Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2010 nr 201 poz. 1331
Wersja archiwalna od 2010-11-13 do 2023-03-04
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2010 nr 201 poz. 1331
Wersja archiwalna od 2010-11-13 do 2023-03-04
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1933) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 lutego 2023 r. w sprawie odznaki „Za zasługi dla więziennictwa” (Dz.U. poz. 310). 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 18 października 2010 r.

w sprawie odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej”

Na podstawie art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 79, poz. 523 i Nr 182, poz. 1228) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. Rozporządzenie określa szczegółowy tryb nadawania oraz rodzaje i wzór odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej”, zwanej dalej „odznaką”, oraz:

1) podział odznaki na trzy stopnie;

2) terminy i kolejność nadawania odznaki;

3) przełożonych uprawnionych do występowania z wnioskiem o nadanie odznaki;

4) dane, które powinien zawierać wniosek o nadanie odznaki;

5) sposób prowadzenia ewidencji osób odznaczonych;

6) sposób postępowania w przypadku zagubienia albo zniszczenia odznaki lub legitymacji stwierdzającej nadanie odznaki;

7) koszty wytworzenia odznaki.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. Odznaka dzieli się na następujące stopnie:

1) złota - I stopień;

2) srebrna - II stopień;

3) brązowa - III stopień.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3. Nadawanie odznaki następuje z okazji dnia święta Służby Więziennej, Narodowego Święta Niepodległości lub z okazji innych świąt państwowych, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach również w innych terminach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4. 1. Odznaka tego samego stopnia może być nadana tej samej osobie tylko raz.

2. Przy nadawaniu odznaki zachowuje się kolejność w jej stopniach, przy czym:

1) srebrna odznaka może być nadana osobie wyróżnionej brązową odznaką, jeżeli od jej nadania upłynęły co najmniej trzy lata;

2) złota odznaka może być nadana osobie wyróżnionej srebrną odznaką, jeżeli od jej nadania upłynęło co najmniej pięć lat.

3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach można odstąpić od zasad określonych w ust. 2.

4. Odznaka może być nadana pośmiertnie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5. 1. Odznakę nadaje Minister Sprawiedliwości z własnej inicjatywy albo na wniosek Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

2. Wniosek w sprawie nadania odznaki przedstawia Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej, za pośrednictwem dyrektora okręgowego Służby Więziennej, kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której przedstawiona do wyróżnienia osoba pełni służbę albo pracuje.

3. Dyrektor okręgowy Służby Więziennej może także przedstawić wniosek w sprawie nadania odznaki osobie, o której mowa w ust. 2, z podległej mu jednostki organizacyjnej Służby Więziennej.

4. Dyrektor Generalny Służby Więziennej może z własnej inicjatywy przedstawić Ministrowi Sprawiedliwości wniosek w sprawie nadania odznaki funkcjonariuszom lub pracownikom Służby Więziennej oraz innym osobom.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6. Wniosek o nadanie odznaki powinien w szczególności zawierać:

1) dane personalne osoby przedstawianej do wyróżnienia;

2) informacje o osiągnięciach uzasadniających nadanie odznaki, o których mowa w art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej;

3) opinię uprawnionego przełożonego, o którym mowa w § 5 ust. 2-4.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7. 1. Odznaka ma kształt okrągłego medalu o średnicy 35 mm wykonanego w tombaku, odpowiednio patynowanego, posrebrzanego i pozłacanego. Na licowej stronie, w otoku, znajduje się napis dwoma łukami: „MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI ZASŁUŻONEMU”, a pośrodku, na tle ciemnoczerwonej emalii, wizerunek godła państwowego ustawowego wzoru, w kolorze srebrnym. Na odwrotnej stronie odznaki, w środkowej części, na tle stylizowanej odznaki Służby Więziennej, składającej się z pochodni skrzyżowanej z mieczem na tle wieńca z liści dębowych, umieszczony jest w trzech wierszach napis: „PENITENCJA/PRACA, OŚWIATA/KULTURA”.

2. Odznaka jest zawieszona na wstążce o szerokości 35 mm, granatowej, obrzeżonej prążkami szerokości 3 mm, czerwono-białym i biało-czerwonym, z dwoma paskami białymi szerokości 4 mm w równych odstępach 7 mm.

3. Wzór odznaki wraz ze wstążką określa załącznik do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8. 1. Odznakę wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie wręcza Minister Sprawiedliwości lub osoba przez niego upoważniona.

2. Odznakę wraz z legitymacją wręcza się w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczenia.

3. Na legitymacji w sprawie nadania odznaki powinny być zamieszczone: godło Rzeczypospolitej Polskiej, numer i data wystawienia legitymacji, podstawa nadania odznaki, imię i nazwisko osoby wyróżnionej odznaką, imię jej ojca i stopień przyznanej odznaki oraz podpis i pieczęć organu przyznającego odznakę.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9. Ewidencję osób odznaczonych prowadzi Centralny Zarząd Służby Więziennej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10. 1. W razie zgubienia albo zniszczenia odznaki wydaje się, na wniosek osoby odznaczonej, odznakę tego samego stopnia. Ponowne wydanie odznaki następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia.

2. W razie zgubienia albo zniszczenia legitymacji stwierdzającej nadanie odznaki przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że ponowne wydanie legitymacji następuje nieodpłatnie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11. 1. Osobom, którym nadano brązową lub srebrną odznakę „W Służbie Penitencjarnej” lub odznakę „Za zasługi w pracy penitencjarnej” na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, może być nadana odpowiednio odznaka II lub I stopnia - z uwzględnieniem terminów przewidzianych w § 4 ust. 2.

2. Osoby, którym nadano odznakę, o której mowa w ust. 1, zachowują prawo do jej noszenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)

Minister Sprawiedliwości: K. Kwiatkowski

1) Rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie szczegółowego trybu nadawania oraz wzoru odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej” (Dz. U. Nr 95, poz. 871), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 272 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 79, poz. 523 i Nr 182, poz. 1228).

Załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 18 października 2010 r. (poz. 1331)

WZÓR ODZNAKI ZA ZASŁUGI W PRACY PENITENCJARNEJ” WRAZ ZE WSTĄŻKĄ

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00