Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2007-09-12
Wersja aktualna od 2007-09-12
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 16 sierpnia 2007 r.
w sprawie szczegółowego zakresu zadań i zasad organizacji policji sądowej
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277, Nr 57, poz. 390, Nr 120, poz. 818 i Nr 140, poz. 981) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie określa szczegółowy zakres zadań i zasady organizacji policji sądowej.
§ 2.Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) sądach - należy przez to rozumieć sądy powszechne, wojewódzkie sądy administracyjne. Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy, z wyłączeniem Izby Wojskowej tego Sądu;
2) prokuraturach - należy przez to rozumieć powszechne jednostki organizacyjne prokuratury;
3) sędziach - należy przez to rozumieć sędziów i asesorów, a także ławników w sądach powszechnych.
§ 3.Do szczegółowego zakresu zadań policji sądowej należy:
1) ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego w budynkach sądów oraz prokuratur;
2) ochrona życia i zdrowia sędziów, prokuratorów oraz innych osób, w związku z wykonywaniem przez nich czynności wynikających z realizacji zadań wymiaru sprawiedliwości;
3) wykonywanie czynności procesowych zlecanych przez sąd lub prokuratora;
4) wykonywanie zarządzeń porządkowych sądu, wydawanych w celu uniemożliwienia zachowania zakłócającego porządek rozprawy lub godzącego w powagę sądu;
5) konwojowanie i doprowadzanie osób na polecenie sądu, prokuratora i właściwego komendanta Policji;
6) ochrona pomieszczeń dla osób konwojowanych lub doprowadzonych do czynności procesowych, usytuowanych w sądach i prokuraturach, w celu uniemożliwienia samowolnego oddalenia się osób tam umieszczonych, bezprawnego wtargnięcia osób postronnych oraz zapobieżenia innym zdarzeniom niebezpiecznym w skutkach dla bezpieczeństwa i porządku publicznego albo zagrażającym uszkodzeniem lub utratą chronionego mienia.
§ 4.1. Policja sądowa jest usytuowana w strukturze organizacyjnej komend wojewódzkich Policji i Komendzie Stołecznej Policji.
2. Komórki organizacyjne policji sądowej mogą być tworzone dla kilku sądów lub prokuratur, jeżeli jest to uzasadnione ich usytuowaniem i potrzebą zapewnienia efektywności działania.
3. Komendanci wojewódzcy Policji lub Komendant Stołeczny Policji, w porozumieniu z właściwymi prezesami sądów i prokuratorami, o których mowa w § 5 ust. 2, ustalą zasięg terytorialny oraz siedziby komórek organizacyjnych policji sądowej.
§ 5.1. Policja sądowa przy wykonywaniu zadań współdziała z:
1) pracownikami sądów i prokuratur;
2) Służbą Więzienną;
3) specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochronnymi realizującymi fizyczną i techniczną ochronę budynków, w których mieszczą się sądy i prokuratury.
2. Sposób współdziałania w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, określa porozumienie zawarte pomiędzy właściwym komendantem wojewódzkim Policji lub Komendantem Stołecznym Policji a prezesem sądu okręgowego (apelacyjnego), wojewódzkiego sądu administracyjnego lub prokuratorem okręgowym (apelacyjnym), a w odniesieniu do Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego - z Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego lub Prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego.
§ 6.Prezesi sądów okręgowych (apelacyjnych), wojewódzkich sądów administracyjnych i prokuratorzy okręgowi (apelacyjni) kierują do właściwego komendanta wojewódzkiego Policji lub Komendanta Stołecznego Policji wnioski i opinie dotyczące:
1) zagrożeń dla życia i zdrowia osób lub bezpieczeństwa i porządku publicznego w sądach i prokuraturach;
2) wykonywania zadań policji sądowej, o których mowa w § 3;
3) realizacji współdziałania, o którym mowa w § 5.
§ 7.1. Pomieszczenia policji sądowej znajdują się w budynkach sądów, prokuratur lub w budynkach jednostek organizacyjnych Policji.
2. Koszty związane z utrzymaniem oraz wyposażeniem pomieszczeń policji sądowej znajdujących się w budynkach sądów lub prokuratur ponosi właściwy sąd lub właściwa prokuratura.
§ 8.Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 lutego 1999 r. w sprawie szczegółowego zakresu zadań i zasad organizacji policji sądowej (Dz. U. Nr 12, poz. 106).
§ 9.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: w z. J. Zieliński
|
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 131, poz. 919 oraz z 2007 r. Nr 38, poz. 245).