ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 9 marca 2010 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę przeznaczonych na finansowanie projektów badawczych
Na podstawie art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2008 r. Nr 169, poz. 1049) zarządza się, co następuje:
§ 1.W rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 stycznia 2008 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę przeznaczonych na finansowanie projektów badawczych (Dz. U. Nr 21, poz. 126 oraz z 2009 r. Nr 94, poz. 776) wprowadza się następujące zmiany:
1) § 16 otrzymuje brzmienie:
„§ 16. 1. Komisja Rady Nauki sporządza oceny projektów własnych na podstawie list rankingowych z określonych dziedzin nauki lub grup dyscyplin naukowych sporządzonych przez zespoły powołane na podstawie art. 30 ust. 1 lub 2 ustawy i przedstawia ministrowi wnioski w sprawie zakwalifikowania do realizacji projektów własnych objętych tymi listami.
2. Zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy lub komisja Rady Nauki, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może zmienić kolejność projektów własnych na liście rankingowej. Dokonanie takiej zmiany wymaga szczegółowego uzasadnienia.”;
2) w § 19:
a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Realizacja projektu habilitacyjnego nie może trwać dłużej niż 2 lata, a innych projektów własnych - dłużej niż 3 lata od dnia zawarcia umowy o realizację projektu.”,
b) dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:
„3. W uzasadnionych przypadkach, spowodowanych wystąpieniem okoliczności niemożliwych do przewidzenia na etapie zawierania umowy o realizację projektu, okres realizacji projektu habilitacyjnego może być przedłużony o okres nie dłuższy niż rok, a innego projektu własnego - o okres nie dłuższy niż 2 lata.
4. W przypadku przebywania kierownika projektu własnego, w tym projektu habilitacyjnego, w czasie realizacji projektu, na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie wychowawczym albo w przypadku jego długotrwałej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, okres realizacji tego projektu może być dodatkowo przedłużony o okres nie dłuższy niż rok w stosunku do okresów, o których mowa w ust. 3.”;
3) § 20 otrzymuje brzmienie:
„§ 20. 1. Zmiana warunków realizacji projektu własnego określonych w umowie o jego realizację może być dokonana na wniosek kierownika projektu własnego i jednostki naukowej, w której projekt jest realizowany, w drodze aneksu do umowy.
2. Za zmianę warunków realizacji projektu własnego nie uważa się, dokonanego za zgodą kierownika jednostki naukowej, zwiększenia lub zmniejszenia środków finansowych w poszczególnych pozycjach kosztorysu lub harmonogramie o nie więcej niż 15 % kosztów ogółem, jeżeli zmianie nie ulega wysokość środków finansowych przyznanych na cały okres realizacji projektu oraz w kolejnych latach jego realizacji.
3. Wniosek dotyczący zmiany kierownika projektu własnego, jednostki naukowej, w której projekt własny jest realizowany, lub zakresu merytorycznego projektu własnego jest opiniowany przez zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy. W przypadku projektów własnych dotyczących obronności i bezpieczeństwa państwa oceny dokonuje zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy. Zmiana kierownika projektu własnego, jednostki naukowej, w której projekt własny jest realizowany, lub zakresu merytorycznego projektu własnego wymaga zgody ministra.
4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, spowodowanych wystąpieniem nieprzewidzianych okoliczności powodujących wzrost kosztów realizacji projektu własnego, kierownik jednostki naukowej wraz z kierownikiem projektu własnego mogą złożyć wniosek dotyczący zwiększenia wysokości środków finansowych na realizację tego projektu. Wniosek jest oceniany przez komisję Rady Nauki na podstawie oceny zespołu powołanego na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy. W przypadku projektów własnych dotyczących obronności i bezpieczeństwa państwa oceny dokonuje zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy.”;
4) w § 23:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Raport końcowy z realizacji projektu własnego jest oceniany przez zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy w oparciu o opinię jednego, a w przypadku projektów o wartości przekraczającej 200 000 zł - dwóch recenzentów, z których co najmniej jeden był uprzednio recenzentem wniosku o finansowanie tego projektu. Recenzentów raportu końcowego wyznacza członek komisji Rady Nauki.”,
b) dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„1a. W przypadku projektów własnych dotyczących obronności i bezpieczeństwa państwa czynności zespołu powołanego na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy i komisji Rady Nauki, o których mowa w ust. 1, dokonuje zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy.”.
5) § 29 otrzymuje brzmienie:
„§ 29. 1. Zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy, uwzględniając oceny recenzentów, ustala listę rankingową projektów promotorskich.
2. Jeżeli zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy uzna to za niezbędne, określenie kolejności projektów promotorskich w danej dyscyplinie lub grupie dyscyplin naukowych na liście rankingowej może nastąpić na posiedzeniu recenzentów, któremu przewodniczy recenzent wskazany przez członka komisji Rady Nauki. Listę uczestników posiedzenia recenzentów ustala przewodniczący, powiadamiając pisemnie ministra o tym ustaleniu.
3. Na podstawie oceny projektu promotorskiego zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy przedstawia komisji Rady Nauki swoją opinię dotyczącą celowości lub niecelowości finansowania tego projektu oraz uzasadnionej wysokości nakładów na realizację projektu.
4. W przypadku projektów promotorskich dotyczących obronności i bezpieczeństwa państwa czynności zespołu powołanego na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy i komisji Rady Nauki, o których mowa w ust. 1-3, dokonuje zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy.”;
6) w § 32 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:
„2. Realizacja projektu promotorskiego nie może trwać dłużej niż 30 miesięcy od dnia zawarcia umowy o jego realizację.
3. W uzasadnionych przypadkach, spowodowanych wystąpieniem okoliczności niemożliwych do przewidzenia na etapie zawierania umowy o realizację projektu promotorskiego, okres, o którym mowa w ust. 2, może zostać przedłużony o okres nie dłuższy niż 18 miesięcy, a w przypadku przebywania kierownika projektu promotorskiego lub doktoranta, w czasie realizacji projektu, na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie wychowawczym albo w przypadku jego długotrwałej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą - o okres nie dłuższy niż 30 miesięcy.”;
7) § 33 otrzymuje brzmienie:
„§ 33. 1. Zmiana warunków realizacji projektu promotorskiego określonych w umowie o jego realizację może zostać dokonana na wniosek kierownika projektu promotorskiego i jednostki naukowej, w której jest realizowany projekt, w drodze aneksu do umowy.
2. Za zmianę warunków realizacji projektu promotorskiego nie uważa się, dokonanego za zgodą kierownika jednostki naukowej, zwiększenia lub zmniejszenia środków finansowych w poszczególnych pozycjach kosztorysu lub harmonogramie o nie więcej niż 15 % kosztów ogółem, jeżeli zmianie nie ulega wysokość środków finansowych przyznanych na cały okres realizacji projektu promotorskiego oraz w kolejnych latach jego realizacji.
3. Nie jest możliwa zmiana kierownika projektu promotorskiego, w przypadku gdy jest nim doktorant.
4. Wniosek dotyczący zmiany zakresu merytorycznego projektu promotorskiego, kierownika projektu promotorskiego lub jednostki naukowej, w której projekt promotorski jest realizowany, jest opiniowany przez zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy. W przypadku projektów promotorskich dotyczących obronności i bezpieczeństwa państwa oceny dokonuje zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy. Zmiana kierownika projektu promotorskiego lub jednostki naukowej, w której projekt promotorski jest realizowany, wymaga zgody ministra.
5. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, spowodowanych wystąpieniem nieprzewidzianych okoliczności powodujących wzrost kosztów realizacji projektu promotorskiego, kierownik jednostki naukowej wraz z kierownikiem projektu promotorskiego mogą złożyć wniosek dotyczący zwiększenia wysokości środków finansowych na realizację tego projektu. Wniosek jest oceniany przez komisję Rady Nauki na podstawie oceny zespołu powołanego na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy. W przypadku projektów promotorskich dotyczących obronności i bezpieczeństwa państwa oceny dokonuje zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy.”;
8) w § 35 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Raport końcowy z realizacji projektu promotorskiego jest oceniany przez zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy. W przypadku projektu promotorskiego dotyczącego obronności i bezpieczeństwa państwa oceny dokonuje zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy.”.
§ 2.1. Projekty badawcze własne, na które zostały przyznane środki finansowe przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, są realizowane na podstawie przepisów dotychczasowych.
2. Projekty badawcze własne ocenione i zakwalifikowane do finansowania na podstawie wniosków złożonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia są realizowane na podstawie przepisów dotychczasowych.
3. Do kierownika projektu badawczego własnego, w tym habilitacyjnego, przebywającego w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie wychowawczym albo niezdolnego do pracy z powodu długotrwałej choroby, trwającej w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepis § 19 ust. 4 rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 3.1. Projekty badawcze promotorskie, na które zostały przyznane środki finansowe przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, są realizowane na podstawie przepisów dotychczasowych.
2. Projekty badawcze promotorskie ocenione i zakwalifikowane do finansowania na podstawie wniosków złożonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia są realizowane na podstawie przepisów dotychczasowych.
3. Do kierownika projektu promotorskiego lub doktoranta, przebywającego w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie wychowawczym albo niezdolnego do pracy z powodu długotrwałej choroby, trwającej w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepis § 32 ust. 3 rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 4.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: B. Kudrycka
|
1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 216, poz. 1596).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00