Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2010-10-01 do 2015-05-25
Wersja archiwalna od 2010-10-01 do 2015-05-25
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 23 września 2010 r.
w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na działalność upowszechniającą naukę
Na podstawie art. 25 ust. 7 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie określa kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę, przeznaczanych na cele określone w art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, zwanej dalej „ustawą”.
§ 2.Minister właściwy do spraw nauki, zwany dalej „Ministrem”, w ramach środków finansowych przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę wyodrębnia w planie finansowym środki na realizację zadań:
1) dla Polskiej Akademii Umiejętności, podmiotów działających na rzecz nauki i bibliotek naukowych, o których mowa w art. 25 ust. 3 ustawy;
2) wynikających z potrzeb własnych Ministra.
§ 3.Środki na realizację zadań działalności upowszechniającej naukę mogą być przyznane na okres nie dłuższy niż 2 lata.
§ 4.Środki na realizację zadań wynikających z potrzeb własnych Ministra są ustalane w planie zadaniowym działalności upowszechniającej naukę.
§ 5.1. Środki, o których mowa w § 2 pkt 1, są przyznawane w drodze decyzji na podstawie wniosku sporządzonego według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Do rozpatrzenia są kierowane wyłącznie wnioski kompletne, złożone w formie papierowej i elektronicznej, spełniające wymagania formalne określone w rozporządzeniu. Wnioski niekompletne zwraca się wnioskodawcy z zawiadomieniem informującym wnioskodawcę o przyczynach zwrotu i o możliwości uzupełnienia braków w terminie 14 dni od otrzymania zawiadomienia oraz z pouczeniem, że nieusunięcie braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
3. Wnioski są opiniowane przez zespół powołany na podstawie art. 52 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwany dalej „zespołem”. Opinia zespołu zawiera propozycję dotyczącą wysokości przyznania środków finansowych lub odmowy ich przyznania oraz uzasadnienie tej propozycji. Zespół przedstawia Ministrowi propozycję finansowania zadań.
4. Zespół sporządza ocenę wniosków w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku.
§ 6.1. Wnioski o finansowanie działalności upowszechniającej naukę składa się w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok, którego dotyczy planowane do realizacji zadanie, lub do dnia 31 marca roku, którego dotyczy planowane do realizacji zadanie.
2. W przypadku zadania szczególnie ważnego dla realizacji polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa, niemożliwego do zaplanowania w terminach określonych w ust. 1, do rozpatrzenia może zostać skierowany wniosek złożony bez zachowania tych terminów.
§ 7.1. Środki finansowe na realizację zadań działalności upowszechniającej naukę, o których mowa w § 2 pkt 1, są przekazywane podmiotowi wnioskującemu na podstawie umowy.
2. Podmiot, któremu Minister przyznał środki, przedkłada podpisany projekt umowy w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji. Niedotrzymanie tego terminu traktuje się jako odstąpienie podmiotu od zawarcia umowy.
3. Zmiana warunków umowy może być dokonana na wniosek strony umowy złożony nie później niż 30 dni przed zakończeniem jej realizacji.
4. Środki finansowe na realizację zadań wynikających z potrzeb własnych ministra są przekazywane podmiotom na podstawie umowy, faktury lub noty księgowej.
§ 8.1. Przy rozpatrywaniu wniosków o finansowanie działalności upowszechniającej naukę uwzględnia się następujące kryteria:
1) znaczenie wnioskowanych zadań dla realizacji celów polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej oraz dla rozwoju społecznego i gospodarczego kraju;
2) zasięg i skalę oddziaływania wnioskowanego zadania;
3) ocenę możliwości wykonania zadań przez wnioskodawcę oraz zasadność planowanych kosztów w stosunku do przedmiotu i zakresu zadań;
4) prawidłowość wywiązania się wnioskodawcy z podejmowanych uprzednio zadań finansowanych ze środków finansowych na naukę.
2. Do określenia wysokości dofinansowania na zadania wydawnicze stosuje się podstawową stawkę dofinansowania do jednego arkusza wydawniczego dla monografii, czasopisma oraz publikacji on-line, ogłaszaną w formie komunikatu w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie urzędu obsługującego Ministra, zwanego dalej „ministerstwem”. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wysokość podstawowej stawki może być zwiększona lub obniżona na podstawie opinii zespołu, o którym mowa w § 5 ust. 3. W przypadku publikacji rozprowadzanej bezpłatnie i nieposiadającej ceny sprzedaży dofinansowanie może być przyznane wyłącznie na wydanie jej w formie elektronicznej.
§ 9.1. Podmiot, który otrzymał środki finansowe na realizację zadań objętych działalnością upowszechniającą naukę, składa w formie pisemnej i elektronicznej raport z realizacji zadań, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, w terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia zakończenia realizacji zadania określonego w decyzji lub umowie.
2. Raporty są rozpatrywane pod względem merytorycznym przez zespół, a pod względem finansowym - przez właściwe komórki organizacyjne ministerstwa.
3. Przy ocenie raportów uwzględnia się następujące kryteria:
1) jakość wykonanych zadań;
2) stopień osiągnięcia planowanych celów ujętych we wniosku;
3) zgodność zakresu wykonanych zadań z decyzją lub umową;
4) wykorzystanie środków finansowych zgodnie z przeznaczeniem oraz zasadność poniesionych wydatków w stosunku do uzyskanych wyników.
4. Ocena raportu z realizacji zadania zawiera informacje o rozliczeniu zadania i wniosek o uznaniu decyzji lub umowy za:
1) wykonaną;
2) wykonaną, z wezwaniem do zwrotu środków finansowych wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem oraz z ewentualnym wezwaniem do zapłacenia kar umownych określonych w umowie;
3) niewykonaną w całości lub w części, z równoczesnym wezwaniem do zwrotu środków finansowych wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem oraz z ewentualnym wezwaniem do zapłacenia kar umownych określonych w umowie.
5. Minister zatwierdza rozliczenie wykonania zadania.
6. Po zakończeniu realizacji zadania niewykorzystane środki finansowe podlegają zwrotowi na rachunek bankowy ministerstwa w terminie 14 dni od dnia zakończenia zadania określonego w decyzji lub w umowie.
§ 10.1. Niezłożenie w terminie raportu stanowi podstawę do żądania zwrotu środków finansowych.
2. Podmiot otrzymujący środki finansowe na działalność upowszechniającą naukę ponosi odpowiedzialność za wydatkowanie tych środków zgodnie z decyzją lub umową.
3. W przypadku stwierdzenia przez właściwe organy kontroli, że przekazany raport nie został sporządzony prawidłowo lub jest nierzetelny, Minister może zarządzić ponowne dokonanie oceny wykonania i rozliczenia finansowanych zadań.
4. Środki finansowe wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi na rachunek bankowy ministerstwa wraz z odsetkami naliczonymi zgodnie z przepisami o finansach publicznych dla dotacji udzielonych z budżetu państwa.
§ 11.1. Należności finansowe wynikające z rozliczenia decyzji lub umów umarza się, jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:
1) dłużnik został wykreślony z właściwego rejestru, a odpowiedzialność za długi nie przeszła na osoby trzecie;
2) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;
3) zostały zastosowane umorzenia w ramach zawartego układu z wierzycielami dłużnika;
4) sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe.
2. Minister, na uzasadniony wniosek dłużnika lub z urzędu, może umorzyć należność finansową w całości lub części, odroczyć termin spłaty lub rozłożyć spłatę na raty, jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:
1) wystąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków gospodarczych, której strony nie mogły przewidzieć w dniu otrzymania decyzji lub zawierania umowy, z powodu której zapłata należności przez dłużnika groziłaby znacznym pogorszeniem jego sytuacji ekonomicznej;
2) wystąpiły ważne okoliczności losowe niezależne od dłużnika.
3. Spłata należności finansowej odroczonej lub rozłożonej na raty następuje na podstawie umowy zawartej z dłużnikiem.
§ 12.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2010 r.2)
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: B. Kudrycka
|
1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 216, poz. 1596).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 października 2007 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na działalność wspomagającą badania (Dz. U. Nr 194, poz. 1402 oraz z 2009 r. Nr 94, poz. 777), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
z dnia 23 września 2010 r. (poz. 1206)
Załącznik nr 1
WNIOSEK O FINANSOWANIE DZIAŁALNOŚCI UPOWSZECHNIAJĄCEJ NAUKĘ
Załącznik nr 2
RAPORT Z REALIZACJI ZADAŃ FINANSOWANYCH ZE ŚRODKÓW NA DZIAŁALNOŚĆ UPOWSZECHNIAJĄCĄ NAUKĘ