Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2009 nr 199 poz. 1533
Wersja archiwalna od 2009-12-11 do 2016-12-31
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2009 nr 199 poz. 1533
Wersja archiwalna od 2009-12-11 do 2016-12-31
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 87 pkt 3 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. z 2016 r. poz. 65) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie stażu adaptacyjnego oraz testu umiejętności w toku postępowania o więcej …

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI1)

z dnia 2 listopada 2009 r.

w sprawie stażu adaptacyjnego oraz testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania niektórych zawodów regulowanych należących do działu gospodarka

Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 63, poz. 394) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1. 1. Rozporządzenie określa:

1) warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu adaptacyjnego oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności, sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb ponoszenia, pobierania i zwrotu opłaty za odbycie stażu adaptacyjnego, zwanego dalej „stażem”,

2) warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności, sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb ponoszenia, pobierania i zwrotu opłaty za przeprowadzenie testu umiejętności, zwanego dalej „testem”

- w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym kwalifikacji do wykonywania niektórych zawodów regulowanych należących do działu gospodarka, zwanego dalej „postępowaniem”.

2. Przepisy rozporządzenia stosuje się do postępowań w sprawach o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

1) instytucja - jednostkę organizacyjną, w której wnioskodawca odbywa staż lub przystępuje do części praktycznej testu;

2) organ prowadzący postępowanie - ministra właściwego do spraw gospodarki lub podmiot wskazany w trybie określonym w art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2007 r. Nr 65, poz. 437, z późn. zm.2)).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Konieczność odbycia stażu albo przystąpienia do testu jest stwierdzana w toku postępowania, w formie postanowienia wydanego przez organ prowadzący postępowanie.

2. Postanowienie określa program i okres trwania stażu oraz zakres wiedzy i umiejętności objętych testem, w szczególności w oparciu o:

1) świadectwa i dyplomy oraz inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe posiadane przez wnioskodawcę;

2) program kształcenia i szkolenia odbytego przez wnioskodawcę;

3) okres praktyki zawodowej i nabyte przez wnioskodawcę umiejętności do wykonywania wnioskowanego zawodu regulowanego;

4) okres, jaki jest niezbędny do nabycia umiejętności do wykonywania wnioskowanego zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej;

5) zakres wymagań egzaminacyjnych obejmujących wiadomości i umiejętności niezbędne do wykonywania wnioskowanego zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej;

6) różnice wynikające ze specyfiki uzyskiwania kwalifikacji i wykonywania wnioskowanego zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie, w którym wnioskodawca nabył kwalifikacje do jego wykonywania;

7) poziom ryzyka związanego z zagrożeniami występującymi przy wykonywaniu wnioskowanego zawodu regulowanego.

3. Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia występuje do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o odbycie stażu albo przeprowadzenie testu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.Organ prowadzący postępowanie udostępnia informacje o zawodach regulowanych, do których stosuje się przepisy rozporządzenia, wymaganiach kwalifikacyjnych dla poszczególnych zawodów, instytucjach, w których staż może być odbywany oraz w których część praktyczna testu może być przeprowadzona, a także wykaz literatury pomocnej w uzupełnianiu wiedzy niezbędnej do spełnienia wymogów kwalifikacyjnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.Staż odbywa się i test przeprowadza się w języku polskim.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 2

Staż adaptacyjny

§ 6. 1. Do wniosku o odbycie stażu wnioskodawca dołącza dokument zawierający zobowiązanie instytucji do nawiązania z wnioskodawcą stosunku pracy lub zawarcia umowy cywilnoprawnej.

2. Dokument, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności informacje o:

1) rodzaju stosunku prawnego, który zostanie nawiązany z wnioskodawcą;

2) terminie, w jakim zostanie nawiązany stosunek prawny;

3) okresie, na jaki zostanie nawiązany stosunek prawny;

4) obowiązkach, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;

5) wyznaczonym opiekunie stażu;

6) wstępnym wyliczeniu kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu.

3. Okres, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, nie może być krótszy niż okres trwania stażu, z zastrzeżeniem ust. 6.

4. Organ prowadzący postępowanie akceptuje wybór instytucji dokonany przez wnioskodawcę oraz przekazuje tej instytucji postanowienie wraz z kopią dokumentacji zawierającej informację o posiadanych przez wnioskodawcę kwalifikacjach, w tym o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym.

5. W przypadku niezaakceptowania przez organ prowadzący postępowanie instytucji wskazanej przez wnioskodawcę z powodu braku możliwości zrealizowania programu stażu wnioskodawca wskaże inne miejsce odbywania stażu. Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio.

6. Zmiana instytucji może nastąpić w przypadku:

1) umotywowanego wniosku złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu;

2) umotywowanego wniosku kierownika instytucji złożonego nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu.

7. Wniosek, o którym mowa w ust. 6, składa się do organu prowadzącego postępowanie.

8. W przypadku zmiany instytucji do organu prowadzącego postępowanie, wnioskodawcy oraz instytucji, w której wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu, stosuje się odpowiednio, z uwzględnieniem stopnia realizacji programu stażu, przepisy ust. 1-5 oraz § 7-12.

9. Instytucja, w której wnioskodawca dotychczas odbywał staż, przekazuje instytucji, w której staż zamierza kontynuować, postanowienie wraz z dokumentacją, o której mowa w ust. 4, oraz informację o stopniu realizacji programu stażu sporządzoną przez dotychczasowego opiekuna i zatwierdzoną przez kierownika instytucji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.Staż odbywa się zgodnie z programem określonym w postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.1. Staż odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu, zwanego dalej „opiekunem”. Opiekunem może być wyłącznie osoba posiadająca co najmniej kwalifikacje, o których uznanie występuje wnioskodawca.

2. Opiekuna wyznacza kierownik instytucji.

3. Do zadań opiekuna należy w szczególności:

1) kontrola realizacji programu stażu;

2) kontrola obecności wnioskodawcy w instytucji w okresie odbywania stażu;

3) gromadzenie informacji o przebiegu stażu;

4) pomoc wnioskodawcy w realizacji programu stażu.

4. Zmiana opiekuna może nastąpić w przypadku:

1) braku możliwości dalszego sprawowania nadzoru nad wnioskodawcą;

2) umotywowanego wniosku złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu;

3) umotywowanego wniosku opiekuna złożonego nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu.

5. Zmiany opiekuna dokonuje kierownik instytucji, w której staż jest odbywany, w porozumieniu z organem prowadzącym postępowanie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.1. Oceny stażu, w formie pisemnej opinii zawierającej szczegółowy opis przebiegu stażu, dokonują wspólnie opiekun i kierownik instytucji nie później niż w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu.

2. Przy sporządzaniu opinii uwzględnia się merytoryczną poprawność wykonywania powierzonych obowiązków oraz zdobytą przez wnioskodawcę wiedzę.

3. Opinia zawiera uzasadnione stwierdzenie o przygotowaniu albo o braku przygotowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania wnioskowanego zawodu regulowanego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.Kierownik instytucji przekazuje opinię, o której mowa w § 9 ust. 1, wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie w terminie 3 dni od dnia jej sporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.1. W przypadku stwierdzenia w opinii, o której mowa w § 9 ust. 1, braku przygotowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania wnioskowanego zawodu regulowanego wnioskodawca może wystąpić z wnioskiem o ponowne odbycie stażu, w trybie określonym w § 3 ust. 3 i § 6.

2. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek złożony przez wnioskodawcę w terminie 7 dni od dnia otrzymania opinii zawierającej stwierdzenie o braku przygotowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania wnioskowanego zawodu regulowanego, organ prowadzący postępowanie, po uzgodnieniu z kierownikiem instytucji, może przedłużyć staż na czas określony.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.1. Wstępne wyliczenie kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu dokonywane jest w instytucji na podstawie szacunkowych wydatków ustalonych z uwzględnieniem programu stażu, czasu trwania stażu i wynagrodzenia opiekuna oraz przewidywanych wydatków organizacyjno-technicznych związanych ze stażem.

2. Ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu jest ustalana na dzień zakończenia stażu na podstawie rzeczywistych kosztów poniesionych w związku z jego odbyciem.

3. Ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu nie może przewyższyć kosztów wyliczonych wstępnie o więcej niż 10 %.

4. W przypadku, o którym mowa w § 11 ust. 2, ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu może być powiększona w stosunku do kosztów wyliczonych wstępnie proporcjonalnie do okresu, na jaki staż został wydłużony, nie więcej jednak niż o 100 %.

5. Jeżeli ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu jest wyższa od kosztów wyliczonych wstępnie, wnioskodawca uiszcza różnicę na rachunek instytucji w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu.

6. Jeżeli ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu jest niższa od kosztów wyliczonych wstępnie, instytucja zwraca wnioskodawcy różnicę w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu.

7. Wnioskodawca ponosi koszty odbywania stażu ustalone zgodnie z ust. 1-4, uiszczając z tego tytułu opłatę jednorazowo albo w równych ratach miesięcznych, płatnych z góry do 10. dnia każdego miesiąca za dany okres rozliczeniowy, w sposób wskazany przez kierownika instytucji.

8. W przypadku odbywania stażu w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącona z jego wynagrodzenia.

9. W przypadku przerwania odbywania stażu lub nieprzystąpienia do stażu instytucja dokonuje zwrotu wniesionej opłaty za odbywanie stażu lub jej odpowiedniej części na podstawie umotywowanego wniosku oraz udokumentowanych, niezależnych od wnioskodawcy przyczyn.

10. Zwrot opłaty następuje w sposób wskazany we wniosku w terminie 30 dni od dnia jego złożenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 3

Test umiejętności

§ 13. Test przeprowadza komisja egzaminacyjna, zwana dalej „komisją”, powołana przez organ prowadzący postępowanie, składająca się z trzech osób, przy czym co najmniej jedna z nich posiada wiedzę teoretyczną, umiejętności i doświadczenie w zakresie zagadnień będących przedmiotem testu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.Test składa się z części teoretycznej i części praktycznej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.1. Część teoretyczna testu przeprowadzana jest w formie testu pisemnego składającego się z nie więcej niż 40 pytań dotyczących wiedzy zawodowej niezbędnej do wykonywania wnioskowanego zawodu regulowanego, opracowanych przez organ prowadzący postępowanie.

2. Część teoretyczna testu trwa nie dłużej niż 60 minut.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.1. Część praktyczna testu polega na wykonaniu czynności sprawdzających umiejętności praktyczne z zakresu wnioskowanego zawodu regulowanego, określonych przez organ prowadzący postępowanie.

2. Część praktyczna testu przeprowadzana jest w instytucji wskazanej przez wnioskodawcę i zaakceptowanej przez organ prowadzący postępowanie, po uprzedniej zgodzie wyrażonej na piśmie przez jej kierownika.

3. W przypadku niezaakceptowania przez organ prowadzący postępowanie instytucji wskazanej przez wnioskodawcę z powodu braku możliwości przeprowadzenia części praktycznej testu wnioskodawca wskaże inne miejsce jej przeprowadzenia. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

4. Część praktyczna testu trwa nie dłużej niż 180 minut.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.O terminie i miejscu przeprowadzenia odpowiedniej części testu, kosztach jego przeprowadzenia oraz o trybie ponoszenia związanych z tym opłat organ prowadzący postępowanie zawiadamia wnioskodawcę w formie pisemnej co najmniej na 21 dni przed wyznaczonym terminem jego przeprowadzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.1. Koszty przeprowadzenia testu ustalane są na podstawie rzeczywistych wydatków ponoszonych przez organ prowadzący postępowanie z tytułu przeprowadzenia testu.

2. Opłatę za przeprowadzenie testu wnioskodawca wnosi w sposób wskazany przez organ prowadzący postępowanie po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w § 17, nie później niż na 7 dni przed dniem jego przeprowadzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 19.1. Przed przystąpieniem do testu wnioskodawca okazuje komisji dokument poświadczający tożsamość oraz dowód dokonania opłaty za przeprowadzenie testu.

2. Niedokonanie opłaty powoduje niedopuszczenie wnioskodawcy do testu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20.1. Część teoretyczna testu zostanie zaliczona, gdy wnioskodawca udzieli poprawnej odpowiedzi na co najmniej 60 % pytań.

2. Część praktyczna testu zostanie zaliczona, gdy wnioskodawca przy wykonywaniu czynności, o których mowa w § 16 ust. 1, wykaże się umiejętnościami praktycznymi właściwymi dla wnioskowanego zawodu regulowanego.

3. Za pozytywny wynik testu uznaje się zaliczenie zarówno jego części teoretycznej, jak i praktycznej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 21.1. Po przeprowadzeniu części teoretycznej i praktycznej testu sporządzany jest protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji.

2. W protokole podaje się w szczególności imiona i nazwiska członków komisji oraz czas rozpoczęcia i zakończenia testu. Do protokołu załącza się pytania części teoretycznej testu, wykaz czynności sprawdzających umiejętności praktyczne wykonanych w ramach części praktycznej testu, listę osób przystępujących do testu oraz końcowe wyniki.

3. O wyniku testu organ prowadzący postępowanie informuje wnioskodawcę w formie pisemnej w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia testu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 22.1. Wnioskodawca, który nie przystąpił do testu w wyznaczonym terminie albo testu nie zaliczył, może ponownie do niego przystąpić w terminie wyznaczonym przez organ prowadzący postępowanie.

2. W przypadku nieprzystąpienia do testu w wyznaczonym terminie z udokumentowanych, niezależnych od wnioskodawcy przyczyn ponowne przystąpienie do testu następuje bez ponoszenia przez wnioskodawcę opłaty.

3. Do ponownego przystąpienia do testu stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 3 i § 13-21.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 23.1. Organ prowadzący postępowanie dokonuje zwrotu wniesionej opłaty w przypadku nieprzystąpienia wnioskodawcy do testu w wyznaczonym terminie z przyczyn od niego niezależnych, udokumentowanych we wniosku złożonym nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym wnioskodawca miał przystąpić do testu.

2. Zwrot wniesionej opłaty następuje także w przypadku złożenia przez wnioskodawcę co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu pisemnej rezygnacji z jego przeprowadzenia.

3. Zwrot opłaty następuje w sposób wskazany we wniosku w terminie 30 dni od dnia jego złożenia.

4. Do wnioskodawcy, który otrzymał zwrot opłaty, przepisu § 22 ust. 2 nie stosuje się.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 4

Przepis końcowy

§ 24. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Gospodarki: W. Pawlak

1) Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 216, poz. 1593).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 107, poz. 732, Nr 120, poz. 818 i Nr 173, poz. 1218, z 2008 r. Nr 63, poz. 394, Nr 199, poz. 1227, Nr 201, poz. 1237, Nr 216, poz. 1370 i Nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. Nr 42, poz. 337, Nr 68, poz. 574, Nr 77, poz. 649, Nr 157, poz. 1241, Nr 161, poz. 1277 i Nr 168, poz. 1323.

Załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki
z dnia 2 listopada 2009 r. (poz. 1533)

WYKAZ ZAWODÓW REGULOWANYCH NALEŻĄCYCH DO DZIAŁU ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ - GOSPODARKA

1) Obsługujący dźwigi

2) Obsługujący dźwignice

3) Konserwator dźwigów

4) Konserwator dźwignic

5) Operator wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia

6) Konserwator wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia

7) Napełniający zbiorniki przenośne

8) Stanowiska pracy związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną

9) Stanowiska pracy związane z dozorem nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną

10) Stanowiska pracy związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych, określonych w przepisach dotyczących szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci

11) Stanowiska pracy związane z dozorem nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych, określonych w przepisach dotyczących szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci

12) Stanowiska pracy związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających, magazynujących i zużywających paliwa gazowe

13) Stanowiska pracy związane z dozorem nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających, magazynujących i zużywających paliwa gazowe

14) Osoby dokonujące naprawy i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych zawierających substancje kontrolowane

15) Osoby dokonujące naprawy i obsługi technicznej oraz demontażu urządzeń i instalacji przeciwpożarowych, a także odzysku, recyklingu, regeneracji i unieszkodliwiania substancji w nich zawartych

16) Osoby dokonujące demontażu instalacji i urządzeń, odzysku substancji kontrolowanych, recyklingu, regeneracji i unieszkodliwiania substancji

17) Operator sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych

18) Operator maszyn i urządzeń do produkcji betonu, asfaltobetonu, elementów betonowych, kamiennych i pokrewnych

19) Monter rusztowań

20) Pirotechnik

21) Specjalista ds. oczyszczania terenu z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych

22) Technik oczyszczania terenu z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych

23) Rusznikarz

24) Operatorzy urządzeń do produkcji materiałów wybuchowych i pokrewni

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00