ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 3 marca 2008 r.
w sprawie udzielania pomocy żołnierzom zawodowym w związku z pobieraniem przez nich nauki oraz kierowania żołnierzy zawodowych na studia albo naukę w kraju lub za granicą
Na podstawie art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) tryb udzielania żołnierzom zawodowym pomocy w związku z pobieraniem przez nich nauki, rodzaj, zakres i wysokość tej pomocy oraz szczegółowy tryb jej zwrotu, a także sposób dokumentowania poniesionych przez żołnierza zawodowego wydatków objętych pomocą;
2) tryb kierowania na studia lub naukę do szkoły wojskowej albo niewojskowej oraz na staż, kurs lub specjalizację w kraju lub za granicą i organy właściwe w tych sprawach;
3) wzory umów, o których mowa w art. 52 ust. 5 i art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, zwanej dalej „ustawą”.
§ 2.Ilekroć w rozporządzeniu mówi się o:
1) dowódcy jednostki wojskowej - należy przez to rozumieć dowódcę jednostki wojskowej, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy, w której żołnierz zawodowy zajmuje stanowisko służbowe lub do której został skierowany w ramach pełnienia zawodowej służby wojskowej w rezerwie kadrowej albo w dyspozycji;
2) specjalizacji - należy przez to rozumieć rodzaj nauki w ramach kształcenia podyplomowego, mający na celu uzyskanie specjalistycznych kwalifikacji w określonej dziedzinie lub nabycie umiejętności zawodowych w ochronie zdrowia i uzyskanie tytułu specjalisty lub umiejętności w dziedzinach medycznych;
3) stażu - należy przez to rozumieć rodzaj nauki w ramach kształcenia podyplomowego mający na celu ugruntowanie specjalistycznych kwalifikacji w określonej dziedzinie;
4) nauce - należy przez to rozumieć studia, staż, kursy i specjalizację;
5) żołnierzu - należy przez to rozumieć żołnierza zawodowego.
Rozdział 2
Pobieranie nauki przez żołnierzy oraz rodzaj, zakres i wysokość pomocy, jaka może im być udzielana
§ 3. 1. Żołnierzowi pobierającemu naukę mogą być udzielone następujące rodzaje pomocy finansowej:
1) zwrot kosztów nauki pobieranych przez instytucję prowadzącą naukę;
2) zwrot kosztów noclegu oraz przejazdu do i z miejsca pobierania nauki na obszarze kraju w wysokości i w zakresie określonych w przepisach o należnościach przysługujących żołnierzom z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
2. Żołnierzowi pobierającemu naukę mogą być udzielone następujące rodzaje pomocy niefinansowej:
1) zmniejszenie liczby służb dyżurnych;
2) zmniejszenie liczby wyjazdów służbowych;
3) ograniczenie zlecania dodatkowych zadań.
§ 4.1. Żołnierz zainteresowany uzyskaniem pomocy w związku z pobieraniem nauki może wystąpić do dowódcy jednostki wojskowej z wnioskiem o udzielenie tej pomocy.
2. We wniosku żołnierz określa, z jakiego rodzaju pomocy, o której mowa w § 3, chciałby skorzystać, dołączając informację o rodzaju i trybie podjętej nauki oraz zaświadczenie ze szkoły (uczelni, instytucji prowadzących naukę) o pobieraniu nauki.
3. W informacji dołączanej do wniosku żołnierz zamieszcza w szczególności:
1) nazwę i rodzaj szkoły (uczelni, instytucji prowadzących naukę);
2) poziom, kierunek i tryb pobierania nauki;
3) terminy i miejsce odbywania zajęć;
4) planowany termin ukończenia nauki;
5) kwalifikacje (tytuły), które żołnierz uzyska po ukończeniu nauki;
6) całkowity koszt nauki pobierany przez instytucję prowadzącą naukę.
§ 5.1. Dowódca jednostki wojskowej ustala, czy żołnierz spełnia warunki, o których mowa w art. 52 ust. 4 ustawy, do udzielenia pomocy w związku z pobieraniem przez niego nauki.
2. Dowódca jednostki wojskowej, ustalając, czy żołnierz spełnia warunki do udzielenia pomocy w związku z pobieraniem nauki, bierze w szczególności pod uwagę zbieżność poziomu i kierunku nauki z wymaganiami kwalifikacyjnymi określonymi w karcie opisu zajmowanego przez żołnierza stanowiska służbowego lub stanowiska służbowego wskazanego w prognozie przebiegu zawodowej służby wojskowej, zawartej w opinii służbowej.
§ 6.W przypadku gdy żołnierz spełnia warunki do udzielenia pomocy w związku z pobieraniem nauki, dowódca jednostki wojskowej występuje do organu uprawnionego do wyznaczania żołnierza na wyższe od zajmowanego stanowisko służbowe z wnioskiem o wyrażenie zgody na zawarcie umowy, o której mowa w art. 52 ust. 5 ustawy. Do wniosku dołącza się w szczególności:
1) kartę opisu stanowiska służbowego, jakie żołnierz zajmuje;
2) ostatnią opinię służbową żołnierza;
3) opinię dowódcy jednostki wojskowej oraz inne dokumenty w sprawie.
§ 7.1. Po uzyskaniu zgody, o której mowa w § 6, dowódca jednostki wojskowej zawiera z żołnierzem umowę, w której określa rodzaje pomocy wymienione w § 3 oraz warunki zwrotu kosztów pomocy finansowej w przypadku przerwania nauki lub zwolnienia z zawodowej służby wojskowej z przyczyn, o których mowa w art. 111 pkt 1, 4, 6, 7, 9 lit. a i pkt 11-16 oraz art. 112 ust. 1 pkt 1 ustawy, w terminie określonym w umowie, nie dłuższym niż trzy lata od dnia zakończenia nauki.
2. Wzór umowy określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 8.1. Dowódca jednostki wojskowej w drodze decyzji:
1) odmawia żołnierzowi udzielenia pomocy finansowej w związku z pobieraniem nauki w przypadku braku środków finansowych;
2) odmawia żołnierzowi udzielenia pomocy w związku z pobieraniem nauki w przypadku niespełnienia przez żołnierza warunków, o których mowa w art. 52 ust. 4 ustawy;
3) może odmówić żołnierzowi udzielenia pomocy finansowej w przypadku istnienia możliwości pobierania nauki w ramach szkolnictwa wojskowego.
2. Dowódca jednostki wojskowej może wstrzymać pomoc finansową, o której mowa w § 3 ust. 1, w przypadku obniżenia poziomu wykonywania obowiązków służbowych, powtarzania przez żołnierza zawodowego semestru (roku) nauki z powodu niedostatecznych wyników w nauce, na okres powtarzania semestru (roku) nauki. O wstrzymaniu pomocy dowódca jednostki wojskowej zawiadamia żołnierza zawodowego.
3. Wydanie decyzji odmawiającej udzielenia pomocy w związku z pobieraniem nauki na podstawie ust. 1 pkt 1, nie pozbawia żołnierza możliwości wystąpienia z wnioskiem do dowódcy jednostki wojskowej o udzielenie pomocy, o której mowa w § 3 ust. 2.
4. Umowa, o której mowa w § 7 ust. 1, może być rozwiązana wskutek jej wypowiedzenia w każdym czasie przez dowódcę jednostki wojskowej, jeżeli pobierana przez żołnierza nauka koliduje z wykonywaniem przez niego zadań służbowych lub żołnierz nie przedstawi, mimo wezwania, zaświadczenia potwierdzającego zaliczenie semestru lub roku nauki.
5. W przypadku, o którym mowa w ust. 4, dowódca jednostki wojskowej podaje przyczyny wypowiedzenia umowy.
§ 9.1. Jeżeli nauka trwa dłużej niż sześć miesięcy, to zwrot kosztów, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, następuje okresowo po zaliczeniu przez żołnierza semestru lub roku nauki potwierdzonego zaświadczeniem. Żołnierz jest zobowiązany przedstawić dowódcy jednostki wojskowej zaświadczenie potwierdzające zaliczenie kolejnych okresów nauki.
2. Dowódca jednostki wojskowej dokonuje zwrotu kosztów nauki na podstawie zaświadczenia instytucji prowadzącej naukę.
3. Zwrot kosztów, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, następuje w trybie określonym w przepisach
rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 maja 2004 r. w sprawie należności żołnierzy zawodowych za przeniesienia i podróże służbowe (Dz. U. Nr 140, poz. 1487 oraz z 2007 r. Nr 192, poz. 1389).
4. Zwrotu kosztów, o których mowa w ust. 2 i 3, dokonuje się przelewem na wskazany przez żołnierza rachunek bankowy w terminie 14 dni od dnia złożenia przez niego wymaganych dokumentów.
§ 10.Przeniesienie żołnierza korzystającego z pomocy na naukę do innej jednostki wojskowej lub zmiana dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę, nie ma wpływu na uprawnienia żołnierza wynikające z umowy, o której mowa w art. 52 ust. 5 ustawy.
§ 11.Przepisy § 3-10 stosuje się odpowiednio do żołnierzy wyznaczonych na stanowiska służbowe w instytucjach cywilnych.
Rozdział 3
Kierowanie żołnierzy na studia lub naukę
§ 12. Minister Obrony Narodowej kieruje na podyplomowe studia polityki obronnej i inne rodzaje kształcenia podyplomowego w kraju i za granicą.
§ 13.Organ wojskowy, właściwy do wyznaczania na stanowisko służbowe, kieruje na kursy w kraju:
1) oficerów zawodowych - do wojskowej uczelni akademickiej lub uczelni wojskowej albo niewojskowej;
2) podoficerów zawodowych - do szkoły podoficerskiej;
3) oficerów zawodowych korpusu osobowego medycznego i specjalistów medycznych - do Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych i innych instytucji prowadzących kształcenie lub szkolenie medyczne;
4) żołnierzy wyznaczonych na stanowiska służbowe i skierowanych do wykonywania zadań w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego - odpowiednio do ośrodków szkolenia Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.
§ 14.Na studia i kursy za granicą:
1) przeznaczone dla oficerów zawodowych zajmujących lub przewidzianych do wyznaczenia na stanowiska służbowe zaszeregowane od stopnia etatowego majora (komandora podporucznika) wzwyż - kieruje Minister Obrony Narodowej;
2) przeznaczone dla żołnierzy zajmujących stanowiska służbowe zaszeregowane do pozostałych stopni etatowych, na wniosek organu uprawnionego do wyznaczenia na stanowisko służbowe - kieruje dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr;
3) żołnierzy wyznaczonych na stanowiska służbowe i skierowanych do wykonywania zadań w Służbie Wywiadu Wojskowego - kieruje Szef Służby Wywiadu Wojskowego.
§ 15.1. Przełożony niezwłocznie po weryfikacji prognozy bliższej przesyła zgłoszenie żołnierzy kierowanych na naukę w kraju i za granicą, sporządzone w formie wykazu imiennego, do:
1) dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr - na studia i kursy wymienione w § 12, § 13 pkt 1 i § 14 pkt 1 i 2;
2) właściwego dowódcy rodzaju Sił Zbrojnych - w przypadku kursów organizowanych w podległych im centrach szkolenia i szkołach podoficerskich;
3) Szefa Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia - na kursy, o których mowa w § 13 pkt 3;
4) odpowiednio Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Szefa Służby Wywiadu Wojskowego - na kursy, o których mowa w § 13 pkt 4.
2. W wykazie imiennym zamieszcza się następujące dane:
1) rodzaj i kierunek nauki;
2) nazwę uczelni, szkoły wojskowej lub instytucji prowadzącej naukę;
3) stopień wojskowy, nazwisko i imię, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, posiadane wykształcenie - rok ukończenia, poziom znajomości języka obcego i rok otrzymania dokumentu potwierdzającego tę znajomość, numer paszportu, certyfikat Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (poświadczenie bezpieczeństwa);
4) zajmowane stanowisko służbowe;
5) posiadanie specjalizacji medycznej - w przypadku żołnierzy korpusu osobowego medycznego;
6) przewidywane stanowisko służbowe po ukończeniu nauki;
7) przewidywany termin objęcia nowego stanowiska służbowego.
3. Wzór wykazu imiennego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 16.1. Podmiot, o którym mowa w § 15 ust. 1, ustala, czy:
1) indywidualna prognoza przebiegu służby wojskowej przewiduje wyznaczenie na stanowisko, na którym ukończenie nauki, o której mowa w zgłoszeniu, jest wymagane;
2) z karty opisu stanowiska służbowego żołnierza wynika konieczność podwyższenia lub uzupełnienia kwalifikacji.
2. Skierowanie żołnierza na naukę następuje w drodze decyzji.
§ 17.Trybu określonego w § 15 i 16 nie stosuje się do żołnierzy wyznaczonych na stanowiska służbowe i skierowanych do wykonywania zadań w Służbie Wywiadu Wojskowego.
§ 18.1. Przed skierowaniem żołnierza na naukę w kraju lub za granicą, której koszt przekracza sześciokrotność najniższego uposażenia żołnierza, organ uprawniony do skierowania na naukę zawiera umowę, o której mowa w art. 54 ust. 1 ustawy.
2. Organem kierującym kandydata na żołnierza zawodowego w rozumieniu art. 54 ust. 2 ustawy, jest komendant uczelni lub szkoły wojskowej.
3. Umowę z kandydatem na żołnierza zawodowego, o której mowa w ust. 1, podpisuje komendant uczelni lub szkoły wojskowej równocześnie z kontraktem na pełnienie służby kandydackiej.
4. Wzór umowy określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
Rozdział 4
Ustalanie kosztów poniesionych na utrzymanie i naukę żołnierza zawodowego podlegających zwrotowi oraz sposób ich zwrotu
§ 19. 1. Koszty poniesione w związku z nauką żołnierza, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, obejmują koszty przypadające na jednego żołnierza w zakresie zakwaterowania, umundurowania, wyżywienia oraz nauki.
2. Przy wyliczaniu kosztów, o których mowa w ust. 1, bierze się pod uwagę średnią wartość świadczeń należnych żołnierzowi, które zostaną wydane mu w naturze lub wypłacone w postaci ekwiwalentu i obejmują:
1) zakwaterowanie:
a) wartość zużytych mediów i usług komunalnych,
b) wartość sprzętu kwaterunkowego i przeciwpożarowego oraz wyposażenia nieuznawanego za środki trwałe,
c) wartość pościeli,
d) wartość usług w zakresie remontów i konserwacji pomieszczeń i budynków;
2) umundurowanie:
a) wartość wydanego umundurowania i wyekwipowania,
b) wartość wydanych środków czystości i środków higieny osobistej,
c) wartość usług pralniczych i krawieckich,
d) wartość otrzymanych równoważników;
3) wyżywienie, w przypadku korzystania z bezpłatnego wyżywienia w czasie pobierania nauki:
a) wartość odpowiedniej normy żywnościowej,
b) koszty przygotowania i wydania posiłków;
4) świadczenia związane z nauką:
a) stypendia,
b) czesne,
c) wartość wydanych żołnierzowi książek i pomocy dydaktycznych,
d) wartość wydanych żołnierzowi do zużycia pomocy naukowych i dydaktycznych,
e) wartość dojazdu i przejazdu do miejsca pobierania nauki - zwrot należności z tytułu kosztów podróży służbowej na obszarze kraju w wysokości określonej w przepisach o należnościach przysługujących z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
3. W przypadku żołnierzy pełniących służbę kandydacką, o których mowa w art. 124a ust. 1 pkt 2 ustawy, do kosztów, o których mowa w ust. 1, zalicza się również ich uposażenie.
§ 20.1. Wysokość kosztów, o których mowa w § 19, w odniesieniu do żołnierza pełniącego służbę kandydacką albo żołnierza ustala komendant odpowiedniej uczelni lub szkoły wojskowej albo instytucja prowadząca naukę, w porozumieniu z dyrektorem departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw szkolnictwa wojskowego.
2. Okres nauki obejmuje okres od dnia rozpoczęcia nauki do dnia jej ukończenia albo przerwania, w tym urlopy i inne okresy nieobecności.
§ 21.Koszty poniesione w związku z nauką żołnierza, o którym mowa w art. 52 ust. 5 ustawy, który uzyskał od organów wojskowych zwrot kosztów w związku z pobieraniem nauki, obejmują zwrot poniesionych przez organ wojskowy kosztów pomocy finansowej, o której mowa w § 3 ust. 1.
§ 22.Podpisane umowy, o których mowa w § 7 i 18, zamieszcza się w aktach personalnych żołnierza lub żołnierza pełniącego służbę kandydacką.
§ 23.1. Zwrot kosztów, o których mowa w § 20 i 21, następuje w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez żołnierza lub żołnierza pełniącego służbę kandydacką wezwania do zapłaty odpowiednio od dowódcy jednostki wojskowej lub komendanta.
2. Wezwanie do zapłaty powinno określać kwotę podlegającą zwrotowi.
§ 24.Dochodzenia zwrotu kosztów od żołnierzy i żołnierzy pełniących służbę kandydacką wynikających z podpisanych przez nich umów dokonuje:
1) w przypadku przerwania nauki przez:
a) żołnierza pełniącego służbę kandydacką - komendant uczelni lub szkoły wojskowej,
b) żołnierza, o którym mowa:
- w art. 52 ust. 5 ustawy - dowódca jednostki wojskowej,
- w art. 54 ust. 1 ustawy - organ, który skierował żołnierza na naukę;
2) po zakończeniu nauki w przypadku zwolnienia żołnierza z zawodowej służby wojskowej z przyczyn określonych w art. 111 pkt 1, 4, 6, 7, 9 lit. a i pkt 11-16 oraz art. 112 ust. 1 pkt 1 ustawy - dowódca jednostki wojskowej.
§ 25.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
Minister Obrony Narodowej: B. Klich
|
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 116, poz. 1203 i Nr 210, poz. 2135, z 2005 r. Nr 122, poz. 1025, z 2006 r. Nr 104, poz. 711, Nr 191, poz. 1414 i Nr 220, poz. 1600 i 1602 oraz z 2007 r. Nr 107, poz. 732 i Nr 176, poz. 1242.
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 maja 2004 r. w sprawie kierowania i udzielania pomocy żołnierzom zawodowym w związku z pobieraniem przez nich nauki oraz ustalania równowartości kosztów poniesionych w związku z nauką (Dz. U. Nr 135, poz. 1451), które utraci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 3 marca 2008 r. (poz. 362)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00