Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2007-10-18 do 2010-12-01
Wersja archiwalna od 2007-10-18 do 2010-12-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 21 września 2007 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania konkursu na dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej
Na podstawie art. 21 ust. 4 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.Konkurs na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej, zwanej dalej „jednostką”, zarządza minister sprawujący nadzór nad tą jednostką, zwany dalej „ministrem”, co najmniej 3 miesiące przed upływem kadencji dotychczasowego dyrektora jednostki lub nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym powstała inna przyczyna powołania dyrektora.
§ 2.Postanowienie o ogłoszeniu konkursu powinno zawierać w szczególności:
1) określenie składu osobowego komisji konkursowej;
2) termin rozpoczęcia i zakończenia postępowania konkursowego;
3) określenie wymaganych kwalifikacji niezbędnych do sprawowania funkcji dyrektora, o których mowa w art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych, zwanej dalej „ustawą”, oraz wykaz wymaganych dokumentów potwierdzających te kwalifikacje;
4) ustalenie innych wymagań niezbędnych do sprawowania funkcji dyrektora, wynikających ze specyfiki działalności prowadzonej przez jednostkę.
§ 3.1. Ogłoszenie o konkursie jednostka zamieszcza niezwłocznie w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie jednostki, na swojej stronie internetowej oraz w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim.
2. Ogłoszenie zawiera w szczególności określenie:
1) kwalifikacji, o których mowa w art. 21 ust. 3 ustawy, oraz wykaz wymaganych dokumentów potwierdzających kwalifikacje niezbędne do sprawowania funkcji dyrektora;
2) dodatkowych wymagań oraz sposobu ich dokumentowania;
3) miejsca i terminu składania zgłoszeń.
§ 4.1. Minister powołuje na czas przeprowadzenia konkursu komisję konkursową oraz wyznacza jej przewodniczącego.
2. W skład komisji konkursowej wchodzą 2 osoby, zatrudnione w jednostce w pełnym wymiarze czasu pracy, wskazane przez jej radę naukową oraz 3 osoby wskazane przez ministra.
3. Rada naukowa jednostki wskazuje swoich przedstawicieli do składu komisji konkursowej w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zamiarze ogłoszenia konkursu.
4. Minister właściwy do spraw nauki deleguje nie więcej niż 2 osoby w charakterze obserwatorów konkursu, bez prawa głosowania.
5. Przewodniczący komisji konkursowej może zaprosić do udziału w posiedzeniach komisji w charakterze obserwatorów, bez prawa głosowania, nie więcej niż 2 przedstawicieli zakładowych organizacji związkowych.
§ 5.Zadaniem komisji konkursowej jest:
1) określenie szczegółowych kryteriów oceny przydatności kandydata;
2) ustalenie szczegółowego trybu przeprowadzenia konkursu, a zwłaszcza etapów konkursu i sposobu kwalifikowania kandydatów do kolejnych etapów;
3) podjęcie rozstrzygnięcia w sprawie dopuszczenia kandydata do konkursu na podstawie dokumentów przez niego złożonych;
4) przeprowadzenie konkursu.
§ 6.1. Komisja konkursowa obraduje na posiedzeniach.
2. Pracami komisji kieruje przewodniczący.
3. Z posiedzeń komisji sporządzane są protokoły. Protokół podpisują członkowie komisji obecni na posiedzeniu.
4. Komisja podejmuje rozstrzygnięcia w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności przewodniczącego oraz co najmniej 2 członków komisji.
§ 7.1. Komisja konkursowa, na podstawie przedstawionych dokumentów, stwierdza, czy kandydat spełnia warunki określone w ogłoszeniu o konkursie oraz decyduje o dopuszczeniu go do konkursu.
2. W przypadku odmowy dopuszczenia kandydata do konkursu ze względu na niespełnienie warunków, o których mowa w ust. 1, kandydat może, w terminie 3 dni od dnia powiadomienia go o tym rozstrzygnięciu, zwrócić się za pośrednictwem komisji konkursowej do ministra o rozstrzygnięcie zasadności tej odmowy.
3. W przypadku gdy minister uzna bezzasadność odmowy dopuszczenia kandydata do konkursu, komisja konkursowa dopuszcza kandydata do konkursu.
§ 8.Każdemu kandydatowi dopuszczonemu do konkursu jednostka udostępnia ustalony przez komisję konkursową jednakowy zestaw materiałów informacyjnych o stanie prawnym, organizacyjnym i ekonomicznym tej jednostki.
§ 9.1. Po zakończeniu konkursu komisja konkursowa rekomenduje kandydatów na funkcję dyrektora.
2. W przypadku stwierdzenia, że więcej niż jeden kandydat spełnia wymagania do objęcia funkcji dyrektora jednostki, komisja konkursowa ustala kolejność kandydatów na podstawie wyników osiągniętych przez nich w trakcie konkursu.
3. Komisja konkursowa przekazuje wyniki konkursu wraz z jego dokumentacją ministrowi.
4. Komisja konkursowa niezwłocznie powiadamia kandydatów o wynikach konkursu.
§ 10.Wyniki konkursu są niezwłocznie ogłaszane na stronie internetowej jednostki oraz w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie tej jednostki.
§ 11.W przypadku stwierdzenia przez komisję konkursową, że żaden z kandydatów nie spełnia warunków wymaganych do pełnienia funkcji dyrektora jednostki lub stwierdzenia naruszenia zasad przeprowadzenia konkursu, minister zarządza ponowne przeprowadzenie konkursu. Minister może powołać nową komisję konkursową.
§ 12.W przypadku niepowołania dyrektora jednostki spośród kandydatów wyłonionych przez komisję konkursową, minister zarządza ponowne przeprowadzenie konkursu.
§ 13.Komisja konkursowa ulega rozwiązaniu z dniem przekazania wyników konkursu ministrowi.
§ 14.Jednostka zapewnia środki finansowe i warunki do przeprowadzenia konkursu oraz obsługę administracyjno-techniczną komisji konkursowej.
§ 15.Konkursy rozpoczęte przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia przeprowadzane są na dotychczasowych zasadach.
§ 16.Traci moc rozporządzenie Ministra Nauki z dnia 10 września 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad postępowania konkursowego przy wyłanianiu kandydatów na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej (Dz. U. Nr 101, poz. 1101).
§ 17.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: M. Seweryński
|
1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 131, poz. 912).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1683 i Nr 240, poz. 2052, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390, z 2005 r. Nr 164, poz. 1365 i Nr 179, poz. 1484, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 oraz z 2007 r. Nr 134, poz. 934.