Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2011-06-15 do 2019-10-11
Wersja archiwalna od 2011-06-15 do 2019-10-11
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 19 maja 2011 r.
w sprawie urlopów funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Na podstawie art. 100 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2010 r. Nr 29, poz. 154, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) tryb udzielania funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanemu dalej „funkcjonariuszem”, płatnego urlopu wypoczynkowego, dodatkowego, zdrowotnego, szkoleniowego oraz okolicznościowego, a także przełożonych właściwych w sprawach tych urlopów;
2) sposób postępowania w przypadku odwołania funkcjonariusza z urlopu wypoczynkowego lub wstrzymania udzielenia tego urlopu;
3) sposób obliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy;
4) wzór orzeczenia komisji lekarskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanej dalej „ABW”, zawierającego wniosek w sprawie udzielenia funkcjonariuszowi urlopu zdrowotnego.
§ 2. W sprawach urlopów, o których mowa w § 1, jest właściwy Szef ABW lub upoważniony przez niego przełożony funkcjonariusza właściwy w sprawach osobowych.
§ 3. 1. Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów.
2. Urlopów wypoczynkowych udziela funkcjonariuszowi przełożony właściwy w sprawach osobowych, na jego wniosek.
§ 4. 1. Przełożony właściwy w sprawach osobowych, na wniosek funkcjonariusza:
1) może udzielić mu urlopu dodatkowego z tytułu pełnienia służby w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia albo gdy jest to uzasadnione szczególnymi właściwościami służby;
2) udziela mu urlopu:
a) dodatkowego z tytułu osiągnięcia określonego wieku lub stażu służby,
b) szkoleniowego,
c) okolicznościowego.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c, we wniosku funkcjonariusz podaje przyczynę wystąpienia o urlop okolicznościowy.
§ 5. Urlopu zdrowotnego może udzielić funkcjonariuszowi przełożony właściwy w sprawach osobowych na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej ABW zawierającego wniosek w sprawie udzielenia funkcjonariuszowi tego urlopu. Wzór orzeczenia komisji lekarskiej ABW określa załącznik do rozporządzenia.
§ 6. 1. Urlopu bezpłatnego może udzielić funkcjonariuszowi przełożony właściwy w sprawach osobowych, na jego wniosek.
2. Urlopu bezpłatnego w wymiarze powyżej 1 miesiąca może udzielić funkcjonariuszowi, na jego wniosek, Szef ABW.
3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, funkcjonariusz kieruje do Szefa ABW za pośrednictwem przełożonego właściwego w sprawach osobowych.
§ 7. 1. Odwołanie funkcjonariusza z urlopu wypoczynkowego lub wstrzymanie udzielenia tego urlopu w całości lub w części następuje z ważnych względów służbowych, w szczególności na podstawie polecenia przełożonego właściwego w sprawach osobowych przekazanego telefonicznie lub w inny sposób zwyczajowo przyjęty w jednostce organizacyjnej ABW.
2. Przełożony właściwy w sprawach osobowych, który odwołał funkcjonariusza z urlopu wypoczynkowego, odnotowuje ten fakt na wniosku o udzielenie tego urlopu, podając przyczynę oraz datę odwołania.
3. Przełożony właściwy w sprawach osobowych, który wstrzymał udzielenie funkcjonariuszowi urlopu wypoczynkowego, odnotowuje ten fakt na wniosku o udzielenie tego urlopu, podając przyczynę oraz datę wstrzymania tego urlopu.
§ 8. Funkcjonariusz we wniosku o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego, dodatkowego, szkoleniowego lub okolicznościowego wskazuje przewidywane miejsce pobytu lub możliwość nawiązania z nim kontaktu podczas tego urlopu.
§ 9. 1. Wysokość ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oblicza się, mnożąc 1/22 miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego funkcjonariuszowi w ostatnim dniu pełnienia służby, przez niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
2. Wysokość ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, wyliczonego w sposób określony w ust. 1, zaokrągla się do 10 groszy w górę.
§ 10. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: D. Tusk
|
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228 i Nr 238, poz. 1578 oraz z 2011 r. Nr 53, poz. 273 i Nr 84, poz. 455.
Załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 19 maja 2011 r. (poz. 643)
WZÓR - ORZECZENIE CENTRALNEJ/REGIONALNEJ KOMISJI LEKARSKIEJ AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO