Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2009-03-25 do 2011-11-01
Wersja archiwalna od 2009-03-25 do 2011-11-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 20 września 2007 r.
w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2009 r., Nr 37, poz. 295)
Na podstawie art. 25d ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 57, poz. 602, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie określa:
1) szczegółowy tryb postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych;
2) wzory wniosku o wpis do rejestru:
a) indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, stanowiący załącznik nr 1 [1] do rozporządzenia,
b) indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych, stanowiący załącznik nr 2 [2] do rozporządzenia,
c) grupowych praktyk pielęgniarek, położnych, stanowiący załącznik nr 3 [3] do rozporządzenia;
3) wzory zaświadczeń o wpisie do rejestru:
a) indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, stanowiące załączniki nr 4 i 5 do rozporządzenia,
b) indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych, stanowiące załączniki nr 6 i 7 do rozporządzenia,
c) grupowych praktyk pielęgniarek, położnych, stanowiące załączniki nr 8 i 9 do rozporządzenia;
4) sposób prowadzenia rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych.
§ 2.1. [4] Pielęgniarka, położna, która zamierza wykonywać indywidualną specjalistyczną praktykę pielęgniarek, położnych w kilku dziedzinach pielęgniarstwa, składa jeden wniosek, o którym mowa w § 1 pkt 2 lit. b.
2. [5] Pielęgniarki, położne posiadające specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa lub innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, które zamierzają udzielać świadczeń zdrowotnych w różnych dziedzinach pielęgniarstwa w ramach grupowej praktyki pielęgniarek, położnych, składają jeden wniosek, o którym mowa w § 1 pkt 2 lit. c.
3. Pielęgniarka, położna lub pielęgniarki, położne, które zamierzają wykonywać równocześnie indywidualną praktykę pielęgniarek, położnych i indywidualną specjalistyczną praktykę pielęgniarek, położnych i udzielać świadczeń zdrowotnych w ramach grupowej praktyki pielęgniarek, położnych w celu uzyskania wpisów do odpowiednich rejestrów, składają odrębne wnioski dla każdej z tych praktyk.
4. Pielęgniarki, położne, które zamierzają wykonywać indywidualną praktykę pielęgniarek, położnych, indywidualną specjalistyczną praktykę pielęgniarek, położnych lub udzielać świadczeń zdrowotnych w ramach grupowej praktyki pielęgniarek, położnych w kilku pomieszczeniach, mają obowiązek przedstawić dane o każdym z tych pomieszczeń, jego wyposażeniu w aparaturę, produkty lecznicze, wyroby medyczne i sprzęt medyczny oraz odrębną opinię, o której mowa w art. 25 ust. 5a pkt 3 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, zwanej dalej „ustawą”.
§ 3.[6] Okręgowa rada pielęgniarek i położnych, w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku o wpis do rejestru indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych, grupowych praktyk pielęgniarek, położnych wraz z dokumentami, o których mowa w art. 25 ust. 5a i 6 lub art. 25a ust. 5 i 6 ustawy, deleguje przedstawiciela okręgowej rady pielęgniarek i położnych posiadającego specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa lub innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, w której ma być wykonywana praktyka, w celu dokonania oceny pomieszczeń, urządzeń, sprzętu medycznego oraz aparatury medycznej i sporządzenia opinii w przedmiocie możliwości udzielania deklarowanych przez pielęgniarkę, położną, pielęgniarki, położne świadczeń zdrowotnych, z zachowaniem zasad określonych w art. 18 ustawy.
§ 4.1. W przypadku grupowej praktyki pielęgniarek, położnych, zaświadczenie o wpisie do rejestru okręgowa rada pielęgniarek, położnych wydaje każdej pielęgniarce, położnej będącej wspólnikiem spółki.
2. [7] W sytuacji, o której mowa w § 2 ust. 1 i 2, okręgowa rada pielęgniarek i położnych wydaje pielęgniarce, położnej jedno zaświadczenie o wpisaniu do rejestru indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarek, położnych w różnych dziedzinach pielęgniarstwa albo wydaje pielęgniarkom, położnym zaświadczenie o wpisaniu do rejestru grupowej praktyki pielęgniarek, położnych z wpisem określającym dziedziny pielęgniarstwa lub inne dziedziny mające zastosowanie w ochronie zdrowia, w których zakresie będą one udzielać świadczeń zdrowotnych w ramach tej praktyki.
3. W sytuacji, o której mowa w § 2 ust. 3, okręgowa rada pielęgniarek, położnych wydaje pielęgniarce, położnej albo pielęgniarkom, położnym zaświadczenie o wpisie do odpowiedniego rejestru odrębnie dla indywidualnej praktyki pielęgniarek, położnych, dla indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarek, położnych i dla grupowej praktyki pielęgniarek, położnych.
§ 5.[8] Jeżeli pielęgniarka, położna ma zamiar wykonywać zawód w ramach indywidualnej praktyki pielęgniarek, położnych lub indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarek, położnych albo co najmniej jedna z pielęgniarek, położnych wykonujących zawód w ramach grupowej praktyki pielęgniarek, położnych ma zamiar udzielać świadczeń zdrowotnych w innej dziedzinie pielęgniarstwa lub innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia niż wpisana do rejestru indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych, grupowych praktyk pielęgniarek, położnych, składa odpowiedni wniosek, o którym mowa w § 1 pkt 2.
§ 6.1. Rejestr indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, rejestr indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych oraz rejestr grupowych praktyk pielęgniarek, położnych prowadzi się w sposób zapewniający bezpieczeństwo przechowywania danych, możliwość ich udostępniania osobom uprawnionym w formie papierowej oraz elektronicznej, a także pozwalający na ewentualne odtworzenie baz danych.
2. Do rejestrów, o których mowa w ust. 1, wpisuje się następujące dane:
1) numer wpisu praktyki do rejestru;
2) imię i nazwisko pielęgniarki, położnej;
3) imiona i nazwiska wspólników spółki w przypadku grupowej praktyki pielęgniarek, położnych;
4) numer wpisu do ewidencji działalności gospodarczej albo do Krajowego Rejestru Sądowego;
5) numer wpisu do okręgowego rejestru pielęgniarek, położnych;
6) oznaczenie rodzaju praktyki;
7) oznaczenie terminu, na jaki został dokonany wpis praktyki;
8) numer i datę uchwały o wpisie praktyki do rejestru oraz kolejne numery i daty uchwał o zmianie wpisu;
9) numer i datę uchwały o wykreśleniu praktyki z rejestru;
10) [9] adres lub adresy praktyki;
11) numer telefonu, faksu i adres poczty elektronicznej;
12) adres miejsca przyjmowania wezwań;
13) adres miejsca przechowywania dokumentacji medycznej, narzędzi i sprzętu medycznego;
14) rodzaje i zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych;
15) oznaczenie organu sanitarnego oraz datę wydania opinii o spełnieniu warunków umożliwiających udzielanie świadczeń zdrowotnych w danym pomieszczeniu;
16) datę wizytacji lub kontroli przeprowadzonej przez organ prowadzący rejestry praktyk pielęgniarek, położnych;
17) numer prawa wykonywania zawodu, numer PESEL, jeżeli pielęgniarka, położna taki posiada, numer NIP, adres do korespondencji, posiadane specjalizacje – w przypadku gdy pielęgniarka, położna jest członkiem innej izby pielęgniarek, położnych;
18) [10] dane dotyczące poprzedniego numeru w rejestrze.
3. Numer wpisu praktyki do rejestru indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych, grupowych praktyk pielęgniarek, położnych, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, składa się z ciągu kolejnych znaków:
1) dwucyfrowego numeru kodowego okręgowej izby pielęgniarek, położnych, która prowadzi rejestry, określonego w załączniku nr 10 [11] do rozporządzenia;
2) dwucyfrowego oznaczenia praktyki:
97 – dla grupowej praktyki pielęgniarek, położnych,
98 – dla indywidualnej praktyki pielęgniarek, położnych,
99 – dla indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarek, położnych;
3) [12] jednocyfrowego oznaczenia zawodu pielęgniarki, położnej:
1 – dla praktyki wykonywanej przez pielęgniarkę lub prowadzonej przez pielęgniarki,
2 – dla praktyki wykonywanej przez położną lub prowadzonej przez położne,
3 – dla grupowej praktyki prowadzonej przez pielęgniarki i położne;
4) siedmiocyfrowego numeru prawa wykonywania zawodu pielęgniarki, położnej albo sześciocyfrowego kolejnego numeru wpisu do rejestru grupowych praktyk pielęgniarek, położnych w przypadku grupowej praktyki pielęgniarek, położnych.
4. Dokumenty stanowiące podstawę wpisu do rejestru gromadzi się i przechowuje w aktach osobowych pielęgniarki, położnej wraz z dokumentami objętymi okręgowym rejestrem pielęgniarek i położnych.
§ 6a.[13] Na wniosek pielęgniarki, położnej okręgowa rada pielęgniarek i położnych wydaje odpis z właściwego rejestru.
§ 7.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
|
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 131, poz. 924).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 89, poz. 969, z 2003 r. Nr 109, poz. 1029, z 2004 r. Nr 19, poz. 177, Nr 92, poz. 885 i Nr 173, poz. 1808, z 2005 r. Nr 175, poz. 1461 oraz z 2007 r. Nr 176, poz. 1237.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 20 września 2007 r. (poz. 1465)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
Załącznik nr 4
Załącznik nr 5
Załącznik nr 6
Załącznik nr 7
Załącznik nr 8
Załącznik nr 9
Załącznik nr 10
WYKAZ NUMERÓW KODOWYCH OKRĘGOWYCH IZB PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH
01 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Białej Podlaskiej |
02 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku |
03 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Bielsku-Białej |
04 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy |
05 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Chełmie |
06 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Ciechanowie |
07 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie |
08 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu |
09 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku |
10 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gorzowie Wielkopolskim |
11 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Jeleniej Górze |
12 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Kaliszu |
13 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Katowicach |
14 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Kielcach |
15 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Koninie |
16 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Koszalinie |
17 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie |
18 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krośnie |
19 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Lesznie |
20 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Lublinie |
21 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Łomży |
22 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Łodzi |
23 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie |
24 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Opolu |
25 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Ostrołęce |
26 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Pile |
27 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Płocku |
28 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu |
29 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Przeworsku |
30 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Radomiu |
31 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie |
32 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Siedlcach |
33 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Sieradzu |
34 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Słupsku |
35 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Suwałkach |
36 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Szczecinie |
37 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Nowym Sączu |
38 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Tarnowie |
39 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Toruniu |
40 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Wałbrzychu |
41 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Warszawie |
42 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych we Włocławku |
43 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu |
44 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Zamościu |
45 | Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Zielonej Górze |
[1] Załącznik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych (Dz.U. Nr 37, poz. 295). Zmiana weszła w życie 25 marca 2009 r.
[2] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych (Dz.U. Nr 37, poz. 295). Zmiana weszła w życie 25 marca 2009 r.
[3] Załącznik nr 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych (Dz.U. Nr 37, poz. 295). Zmiana weszła w życie 25 marca 2009 r.
[4] § 2 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych (Dz.U. Nr 37, poz. 295). Zmiana weszła w życie 25 marca 2009 r.
[5] § 2 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych (Dz.U. Nr 37, poz. 295). Zmiana weszła w życie 25 marca 2009 r.
[6] § 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych (Dz.U. Nr 37, poz. 295). Zmiana weszła w życie 25 marca 2009 r.
[7] § 4 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych (Dz.U. Nr 37, poz. 295). Zmiana weszła w życie 25 marca 2009 r.
[8] § 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych (Dz.U. Nr 37, poz. 295). Zmiana weszła w życie 25 marca 2009 r.
[9] § 6 ust. 2 pkt 10 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych (Dz.U. Nr 37, poz. 295). Zmiana weszła w życie 25 marca 2009 r.
[10] § 6 ust. 2 pkt 18 dodany przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych (Dz.U. Nr 37, poz. 295). Zmiana weszła w życie 25 marca 2009 r.
[11] Załącznik nr 10 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych (Dz.U. Nr 37, poz. 295). Zmiana weszła w życie 25 marca 2009 r.
[12] § 6 ust. 3 pkt 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych (Dz.U. Nr 37, poz. 295). Zmiana weszła w życie 25 marca 2009 r.
[13] § 6a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych (Dz.U. Nr 37, poz. 295). Zmiana weszła w życie 25 marca 2009 r.