Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2008-07-08 do 2016-06-30
Wersja archiwalna od 2008-07-08 do 2016-06-30
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 27 czerwca 2008 r.
w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i wykorzystania dotacji budżetowej przeznaczonej na finansowanie ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla, bezpłatnego węgla w naturze oraz rent wyrównawczych
Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 (Dz. U. Nr 192, poz. 1379) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie określa:
1) szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wykorzystania dotacji budżetowej przeznaczonej na finansowanie ekwiwalentu pieniężnego, bezpłatnego węgla w naturze oraz rent wyrównawczych, zwanej dalej „dotacją”;
2) tryb rozliczania dotacji;
3) szczegółowe warunki powodujące cofnięcie lub czasowe wstrzymanie wypłaty przyznanej dotacji.
§ 2.Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) emerytach lub rencistach - należy przez to rozumieć:
a) byłych pracowników, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015, zwanej dalej „ustawą”, oraz wdowy, wdowców i sieroty, mających ustalone prawo do renty rodzinnej po byłych pracownikach tych kopalń,
b) osoby, o których mowa w art. 12 ust. 2, 4 i 5 oraz ust. 7 ustawy,
c) osoby, którym został przyznany i wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zwany dalej „ZUS”, ekwiwalent pieniężny na podstawie ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych (Dz. U. Nr 162, poz. 1112, z późn. zm.2)) oraz ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006 (Dz. U. Nr 210, poz. 2037, z 2005 r. Nr 150, poz. 1250, z 2006 r. Nr 249, poz. 1835 oraz z 2007 r. Nr 36, poz. 227);
2) ekwiwalencie - należy przez to rozumieć należny emerytom i rencistom ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla.
§ 3.Dotację przeznacza się na finansowanie przysługujących emerytom i rencistom:
1) ekwiwalentów;
2) bezpłatnego węgla w naturze;
3) rent wyrównawczych.
§ 4.1. Przedsiębiorstwo górnicze występuje z wnioskiem do ZUS o wypłatę ekwiwalentu po uzyskaniu od emeryta lub rencisty pisemnego oświadczenia o rezygnacji z uprawnienia do pobierania bezpłatnego węgla w naturze.
2. Przedsiębiorstwo górnicze we wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa wysokość ekwiwalentu i okres, za jaki ekwiwalent przysługuje.
§ 5.1. Ekwiwalent wypłaca się wraz z wypłatą emerytury lub renty.
2. W pierwszym roku pobierania ekwiwalentu, ekwiwalent ten wypłacany jest w wysokości wynikającej z różnicy pomiędzy ilością bezpłatnego węgla należną emerytowi lub renciście a ilością bezpłatnego węgla wydaną u pracodawcy lub byłego pracodawcy do dnia wypłaty ekwiwalentu, pomnożonej przez średnią cenę zbytu 1 Mg węgla kamiennego w sortymencie Orzech II z IV kwartału roku poprzedzającego rok, w którym ekwiwalent pieniężny ma być wypłacany, ustaloną na podstawie obwieszczenia ministra właściwego do spraw gospodarki, ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
3. W przypadku przekazania wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 1, po terminie płatności emerytury lub renty, ekwiwalent wypłaca się:
1) w terminie płatności emerytury lub renty, przypadającym po dniu przekazania wniosku, albo
2) w następnym terminie płatności emerytury lub renty, jeżeli okres pomiędzy datą przekazania wniosku a terminem płatności, o którym mowa w pkt 1, jest krótszy niż 30 dni.
4. W przypadku przyznania emerytury lub renty po raz pierwszy, ekwiwalent wypłaca się za okres od pierwszego dnia miesiąca, w którym powstało prawo do emerytury lub renty.
5. W przypadku przyznania renty rodzinnej po emerycie lub renciście, ekwiwalent przysługuje po upływie okresu, za który został wypłacony emerytowi lub renciście.
6. W przypadku zbiegu prawa do ekwiwalentu na podstawie ustawy wypłaca się tylko jeden ekwiwalent.
7. Wstrzymanie wypłaty emerytury lub renty nie powoduje zawieszenia wypłaty ekwiwalentu, chyba że ustało prawo do emerytury lub renty. W razie wstrzymania wypłaty emerytury lub renty wskutek zawieszenia prawa do tych świadczeń, ekwiwalent wypłaca się kwartalnie, w trzecim miesiącu kwartału.
8. Jeżeli zawieszeniu podlega część renty rodzinnej przyznanej więcej niż jednej osobie, część ekwiwalentu przysługującą pozostałym osobom pobierającym rentę rodzinną wypłaca się wraz z tą rentą.
§ 6.Przy dochodzeniu zwrotu nienależnie pobranego ekwiwalentu przepisy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dotyczące dochodzenia zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, stosuje się odpowiednio.
§ 7.1. Minister właściwy do spraw gospodarki przekazuje ZUS środki z dotacji w ratach miesięcznych na wypłatę ekwiwalentu.
2. ZUS dokonuje rozliczenia środków z dotacji miesięcznie i rocznie i wraz z takimi rozliczeniami przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki zbiorcze rozliczenie wypłaconych ekwiwalentów i wykorzystania rat środków z dotacji.
§ 8.1. Dotację na finansowanie bezpłatnego węgla w naturze lub rent wyrównawczych, o których mowa w art. 13 i 14 ustawy, przyznaje się na wniosek przedsiębiorstwa górniczego, likwidatora, syndyka masy upadłości albo przedsiębiorstwa górniczego, zwanego dalej „podmiotem”, który przejął obowiązek wydawania bezpłatnego węgla w naturze oraz wypłacania rent wyrównawczych.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1) oznaczenie podmiotu ubiegającego się o dotację na finansowanie bezpłatnego węgla w naturze lub rent wyrównawczych;
2) liczbę osób uprawnionych do otrzymania bezpłatnego węgla w naturze lub renty wyrównawczej;
3) kwotę dotacji.
3. Podmiot sporządza i przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki rozliczenia miesięczne i roczne przyznanej dotacji.
4. Rozliczenie miesięczne powinno zawierać rozliczenie wypłaconych w danym miesiącu kwot dotacji na cele określone we wniosku.
5. Rozliczenie roczne powinno zawierać rozliczenie, o którym mowa w ust. 4, za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.
§ 9.1. Środki z dotacji przyznane na finansowanie bezpłatnego węgla w naturze lub rent wyrównawczych są przekazywane na rachunek bankowy wyodrębniony specjalnie w tym celu przez podmiot otrzymujący dotację i są odrębnie ewidencjonowane.
2. Środki z dotacji przyznane ZUS na wypłatę ekwiwalentu są przekazywane na rachunek bankowy i odrębnie ewidencjonowane.
§ 10.Rozliczenia miesięczne i roczne, o których mowa w § 7 ust. 2 i § 8 ust. 3, są sporządzane w terminach do:
1) 25. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni - rozliczenie miesięczne;
2) dnia 20 lutego roku następującego po rozliczanym roku budżetowym - rozliczenie roczne.
§ 11.Cofnięcie dotacji następuje, jeżeli podmiot wykorzystał ją niezgodnie z przeznaczeniem.
§ 12.Czasowe wstrzymanie dotacji następuje w przypadku, gdy podmiot nie przedłoży ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, w wyznaczonym terminie, rozliczeń, o których mowa w § 7 ust. 2 i § 8 ust. 3.
§ 13.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.3)
Minister Gospodarki: W. Pawlak
|
1) Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 216, poz. 1593).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 41 i Nr 154, poz. 1802, z 2002 r. Nr 216, poz. 1826 i Nr 238, poz. 2020 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 lutego 2004 r. w sprawie dotacji na restrukturyzację zatrudnienia w przedsiębiorstwach górniczych, szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla oraz refundowania kosztów deputatu węglowego w naturze i rent wyrównawczych (Dz. U. Nr 25, poz. 223), które utraciło moc z dniem 30 czerwca 2008 r. na podstawie art. 28 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 (Dz. U. Nr 192, poz. 1379).