Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2011-01-07 do 2015-08-21
Wersja archiwalna od 2011-01-07 do 2015-08-21
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 kwietnia 2009 r.
w sprawie nadania statutu Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2010 r., Nr 244, poz. 1634)
Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. Nr 26, poz. 157 i Nr 56, poz. 459) zarządza się, co następuje:
§ 1.Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury nadaje się statut, stanowiący załącznik [1] do rozporządzenia.
§ 2.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
Załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 16 kwietnia 2009 r. (poz. 550)
STATUT KRAJOWEJ SZKOŁY SĄDOWNICTWA I PROKURATURY
Rozdział 1
Ustrój i organizacja Krajowej Szkoły
§ 1. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, zwana dalej „Krajową Szkołą”, działa na podstawie ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. Nr 26, poz. 157 i Nr 56, poz. 459), zwanej dalej „ustawą”, oraz niniejszego statutu.
§ 2. 1. Krajową Szkołą kieruje Dyrektor przy pomocy nie więcej niż czterech zastępców.
2. W skład Krajowej Szkoły wchodzą:
1) Ośrodek Szkolenia Wstępnego;
2) Ośrodek Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej;
3) Biuro Dyrektora;
4) Biuro Ekonomiczno-Finansowe.
3. Ośrodkiem i biurem kieruje Dyrektor Krajowej Szkoły lub wyznaczony przez niego zastępca Dyrektora.
4. W ramach ośrodków i biur Dyrektor Krajowej Szkoły tworzy i znosi działy oraz sekcje.
5. Dyrektor Krajowej Szkoły może tworzyć i znosić samodzielne stanowiska pracy, zespoły zadaniowe, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z realizacji zadań Krajowej Szkoły.
§ 2a. 1. Działalność gospodarczą, związaną z realizacją ustawowych zadań, Krajowa Szkoła może prowadzić w formie wyodrębnionych finansowo samodzielnych jednostek organizacyjnych Krajowej Szkoły.
2. Szczegółowe zasady organizacji i działalności jednostek organizacyjnych, o których mowa w ust. 1, określa regulamin organizacyjny Krajowej Szkoły.
Rozdział 2
Sposób i tryb prowadzenia działalności szkoleniowej
§ 3. Szkolenia zawodowe sędziów, prokuratorów, asesorów sądowych, asesorów prokuratury, referendarzy sądowych, asystentów sędziów, asystentów prokuratorów, kuratorów sądowych oraz urzędników sądów i prokuratury odbywają się w oparciu o roczne harmonogramy działalności szkoleniowej.
§ 4. Do dnia 30 czerwca każdego roku Dyrektor Krajowej Szkoły przedstawia Radzie Programowej założenia harmonogramu działalności szkoleniowej, zwanego dalej „harmonogramem”, oraz planu wydawniczego na następny rok, zwanego dalej „planem”, które Rada opiniuje w terminie do dnia 31 lipca.
§ 5. Założenia harmonogramu oraz planu są tworzone w szczególności w oparciu o propozycje zgłaszane Dyrektorowi Krajowej Szkoły do dnia 30 kwietnia każdego roku przez Krajową Radę Sądownictwa, Radę Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, dyrektorów komórek organizacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuraturę Krajową i Naczelną Prokuraturę Wojskową oraz prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych oraz prokuratorów apelacyjnych i okręgowych.
§ 6. Dyrektor Krajowej Szkoły do dnia 30 września każdego roku przedstawia Radzie Programowej projekt rocznego harmonogramu oraz projekt planu, opracowane w oparciu o założenia, o których mowa w § 5, zatwierdzone przez Radę Programową.
§ 7. Rada Programowa Krajowej Szkoły do dnia 31 października każdego roku opracowuje roczny harmonogram oraz ustala plan, a następnie je przyjmuje i przedkłada do zatwierdzenia Ministrowi Sprawiedliwości w zakresie zgodności z planem finansowym oraz do wiadomości Krajowej Radzie Sądownictwa i Radzie Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.
§ 8. Dyrektor Krajowej Szkoły przesyła, w terminie do dnia 30 listopada każdego roku, zatwierdzony przez Ministra Sprawiedliwości roczny harmonogram do Krajowej Rady Sądownictwa i Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym oraz do prezesów sądów apelacyjnych i prokuratorów apelacyjnych, a także do Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Krajowej i Naczelnej Prokuratury Wojskowej.
§ 9. Roczny harmonogram jest zamieszczany na stronie internetowej Krajowej Szkoły, publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Krajowej Szkoły oraz dystrybuowany w formie elektronicznej do adresatów szkoleń i innych form doskonalenia zawodowego.
§ 10. Uwzględniając szczególnie uzasadnione potrzeby, Krajowa Szkoła – niezależnie od szkoleń i innych form doskonalenia zawodowego ujętych w rocznym harmonogramie oraz publikacji ujętych w planie – może, po zatwierdzeniu przez Radę Programową, organizować dodatkowe szkolenia i inne formy doskonalenia zawodowego oraz wydawać dodatkowe publikacje, zawiadamiając o tym zainteresowanych. Przepisy § 8 i 9 stosuje się odpowiednio.
Rozdział 3
Siedziba i symbol Krajowej Szkoły
§ 11. 1. Siedzibą Krajowej Szkoły jest Kraków.
2. Ośrodek Szkolenia Wstępnego oraz Biuro Dyrektora i Biuro Ekonomiczno-Finansowe mieszczą się w siedzibie Krajowej Szkoły.
3. Ośrodek Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej mieści się w Lublinie.
4. Siedzibą tymczasową Krajowej Szkoły oraz jej ośrodków i biur jest Warszawa, nie dłużej jednak niż do dnia 30 września 2009 r.
§ 12. Określa się wzór symbolu Krajowej Szkoły, stanowiący załącznik do statutu.
Załącznik do statutu Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury
[1] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 grudnia 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania statutu Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. Nr 244, poz. 1634). Zmiana weszła w życie 7 stycznia 2011 r.