Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2014-04-25 do 2014-11-14
Wersja archiwalna od 2014-04-25 do 2014-11-14
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 31 października 2007 r.
w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację niektórych przedsięwzięć w zakresie promocji i wspierania eksportu lub sprzedaży na Jednolitym Rynku Europejskim
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2014 r., poz. 526) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 4a ust. 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 275) zarządza się, co następuje:
§ 1.1. Rozporządzenie określa przeznaczenie, warunki dopuszczalności, tryb udzielania oraz sposób monitorowania pomocy finansowej, zwanej dalej „pomocą”, dotyczącej organizacji przez przedsiębiorców przedsięwzięć promocyjnych służących podniesieniu stopnia konkurencyjności i umiędzynarodowienia działalności przedsiębiorców, zwanych dalej „przedsięwzięciami promocyjnymi”.
2. Pomoc jest udzielana jako pomoc de minimis zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5).
3. Pomocy nie udziela się przedsiębiorcom w zakresie określonym w art. 1 ust. 1 rozporządzenia, o którym mowa w ust. 2.
§ 3.Pomoc może być udzielana jako dotacja dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na pokrycie części kosztów przedsięwzięć promocyjnych.
§ 4.Minister właściwy do spraw gospodarki może udzielić pomocy, jeżeli przedsiębiorca:
1) najpóźniej na 30 dni przed terminem realizacji przedsięwzięcia promocyjnego, nie później niż do dnia 31 października roku kalendarzowego, w którym realizowane będzie przedsięwzięcie promocyjne, złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami;
2) nie ma zaległości podatkowych i zaległości z tytułu składek wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
3) w bieżącym roku podatkowym oraz dwóch poprzedzających go latach podatkowych nie otrzymał pomocy de minimis, której wartość brutto, łącznie z pomocą, o którą się ubiega, przekraczałaby równowartość 200 tys. euro, a w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze transportu drogowego 100 tys. euro;
4) należycie wypełnia zobowiązania wynikające z innych umów dotyczących przedsięwzięć w zakresie promocji eksportu lub sprzedaży na Jednolitym Rynku Europejskim, zawartych z ministrem właściwym do spraw gospodarki.
§ 5.1. Wniosek sporządza się zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Do wniosku należy dołączyć:
1) kopie zaświadczeń o pomocy de minimis uzyskanej w bieżącym roku podatkowym oraz dwóch poprzedzających go latach podatkowych, albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
2) sprawozdania finansowe za okres 3 ostatnich lat obrotowych, sporządzone zgodnie z przepisami o rachunkowości;
3) informację dotyczącą przedsiębiorcy, sporządzoną zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia.
§ 6.1. Przedsiębiorca składa wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w jednym egzemplarzu.
2. (uchylony).
3. W przypadku gdy wniosek nie jest kompletny, minister właściwy do spraw gospodarki pisemnie wzywa przedsiębiorcę do jego uzupełnienia w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż 7 dni.
3a. W przypadku gdy wniosek, o którym mowa w ust. 3, złożony po pisemnym wezwaniu przez ministra właściwego do spraw gospodarki nadal nie jest kompletny, minister właściwy do spraw gospodarki powtórnie wzywa pisemnie przedsiębiorcę do jego ostatecznego uzupełnienia w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż 7 dni.
4. Wniosek, który nie spełnia wymogów określonych w § 5 lub nie został uzupełniony zgodnie z ust. 3 lub 3a, pozostawia się bez rozpatrzenia.
5. Minister właściwy do spraw gospodarki rozpatruje wniosek w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
§ 7.Minister właściwy do spraw gospodarki ocenia projektowane przedsięwzięcie promocyjne, biorąc pod uwagę:
1) proeksportowy i zbiorowy charakter przedsięwzięcia promocyjnego;
2) rodzaj przedsięwzięcia promocyjnego z uwzględnieniem programu, uczestników lub współorganizatorów;
3) zamierzone efekty realizacji przedsięwzięcia promocyjnego;
4) zasięg przedsięwzięcia promocyjnego (krajowy, międzynarodowy);
5) źródła finansowania przedsięwzięcia promocyjnego;
6) niezbędność uzyskania pomocy dla realizacji przedsięwzięcia promocyjnego;
7) doświadczenie organizatorów.
§ 8.1. Podstawą udzielenia pomocy jest umowa zawarta między ministrem właściwym do spraw gospodarki a przedsiębiorcą.
2. Minister właściwy do spraw gospodarki może udzielić pomocy na realizację przedsięwzięć promocyjnych do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel w danym roku kalendarzowym.
3. O wyczerpaniu środków, o których mowa w ust. 2, minister właściwy do spraw gospodarki informuje pisemnie przedsiębiorcę w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.
§ 9.1. Do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą zalicza się koszty wynajęcia sali wraz z wyposażeniem, nagłośnienia, obsługi technicznej, dodatkowego oświetlenia, druku materiałów informacyjnych i konferencyjnych, tłumaczenia oraz inne koszty wynikające ze specyfiki realizowanego przedsięwzięcia promocyjnego.
2. Poniesione koszty należy udokumentować poświadczonymi za zgodność z oryginałem kopiami faktur lub rachunków oraz dokumentów potwierdzających dokonanie płatności.
3. Pomoc może być udzielona, jeżeli liczona łącznie z pomocą publiczną na to samo przedsięwzięcie promocyjne nie przekroczy dopuszczalnej intensywności pomocy określonej w przepisach mających zastosowanie przy udzielaniu pomocy innej niż pomoc de minimis i nie będzie większa niż 50 % kosztów netto kwalifikujących się do objęcia pomocą.
§ 10.Minister właściwy do spraw gospodarki przekazuje Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawozdania o udzielonej pomocy de minimis zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 35 pkt 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404).
§ 11.1. Wymogu zachowania terminów złożenia wniosku, o których mowa w § 4 pkt 1, nie stosuje się do wniosków składanych w 2007 r.
2. W 2007 r. wnioski składa się w terminie do dnia 16 listopada.
§ 12.Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 października 2004 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację niektórych przedsięwzięć w zakresie promocji i wspierania eksportu (Dz. U. Nr 236, poz. 2358).
§ 13.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
|
1) W rozumieniu pkt 9-11 Wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji przedsiębiorstw (Dz. Urz. WE C 244/02 z 01.10.1994).
Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 31 października 2007 r. (poz. 1544)
Załącznik nr 1
WZÓR – WNIOSEK O DOFINANSOWANIE PRZEDSIĘWZIĘCIA PROMOCYJNEGO
Załącznik nr 2
WZÓR – INFORMACJA DOTYCZĄCA PRZEDSIĘBIORCY
[1] § 2 ust. 1 uchylony przez § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację niektórych przedsięwzięć w zakresie promocji i wspierania eksportu lub sprzedaży na Jednolitym Rynku Europejskim (Dz.U. poz. 526). Zmiana weszła w życie 25 kwietnia 2014 r.
Na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację niektórych przedsięwzięć w zakresie promocji i wspierania eksportu lub sprzedaży na Jednolitym Rynku Europejskim (Dz.U. poz. 526), udzielenie pomocy finansowej dotyczącej przedsięwzięcia promocyjnego może nastąpić do 30 czerwca 2014 r.
[2] Na podstawie § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację niektórych przedsięwzięć w zakresie promocji i wspierania eksportu lub sprzedaży na Jednolitym Rynku Europejskim (Dz.U. poz. 526), wniosek o dofinansowanie kosztów realizacji przedsięwzięcia promocyjnego, może zostać złożony zgodnie z § 4 pkt 1 nie później niż do 30 maja 2014 r.