Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2008 nr 117 poz. 742
Wersja archiwalna od 2008-07-18 do 2010-03-31
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2008 nr 117 poz. 742
Wersja archiwalna od 2008-07-18 do 2010-03-31
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie ustawy z dnia 9 października 2009 r. o zmianie ustawy o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 178, poz. 1375) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 marca 2010 r. w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu więcej …

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 30 czerwca 2008 r.

w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu urzędniczego

Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury (Dz. U. Nr 162, poz. 1125, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.Rozporządzenie określa:

1) stanowiska, na których są zatrudniani urzędnicy i inni pracownicy w sądach powszechnych i wojskowych oraz w powszechnych i wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury, zwanych dalej „sądami i prokuraturą”, a także kwalifikacje wymagane do zajmowania tych stanowisk;

2) szczegółowe zasady wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury;

3) tabelę wynagrodzenia zasadniczego urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury;

4) wysokość dodatku przysługującego z tytułu zajmowanego stanowiska oraz pełnionej funkcji;

5) szczegółowe zasady odbywania stażu urzędniczego oraz przeprowadzania egzaminu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.1. Ustala się tabelę stanowisk, na których są zatrudniani urzędnicy w sądach i w prokuraturze, oraz kwalifikacji wymaganych do zajmowania tych stanowisk, stanowiącą załącznik nr 1 do rozporządzenia.

2. Ustala się tabelę stanowisk, na których są zatrudniani inni pracownicy w sądach i w prokuraturze, oraz kwalifikacji wymaganych do zajmowania tych stanowisk, stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia.

3. We wszystkich przypadkach, gdy w tabelach, o których mowa w ust. 1 i 2, jako wymóg niezbędny do zajmowania danego stanowiska wskazuje się okres pracy na innym stanowisku w sądzie albo w prokuraturze, do okresu tego można zaliczyć wyłącznie okres pracy, za który pracownik uzyskał dobre lub bardzo dobre okresowe oceny kwalifikacyjne, o których mowa w art. 8 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Ustala się tabelę wynagrodzenia zasadniczego przysługującego urzędnikom i innym pracownikom sądów i prokuratury, stanowiącą załącznik nr 3 do rozporządzenia.

2. Godzinową stawkę wynagrodzenia zasadniczego, określonego stawką miesięczną, oblicza się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.1. Określa się tabelę mnożników służących do ustalenia wysokości dodatku z tytułu zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji przysługującego urzędnikom i innym pracownikom sądów i prokuratury, stanowiącą załącznik nr 4 do rozporządzenia.

2. Wysokość dodatku z tytułu zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji ustala się w oparciu o mnożniki, o których mowa w ust. 1, odnoszone do najniższego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

3. Prezes sądu albo prokurator, a w przypadku Prokuratury Krajowej - dyrektor generalny Ministerstwa Sprawiedliwości, powierza pełnienie funkcji wymienionych w załączniku nr 4 do rozporządzenia urzędnikom lub innym pracownikom sądów i prokuratury na czas oznaczony, nie dłuższy niż dwa lata, albo na czas nieoznaczony.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.1. Urzędnikom i innym pracownikom sądów i prokuratury prezes sądu albo prokurator, a w przypadku Prokuratury Krajowej - dyrektor generalny Ministerstwa Sprawiedliwości, może przyznać dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań, w szczególności zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności.

2. Dodatek specjalny przyznaje się na czas określony w kwocie nieprzekraczającej 40 % łącznie wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.1. Urzędnikom i innym pracownikom sądów i prokuratury mogą być przyznane nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej z funduszu nagród.

2. Fundusz nagród tworzy się w wysokości do 3 % planowanych wynagrodzeń osobowych. Fundusz nagród pozostaje w dyspozycji prezesa sądu albo prokuratora, a w przypadku Prokuratury Krajowej - dyrektora generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości, i może być przez nich podwyższany w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.1. Urzędnikom i innym pracownikom sądów i prokuratury mogą być przyznawane premie z funduszu premiowego.

2. Prezes sądu albo prokurator, a w przypadku Prokuratury Krajowej - dyrektor generalny Ministerstwa Sprawiedliwości, tworzy fundusz premiowy w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, określając jego wysokość oraz regulamin premiowania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.1. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

2. W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy do okresu pracy uprawniającego do dodatku za wieloletnią pracę wlicza się jeden z tych okresów.

3. Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje urzędnikowi i innemu pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które urzędnik lub inny pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

4. Dodatek za wieloletnią pracę wypłaca się w terminie wypłaty wynagrodzenia:

1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym urzędnik lub inny pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca;

2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.1. Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

2. W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden z tych okresów.

3. Urzędnik i inny pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody lub w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrodę jubileuszową.

4. Urzędnik i inny pracownik jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody jubileuszowej, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.

5. Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez urzędnika lub innego pracownika prawa do tej nagrody.

6. Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące urzędnikowi lub innemu pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli jest to korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące w dniu jej wypłaty. Jeżeli urzędnik lub inny pracownik nabył prawo do nagrody, będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące w dniu nabycia prawa do nagrody.

7. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 6, oblicza się zgodnie z przepisami w sprawie ustalania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

8. W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy albo na emeryturę urzędnikowi lub innemu pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.

9. Jeżeli w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających zaliczalność do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych okresów niepodlegających dotychczas wliczeniu upływa okres uprawniający do dwóch lub więcej nagród, wypłaca się tylko jedną, najwyższą nagrodę.

10. Urzędnikowi lub innemu pracownikowi, który w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa w ust. 9, legitymuje się okresem dłuższym niż uprawniający do nagrody danego stopnia, a któremu w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej - różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.

11. Przepisy ust. 9 i 10 mają odpowiednie zastosowanie w przypadku, gdy urzędnik lub inny pracownik w dniu, w którym udokumentował swoje prawo do nagrody, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz w przypadku, gdy pracownik nabędzie to prawo w terminie 12 miesięcy od tego dnia.

12. Urzędnikowi i innemu pracownikowi zatrudnionemu w sądzie albo w prokuraturze w dniu 30 marca 1999 r. przy ustalaniu prawa do kolejnych nagród jubileuszowych wlicza się okresy, które zostały wliczone przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej, do której nabył prawo w sądzie albo w prokuraturze przed tym dniem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.Urzędnikowi i innemu pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 % stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.1. Staż urzędniczy, zwany dalej „stażem”, odbywa osoba podejmująca pracę w sądzie albo w prokuraturze, która ma być zatrudniona na stanowiskach wymienionych w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia.

2. Osoba, o której mowa w ust. 1, zatrudniona w charakterze stażysty, zwana dalej „stażystą”, poznaje strukturę sądu albo prokuratury, funkcjonowanie podstawowych komórek organizacyjnych oraz podległych jednostek organizacyjnych, jak również tryb załatwiania spraw, które będą należały do zakresu przyszłych obowiązków stażysty jako urzędnika.

3. Przed przystąpieniem do odbywania stażu stażysta składa oświadczenie, że zapoznał się z obowiązującymi przepisami o ochronie informacji niejawnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.1. Staż obejmuje zajęcia teoretyczne, uwzględniające w szczególności organizację i funkcjonowanie sądów albo prokuratury, oraz zajęcia praktyczne, umożliwiające nabycie umiejętności zastosowania wiedzy teoretycznej w praktycznym działaniu.

2. Miejsce i czas odbywania zajęć teoretycznych oraz praktycznych określa w harmonogramie stażu i organizuje właściwy prezes sądu albo prokurator, a w Prokuraturze Krajowej - dyrektor generalny Ministerstwa Sprawiedliwości.

3. Wymiar godzin zajęć teoretycznych wynosi 8 godzin lekcyjnych miesięcznie. Prezes sądu albo prokurator może łączyć zajęcia teoretyczne, przy zachowaniu przeciętnego miesięcznego wymiaru godzin.

4. W terminie nie dłuższym niż miesiąc od dnia rozpoczęcia stażu prezes sądu albo prokurator, a w Prokuraturze Krajowej - dyrektor generalny Ministerstwa Sprawiedliwości, ustala program zajęć teoretycznych i przekazuje go Ministrowi Sprawiedliwości do zatwierdzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.1. Staż może być organizowany dla dwóch lub więcej sądów albo jednostek organizacyjnych prokuratury na podstawie porozumienia prezesów sądów albo prokuratorów.

2. Prezes sądu albo prokurator, a w Prokuraturze Krajowej - dyrektor generalny Ministerstwa Sprawiedliwości, jest w okresie stażu przełożonym służbowym stażystów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.1. W sądzie albo w prokuraturze, w której równocześnie odbywa staż co najmniej 6 stażystów, prezes sądu albo prokurator, a w Prokuraturze Krajowej - dyrektor generalny Ministerstwa Sprawiedliwości, wyznacza spośród urzędników „kierownika stażu”, który odpowiada za przebieg stażu. W pozostałych przypadkach wyznacza się opiekuna stażystów wykonującego obowiązki kierownika stażu.

2. Kierownik stażu lub opiekun stażystów sporządza kwartalne opinie o przebiegu stażu, obejmujące następujące cechy stażysty:

1) wiedzę zawodową oraz umiejętności jej stosowania w praktyce;

2) obowiązkowość, pracowitość, inicjatywę i punktualność;

3) zdolności zawodowe;

4) stosunek do współpracowników i interesantów.

3. Jeżeli w sądzie albo w prokuraturze staż odbywa równocześnie więcej niż 15 stażystów, prezes sądu albo prokurator, a w Prokuraturze Krajowej - dyrektor generalny Ministerstwa Sprawiedliwości, może zwolnić kierownika stażu z innych obowiązków służbowych. W takim przypadku kierownikowi stażu nie przysługuje dodatek funkcyjny, o którym mowa w tabeli stanowiącej załącznik nr 4 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.1. W ostatnim miesiącu stażu stażysta przystępuje do egzaminu.

2. Egzamin przeprowadza komisja powołana przez prezesa sądu albo prokuratora, a w Prokuraturze Krajowej - dyrektora generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości.

3. Komisja składa się z przewodniczącego, którym jest prezes albo wiceprezes sądu lub prokurator albo zastępca prokuratora, oraz dwóch lub trzech doświadczonych urzędników sądu albo prokuratury.

4. Egzamin odbywa się w formie pisemnej w terminie i w miejscu wyznaczonym przez przewodniczącego komisji, w obecności kierownika stażu lub opiekuna stażystów.

5. Przedmiotem egzaminu jest całość zagadnień wchodzących w zakres programu zajęć teoretycznych, o którym mowa w § 12 ust. 4, z uwzględnieniem znajomości przepisów w sprawie wewnętrznej organizacji i zakresu działania sekretariatów i innych działów administracji sądowej albo prokuratorskiej oraz wybranych zagadnień organizacji i funkcjonowania sądów i prokuratury.

6. Komisja określa wynik egzaminu stopniami: „bardzo dobry”, „dobry”, „dostateczny”, „niedostateczny”.

7. Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej. Wynik egzaminu podaje się do wiadomości zainteresowanemu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.Po zakończeniu stażu prezes sądu albo prokurator, a w Prokuraturze Krajowej - dyrektor generalny Ministerstwa Sprawiedliwości, sporządza ocenę końcową stażu, w której uwzględnia wynik egzaminu oraz opinie sporządzone przez kierownika stażu lub opiekuna stażystów. O treści oceny informuje się stażystę.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.1. Urzędnik lub inny pracownik zatrudniony w sądzie albo w prokuraturze, który nie spełnia wymagań kwalifikacyjnych przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu dla stanowiska zajmowanego przez niego w dniu wejścia w życie rozporządzenia, może być nadal zatrudniony na tym stanowisku.

2. Urzędnikowi lub innemu pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku niewymienionym w załączniku nr 1 i 2 do rozporządzenia prezes sądu albo prokurator, a w Prokuraturze Krajowej - dyrektor generalny Ministerstwa Sprawiedliwości, określi stanowisko według przepisów niniejszego rozporządzenia. Przepisu § 2 ust. 3 nie stosuje się.

3. Ustalane na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia wynagrodzenia urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury zatrudnionych w dniu wejścia w życie rozporządzenia nie mogą być niższe od wynagrodzeń przysługujących dotychczas, z uwzględnieniem art. 14a ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)

Minister Sprawiedliwości: Z. Ćwiąkalski

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 98, poz. 1070, z 2003 r. Nr 228, poz. 2256, z 2005 r. Nr 10, poz. 71 oraz z 2007 r. Nr 64, poz. 432 i 433, Nr 102, poz. 690 i Nr 136, poz. 959.

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 lipca 2003 r. w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu urzędniczego (Dz. U. Nr 143, poz. 1399, z 2004 r. Nr 141, poz. 1499, z 2005 r. Nr 101, poz. 848 oraz z 2006 r. Nr 181, poz. 1334), które traci moc na podstawie art. 3 ustawy z dnia 9 maja 2007 r. o zmianie ustawy o pracownikach sądów i prokuratury (Dz. U. Nr 102, poz. 690) z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 30 czerwca 2008 r. (poz. 742)

Załącznik nr 1

TABELA STANOWISK, NA KTÓRYCH SĄ ZATRUDNIANI URZĘDNICY W SĄDACH I W PROKURATURZE, ORAZ KWALIFIKACJI WYMAGANYCH DO ZAJMOWANIA TYCH STANOWISK

Stanowisko

Wymagane kwalifikacje

1

2

SĄDY POWSZECHNE I WOJSKOWE

Stanowiska samodzielne

dyrektor sądu
zastępca dyrektora sądu
kierownik finansowy sądu
zastępca kierownika finansowego sądu

według odrębnych przepisów

główny księgowy
zastępca głównego księgowego

wykształcenie wyższe drugiego stopnia, pozostałe według odrębnych przepisów

audytor wewnętrzny

według odrębnych przepisów

radca prawny

według odrębnych przepisów

pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych

wykształcenie wyższe drugiego stopnia, pozostałe według odrębnych przepisów

Stanowiska wspomagające pion orzeczniczy

starszy inspektor ds. biurowości
inspektor ds. biurowości

wykształcenie wyższe drugiego stopnia oraz:

1) w przypadku starszego inspektora ds. biurowości - 3 lata na stanowisku inspektora ds. biurowości,

2) w przypadku inspektora ds. biurowości - 5 lat pracy na stanowisku starszego sekretarza sądowego lub sekretarza sądowego

starszy sekretarz sądowy
sekretarz sądowy

wykształcenie wyższe pierwszego stopnia, umiejętność obsługi komputera, w tym biegłego pisania, oraz w przypadku starszego sekretarza sądowego - 5 lat pracy na stanowisku sekretarza sądowego

starszy protokolant sądowy
protokolant sądowy

wykształcenie wyższe pierwszego stopnia, umiejętność obsługi komputera, w tym biegłego pisania, oraz w przypadku starszego protokolanta sądowego - 3 lata pracy na stanowisku protokolanta sądowego

migrator ksiąg wieczystych

wykształcenie wyższe pierwszego stopnia, umiejętność obsługi komputera, w tym biegłego pisania

Pozostałe stanowiska wspomagające

administrator bezpieczeństwa informacji

wykształcenie wyższe drugiego stopnia, pozostałe według odrębnych przepisów

główny specjalista ds.
specjalista ds.

wykształcenie wyższe drugiego stopnia - kierunkowe, a w przypadku głównego specjalisty dodatkowo - 5 lat pracy na stanowisku specjalisty

inspektor ds. obronnych
inspektor ds. bhp
inspektor ds. ochrony przeciwpożarowej

wykształcenie wyższe drugiego stopnia, pozostałe według odrębnych przepisów

starszy inspektor/starszy księgowy
inspektor/księgowy
kasjer

wykształcenie wyższe pierwszego stopnia, umiejętność obsługi komputera oraz:

1) w przypadku starszego inspektora - 5 lat pracy na stanowisku inspektora,

2) w przypadku starszego księgowego - dodatkowo 5 lat pracy na stanowisku księgowego

administrator systemu informatycznego
informatyk

w przypadku administratora systemu informatycznego wykształcenie wyższe drugiego stopnia - kierunkowe, a w przypadku informatyka wykształcenie wyższe pierwszego stopnia - kierunkowe

bibliotekarz

według odrębnych przepisów

archiwista

wykształcenie wyższe pierwszego stopnia oraz kurs dla archiwistów

PROKURATURY POWSZECHNE I WOJSKOWE

Stanowiska samodzielne

dyrektor finansowo-administracyjny
zastępca dyrektora finansowo-administracyjnego

wykształcenie wyższe drugiego stopnia, co najmniej 5-letni staż pracy, w tym co najmniej 2 lata na stanowisku kierowniczym, doświadczenie w dziedzinie finansów publicznych, prowadzenia inwestycji i gospodarowania mieniem Skarbu Państwa

główny księgowy
zastępca głównego księgowego

wykształcenie wyższe drugiego stopnia, pozostałe według odrębnych przepisów

audytor wewnętrzny

według odrębnych przepisów

radca prawny

według odrębnych przepisów

pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych

wykształcenie wyższe drugiego stopnia, pozostałe według odrębnych przepisów

Stanowiska wspomagające pion orzeczniczy

starszy inspektor ds. biurowości
inspektor ds. biurowości

wykształcenie wyższe drugiego stopnia oraz:

1) w przypadku starszego inspektora ds. biurowości - 3 lata pracy na stanowisku inspektora ds. biurowości,

2) w przypadku inspektora ds. biurowości - 5 lat pracy na stanowisku referendarza lub starszego referenta

referendarz
starszy referent
referent
młodszy referent

wykształcenie wyższe pierwszego stopnia, umiejętność obsługi komputera oraz:

1) w przypadku referendarza - co najmniej 3 lata pracy na stanowisku starszego referenta lub referenta,

2) w przypadku starszego referenta - co najmniej 3 lata pracy na stanowisku referenta,

3) w przypadku referenta - co najmniej 2 lata pracy na stanowisku młodszego referenta

referent prawny

wykształcenie wyższe prawnicze; znajomość języka obcego

analityk kryminalny

wykształcenie wyższe pierwszego stopnia

Pozostałe stanowiska wspomagające

administrator bezpieczeństwa informacji

wykształcenie wyższe drugiego stopnia, pozostałe według odrębnych przepisów

główny specjalista ds.
specjalista ds.

wykształcenie wyższe drugiego stopnia - kierunkowe, a w przypadku głównego specjalisty dodatkowo - 5 lat pracy na stanowisku specjalisty

inspektor ds. obronnych
inspektor ds. bhp
inspektor ds. ochrony przeciwpożarowej

wykształcenie wyższe drugiego stopnia pozostałe według odrębnych przepisów

starszy inspektor/starszy księgowy
inspektor/księgowy
kasjer

wykształcenie wyższe pierwszego stopnia, umiejętność obsługi komputera oraz:

1) w przypadku starszego inspektora - 5 lat pracy na stanowisku inspektora,

2) w przypadku starszego księgowego - dodatkowo 5 lat pracy na stanowisku księgowego

administrator systemu informatycznego
informatyk

w przypadku administratora systemu informatycznego wykształcenie wyższe drugiego stopnia - kierunkowe, a w przypadku informatyka: wykształcenie wyższe pierwszego stopnia - kierunkowe

bibliotekarz

według odrębnych przepisów

archiwista

wykształcenie wyższe pierwszego stopnia oraz kurs dla archiwistów

Załącznik nr 2

TABELA STANOWISK, NA KTÓRYCH SĄ ZATRUDNIANI INNI PRACOWNICY W SĄDACH I W PROKURATURZE, ORAZ KWALIFIKACJI WYMAGANYCH DO ZAJMOWANIA TYCH STANOWISK

Stanowisko

Wymagane kwalifikacje

1

2

SĄDY POWSZECHNE I WOJSKOWE

Stanowiska pomocnicze

sekretarka/sekretarz

wykształcenie średnie, umiejętność obsługi komputera i urządzeń biurowych

starszy wartownik/wartownik-konwojent
wartownik/wartownik-konwojent

według odrębnych przepisów, a w przypadku starszego wartownika/wartownika-konwojenta - dodatkowo 5 lat pracy na stanowisku wartownika/wartownika-konwojenta

woźny sądowy
operator ksiąg wieczystych
goniec

wykształcenie średnie

Stanowiska obsługi technicznej i gospodarczej

kierowca

według odrębnych przepisów

maszynistka
telefonistka/telefonista
operator urządzeń elektronicznych/powielających

wykształcenie średnie

magazynier

wykształcenie średnie

rzemieślnik/konserwator
robotnik gospodarczy
palacz c.o.

wykształcenie zasadnicze

portier
dozorca
sprzątaczka

wykształcenie podstawowe

PROKURATURY POWSZECHNE I WOJSKOWE

Stanowiska pomocnicze

sekretarka/sekretarz

wykształcenie średnie, umiejętność obsługi komputera i urządzeń biurowych

starszy strażnik/wartownik
strażnik/wartownik

według odrębnych przepisów, a w przypadku starszego strażnika/wartownika - dodatkowo 5 lat pracy na stanowisku strażnika/wartownika

woźny
goniec

wykształcenie średnie

Stanowiska obsługi technicznej i gospodarczej

kierowca

według odrębnych przepisów

maszynistka
telefonistka/telefonista
operator urządzeń elektronicznych/powielających

wykształcenie średnie

magazynier

wykształcenie średnie

rzemieślnik/konserwator
robotnik gospodarczy
palacz c.o.

wykształcenie zasadnicze

portier
dozorca
sprzątaczka

wykształcenie podstawowe

Załącznik nr 3

TABELA WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO PRZYSŁUGUJĄCEGO URZĘDNIKOM I INNYM PRACOWNIKOM SĄDÓW I PROKURATURY

Stanowiska

Kwota w zł

1

2

Stanowiska samodzielne

1 800-7 000

Stanowiska wspomagające

1 500-5 200

Stażysta

1 400-2 400

Aplikant referendarski

1 700

Stanowiska pomocnicze, obsługi technicznej i gospodarczej

1 126-2 900

Załącznik nr 4

TABELA MNOŻNIKÓW SŁUŻĄCYCH DO USTALENIA WYSOKOŚCI DODATKU Z TYTUŁU ZAJMOWANEGO STANOWISKA LUB PEŁNIONEJ FUNKCJI PRZYSŁUGUJĄCEGO URZĘDNIKOM I INNYM PRACOWNIKOM SĄDÓW I PROKURATURY

Grupa stanowisk lub funkcji

Mnożnik

1

2

Stanowiska samodzielne

do 2,0

Stanowiska wspomagające
- starszy inspektor ds. biurowości
- inspektor ds. biurowości
- główny specjalista
- administrator systemu informatycznego
- informatyk


do 1,5
do 1,1
do 1,0
do 1,5
do 0,8

Funkcje kierowników:
sekretariatu wydziału lub sekcji wydziału, oddziału, biura, sekcji, zespołu, sekretariatu, działu

do 1,5

Funkcje zastępców:
kierowników sekretariatu wydziału lub sekcji wydziału, oddziału, biura, sekcji, zespołu, sekretariatu, działu

do 0,8

Funkcje kierowników:
kancelarii tajnej, biura podawczego, archiwum, biblioteki, magazynu, warsztatu

do 0,6

Funkcje: dowódcy straży, dowódcy zmiany

do 0,5

Funkcje: kierownika stażu, opiekuna stażystów

do 0,3

Funkcje: powierzane urzędnikom delegowanym do Ministerstwa Sprawiedliwości:
- głównego specjalisty
- naczelnika wydziału



do 0,8
do 1,0

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00