Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2007-05-03
Wersja aktualna od 2007-05-03
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 5 kwietnia 2007 r.
w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Morskiego
Na podstawie art. 12a i art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1.Przy ministrze właściwym do spraw gospodarki morskiej, zwanym dalej „ministrem”, tworzy się Komisję Kodyfikacyjną Prawa Morskiego, zwaną dalej „Komisją”.
§ 2.W skład Komisji wchodzą:
1) przewodniczący Komisji;
2) zastępca przewodniczącego Komisji;
3) członkowie Komisji;
4) sekretarz Komisji.
§ 3.1. Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra, powołuje i odwołuje przewodniczącego Komisji.
2. Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra zgłoszony po zasięgnięciu opinii przewodniczącego Komisji, powołuje i odwołuje zastępcę przewodniczącego oraz członków Komisji, w liczbie od 7 do 9 osób, spośród przedstawicieli nauki i praktyki prawa morskiego, cywilnego i międzynarodowego.
3. Sekretarza Komisji, jako swojego przedstawiciela w Komisji, powołuje i odwołuje minister spośród pracowników urzędu obsługującego ministra.
§ 4.Członkowie Komisji są powoływani na czas oznaczony, nie dłuższy niż 4 lata.
§ 5.Przewodniczący Komisji może, spośród członków Komisji, powołać zespoły problemowe stałe lub tymczasowe albo do wykonania określonego zadania. Wraz z powołaniem zespołu problemowego przewodniczący Komisji wyznacza przewodniczącego zespołu, którym może być przewodniczący Komisji, jego zastępca lub członek Komisji.
§ 6.1. Przewodniczący Komisji kieruje jej pracami.
2. Zastępca przewodniczącego Komisji wykonuje czynności powierzone przez przewodniczącego oraz zastępuje go w razie nieobecności.
3. Sekretarz Komisji organizuje pracę Komisji i podejmuje decyzje finansowe w tym zakresie, a także kieruje jej sekretariatem oraz zapewnia współpracę Komisji z urzędem obsługującym ministra.
4. Przewodniczący zespołów problemowych kierują pracami tych zespołów.
§ 7.1. Do zadań Komisji należy:
1) przygotowywanie założeń i ogólnych kierunków zmian w prawie morskim, a w szczególności w: morskim prawie pracy, morskim prawie ochrony środowiska, prawie bezpieczeństwa morskiego;
2) opracowywanie założeń oraz projektów aktów prawnych o podstawowym znaczeniu dla systemu prawa morskiego;
3) opracowywanie założeń oraz projektów aktów prawnych, wynikających z potrzeby dalszej harmonizacji prawa polskiego z prawem wspólnotowym, międzynarodowym prawem morza oraz międzynarodowym prawem morskim.
2. Minister może przedstawić Komisji projekty aktów prawnych do oceny, a także zwracać się o opinię w budzących wątpliwości kwestiach prawnych z zakresu wskazanego w ust. 1.
§ 8.1. Komisja wykonuje swoje zadania na posiedzeniach plenarnych.
2. Zespoły problemowe wykonują zadania określone przez przewodniczącego Komisji, w szczególności opracowują założenia aktów prawnych oraz projekty aktów prawnych, których przygotowanie zlecił przewodniczący Komisji.
3. Opracowanie projektów, o których mowa w ust. 2, przewodniczący Komisji może zlecić również osobom niebędącym członkami Komisji, w szczególności członkom Komisji Prawa Morskiego działającej przy Polskiej Akademii Nauk oraz innym specjalistom, a także przedstawicielom odpowiednich organizacji zawodowych, społecznych i gospodarczych. Osoby te uczestniczą wówczas w pracach odpowiedniego zespołu problemowego.
4. Projekty, o których mowa w ust. 2, Komisja rozpatruje i przyjmuje na posiedzeniach plenarnych.
§ 9.1. Projekty przyjęte przez Komisję przewodniczący Komisji przedstawia ministrowi.
2. Przewodniczący Komisji może zwrócić się do ministra o skierowanie do konsultacji społecznych projektów przygotowanych przez Komisję.
§ 10.1. Przygotowane przez Komisję założenia i ogólne kierunki zmian, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 1, oraz projekty aktów prawnych przyjęte przez Komisję minister przedstawia Radzie Ministrów w trybie określonym odrębnymi przepisami.
2. Minister informuje przewodniczącego Komisji o przebiegu prac nad projektami aktów prawnych, o których mowa w ust. 1, w Radzie Ministrów, Sejmie i Senacie.
3. Osoby wymienione w § 2 biorą udział w dalszych pracach legislacyjnych, o których mowa w ust. 2, na podstawie upoważnienia udzielonego przez ministra.
§ 11.1. Wydatki związane z działaniem Komisji pokrywa minister z części budżetu państwa, której jest dysponentem.
2. Na finansowanie prac Komisji mogą być kierowane środki uzyskane z innych źródeł, w szczególności z funduszy strukturalnych.
3. Przewodniczącemu Komisji, zastępcy przewodniczącego Komisji oraz członkom Komisji przysługuje wynagrodzenie za udział w każdym posiedzeniu Komisji, którego wysokość ustala się, przyjmując za podstawę minimalne wynagrodzenie przewidziane w przepisach o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zwane dalej „minimalnym wynagrodzeniem”:
1) przewodniczącemu Komisji - w wysokości 2-krotnego minimalnego wynagrodzenia;
2) zastępcy przewodniczącego Komisji - w wysokości 1,5-krotnego minimalnego wynagrodzenia;
3) członkom Komisji - w wysokości minimalnego wynagrodzenia.
4. Osobom wymienionym w § 2 przysługują diety, zwrot kosztów przejazdu oraz zwrot kosztów noclegu, na zasadach określonych w przepisach dotyczących ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
5. Za opracowania zlecane w trybie określonym w § 8 ust. 3 osoby w nim wymienione mogą otrzymać honorarium na podstawie odrębnej umowy, w wysokości zaproponowanej przez sekretarza Komisji i zaakceptowanej przez ministra. W wypadkach uzasadnionych charakterem i zakresem opracowania honorarium, o którym mowa, może być przyznane członkowi Komisji.
§ 12.Obsługę organizacyjno-techniczną Komisji zapewnia urząd obsługujący ministra.
§ 13.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: J. Kaczyński
|
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600.