ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 24 lipca 2007 r.
w sprawie warunków udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2009 r., Nr 67, poz. 567)
Na podstawie art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie określa:
1) warunki techniczne udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej odbiorcom usług certyfikacyjnych;
2) warunki bezpieczeństwa udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej odbiorcom usług certyfikacyjnych.
§ 2.Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1) ustawa – ustawę z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym;
2) rozporządzenie w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych – rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 października 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz. U. Nr 212, poz. 1766);
3) ustawa o informatyzacji – ustawę z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565 oraz z 2006 r. Nr 12, poz. 65 i Nr 73, poz. 501);
4) odbiorca – odbiorcę usług certyfikacyjnych, o którym mowa w ustawie;
5) podanie – podanie, wniosek lub inną czynność w postaci elektronicznej, w przypadku gdy przepisy prawa wymagają składania ich w określonej formie lub według określonego wzoru;
6) wzór elektroniczny – wzór lub formularz, umożliwiający odbiorcom usług certyfikacyjnych wnoszenie podań i wniosków oraz innych czynności w postaci elektronicznej w przypadkach, gdy przepisy prawa wymagają składania ich w określonej formie lub według określonego wzoru – dokument elektroniczny, który został:
a) sporządzony zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 391 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącymi zasad obowiązujących dla sporządzania pism w postaci dokumentów elektronicznych,
b) przygotowany w XML, opisujący zakres użycia dokumentu elektronicznego, zawierający definicję struktury danych w formacie XSD oraz opis wizualizacji dokumentu elektronicznego w formacie XSL;
7) formularz elektroniczny – rozwiązanie techniczne, obejmujące dane wraz z oprogramowaniem, które umożliwia przygotowanie dokumentu elektronicznego zgodnego z odpowiadającym mu wzorem elektronicznym;
8) jednolity identyfikator – element wyróżnika, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 391 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczących zasad obowiązujących przy sporządzaniu pism w postaci dokumentów elektronicznych dla wzorów elektronicznych umożliwiający jednoznaczną identyfikację wzoru elektronicznego;
9) środki komunikacji elektronicznej – środki komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204, z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 173, poz. 1808 oraz z 2007 r. Nr 50, poz. 331, zwanej dalej „ustawą o świadczeniu usług”;
10) system teleinformatyczny – system teleinformatyczny w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy o świadczeniu usług;
11) informatyczny nośnik danych – informatyczny nośnik danych w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy o informatyzacji;
12) dokument elektroniczny – dokument elektroniczny w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy o informatyzacji;
13) Minister – ministra właściwego do spraw informatyzacji.
§ 3.1. [1] Wzór elektroniczny jest publikowany w centralnym repozytorium wzorów pism w formie dokumentów elektronicznych, zwanym dalej „centralnym repozytorium”.
2. Informacje o sposobie dostępu do aktualnego wzoru elektronicznego udostępniane są na stronach podmiotowych Biuletynu Informacji Publicznej organu władzy publicznej właściwego w zakresie wydawania aktów normatywnych określających wzory i formularze lub inne czynności w postaci elektronicznej, w przypadku gdy przepisy prawa wymagają składania ich w określonej formie lub według określonego wzoru.
3. Wzór elektroniczny przekazywany jest w strukturze zawierającej:
1) opis wzoru elektronicznego – utworzony w XML i podpisany, definiujący znaczenie i zakres użycia dokumentu elektronicznego;
2) schemat XSD definiujący strukturę dokumentu elektronicznego tworzonego na podstawie wzoru elektronicznego;
3) referencyjny opis wizualizacji dokumentu elektronicznego opisany w języku formatowania XSL.
4. Minister publikuje na podmiotowej stronie WWW oraz w Biuletynie Informacji Publicznej strukturę opisu wzorów elektronicznych w postaci schematu XSD.
§ 4.1. [2] W celu udostępniania odbiorcom wzorów elektronicznych Minister prowadzi centralne repozytorium.
2. [3] Centralne repozytorium składa się w szczególności z wzorów elektronicznych. W centralnym repozytorium przechowywane i udostępniane są obowiązujące wzory elektroniczne oraz wzory, które przestały obowiązywać.
3. Organy władzy publicznej przekazują wzory elektroniczne do centralnego repozytorium na zasadach określonych w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 września 2005 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym (Dz. U. Nr 200, poz. 1651) oraz rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 391 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego.
4. [4] System teleinformatyczny centralnego repozytorium zapewnia bezpieczeństwo integralności i autentyczności opublikowanych i udostępnianych w nim wzorów przez zastosowanie technik kryptograficznych. Kodowane informacje umieszczane są zgodnie z formatem XMLdSIG.
5. Każdemu formularzowi elektronicznemu przyporządkowany jest numer z jednolitego identyfikatora, który powinien być identyczny z jego numerem na odpowiadającym mu wzorze elektronicznym.
6. Publikacja wzoru elektronicznego następuje z chwilą nadania przez Ministra jednolitego identyfikatora.
7. Każdemu wzorowi elektronicznemu może być przyporządkowany tylko jeden jednolity identyfikator.
8. Minister odmawia nadania jednolitego identyfikatora, gdy:
1) wzór elektroniczny został stworzony niezgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych oraz zasadami dotyczącymi minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych;
2) wzorowi elektronicznemu został uprzednio nadany przez Ministra jednolity identyfikator;
3) wzór elektroniczny zawiera wyróżnik sporządzony niezgodnie z zasadami publikowanymi przez Ministra na podstawie przepisów dotyczących sporządzania pism w formie dokumentów elektronicznych.
§ 5.1. Udostępniany wzór elektroniczny zawiera unikalny jednolity identyfikator.
2. Wymagania organizacyjno-techniczne doręczania i formę potwierdzania odbioru wzorów elektronicznych przez odbiorców regulują przepisy dotyczące doręczania pism w formie dokumentów elektronicznych.
§ 6.1. Formularze elektroniczne sporządzane są na podstawie wzoru elektronicznego w formatach danych zgodnych z rozporządzeniem w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.
2. Właściwe organy władzy publicznej udostępniają formularze elektroniczne w zakresie swojej właściwości rzeczowej odbiorcom, w szczególności na swoich stronach podmiotowych WWW, w Biuletynie Informacji Publicznej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.3)).
3. Wzory elektroniczne i formularze elektroniczne są udostępniane przez środki komunikacji elektronicznej za pomocą protokołu komunikacyjnego sieci WWW (HTTP).
4. Właściwy organ władzy publicznej udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej informacje o sposobie i kosztach udostępniania wzoru elektronicznego na powszechnie używanych, przenośnych informatycznych nośnikach danych.
5. Udostępnianie wzorów elektronicznych sporządzonych na powszechnie używanych, przenośnych informatycznych nośnikach danych następuje na wniosek odbiorcy.
6. Wniosek o udostępnienie wzoru elektronicznego zawiera:
1) wskazanie wzoru elektronicznego wraz z przyporządkowanym do niego jednolitym identyfikatorem;
2) nazwę odbiorcy usług certyfikacyjnych ubiegającego się o udostępnienie i adres jego siedziby lub miejsca zamieszkania, w przypadku osoby fizycznej;
3) wskazanie rodzaju powszechnie używanego, przenośnego informatycznego nośnika danych, na którym ma być udostępniony;
4) własnoręczny podpis albo bezpieczny podpis elektroniczny odbiorcy ubiegającego się o udostępnienie.
§ 7.W przypadku Sejmu informacje, o których mowa w § 3 ust. 2 i § 6 ust. 4, oraz formularze elektroniczne, o których mowa w § 6 ust. 2, udostępniane są w systemie informacyjnym Sejmu.
§ 7a.[5] System teleinformatyczny centralnego repozytorium zabezpiecza się organizacyjnie, sprzętowo i programowo przed zagrożeniami powodującymi utratę integralności i dostępności informacji przetwarzanej w tym systemie, a w uzasadnionych przypadkach również przed utratą poufności.
§ 8.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.
|
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 oraz działem administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 131, poz. 919 oraz z 2007 r. Nr 38, poz. 245).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 i Nr 217, poz. 2125, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, z 2005 r. Nr 64, poz. 565 oraz z 2006 r. Nr 145, poz. 1050.
3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565 i Nr 132, poz. 1110.
[1] § 3 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 kwietnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej (Dz.U. Nr 67, poz. 567). Zmiana weszła w życie 20 maja 2009 r.
[2] § 4 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 kwietnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej (Dz.U. Nr 67, poz. 567). Zmiana weszła w życie 20 maja 2009 r.
[3] § 4 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 kwietnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej (Dz.U. Nr 67, poz. 567). Zmiana weszła w życie 20 maja 2009 r.
[4] § 4 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 kwietnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej (Dz.U. Nr 67, poz. 567). Zmiana weszła w życie 20 maja 2009 r.
[5] § 7a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 kwietnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej (Dz.U. Nr 67, poz. 567). Zmiana weszła w życie 20 maja 2009 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00