Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2008 nr 47 poz. 275
Wersja archiwalna od 2008-04-03 do 2011-05-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2008 nr 47 poz. 275
Wersja archiwalna od 2008-04-03 do 2011-05-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI1)

z dnia 5 marca 2008 r.

w sprawie wymaganych dokumentów, trybu i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskich pracodawców w Republice Federalnej Niemiec

Na podstawie art. 86 ust. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.1. Limit zatrudnienia pracowników polskich w Republice Federalnej Niemiec w celu realizacji umów o dzieło przez polskich pracodawców w sektorze usług budowlanych, sprzątania i czyszczenia obiektów oraz działalności dekoratorów wnętrz, zwany dalej „limitem”, jest określany według postanowień Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o oddelegowaniu pracowników polskich przedsiębiorstw do realizacji umów o dzieło, sporządzonej w Bonn w dniu 31 stycznia 1990 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 98, poz. 474, 475 i 476).

2. Limit jest rozdzielany na okres, który rozpoczyna się dnia 1 października, a kończy dnia 30 września roku następnego, zwany dalej „okresem obliczeniowym”.

3. Limit jest liczony w osobomiesiącach. Osobomiesiąc oznacza zatrudnienie jednej osoby w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.1. Rozdziału limitu dokonuje minister właściwy do spraw gospodarki, w drodze decyzji, w której określa liczbę przyznanych osobomiesięcy, zwanych dalej „przydziałem”. Przydział przyznawany jest na wnioskowany okres obliczeniowy.

2. Integralną częścią decyzji jest zezwolenie, określające przydział i okres obliczeniowy.

3. Zezwolenie sporządzane jest w języku polskim oraz niemieckim i wydawane jest w celu przedstawienia we właściwym niemieckim urzędzie.

4. W okresie obliczeniowym dokonywane są następujące rozdziały limitu:

1) podstawowy;

2) uzupełniający - w przypadku gdy stopień wykorzystania limitu z rozdziału podstawowego wskazuje na możliwość takiego rozdziału;

3) dodatkowy - poza terminami przewidzianymi dla rozdziału podstawowego lub uzupełniającego wymienionymi w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, w przypadku niskiego stopnia rozdysponowania lub wykorzystania limitu, co wskazuje na możliwość niewykorzystania limitu przyznanego przez stronę niemiecką na dany okres obliczeniowy; minister właściwy do spraw gospodarki ogłasza termin dodatkowego rozdziału limitu w formie komunikatu publikowanego trzykrotnie w ogólnopolskiej prasie codziennej.

5. Maksymalny przydział, jaki może być przyznany pracodawcy, jest uzależniony od średniej liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego, określonej w zaświadczeniu, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2.

6. Maksymalny przydział obliczany jest według następującego wzoru:

Lmax = A x 0,8 x 12 miesięcy - W

gdzie znaczenie poszczególnych symboli jest następujące:

Lmax

- maksymalny przydział na okres obliczeniowy,

A

- średnia liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego, określona w zaświadczeniu, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2,

W

- suma osobomiesięcy, jaką pracodawca wykorzystał na realizację umów o dzieło w rozpatrywanym okresie obliczeniowym na podstawie poprzednio uzyskanych zezwoleń przez zarejestrowanie we właściwym niemieckim urzędzie; w przypadku gdy termin ważności poprzednio udzielonych zezwoleń nie upłynął, uznaje się, że pracodawca wykorzystał cały przyznany przydział.

7. Jeżeli maksymalny przydział, obliczony w sposób określony w ust. 6, jest wyższy od wnioskowanego przez pracodawcę, minister właściwy do spraw gospodarki przyznaje wnioskowany przydział.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Przydział jest przyznawany na wniosek pracodawcy, zwany dalej „wnioskiem”, składany do ministra właściwego do spraw gospodarki w następujących terminach:

1) od dnia 1 czerwca do dnia 31 sierpnia każdego roku - w ramach rozdziału podstawowego;

2) od dnia 1 stycznia do dnia 28 lutego roku następnego - w ramach rozdziału uzupełniającego;

3) wskazanych w komunikacie ministra właściwego do spraw gospodarki - w ramach rozdziału dodatkowego.

2. Wzór wniosku określa załącznik do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.1. Do wniosku pracodawca załącza następujące dokumenty:

1) kserokopię odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru stwierdzającego status oraz przedmiot przedsiębiorstwa;

2) zaświadczenie właściwej terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stwierdzające średnią liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku oraz zaświadczenie o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne;

3) zaświadczenie wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu w podatkach;

4) oświadczenie o znajomości zasad i przepisów związanych z realizacją umów o dzieło w Republice Federalnej Niemiec, zawierające nazwę pracodawcy oraz imię i nazwisko osoby składającej to oświadczenie;

5) informację o rodzaju prac, jakie pracodawca zamierza realizować w ramach umów o dzieło w Republice Federalnej Niemiec;

6) kserokopię decyzji właściwego urzędu skarbowego w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej NIP.

2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, powinny być opatrzone podpisem i imienną pieczęcią pracodawcy oraz zawierać klauzulę „Przedkładam jako załącznik do wniosku z dnia........”.

3. Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, zachowują ważność przez okres 3 miesięcy od daty wydania, jeżeli z ich treści nie wynika inna data ważności.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.1. Decyzja, o której mowa w § 2 ust. 1, może być wydana, jeżeli pracodawca spełnia łącznie następujące warunki:

1) prowadził na terenie kraju działalność gospodarczą przez okres co najmniej jednego roku poprzedzającego złożenie wniosku;

2) nie posiada zaległości podatkowych i wywiązuje się z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

2. Jeżeli niespełnienie warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest następstwem zmiany nazwy, przekształcenia formy prawnej, połączenia lub podziału pracodawcy, to warunek ten może być uznany za spełniony, gdy co najmniej jeden z poprzednio działających pracodawców spełniał warunek określony w ust. 1 pkt 1, a równocześnie nowo powstały pracodawca podjął działalność gospodarczą i prowadzi ją do dnia złożenia wniosku.

3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do pracodawców, którzy na terenie Republiki Federalnej Niemiec wykonywali umowy o dzieło na podstawie uzyskanych zezwoleń, jeżeli zmiana nazwy, przekształcenie formy prawnej, połączenie lub podział pracodawcy następuje w czasie wykonywania umów o dzieło na podstawie ważnego zezwolenia.

4. W przypadku gdy posiadane przez pracodawcę zaległości, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zostały przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego lub właściwą terenową jednostkę organizacyjną Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prawomocną decyzją lub umową rozłożone na raty lub ich płatność odroczono, warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, uznaje się za spełniony.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.Minister właściwy do spraw gospodarki w decyzji, o której mowa w § 2 ust. 1, przyznaje, na wniosek pracodawcy, przydziały na dwa kolejne okresy obliczeniowe następujące po okresie obliczeniowym, którego dotyczy rozdział. Przepisy § 2 ust. 6 i 7 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.1. Minister właściwy do spraw gospodarki, na uzasadniony wniosek pracodawcy o dokończenie umów o dzieło, zwany dalej „wnioskiem o dokończenie umów o dzieło”, wydaje decyzję na bieżący okres obliczeniowy na dokończenie umów o dzieło. Przydział na dokończenie umów o dzieło nie może wynosić więcej niż 20 % liczby osobomiesięcy przyznanej przez właściwy niemiecki urząd na daną umowę o dzieło i nie może przekroczyć łącznie liczby 100 osobomiesięcy.

2. Do wniosku o dokończenie umów o dzieło pracodawca załącza następujące dokumenty:

1) oryginał poprzednio udzielonego zezwolenia;

2) kserokopię zgody właściwego niemieckiego urzędu na realizację umowy o dzieło będącej przedmiotem wniosku.

3. Niezgodny z wnioskowanym sposób wykorzystania przydziału przyznanego na dokończenie umów o dzieło może być podstawą do wydania kolejnej decyzji odmawiającej przyznania przydziału.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.1. Zezwolenia wydane na podstawie § 2 zachowują ważność do dnia 30 września w danym okresie obliczeniowym.

2. Zezwolenia wydane na podstawie § 7 ust. 1 zachowują ważność przez okres trzech miesięcy od daty ich wydania, nie dłużej jednak niż do dnia 30 września w danym okresie obliczeniowym.

3. Pracodawcy, którzy otrzymali zezwolenia, zwracają ministrowi właściwemu do spraw gospodarki oryginał zezwolenia po jego wykorzystaniu, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia upływu ważności zezwolenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.Po upływie 14 dni od daty upływu terminów składania wniosków podawana jest do publicznej wiadomości lista pracodawców, którym przyznano przydział, wraz z liczbą przyznanych osobomiesięcy. Ogłoszenia dokonuje się w gmachu będącym siedzibą ministra właściwego do spraw gospodarki oraz na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.Do wniosków oraz do wniosków o dokończenie umów o dzieło, złożonych i nierozpatrzonych do dnia wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 8 czerwca 2004 r. w sprawie wymaganych dokumentów, trybu i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskich pracodawców w Republice Federalnej Niemiec (Dz. U. Nr 132, poz. 1416 i Nr 273, poz. 2708).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Gospodarki: W. Pawlak

1) Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 216, poz. 1593).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 64, poz. 565, Nr 94, poz. 788 i Nr 164, poz. 1366, z 2006 r. Nr 94, poz. 651, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 144, poz. 1043, Nr 149, poz. 1074, Nr 158, poz. 1121 i Nr 217, poz. 1588 oraz z 2007 r. Nr 89, poz. 589, Nr 115, poz. 791 i 793, Nr 120, poz. 818, Nr 176, poz. 1243, Nr 180, poz. 1280, Nr 191, poz. 1366 i Nr 192, poz. 1378.

Załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki
z dnia 5 marca 2008 r. (poz. 275)

infoRgrafika

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00