Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2010-10-26
Wersja aktualna od 2010-10-26
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 1 października 2010 r.
w sprawie szczegółowych wymagań oraz obowiązków kapitana polskiego statku morskiego w zakresie ochrony lokalu obwodowej komisji wyborczej w czasie przerwy w głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Na podstawie art. 117a ust. 9 pkt 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. - Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego (Dz. U. Nr 25, poz. 219, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.Kapitan polskiego statku morskiego, zwany dalej „kapitanem statku”, wyznacza jedno pomieszczenie na polskim statku morskim na lokal obwodowej komisji wyborczej, zwanej dalej „komisją obwodową”, i zapewnia zamknięcie tego lokalu w czasie przerwy w głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w sposób uniemożliwiający dostanie się osób nieupoważnionych.
§ 2.1. Przewodniczący komisji obwodowej, w obecności kapitana statku, zamyka lokal komisji obwodowej i opieczętowuje wejście do lokalu pieczęcią tej komisji po zakończeniu głosowania w pierwszym dniu.
2. Przed rozpoczęciem głosowania w drugim dniu komisja obwodowa, w obecności kapitana statku, stwierdza protokolarnie, czy pieczęcie na wejściu do lokalu komisji obwodowej są nienaruszone.
3. Przewodniczący komisji obwodowej otwiera wejście do lokalu komisji obwodowej w obecności kapitana statku.
4. Kapitan statku przechowuje klucze do lokalu komisji obwodowej w kasie pancernej znajdującej się na statku.
5. W czasie przerwy w głosowaniu wyznaczony przez kapitana statku członek załogi statku zapewnia stałą ochronę lokalu komisji obwodowej.
§ 3.1. W przypadku powzięcia wiadomości o zamierzonym wtargnięciu osoby nieupoważnionej do lokalu komisji obwodowej w czasie przerwy w głosowaniu kapitan statku niezwłocznie wzywa członka załogi statku, o którym mowa w § 2 ust. 5, do podjęcia działań uniemożliwiających wtargnięcie do lokalu komisji obwodowej.
2. W przypadku wtargnięcia osoby nieupoważnionej do lokalu komisji obwodowej w czasie przerwy w głosowaniu kapitan statku niezwłocznie wzywa do opuszczenia lokalu komisji obwodowej oraz podejmuje inne niezbędne działania.
3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 lub 2, kapitan statku informuje armatora i przewodniczącego komisji obwodowej o zaistniałym zdarzeniu, sporządza pisemne wyjaśnienie dotyczące zdarzenia i przekazuje je armatorowi oraz przewodniczącemu komisji obwodowej.
§ 4.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Infrastruktury: C. Grabarczyk
|
1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 216, poz. 1594).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 218, poz. 1592, z 2007 r. Nr 25, poz. 162 i Nr 112, poz. 766 oraz z 2009 r. Nr 119, poz. 999 i Nr 202, poz. 1547.