnianych informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru oraz cech wydruków umożliwiających ich weryfikację z danymi w Rejestrze (Dz.U. poz. 1685). Zmiana weszła w życie 14 października 2016 r.
[2] § 25 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 października 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustroju i organizacji Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego oraz trybu i sposobu udzielania informacji z Krajowego Rejestru Sądowego i wydawania kopii dokumentów z katalogu, a także struktury udostępnianych informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru oraz cech wydruków umożliwiających ich weryfikację z danymi w Rejestrze (Dz.U. poz. 1685). Zmiana weszła w życie 14 października 2016 r.