Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2013-04-09 do 2023-03-07
Wersja archiwalna od 2013-04-09 do 2023-03-07
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 7 grudnia 2007 r.
w sprawie trybu przekazywania Policji osób lub przedmiotów odnalezionych na skutek wglądu do danych SIS, a także związanych z tym obowiązków Policji
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2013 r., poz. 425)
Na podstawie art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej (Dz. U. Nr 165, poz. 1170) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. O odnalezieniu na skutek wglądu do danych SIS osób, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1–7 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej, zwanej dalej „ustawą”, lub przedmiotów, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 7–10 ustawy, niezwłocznie informuje się Biuro SIRENE, o którym mowa w art. 35 ustawy.
2. Informację o odnalezieniu osoby na skutek wglądu do danych SIS przekazuje się na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. Informację o odnalezieniu przedmiotu na skutek wglądu do danych SIS przekazuje się na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. Biuro SIRENE niezwłocznie przekazuje organom uprawnionym do wglądu do danych SIS wszelkie otrzymane informacje uzupełniające dotyczące odnalezionych osób i przedmiotów, o których mowa w ust. 1, niezbędne do wykonywania wnioskowanych we wpisie działań.
5. Wymiana informacji niezbędnych dla przekazywania osób lub przedmiotów na podstawie ust. 1–4 prowadzona jest w trybie zapewniającym bezpieczeństwo przekazu informacji oraz poufność i integralność przekazywanych danych, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych oraz bezpieczeństwa teleinformatycznego.
§ 2. 1. W przypadku gdy jest to uzasadnione brakiem możliwości osadzenia osoby poszukiwanej do tymczasowego aresztowania, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 lub 2 ustawy, zwanej dalej „osobą ściganą”, w pomieszczeniach znajdujących się w dyspozycji organu, który dokonał jej zatrzymania, osoby zatrudnione albo pełniące służbę w organie lub służbie uprawnionych do wglądu do danych SIS przekazują zatrzymaną osobę ściganą wraz z zabezpieczonymi rzeczami oraz kompletem zgromadzonej w związku z zatrzymaniem dokumentacji do najbliższej jednostki organizacyjnej Policji właściwej ze względu na miejsce zatrzymania osoby ściganej, która na podstawie odrębnych przepisów podejmuje działania wnioskowane we wpisie oraz stosuje inne przewidziane prawem środki w oparciu o przekazane materiały.
2. Przekazanie osoby ściganej na podstawie ust. 1 dokumentuje się w formie protokołu sporządzanego w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 3. 1. [1] W przypadkach uzasadnionych brakiem możliwości odpowiedniego zabezpieczenia przedmiotów, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 7–9 ustawy, odnalezionych na skutek wglądu do danych SIS, ze względu na ich rodzaj i właściwości, osoby zatrudnione albo pełniące służbę w organie lub służbie uprawnionych do wglądu do danych SIS przekazują zatrzymane przedmioty wraz z innymi zabezpieczonymi w związku z zatrzymaniem rzeczami oraz kompletem zgromadzonej dokumentacji do jednostki Policji właściwej ze względu na miejsce zatrzymania, która na podstawie odrębnych przepisów podejmuje działania wnioskowane we wpisie oraz stosuje inne przewidziane prawem środki w oparciu o przekazane materiały.
2. Przekazanie przedmiotów na podstawie ust. 1 następuje za pokwitowaniem.
§ 4. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że przepisy § 1 w zakresie, w jakim dotyczą osób, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy, wchodzą w życie z dniem określonym w decyzji Rady, zgodnie z art. 55 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1987/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji (SISII) (Dz. Urz. UE L 381 z 28.12.2006, str. 4).
|
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 7 grudnia 2007 r. (poz. 1731)
Załącznik nr 1
WZÓR – INFORMACJA O ODNALEZIENIU OSOBY, KTÓREJ DANE ZNAJDUJĄ SIĘ W SYSTEMIE INFORMACYJNYM SCHENGEN (SIS) [2]
Załącznik nr 2
WZÓR – INFORMACJA O ODNALEZIENIU PRZEDMIOTU, KTÓREGO DANE ZNAJDUJĄ SIĘ W SYSTEMIE INFORMACYJNYM SCHENGEN (SIS) [3]
Załącznik nr 3
WZÓR - PROTOKÓŁ PRZEKAZANIA OSOBY
[1] § 3 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 kwietnia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu przekazywania Policji osób lub przedmiotów odnalezionych na skutek wglądu do danych SIS, a także związanych z tym obowiązków Policji (Dz.U. poz. 425). Zmiana weszła w życie 9 kwietnia 2013 r.
[2] Załącznik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 kwietnia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu przekazywania Policji osób lub przedmiotów odnalezionych na skutek wglądu do danych SIS, a także związanych z tym obowiązków Policji (Dz.U. poz. 425). Zmiana weszła w życie 9 kwietnia 2013 r.
[3] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 kwietnia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu przekazywania Policji osób lub przedmiotów odnalezionych na skutek wglądu do danych SIS, a także związanych z tym obowiązków Policji (Dz.U. poz. 425). Zmiana weszła w życie 9 kwietnia 2013 r.