Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2009-12-16 do 2017-03-01
Wersja archiwalna od 2009-12-16 do 2017-03-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 18 listopada 2009 r.
w sprawie warunków użycia urządzeń technicznych i psów służbowych podczas kontroli oraz sposobu przeprowadzania przeszukania osoby i rewizji bagażu podróżnego
Na podstawie art. 49 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie określa:
1) warunki użycia urządzeń technicznych i psów służbowych podczas kontroli, o których mowa w art. 30 ust. 2 pkt 1 i ust. 3 pkt 3-7 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, zwanej dalej „ustawą”;
2) sposób przeprowadzania przeszukania osoby;
3) sposób i warunki przeprowadzania rewizji bagażu podróżnego.
§ 2.Urządzenia techniczne, zwane dalej „urządzeniami”, mogą być używane, o ile ich użycie mogłoby:
1) przyspieszyć lub uprościć czynności kontrolne;
2) zmniejszyć dolegliwość czynności kontrolnych dla osoby kontrolowanej.
§ 3.Warunkiem użycia urządzeń jest:
1) posiadanie aktualnej, odpowiedniej dla danego urządzenia, dokumentacji technicznej;
2) odbycie przez funkcjonariusza celnego, zwanego dalej „funkcjonariuszem”, szkolenia w zakresie obsługi danego urządzenia, którego ukończenie zostało udokumentowane zaświadczeniem o jego pozytywnym zakończeniu, o ile takie obowiązki wynikają z przepisów odrębnych.
§ 4.Do użycia psów służbowych podczas kontroli, o których mowa w art. 30 ust. 2 pkt 1 i ust. 3 pkt 7 ustawy, stosuje się przepis § 2.
§ 5.1. Czynności kontrolne przy użyciu psów służbowych wykonuje się w sposób niepowodujący szkód oraz zagrożenia dla życia lub zdrowia osób.
2. Podczas wykonywania czynności kontrolnych psy służbowe powinny być prowadzone na smyczy i w kagańcu.
3. Podczas wykonywania czynności kontrolnych dopuszcza się możliwość zdjęcia psu służbowemu:
1) kagańca,
2) smyczy
- w przypadku gdy przy wykonywaniu tych czynności obecni są funkcjonariusze.
§ 6.1. Warunkiem użycia psa służbowego jest odbycie przez funkcjonariusza szkolenia zakończonego otrzymaniem zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla przewodnika psa.
2. Pies służbowy może być używany do kontroli w zakresie wynikającym z zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla przewodnika psa.
§ 7.Osoba poddawana kontroli powinna na żądanie funkcjonariusza okazać i wydać posiadane przy sobie towary, przedmioty lub wartości dewizowe.
§ 8.Przeszukanie osoby polega na sprawdzeniu odzieży osoby i jej podręcznych przedmiotów.
§ 9.Przeszukanie osoby należy przeprowadzić w miejscu wykluczającym obecność osób postronnych i z zachowaniem wymogów higieny.
§ 10.Przeszukanie osoby w wieku poniżej 17 lat powinno się przeprowadzać, w miarę możliwości, w obecności jej opiekuna prawnego.
§ 11.1. Podróżny obowiązany jest na żądanie funkcjonariusza do otwarcia bagażu oraz okazania jego zawartości.
2. W przypadku odmowy wykonania czynności, o których mowa w ust. 1, funkcjonariusz przeprowadza rewizję bagażu, na odpowiedzialność podróżnego.
3. Rewizja bagażu podróżnego polega na sprawdzeniu jego zawartości pod względem rodzaju i ilości przewożonych towarów, przedmiotów lub wartości dewizowych.
§ 12.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Finansów: w z. E. Suchocka-Roguska
|
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).