ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 13 października 2010 r.
w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na inwestycje budowlane służące potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych
Na podstawie art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie określa kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę, przeznaczanych na cele określone w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, zwanej dalej „ustawą”.
§ 2.1. Wniosek składa się w dwóch egzemplarzach, w terminie do dnia 31 sierpnia roku poprzedzającego rok, w którym ma być przyznana dotacja.
2. W przypadku zdarzenia losowego niezależnego od jednostki naukowej powodującego zakłócenie jej działalności wniosek może być złożony bez zachowania terminu określonego w ust. 1.
3. Minister właściwy do spraw nauki, zwany dalej „Ministrem”, może dopuścić składanie wniosku w formie elektronicznej.
4. Wniosek o finansowanie kosztów udziału w inwestycyjnym przedsięwzięciu budowlanym, podejmowanym na podstawie umowy międzynarodowej, składa się w języku polskim i w języku, w którym została zawarta umowa międzynarodowa.
§ 3.1. Jednostka naukowa ubiegająca się o przyznanie dotacji na inwestycję budowlaną składa:
1) wniosek o przyznanie dotacji na inwestycję budowlaną, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2) kopię pozwolenia na budowę oraz pozwolenia konserwatora zabytków, jeżeli wymaga tego charakter inwestycji;
3) informację o możliwości i planach udostępniania przedmiotu inwestycji innym podmiotom;
4) oświadczenie o dysponowaniu środkami lub o posiadaniu przyrzeczenia ich otrzymania, w przypadku gdy inwestycja ma być:
a) wykorzystywana również do innych celów niż badania naukowe lub prace rozwojowe,
b) współfinansowana ze środków funduszy strukturalnych lub z innych źródeł;
5) w przypadku inwestycji współfinansowanej z innej części budżetu państwa - opinię dysponenta tej części budżetu;
6) inne dokumenty świadczące o przygotowaniu jednostki naukowej do podjęcia inwestycji, terminowego jej zakończenia oraz efektywnego wykorzystania przedmiotu inwestycji;
7) dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością na cel budowlany.
2. Do wniosku o przyznanie dotacji na inwestycję budowlaną podejmowaną przez jednostkę naukową reprezentującą podmiot, o którym mowa w art. 2 pkt 12 i 14-16 ustawy, dołącza się informację o:
1) sposobie finansowania kosztów utrzymania i użytkowania przedmiotu inwestycji budowlanej;
2) sposobie wspólnego użytkowania przedmiotu inwestycji budowlanej oraz zasadach dostępu do inwestycji jednostek naukowych niewchodzących w skład reprezentowanego przez nią podmiotu.
3. W przypadku inwestycji podejmowanej na podstawie umowy międzynarodowej do wniosku o przyznanie dotacji ze środków finansowych na naukę dołącza się kopię tej umowy.
§ 4.Do rozpatrzenia są kierowane wyłącznie wnioski kompletne, spełniające wymagania określone w rozporządzeniu. Wnioski niekompletne zwraca się wnioskodawcy z zawiadomieniem o przyczynach zwrotu i o możliwości uzupełnienia w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia oraz z pouczeniem, że nieusunięcie braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
§ 5.1. Ocenę wniosków o przyznanie dotacji na inwestycje budowlane służące potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych sporządza zespół powołany na podstawie art. 52 ust. 1 pkt 1 ustawy.
2. W przypadku wniosków o przyznanie dotacji na inwestycje budowlane służące potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa ocenę sporządza zespół powołany na podstawie art. 52 ust. 3 ustawy.
3. Ocenę wniosku o przyznanie dotacji na inwestycję budowlaną sporządza się, uwzględniając następujące kryteria:
1) znaczenie badań naukowych lub prac rozwojowych, do realizacji których niezbędna jest inwestycja;
2) zgodność inwestycji planowanej do realizacji z celami polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa;
3) kategorię jednostki naukowej;
4) zasadność planowanego zakresu rzeczowego inwestycji oraz przewidywaną efektywność wykorzystania przedmiotu inwestycji;
5) przygotowanie wnioskodawcy do terminowego zakończenia inwestycji oraz zdolność do pokrywania kosztów użytkowania i utrzymania przedmiotu inwestycji;
6) prawidłowość wykorzystania wcześniej przyznanej dotacji celowej.
§ 6.1. Zespół sporządza ocenę wniosków o przyznanie dotacji w formie list rankingowych wraz z propozycją dotyczącą wysokości przyznania środków finansowych lub odmowy ich przyznania oraz uzasadnieniem tej propozycji.
2. Zespół sporządza ocenę wniosków w terminie nie dłuższym niż 4 miesiące od upływu terminu określonego w § 2 ust. 1.
§ 7.W wyjątkowym przypadku, uzasadnionym priorytetowymi celami polityki naukowej państwa. Minister może odstąpić od kolejności ustalonej na liście rankingowej, o której mowa w § 6 ust. 1.
§ 8.1. Warunkiem przekazania jednostce naukowej dotacji na inwestycję budowlaną jest złożenie przez tę jednostkę harmonogramu płatności wynikającego z terminów płatności określonych w umowie zawartej przez tę jednostkę z wykonawcą inwestycji, w terminie nie dłuższym niż 5 miesięcy od dnia otrzymania decyzji.
2. Jednostka naukowa otrzymująca dotację na inwestycję budowlaną ponosi odpowiedzialność za zgodne z przeznaczeniem wydatkowanie i prawidłowe rozliczenie tej dotacji.
3. Wykorzystanie dotacji następuje przez zapłatę za zrealizowanie zadania, na które dotacja była udzielona.
§ 9.1. Jednostka naukowa, która otrzymała dotację na inwestycję budowlaną realizowaną przez okres dłuższy niż rok, składa raport roczny, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, w terminie do dnia 28 lutego następnego roku, nie wcześniej jednak niż po upływie 6 miesięcy od dnia otrzymania pierwszej raty dotacji.
2. Jednostka naukowa, która otrzymała dotację na inwestycję budowlaną, w terminie do 60 dni od dnia jej zakończenia dokonuje rozliczenia przyznanej dotacji wraz z odsetkami, w formie raportu końcowego, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. Do raportu końcowego dołącza się kopię dokumentu stwierdzającego przyjęcie inwestycji na stan środków trwałych, kopię protokołu odbioru końcowego inwestycji, potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez głównego księgowego lub kwestora, oraz kopię decyzji o przyjęciu obiektu do użytkowania.
4. Raport, o którym mowa w ust. 2, jest rozpatrywany w trybie właściwym dla oceny wniosków.
§ 10.1. W przypadku stwierdzenia przez właściwe organy kontroli, że przekazany raport roczny lub raport końcowy z rozliczenia przyznanej dotacji nie został sporządzony prawidłowo. Minister może zarządzić ponowne dokonanie oceny wykonania i rozliczenia finansowanych zadań.
2. Środki finansowe wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi na rachunek bankowy urzędu obsługującego Ministra, wraz z odsetkami naliczonymi zgodnie z przepisami o finansach publicznych dla dotacji z budżetu państwa.
§ 11.1. Należności finansowe wynikające z rozliczenia dotacji umarza się, jeżeli:
1) dłużnik został wykreślony z właściwego rejestru, a odpowiedzialność za długi nie przeszła na osoby trzecie;
2) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;
3) zostały zastosowane umorzenia w ramach zawartego układu z wierzycielami dłużnika;
4) sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe.
2. Minister, na uzasadniony wniosek dłużnika lub z urzędu, może umorzyć należność finansową w całości lub części, odroczyć termin spłaty lub rozłożyć spłatę na raty, jeżeli:
1) wystąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków gospodarczych, której strony nie mogły przewidzieć w dniu otrzymania dotacji, z powodu której zapłata należności przez dłużnika groziłaby znacznym pogorszeniem jego sytuacji ekonomicznej;
2) wystąpiły ważne okoliczności losowe niezależne od dłużnika;
3) jest to uzasadnione ryzykiem wynikającym z charakteru inwestycji.
3. Spłata należności finansowej odroczonej lub rozłożonej na raty następuje na podstawie umowy zawartej z dłużnikiem.
§ 12.Kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na inwestycje budowlane współfinansowane ze środków funduszy strukturalnych określają przepisy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz o finansach publicznych.
§ 13.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: B. Kudrycka
|
1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 216, poz. 1596).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 16 października 2007 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na inwestycje służące potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1453 oraz z 2009 r. Nr 92, poz. 756).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
z dnia 13 października 2010 r. (poz. 1379)
Załącznik nr 1
Wniosek o przyznanie dotacji na inwestycję budowlaną
Załącznik nr 2
Raport roczny z wykorzystania dotacji na inwestycję budowlaną
Załącznik nr 3
Raport końcowy i rozliczenie finansowe zakończonej inwestycji budowlanej
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00