ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1)
z dnia 18 września 2007 r.
w sprawie egzaminów eksternistycznych
Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie określa:
1) warunki i tryb przeprowadzania egzaminów eksternistycznych, w tym warunki oceniania;
2) wysokość opłat pobieranych za egzaminy eksternistyczne z poszczególnych zajęć edukacyjnych;
3) warunki wynagradzania egzaminatorów.
§ 2.1. Do egzaminów eksternistycznych z zakresu sześcioletniej szkoły podstawowej dla dorosłych może przystąpić osoba, która tej szkoły nie ukończyła, lub osoba, która ukończyła klasę programowo niższą niż klasa VI ośmioletniej szkoły podstawowej.
2. Do egzaminów eksternistycznych z zakresu gimnazjum dla dorosłych może przystąpić osoba, która ukończyła sześcioletnią szkołę podstawową albo klasę VI lub VII ośmioletniej szkoły podstawowej.
3. Do egzaminów eksternistycznych z zakresu liceum ogólnokształcącego dla dorosłych może przystąpić osoba, która ukończyła gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową.
§ 3.1. Egzaminy eksternistyczne przeprowadza się dwa razy w ciągu roku:
1) w zimowej sesji egzaminacyjnej - w okresie od dnia 1 lutego do ostatniego dnia lutego;
2) w jesiennej sesji egzaminacyjnej - w okresie od dnia 1 października do dnia 31 października.
2. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zwanej dalej „Komisją Centralną”, nie później niż na 15 dni przed terminem rozpoczęcia sesji egzaminacyjnej, o którym mowa w ust. 1, ogłasza harmonogram przeprowadzania egzaminów eksternistycznych w danej sesji. Harmonogram jest ogłaszany na stronie internetowej Komisji Centralnej i stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych, zwanych dalej „komisjami okręgowymi”.
3. Egzamin eksternistyczny z danych zajęć edukacyjnych jest przeprowadzany w tym samym terminie w całym kraju.
4. Dyrektor komisji okręgowej, nie później niż na 15 dni przed terminem rozpoczęcia sesji egzaminacyjnej, zamieszcza na stronie internetowej komisji okręgowej informację o miejscach, w których przeprowadza się egzaminy eksternistyczne z poszczególnych zajęć edukacyjnych w danej sesji.
5. Dyrektor Komisji Centralnej, nie później niż na 15 dni przed terminem rozpoczęcia sesji egzaminacyjnej, zamieszcza na stronie internetowej Komisji Centralnej informację o materiałach i przyborach pomocniczych, z których mogą korzystać osoby zdające egzaminy eksternistyczne z poszczególnych zajęć edukacyjnych.
§ 4.Informator, o którym mowa w art. 9a ust. 2 pkt 1b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zawierający w szczególności opis zakresu egzaminów eksternistycznych, kryteria oceniania zadań egzaminacyjnych, a także przykładowe zestawy zadań egzaminacyjnych, jest ogłaszany nie później niż do dnia 31 stycznia roku poprzedzającego rok, w którym są przeprowadzane egzaminy eksternistyczne.
§ 5.1. Osoba zamierzająca przystąpić do egzaminów eksternistycznych składa do komisji okręgowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby wniosek o dopuszczenie do egzaminów eksternistycznych z zakresu danego typu szkoły dla dorosłych, dołączając do wniosku:
1) świadectwo ukończenia odpowiednio szkoły lub klasy, o których mowa w § 2 ust. 2 i 3, albo indeks zawierający wpis potwierdzający uzyskanie promocji do klasy VII lub VIII ośmioletniej szkoły podstawowej dla dorosłych, w przypadku ubiegania się o przystąpienie do egzaminów eksternistycznych z zakresu gimnazjum dla dorosłych lub liceum ogólnokształcącego dla dorosłych;
2) oświadczenie, że nie jest uczniem (słuchaczem) szkoły;
3) kserokopię stron dowodu osobistego zawierających datę urodzenia i numer ewidencyjny PESEL.
2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, składa się nie później niż na 2 miesiące przed terminem rozpoczęcia sesji egzaminacyjnej, o którym mowa w § 3 ust. 1.
§ 6.1. Komisja okręgowa dopuszcza do egzaminów eksternistycznych osobę, która złożyła wniosek spełniający warunki określone w § 5.
2. Komisja okręgowa podejmuje rozstrzygnięcie w sprawie dopuszczenia do egzaminów eksternistycznych w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku o dopuszczenie do egzaminów eksternistycznych.
3. Dyrektor komisji okręgowej informuje, w formie pisemnej, osobę, która złożyła wniosek o dopuszczenie do egzaminów eksternistycznych, o rozstrzygnięciu komisji okręgowej w tej sprawie, a osobę dopuszczoną do egzaminów eksternistycznych również o obowiązkach wynikających z § 9, w terminie 7 dni od dnia podjęcia rozstrzygnięcia.
§ 7.1. Osoba dopuszczona do egzaminów eksternistycznych zdaje egzaminy z zakresu danego typu szkoły dla dorosłych w okresie nie dłuższym niż 2 lata.
2. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek osoby, o której mowa w ust. 1, dyrektor komisji okręgowej może przedłużyć okres zdawania egzaminów eksternistycznych o jedną sesję egzaminacyjną.
§ 8.1. Dyrektor komisji okręgowej, na wniosek osoby, która ponownie ubiega się o przystąpienie do egzaminów eksternistycznych z zakresu danego typu szkoły dla dorosłych w okresie nie dłuższym niż 3 lata od upływu okresu zdawania egzaminów eksternistycznych z zakresu danego typu szkoły, zalicza tej osobie poprzednio zdane egzaminy eksternistyczne.
2. W przypadku zaliczenia egzaminu eksternistycznego, o którym mowa w ust. 1, w indywidualnym protokole egzaminów eksternistycznych danej osoby, jako ocenę z egzaminu eksternistycznego z danych zajęć edukacyjnych, wpisuje się ocenę uzyskaną z poprzednio zdanego egzaminu.
§ 9.Osoba dopuszczona do egzaminów eksternistycznych, nie później niż na 30 dni przed terminem rozpoczęcia sesji egzaminacyjnej, o którym mowa w § 3 ust. 1, składa dyrektorowi komisji okręgowej:
1) pisemną informację, w której wskazuje zajęcia edukacyjne, z zakresu których zamierza zdawać egzaminy w danej sesji egzaminacyjnej;
2) dowód wniesienia opłaty za egzaminy eksternistyczne z zakresu zajęć edukacyjnych, o których mowa w pkt 1, albo wniosek o zwolnienie z opłat, o którym mowa w § 29 ust. 2.
§ 10.1. Komisja okręgowa zakłada dla każdej osoby dopuszczonej do egzaminów eksternistycznych, która spełniła warunki określone w § 9, indywidualny protokół egzaminów eksternistycznych prowadzony w formie elektronicznej.
2. Indywidualny protokół egzaminów eksternistycznych zawiera w szczególności: imię i nazwisko oraz numer ewidencyjny PESEL osoby dopuszczonej do egzaminów eksternistycznych, datę dopuszczenia do egzaminów eksternistycznych, daty przystąpienia do egzaminów eksternistycznych z poszczególnych zajęć edukacyjnych oraz wyniki egzaminów eksternistycznych z poszczególnych zajęć edukacyjnych.
§ 11.W celu przeprowadzenia egzaminów eksternistycznych w danej sesji egzaminacyjnej dyrektor komisji okręgowej powołuje, spośród egzaminatorów wpisanych do ewidencji, o której mowa w art. 9c ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty:
1) zespoły nadzorujące w miejscach przeprowadzania egzaminów eksternistycznych przebieg egzaminów eksternistycznych z poszczególnych zajęć edukacyjnych, zwane dalej „zespołami nadzorującymi”, oraz wyznacza przewodniczących tych zespołów;
2) egzaminatorów sprawdzających i oceniających arkusze egzaminacyjne i karty odpowiedzi wypełnione przez osoby zdające.
§ 12.1. W skład zespołu nadzorującego wchodzą:
1) przewodniczący zespołu nadzorującego, który kieruje pracą zespołu oraz odpowiada za prawidłowy przebieg egzaminu eksternistycznego;
2) członek zespołu.
2. W przypadku gdy w sali egzaminacyjnej jest więcej niż 30 osób zdających, liczbę członków zespołu nadzorującego zwiększa się o jedną osobę na każde kolejne 20 osób zdających.
3. W skład zespołu nadzorującego przebieg egzaminu eksternistycznego z danych zajęć edukacyjnych nie może wchodzić osoba, która jest nauczycielem tych zajęć edukacyjnych.
4. W czasie egzaminu eksternistycznego z informatyki lub technologii informacyjnej przeprowadzanego w pracowni informatycznej jest obecny administrator lub opiekun pracowni, który nie wchodzi w skład zespołu nadzorującego.
§ 13.1. Przed rozpoczęciem egzaminu eksternistycznego z danych zajęć edukacyjnych przewodniczący zespołu nadzorującego sprawdza:
1) tożsamość osób zdających;
2) czy pakiety egzaminacyjne, zawierające arkusze egzaminacyjne i karty odpowiedzi do przeprowadzania egzaminu eksternistycznego, nie zostały naruszone.
2. W przypadku stwierdzenia, że pakiety egzaminacyjne zostały naruszone, przewodniczący zespołu nadzorującego zawiesza egzamin eksternistyczny i powiadamia o tym dyrektora komisji okręgowej.
3. W przypadku stwierdzenia, że pakiety egzaminacyjne nie zostały naruszone, przewodniczący zespołu nadzorującego otwiera je w obecności przedstawicieli osób zdających i przekazuje arkusze egzaminacyjne i karty odpowiedzi, w liczbie odpowiadającej liczbie osób zdających, członkom zespołu nadzorującego, w celu rozdania osobom zdającym.
4. Przewodniczący zespołu nadzorującego poleca osobom zdającym sprawdzenie, czy arkusz egzaminacyjny i karta odpowiedzi są kompletne.
5. Osoba zdająca zgłasza przewodniczącemu zespołu nadzorującego braki w arkuszu egzaminacyjnym lub karcie odpowiedzi i otrzymuje nowy arkusz egzaminacyjny lub nową kartę odpowiedzi.
6. Informację o wymianie arkusza egzaminacyjnego lub karty odpowiedzi przewodniczący zespołu nadzorującego zamieszcza w protokole przebiegu egzaminu eksternistycznego, o którym mowa w § 25 ust. 1. Informację czytelnie podpisuje osoba zdająca, która zgłosiła braki w arkuszu egzaminacyjnym lub karcie odpowiedzi.
7. Na arkuszu egzaminacyjnym i karcie odpowiedzi osoba zdająca zamieszcza numer ewidencyjny PESEL. Osoby zdające nie podpisują arkuszy egzaminacyjnych i kart odpowiedzi.
§ 14.1. Egzaminy eksternistyczne przeprowadza się w formie pisemnej.
2. Czas trwania egzaminu eksternistycznego z danych zajęć edukacyjnych wynosi:
1) w przypadku egzaminu z zakresu szkoły podstawowej dla dorosłych - 90 minut;
2) w przypadku egzaminu z zakresu gimnazjum dla dorosłych - 120 minut;
3) w przypadku egzaminu z zakresu liceum ogólnokształcącego dla dorosłych - od 120 do 150 minut.
§ 15.1. W czasie trwania egzaminu eksternistycznego każda osoba zdająca pracuje przy osobnym stoliku. Stoliki są ustawione w jednym kierunku, w odległości zapewniającej samodzielność pracy osób zdających.
2. W czasie trwania egzaminu eksternistycznego na stolikach mogą znajdować się tylko arkusze egzaminacyjne i karty odpowiedzi oraz materiały i przybory pomocnicze, o których mowa w § 3 ust. 5.
3. Do sali, w której jest przeprowadzany egzamin eksternistyczny, nie można wnosić urządzeń telekomunikacyjnych ani korzystać z nich w tej sali.
4. Osoba zdająca, która jest chora, w czasie trwania egzaminu eksternistycznego może korzystać ze sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę.
§ 16.1. Egzamin eksternistyczny rozpoczyna się z chwilą zapisania przez przewodniczącego zespołu nadzorującego, w widocznym miejscu, czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy.
2. W czasie trwania egzaminu eksternistycznego osoby zdające nie powinny opuszczać sali, w której odbywa się egzamin. W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić osobie zdającej na opuszczenie sali, w której odbywa się egzamin, po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się tej osoby z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.
3. W czasie trwania egzaminu eksternistycznego w sali, w której odbywa się egzamin, mogą przebywać wyłącznie osoby zdające, przewodniczący zespołu nadzorującego, członkowie zespołu nadzorującego, osoby, o których mowa w § 12 ust. 4, a także, jako obserwatorzy egzaminu, przedstawiciele Komisji Centralnej, kuratora oświaty oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
4. Podczas egzaminu eksternistycznego osobom zdającym nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich nie komentuje.
§ 17.W przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych przez osobę zdającą lub jeżeli osoba zdająca zakłóca prawidłowy przebieg egzaminu eksternistycznego w sposób utrudniający pracę pozostałym osobom zdającym, przewodniczący zespołu nadzorującego przerywa i unieważnia egzamin eksternistyczny tej osoby. Informację o przerwaniu i unieważnieniu egzaminu eksternistycznego danej osoby zamieszcza się w protokole przebiegu egzaminu eksternistycznego, o którym mowa w § 25 ust. 1, oraz w indywidualnym protokole egzaminów eksternistycznych danej osoby.
§ 18.Po zakończeniu egzaminu eksternistycznego członkowie zespołu nadzorującego zbierają od osób zdających wypełnione arkusze egzaminacyjne i karty odpowiedzi. Przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego umieszcza wypełnione arkusze egzaminacyjne i karty odpowiedzi w kopertach i zakleja je w obecności przedstawiciela osób zdających. Przewodniczący zespołu nadzorującego przekazuje niezwłocznie dyrektorowi komisji okręgowej koperty z wypełnionymi arkuszami egzaminacyjnymi i kartami odpowiedzi oraz niewykorzystane arkusze egzaminacyjne i karty odpowiedzi.
§ 19.1. Arkusze egzaminacyjne i karty odpowiedzi są sprawdzane przez egzaminatorów, o których mowa w § 11 pkt 2, w czasie i miejscu wyznaczonym przez dyrektora komisji okręgowej.
2. Egzaminatorzy sprawdzający i oceniający arkusze egzaminacyjne i karty odpowiedzi z danych zajęć edukacyjnych tworzą zespół egzaminatorów. W skład zespołu egzaminatorów wchodzi nie więcej niż 20 egzaminatorów, spośród których dyrektor komisji okręgowej wyznacza przewodniczącego.
3. Egzaminatorzy stosują szczegółowe kryteria oceniania opracowane przez Komisję Centralną dla egzaminów eksternistycznych z poszczególnych zajęć edukacyjnych ujętych w ramowym planie nauczania danego typu szkoły dla dorosłych.
4. Zadania egzaminacyjne ujęte w arkuszach egzaminacyjnych są oceniane w skali punktowej.
5. Wyniki egzaminów eksternistycznych z poszczególnych zajęć edukacyjnych są wyrażane w stopniach według skali obowiązującej dla ocen semestralnych w publicznych szkołach dla dorosłych, określonej w przepisach w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.
6. Przeliczenia liczby punktów uzyskanych na egzaminie eksternistycznym z danych zajęć edukacyjnych na stopnie dokonuje się w następujący sposób:
1) stopień celujący (6) | - od 93 % do 100 % punktów; |
2) stopień bardzo dobry (5) | - od 78 % do 92 % punktów; |
3) stopień dobry (4) | - od 62 % do 77 % punktów; |
4) stopień dostateczny (3) | - od 46 % do 61 % punktów; |
5) stopień dopuszczający (2) | - od 30 % do 45 % punktów; |
6) stopień niedostateczny (1) | - poniżej 30 % punktów. |
7. Wyniki egzaminów eksternistycznych z poszczególnych zajęć edukacyjnych ustala komisja okręgowa na podstawie ocenionych przez egzaminatorów arkuszy egzaminacyjnych i kart odpowiedzi.
§ 20.Osoba zdająca zdała egzamin eksternistyczny z danych zajęć edukacyjnych, jeżeli uzyskała z tego egzaminu ocenę wyższą od niedostatecznej.
§ 21.1. W przypadku stwierdzenia podczas sprawdzania arkusza egzaminacyjnego i karty odpowiedzi niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych przez osobę zdającą, dyrektor komisji okręgowej, w porozumieniu z dyrektorem Komisji Centralnej, unieważnia egzamin eksternistyczny tej osoby.
2. Informację o unieważnieniu egzaminu eksternistycznego wpisuje się do indywidualnego protokołu egzaminów eksternistycznych osoby zdającej.
§ 22.Na wniosek osoby zdającej sprawdzone i ocenione arkusz egzaminacyjny i karta odpowiedzi są jej udostępniane do wglądu w miejscu i czasie określonym przez dyrektora komisji okręgowej.
§ 23.1. Indywidualny protokół egzaminów eksternistycznych osoby zdającej drukuje się po zdaniu przez tę osobę wszystkich obowiązujących ją egzaminów eksternistycznych. Wydrukowany protokół podpisuje i opatruje datą dyrektor komisji okręgowej.
2. Komisja okręgowa, na wniosek osoby zdającej, wydaje jej odpis indywidualnego protokołu egzaminów eksternistycznych.
§ 24.1. Osoba, która zdała egzaminy eksternistyczne ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych ujętych w ramowym planie nauczania danego typu szkoły dla dorosłych, otrzymuje świadectwo ukończenia odpowiednio szkoły podstawowej, gimnazjum lub liceum ogólnokształcącego, wydane przez komisję okręgową.
2. Wzory świadectw ukończenia szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego określają przepisy w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności.
§ 25.1. Przewodniczący zespołu nadzorującego sporządza protokół przebiegu egzaminu eksternistycznego z danych zajęć edukacyjnych.
2. Protokół przebiegu egzaminu eksternistycznego zawiera w szczególności: skład zespołu nadzorującego, potwierdzenie sprawdzenia tożsamości osób zdających, czas rozpoczęcia i zakończenia egzaminu oraz w przypadku obecności obserwatora egzaminu, o którym mowa w § 16 ust. 3, jego imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe. Do protokołu dołącza się listę osób zdających. Protokół podpisują przewodniczący i członkowie zespołu nadzorującego.
3. Przewodniczący zespołu egzaminatorów, o którym mowa w § 19 ust. 2, sporządza protokół sprawdzania arkuszy egzaminacyjnych i kart odpowiedzi z egzaminu eksternistycznego z danych zajęć edukacyjnych. Protokół podpisują egzaminatorzy wchodzący w skład danego zespołu.
§ 26.1. Osoba zdająca egzamin eksternistyczny może, w terminie 2 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu, zgłosić zastrzeżenia do dyrektora komisji okręgowej, jeżeli uzna, że w trakcie egzaminu zostały naruszone przepisy dotyczące jego przeprowadzania.
2. Dyrektor komisji okręgowej rozpatruje zastrzeżenia w terminie 7 dni od dnia ich otrzymania. Rozstrzygnięcie dyrektora komisji okręgowej jest ostateczne.
3. W razie stwierdzenia, na skutek zastrzeżeń, o których mowa w ust. 1, lub z urzędu, naruszenia przepisów dotyczących przeprowadzania egzaminu eksternistycznego mogącego mieć wpływ na wynik egzaminu, dyrektor komisji okręgowej, w porozumieniu z dyrektorem Komisji Centralnej, może unieważnić egzamin eksternistyczny i zarządzić jego ponowne przeprowadzenie w następnej sesji egzaminacyjnej. Unieważnienie może nastąpić w stosunku do poszczególnych lub wszystkich osób zdających.
§ 27.1. Arkusze egzaminacyjne do przeprowadzania egzaminu eksternistycznego są przygotowywane, przechowywane i przekazywane w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie.
2. W przypadku nieuprawnionego ujawnienia arkuszy egzaminacyjnych decyzję co do dalszego przebiegu egzaminu eksternistycznego podejmuje dyrektor Komisji Centralnej.
§ 28.1. Komisja okręgowa przechowuje:
1) arkusze egzaminacyjne przez okres 6 miesięcy;
2) karty odpowiedzi i protokoły sprawdzania arkuszy egzaminacyjnych i kart odpowiedzi przez okres 5 lat.
2. Dokumentację egzaminów eksternistycznych przechowuje się według zasad określonych w odrębnych przepisach.
§ 29.1. Opłata za egzamin eksternistyczny z jednych zajęć edukacyjnych wynosi 5,5 % minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra oraz przygotowanie pedagogiczne, określonego na podstawie art. 30 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.3)), zwanej dalej „stawką”.
2. Dyrektor komisji okręgowej może zwolnić z całości lub części opłaty za egzaminy eksternistyczne ze wszystkich lub niektórych zajęć edukacyjnych osobę o niskich dochodach, na jej wniosek, w szczególności, jeżeli dochód tej osoby nie jest większy niż kwoty, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, z późn. zm.4)).
3. Osoba ubiegająca się o zwolnienie z całości lub części opłaty za egzaminy eksternistyczne, które zamierza zdawać w danej sesji egzaminacyjnej, dołącza do wniosku, o którym mowa w ust. 2, dokumenty potwierdzające wysokość dochodów. Dokumenty te składa się odrębnie na każdą sesję egzaminacyjną.
§ 30.Opłatę za egzamin eksternistyczny wnosi się na rachunek bankowy wskazany przez dyrektora komisji okręgowej.
§ 31.1. Wysokość wynagrodzenia dla osób wchodzących w skład zespołu nadzorującego wynosi:
1) dla przewodniczącego zespołu - 1,5 % stawki za godzinę;
2) dla członka zespołu - 1 % stawki za godzinę.
2. Wysokość wynagrodzenia dla egzaminatorów sprawdzających i oceniających arkusze egzaminacyjne i karty odpowiedzi z egzaminu eksternistycznego z zakresu:
1) szkoły podstawowej - wynosi 0,25 % stawki,
2) gimnazjum - wynosi 0,35 % stawki,
3) liceum ogólnokształcącego - wynosi 0,50 % stawki
- za każdy sprawdzony i oceniony arkusz egzaminacyjny i kartę odpowiedzi łącznie.
§ 32.W roku 2007 komisje okręgowe przeprowadzają egzaminy eksternistyczne w jesiennej sesji egzaminacyjnej w okresie od dnia 3 grudnia do dnia 31 grudnia, wyłącznie z następujących zajęć edukacyjnych:
1) z zakresu szkoły podstawowej dla dorosłych:
a) język polski,
b) historia i społeczeństwo;
2) z zakresu gimnazjum dla dorosłych i liceum ogólnokształcącego dla dorosłych:
a) język polski,
b) historia,
c) wiedza o społeczeństwie.
§ 33.1. Komisja Centralna, w terminie do dnia 30 września 2007 r., ogłosi informator, o którym mowa w § 4, dotyczący egzaminów eksternistycznych przeprowadzanych w sesji egzaminacyjnej, o której mowa w § 32.
2. Komisja Centralna, w terminie do dnia 31 października 2007 r., ogłosi informator, o którym mowa w § 4, dotyczący egzaminów eksternistycznych przeprowadzanych w roku 2008.
3. Dyrektor Komisji Centralnej, w terminie do dnia 31 października 2007 r., ogłosi harmonogram egzaminów eksternistycznych przeprowadzanych w sesji egzaminacyjnej, o której mowa w § 32.
§ 34.Osoby zamierzające przystąpić do egzaminów eksternistycznych w sesji egzaminacyjnej, o której mowa w § 32:
1) składają wniosek, o którym mowa w § 5 ust. 1, oraz informację, o której mowa w § 9 pkt 1, w terminie do dnia 20 października 2007 r.;
2) przedstawiają dowód wniesienia opłaty za egzaminy eksternistyczne z poszczególnych zajęć edukacyjnych albo wniosek o zwolnienie z całości lub części opłaty, w terminie do dnia 15 listopada 2007 r.
§ 35.Państwowe komisje egzaminacyjne, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 11 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 80, poz. 542), przeprowadzają egzaminy eksternistyczne z zakresu szkół ponadpodstawowych dla dorosłych, dla osób, które rozpoczęły zdawanie tych egzaminów nie później niż w wiosennej sesji egzaminacyjnej w roku 2007, w okresie od dnia 1 października 2007 r. do dnia 31 grudnia 2007 r., na dotychczasowych zasadach.
§ 36.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.5)
Minister Edukacji Narodowej: R. Legutko
|
1) Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. Nr 131, poz. 907).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781, z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr 94, poz. 788, Nr 122, poz. 1020, Nr 131, poz. 1091, Nr 167, poz. 1400 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 144, poz. 1043, Nr 208, poz. 1532 i Nr 227, poz. 1658 oraz z 2007 r. Nr 42, poz. 273, Nr 80, poz. 542, Nr 115, poz. 791 i Nr 120, poz. 818.
3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 170, poz. 1218 i Nr 220, poz. 1600 oraz z 2007 r. Nr 17, poz. 95, Nr 80, poz. 542, Nr 102, poz. 689, Nr 158, poz. 1103 i Nr 176, poz. 1238.
4) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 64, poz. 565, Nr 94, poz. 788, Nr 164, poz. 1366, Nr 179, poz. 1487 i Nr 180, poz. 1493, z 2006 r. Nr 144, poz. 1043, Nr 186, poz. 1380, Nr 249, poz. 1831 i Nr 251, poz. 1844 oraz z 2007 r. Nr 35, poz. 219, Nr 36, poz. 226, Nr 48, poz. 320 i Nr 120, poz. 818.
5) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 stycznia 2006 r. w sprawie egzaminów eksternistycznych (Dz. U. Nr 6, poz. 36 oraz z 2007 r. Nr 14, poz. 86), które utraciło moc z dniem 30 czerwca 2007 r. na podstawie art. 10 pkt 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 80, poz. 542).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00