Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2010 nr 96 poz. 622
Wersja archiwalna od 2010-10-25 do 2016-06-16
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2010 nr 96 poz. 622
Wersja archiwalna od 2010-10-25 do 2016-06-16
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone w związku z art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 749). 

ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 2 czerwca 2010 r.

w sprawie zgromadzenia elektorów oraz zgłaszania kandydatów do Rady Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2010 r., Nr 197, poz. 1310)  

Na podstawie art. 15 ust. 19 i 20 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 424, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.Rozporządzenie określa:

1) tryb wyboru przez uprawnione podmioty przedstawicieli do zgromadzenia elektorów, o którym mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu;

2) warunki i sposób zwoływania i organizowania posiedzenia zgromadzenia elektorów;

3) tryb i sposób zgłaszania kandydatów do Rady Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zwanej dalej „Radą Instytutu Pamięci”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.1. Rady jednostek organizacyjnych uczelni wyższych i rady naukowe podmiotów ujętych w wykazie, o którym mowa w art. 15 ust. 21 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zwanej dalej „ustawą”, dokonują wyboru swojego przedstawiciela do zgromadzenia elektorów nie później niż 4 miesiące przed upływem kadencji Rady Instytutu Pamięci.

2. Przedstawiciel rady składa oświadczenie zawierające zgodę na członkostwo w zgromadzeniu elektorów oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu wykonywania zadań w zgromadzeniu elektorów.

3. Rady, o których mowa w ust. 1, niezwłocznie po wyborze swojego przedstawiciela do zgromadzenia elektorów przekazują do Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zwanego dalej „Instytutem Pamięci”, informacje o tym wyborze wraz z oświadczeniem przedstawiciela rady, o którym mowa w ust. 2.

4. W przypadku ustania członkostwa osoby wchodzącej w skład zgromadzenia elektorów Instytut Pamięci zwraca się do rady, której członkostwo przedstawiciela ustało, o dokonanie niezwłocznego wyboru przedstawiciela rady. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Zgromadzenie elektorów obraduje na posiedzeniach.

2. Pierwsze posiedzenie zgromadzenia elektorów zwołuje Prezes Instytutu Pamięci nie później niż w terminie 7 dni od przekazania przez ostatnią z rad, o których mowa w § 2 ust. 1, informacji o wyborze jej przedstawiciela do zgromadzenia elektorów, jednak nie później niż przed upływem 7 dni od upływu terminu 4 miesięcy przed upływem kadencji Rady Instytutu Pamięci.

3. Podczas pierwszego posiedzenia zgromadzenie elektorów wybiera spośród swoich członków Przewodniczącego oraz jego Zastępcę.

4. Przewodniczący zwołuje posiedzenia zgromadzenia elektorów oraz kieruje jego pracami.

5. Zgromadzenie elektorów określa, w drodze uchwały, regulamin swojego działania, mając na względzie potrzebę sprawnego przeprowadzenia wyboru kandydatów na członków Rady Instytutu Pamięci.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.Zgromadzenie elektorów ogłasza na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Instytutu Pamięci komunikat o możliwości zgłaszania się kandydatów na członków Rady Instytutu Pamięci oraz określa nieprzekraczalny termin dokonywania zgłoszeń.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.1. Zgłoszenie kandydata do Rady Instytutu Pamięci zawiera życiorys zawodowy.

2. Do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, kandydaci dołączają:

1) oświadczenia stwierdzające spełnienie warunków określonych w art. 11 ust. 1, 2, 3 i 5 oraz art. 15 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, a także zawierające zgodę na przedstawienie swojej kandydatury Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej albo Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 1 [1] do rozporządzenia;

2) dokument potwierdzający spełnienie warunku określonego w art. 15 ust. 1 pkt 3 ustawy.

3. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, może zawierać także zgodę kandydata na przedstawienie jego kandydatury organowi, którego kandydat nie wskazał w oświadczeniu, jeżeli brak jest wystarczającej liczby kandydatów do przedstawienia temu organowi, a kandydat nie został wybrany do przedstawienia organowi, który kandydat wskazał w oświadczeniu.

4. Zgłoszenia niepełne lub nieprawidłowo wypełnione oraz zgłoszenia, które wpłynęły po terminie, o którym mowa w § 4, nie są rozpatrywane.

5. Zgłoszenie uważa się za złożone w dniu wpływu do Instytutu Pamięci.

6. Niezwłocznie po upływie terminu przyjmowania zgłoszeń Przewodniczący zgromadzenia elektorów zwołuje posiedzenie zgromadzenia elektorów w celu podjęcia uchwały określającej wykaz osób dopuszczonych do wyboru na kandydata do Rady Instytutu Pamięci. Wykaz osób dopuszczonych do wyboru na kandydata do Rady Instytutu Pamięci jest podzielony na dwie grupy z wyszczególnieniem osób, które w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, zadeklarowały przedstawienie ich kandydatury Sejmowi albo Senatowi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.1. Zgromadzenie elektorów dokonuje wyboru kandydatów do Rady Instytutu Pamięci w drodze odrębnego głosowania na kandydatów przedstawianych Sejmowi oraz przedstawianych Senatowi.

2. Głosowanie, o którym mowa w ust. 1, odbywa się przy uwzględnieniu deklaracji kandydatów do Rady Instytutu Pamięci, zawartych w oświadczeniu, o którym mowa w § 5 ust. 2 pkt 1, co do przedstawienia ich kandydatury Sejmowi albo Senatowi. W przypadku braku wystarczającej liczby kandydatów do Rady Instytutu Pamięci przedstawianych Sejmowi albo Senatowi przeprowadza się drugie głosowanie i wybiera tych kandydatów spośród osób, które wyraziły zgodę, o której mowa w pkt 8 załącznika nr 1 do rozporządzenia, na przedstawienie ich kandydatury również drugiemu organowi.

3. Zgromadzenie elektorów dokonuje wyboru kandydatów do Rady Instytutu Pamięci, w drodze uchwały, bezwzględną większością głosów w głosowaniu tajnym w obecności co najmniej połowy przedstawicieli wybranych przez rady, o których mowa w § 2 ust. 1.

4. Każdy członek zgromadzenia elektorów ma 10 głosów na kandydatów do Rady Instytutu Pamięci przedstawianych Sejmowi i 4 głosy na kandydatów do Rady Instytutu Pamięci przedstawianych Senatowi.

5. Kandydatami do Rady Instytutu Pamięci zostają osoby, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów. W przypadku gdy dwóch lub więcej kandydatów otrzymało równą najmniejszą liczbę głosów kwalifikującą do przedstawienia ich kandydatury przez zgromadzenie elektorów Sejmowi lub Senatowi, a uznanie wszystkich kandydatów za wybranych spowodowałoby przekroczenie liczby kandydatów przedstawianych Sejmowi lub Senatowi, w stosunku do tych kandydatów przeprowadza się ponowne głosowanie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.W przypadku niedokonania wyboru kandydatów na członków Rady Instytutu Pamięci zgromadzenie elektorów wybiera tych kandydatów spośród osób spełniających warunki określone w art. 11 ust. 1–3 i 5 oraz art. 15 ust. 1 pkt 1–3 ustawy. Przepisy § 5 ust. 1 i 2 oraz § 6 ust. 4 stosuje się do tych kandydatów odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.1. Kandydaci do Rady Instytutu Pamięci przedstawiani przez Krajową Radę Sądownictwa i Krajową Radę Prokuratury składają oświadczenia, których wzór określa załącznik nr 2 [2] do rozporządzenia.

2. Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratury dokonują wyborów kandydatów do Rady Instytutu Pamięci spośród osób spełniających warunki określone w art. 11 ust. 1–3 i 5 oraz art. 15 ust. 1 pkt 1–3 ustawy, które złożyły oświadczenia, o których mowa w ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.1. Przewodniczący zgromadzenia elektorów przekazuje Sejmowi i Senatowi listę kandydatów do Rady Instytutu Pamięci.

2. Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa i Przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury przekazują Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej listę kandydatów do Rady Instytutu Pamięci.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.Obsługę finansową, organizacyjną i administracyjną zgromadzenia elektorów zapewnia Instytut Pamięci.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.1. Termin, o którym mowa w § 4, ustalony dla dokonywania zgłoszeń do wyboru na kandydatów na członków pierwszej Rady Instytutu Pamięci nie może być dłuższy niż 14 dni.

2. Głosowanie, o którym mowa w § 6, dotyczące kandydatów na członków pierwszej Rady Instytutu Pamięci, przeprowadza się niezwłocznie po podjęciu uchwały, o której mowa w § 5 ust. 6.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 64, poz. 432, Nr 83, poz. 561, Nr 85, poz. 571 i Nr 140, poz. 983, z 2009 r. Nr 178, poz. 1375 oraz z 2010 r. Nr 79, poz. 522 i Nr 94, poz. 602.

Załączniki do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 2 czerwca 2010 r. (poz. 622)

Załącznik nr 1

infoRgrafika

Załącznik nr 2

infoRgrafika

[1] Załącznik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 października 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zgromadzenia elektorów oraz zgłaszania kandydatów do Rady Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz.U. Nr 197, poz. 1310). Zmiana weszła w życie 25 października 2010 r.

[2] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 października 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zgromadzenia elektorów oraz zgłaszania kandydatów do Rady Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz.U. Nr 197, poz. 1310). Zmiana weszła w życie 25 października 2010 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00