ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)
z dnia 18 kwietnia 2011 r.
w sprawie wywozu zabytków za granicę
Na podstawie art. 61 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] 1. Rozporządzenie określa tryb składania wniosków oraz wzory i tryb wydawania:
1) jednorazowego pozwolenia na stały wywóz zabytku za granicę;
2) jednorazowego pozwolenia na czasowy wywóz zabytku za granicę;
3) wielokrotnego pozwolenia indywidualnego na czasowy wywóz zabytku za granicę;
4) wielokrotnego pozwolenia ogólnego na czasowy wywóz zabytków za granicę.
2. Przepisy rozporządzenia stosuje się do wywozu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zabytków:
1) na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej;
2) poza obszar celny Unii Europejskiej, które nie stanowią dóbr kultury w rozumieniu art. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 116/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie wywozu dóbr kultury (Dz. Urz. UE L 39 z 10.02.2009, s. 1).
3. Przepisy § 6 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 i 3 oraz § 7 i 8 stosuje się również do wniosków o wywóz z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza obszar celny Unii Europejskiej zabytków stanowiących dobra kultury w rozumieniu art. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 116/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie wywozu dóbr kultury.
§ 2.[Wniosek o wydanie jednorazowego pozwolenia na stały wywóz] Wniosek o wydanie jednorazowego pozwolenia na stały wywóz zabytku za granicę zawiera:
1) imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres wnioskodawcy albo nazwę, siedzibę i adres jednostki organizacyjnej, będącej wnioskodawcą;
2) określenie zabytku wraz z opisem umożliwiającym jego identyfikację;
3) uzasadnienie wniosku.
§ 3.[Wniosek o wydanie jednorazowego pozwolenia na czasowy wywóz] Wniosek o wydanie jednorazowego pozwolenia na czasowy wywóz zabytku za granicę zawiera:
1) imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres wnioskodawcy albo nazwę, siedzibę i adres jednostki organizacyjnej, będącej wnioskodawcą;
2) określenie zabytku wraz z opisem umożliwiającym jego identyfikację;
3) wskazanie kraju, do którego zabytek ma być wywieziony;
4) planowaną datę przywozu zabytku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
5) wskazanie okresu, na jaki pozwolenie ma być wydane;
6) uzasadnienie wniosku.
§ 4.[Wniosek o wydanie wielokrotnego pozwolenia indywidualnego na czasowy wywóz] Wniosek o wydanie wielokrotnego pozwolenia indywidualnego na czasowy wywóz zabytku za granicę zawiera:
1) imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres wnioskodawcy albo nazwę, siedzibę i adres jednostki organizacyjnej, będącej wnioskodawcą;
2) określenie zabytku z opisem umożliwiającym jego identyfikację;
3) wskazanie okresu, na jaki pozwolenie ma być wydane;
4) uzasadnienie wniosku.
§ 5.[Wniosek o wydanie wielokrotnego pozwolenia ogólnego na czasowy wywóz] Wniosek o wydanie wielokrotnego pozwolenia ogólnego na czasowy wywóz zabytków za granicę zawiera:
1) nazwę, siedzibę i adres muzeum lub innej instytucji kultury, będącej wnioskodawcą;
2) wypis z rejestru instytucji kultury;
3) wskazanie okresu, na jaki pozwolenie ma być wydane;
4) wskazanie przynajmniej 2 osób uprawnionych do podpisu wykazu wywożonych zabytków, dołączanego do pozwolenia;
5) uzasadnienie wniosku.
§ 6.[Informacje dołączane do wniosków] 1. Do wniosków, o których mowa w § 2–4, dołącza się:
1) 2 kolorowe fotografie zabytku, o formacie nie mniejszym niż 9 x 13 cm;
2) oświadczenie właściciela zabytku, że zgłoszony zabytek jest jego własnością, jest wolny od obciążeń prawa i nie podlega zajęciu w trybie przepisów o egzekucji sądowej lub o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
2. W przypadku gdy wnioskodawca nie jest właścicielem zabytku, do wniosków, o których mowa w § 2–4, dołącza się również zgodę właściciela zabytku na wywóz przez wnioskodawcę zabytku za granicę.
3. Do wniosku, o którym mowa w § 2, dołącza się ponadto oświadczenie wnioskodawcy, że zabytek nie jest wpisany do rejestru zabytków, nie wchodzi w skład zbiorów publicznych, które stanowią własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych jednostek organizacyjnych zaliczanych do sektora finansów publicznych, a także, że nie znajduje się w inwentarzu muzeum lub narodowym zasobie bibliotecznym.
§ 7.[Oględziny zabytku] 1. Wojewódzki konserwator zabytków albo Dyrektor Biblioteki Narodowej przed rozpatrzeniem wniosków, o których mowa w § 2–4, dokonuje oględzin zabytku.
2. Oględziny mogą być przeprowadzone przy udziale właściwych biegłych i przy użyciu specjalistycznych urządzeń.
3. Oględzin dokonuje się w miejscu, w którym zabytek się znajduje, albo w siedzibie organu, o którym mowa w ust. 1.
4. W przypadku gdy do przeprowadzenia oględzin konieczne jest czasowe zatrzymanie zabytku w siedzibie organu, o którym mowa w ust. 1, wnioskodawcy wydaje się pokwitowanie.
§ 8.[Jednorazowe pozwolenie na stały wywóz zabytku za granicę] 1. W przypadku wniosku o wydanie jednorazowego pozwolenia na stały wywóz zabytku za granicę, po dokonaniu oględzin zabytku, wojewódzki konserwator zabytków przesyła wniosek wraz z protokołem oględzin zabytku do ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
2. Protokół, o którym mowa w ust. 1, zawiera opis zabytku oraz wskazanie jego autora lub wytwórcy, czasu powstania i określonej kwotowo wartości zabytku.
§ 9.[Wzory pozwoleń] Wzory pozwoleń, o których mowa w § 1 ust. 1, określają odpowiednio załączniki nr 1–4 do rozporządzenia.
§ 10.[Pozwolenia] Pozwolenia, o których mowa w § 1 ust. 1, wydaje się w 2 egzemplarzach, z których jeden otrzymuje wnioskodawca, a drugi zatrzymuje organ wydający pozwolenie.
§ 11.[Załączniki do pozwolenia] Do pozwoleń, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1–3, dołącza się kolorową fotografię zabytku opatrzoną na odwrocie pieczęcią i podpisem organu wydającego pozwolenie oraz informacją, że stanowi ona załącznik do pozwolenia.
§ 12.[Przepisy przejściowe] 1. Pozwolenia, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, wydane po dniu 5 grudnia 2010 r., a przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zachowują ważność.
2. Pozwolenia, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2–4, wydane po dniu 5 grudnia 2010 r., a przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zachowują ważność do upływu terminu ważności wskazanego w danym pozwoleniu.
§ 13.[Postępowania wszczęte i niezakończone] Do postępowań o wydanie pozwoleń, o których mowa w § 1 ust. 1, wszczętych po dniu 5 grudnia 2010 r. i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
§ 14.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.3)
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: B. Zdrojewski
|
1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej – kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. Nr 216, poz. 1595).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 238, poz. 2390, z 2006 r. Nr 50, poz. 362 i Nr 126, poz. 875, z 2007 r. Nr 192, poz. 1394, z 2009 r. Nr 31, poz. 206 i Nr 97, poz. 804 oraz z 2010 r. Nr 75, poz. 474 i Nr 130, poz. 871.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. w sprawie wywozu zabytków i przedmiotów o cechach zabytków za granicę (Dz. U. Nr 84, poz. 789), które utraciło moc z dniem 6 grudnia 2010 r. na podstawie art. 10 ustawy z dnia 18 marca 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 75, poz. 474).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z dnia 18 kwietnia 2011 r. (poz. 510)
Załącznik nr 1
WZÓR – JEDNORAZOWE POZWOLENIE NA STAŁY WYWÓZ ZABYTKU ZA GRANICĘ
Załącznik nr 2
WZÓR – JEDNORAZOWE POZWOLENIE NA CZASOWY WYWÓZ ZABYTKU ZA GRANICĘ
Załącznik nr 3
WZÓR – WIELOKROTNE POZWOLENIE INDYWIDUALNE NA CZASOWY WYWÓZ ZABYTKU ZA GRANICĘ
Załącznik nr 4
WZÓR – WIELOKROTNE POZWOLENIE OGÓLNE NA CZASOWY WYWÓZ ZABYTKÓW ZA GRANICĘ
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00