Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2007 nr 57 poz. 388
Wersja archiwalna od 2010-02-25 do 2017-12-30
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2007 nr 57 poz. 388
Wersja archiwalna od 2010-02-25 do 2017-12-30
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 18 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1923) oraz zastąpione przez rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2017 r. w sprawie trybu wykonywania kontroli przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego (Dz.U. poz. 2488). 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU1)

z dnia 12 marca 2007 r.

w sprawie trybu wykonywania kontroli przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2010 r., Nr 22, poz. 114)  

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.Rozporządzenie określa tryb wykonywania kontroli w ramach wykonywanego nadzoru przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, zwanego dalej „Prezesem UTK”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.1. Kontrolę przeprowadzają pracownicy Urzędu Transportu Kolejowego, zwani dalej „kontrolującymi”, na podstawie legitymacji służbowej oraz pisemnego, imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli wystawionego przez Prezesa UTK.

2. Prezes UTK może pisemnie upoważnić dyrektorów oddziałów terenowych Urzędu Transportu Kolejowego do wystawiania upoważnień do przeprowadzenia kontroli pracownikom tych oddziałów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Kontrola jest przeprowadzana z inicjatywy Prezesa UTK.

2. Kontrola może być przeprowadzona na wniosek zarządcy infrastruktury, przewoźnika kolejowego lub użytkownika bocznicy kolejowej.

3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien zawierać:

1) oznaczenie wnioskodawcy;

2) oznaczenie jednostki, w której kontrola ma być przeprowadzona;

3) dokładne określenie zakresu i przedmiotu wnioskowanej kontroli;

4) przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających potrzebę przeprowadzenia kontroli.

4. O wszczęciu albo odmowie wszczęcia kontroli Prezes UTK zawiadamia pisemnie wnioskodawcę.

5. W przypadku odmowy wszczęcia kontroli Prezes UTK podaje przyczyny odmowy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[1] Kontrolę wojskowych bocznic kolejowych i wojskowych pojazdów kolejowych przeprowadza się w uzgodnieniu z właściwym terenowym organem Ministra Obrony Narodowej, po przedstawieniu przez kontrolujących dokumentów uprawniających do dostępu do informacji niejawnych, wymaganych na podstawie odrębnych przepisów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[2] (uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.W trakcie kontroli kontrolujący może żądać od kierownika jednostki kontrolowanej lub osoby przez niego upoważnionej:

1) przedstawiania wszelkich dokumentów i materiałów niezbędnych do przeprowadzenia kontroli;

2) udzielania ustnych lub pisemnych wyjaśnień w zakresie objętym kontrolą oraz zapewnienia terminowego udzielania wyjaśnień przez pracowników;

3) zapewnienia warunków i środków będących w dyspozycji jednostki kontrolowanej niezbędnych do sprawnego przeprowadzania kontroli;

4) sporządzania uwierzytelnionych kopii, odpisów lub wyciągów z dokumentów oraz zestawień i danych niezbędnych do przeprowadzenia kontroli;

5) zapewnienia nienaruszalności zabezpieczonych przez kontrolującego materiałów pozostawionych na przechowanie w jednostce kontrolowanej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 2

Dowody

§ 7.1. Kontrolujący dokonuje ustaleń stanu faktycznego na podstawie zebranych w toku kontroli dowodów.

2. Dowodami są w szczególności: dokumenty, rzeczy, opinie biegłych, wyniki oględzin i pomiarów, jak również ustne lub pisemne wyjaśnienia i oświadczenia dotyczące przedmiotu kontroli.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.Sporządzane na żądanie kontrolującego kopie, odpisy i wyciągi z dokumentów oraz prawidłowość zestawień, danych i obliczeń niezbędnych do przeprowadzenia kontroli potwierdza za zgodność z oryginałem kierownik jednostki kontrolowanej lub osoba przez niego upoważniona.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.1. Jeżeli w toku kontroli okaże się, że konieczne jest dla prawidłowego postępowania kontrolnego zabezpieczenie dowodów, kontrolujący może zwrócić się do Prezesa UTK z wnioskiem o ich zabezpieczenie.

2. Zabezpieczenie dowodów dokonywane jest na podstawie postanowienia Prezesa UTK, które określa przedmiot zabezpieczenia, okres jego trwania, nie dłuższy jednak niż do zakończenia kontroli, oraz sposób zabezpieczenia.

3. Zabezpieczenie dowodów może polegać na:

1) oddaniu dowodu za pokwitowaniem na przechowanie w jednostce kontrolowanej w oddzielnym, zamkniętym pomieszczeniu;

2) powstrzymaniu się od zmiany miejsca położenia rzeczy oraz od działań zmieniających jej właściwości;

3) powstrzymaniu się od dalszej eksploatacji rzeczy, jeżeli zagrażałoby to bezpieczeństwu transportu kolejowego.

4. Do czasu wydania postanowienia, o którym mowa w ust. 2, właściciel lub posiadacz rzeczy stanowiącej dowód może zostać pisemnie zobowiązany przez kontrolującego do zachowania niezmienionego jej stanu lub powstrzymania się od dalszej eksploatacji rzeczy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.1. Jeżeli w toku kontroli wymagane jest przeprowadzenie badań wymagających wiadomości specjalnych, kontrolujący może zwrócić się do biegłego, właściwego ze względu na zakres i przedmiot kontroli, o wydanie opinii.

2. Biegłego powołuje, w drodze postanowienia Prezes UTK, na wniosek kontrolującego, określając przedmiot, zakres badań oraz termin wydania opinii.

3. Biegłym nie może być osoba, w stosunku do której istnieją okoliczności mogące wpłynąć na jej bezstronność, w szczególności gdy kontrola dotyczy zatrudniającej tę osobę jednostki albo zadań, których ta osoba jest wykonawcą.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.1. Kontrolujący może dokonać oględzin i pomiarów rzeczy.

2. Z przebiegu oględzin rzeczy sporządza się protokół, do którego załącznikiem może być zarejestrowany za pomocą urządzeń technicznych ich przebieg.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.1. Kontrolujący może żądać od pracowników jednostki kontrolowanej udzielenia mu w terminie przez niego wyznaczonym ustnych lub pisemnych wyjaśnień. Z ustnych wyjaśnień kontrolujący sporządza protokół.

2. Odmowa udzielenia wyjaśnień przez pracowników jednostki kontrolowanej może nastąpić jedynie w przypadkach, gdy wyjaśnienia mają dotyczyć faktów i okoliczności, których ujawnienie mogłoby narazić na odpowiedzialność karną, dyscyplinarną lub majątkową wezwanego do złożenia wyjaśnień albo jego małżonka lub osoby pozostającej z nim faktycznie we wspólnym pożyciu, krewnych i powinowatych do drugiego stopnia albo osób związanych z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli.

3. Pisemne wyjaśnienia oraz protokół, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać podpisy osób składających wyjaśnienia. W przypadku odmowy złożenia podpisu, kontrolujący sporządza odpowiednią pisemną adnotację, którą dołącza do akt kontroli.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.1. Osoby przebywające na terenie jednostki kontrolowanej w czasie przeprowadzania kontroli mogą składać kontrolującemu ustne lub pisemne oświadczenia dotyczące przedmiotu kontroli.

2. Z przyjęcia ustnego oświadczenia kontrolujący sporządza protokół, który podpisują kontrolujący i osoba składająca oświadczenie.

3. Kontrolujący nie może odmówić przyjęcia oświadczenia, jeżeli ma ono związek z przedmiotem kontroli.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 3

Protokół kontroli i wystąpienie pokontrolne

§ 14.1. Wyniki przeprowadzonej kontroli kontrolujący przedstawia w protokole kontroli.

2. Protokół kontroli powinien zawierać w szczególności:

1) datę i miejsce sporządzenia protokołu;

2) imię i nazwisko kontrolującego oraz numer i datę upoważnienia do przeprowadzenia kontroli;

3) imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe osoby lub osób, w obecności których kontrola była przeprowadzana;

4) datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli;

5) określenie przedmiotu i zakresu kontroli;

6) opis stanu faktycznego ustalonego w toku kontroli, w tym opis stwierdzonych nieprawidłowości;

7) wskazanie osób odpowiedzialnych za stwierdzone nieprawidłowości;

8) adnotację o sporządzeniu odpisów, wyciągów i kserokopii kontrolowanych dokumentów;

9) wykaz załączników do protokołu;

10) informację o pouczeniu kierownika jednostki kontrolowanej lub osoby pełniącej jego obowiązki o przysługującym prawie zgłoszenia zastrzeżeń do protokołu oraz o prawie odmowy podpisania protokołu.

3. W protokole kontroli nie można dokonywać poprawek, skreśleń ani uzupełnień bez omówienia ich na końcu protokołu, z wyjątkiem sprostowania oczywistych pomyłek pisarskich i rachunkowych, które parafuje kontrolujący.

4. Protokół kontroli sporządza się w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz protokołu otrzymuje kierownik jednostki kontrolowanej, a drugi egzemplarz pozostaje u kontrolującego.

5. Protokół kontroli powinien zostać sporządzony w terminie 7 dni od dnia zakończenia kontroli.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.1. Protokół kontroli podpisują kontrolujący oraz kierownik jednostki kontrolowanej, a w razie jego nieobecności – osoba pełniąca jego obowiązki.

2. Kierownik jednostki kontrolowanej albo osoba pełniąca jego obowiązki może zgłosić, przed podpisaniem protokołu kontroli, pisemnie umotywowane zastrzeżenia co do ustaleń zawartych w protokole.

3. Zastrzeżenia zgłasza się na piśmie w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli. W uzasadnionych przypadkach Prezes UTK może przedłużyć ten termin na wniosek kierownika jednostki kontrolowanej lub osoby pełniącej jego obowiązki.

4. W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 2, kontrolujący powinien niezwłocznie dokonać ich analizy i w miarę potrzeby podjąć dodatkowe czynności kontrolne w zakresie zgłoszonych zastrzeżeń, w terminie 7 dni od dnia ich otrzymania, a w przypadku stwierdzenia ich zasadności dokonać zmiany lub uzupełnienia odpowiedniej części protokołu kontroli.

5. W przypadku nieuwzględnienia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 2, w całości lub w części, kontrolujący przekazuje na piśmie, w terminie 7 dni od dnia otrzymania zastrzeżeń, swoje stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenia.

6. W przypadku nieuwzględnienia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 2, kierownik jednostki kontrolowanej albo osoba pełniąca jego obowiązki może odmówić podpisania protokołu kontroli, składając kontrolującemu w terminie 7 dni od dnia otrzymania stanowiska, o którym mowa w ust. 5, pisemne uzasadnienie przyczyny odmowy.

7. Odmowa podpisania protokołu kontroli przez osobę wymienioną w ust. 6 nie stanowi przeszkody do podpisania protokołu przez kontrolującego i realizacji ustaleń kontroli.

8. W przypadku odmowy podpisania protokołu kontroli, o której mowa w ust. 6, kontrolujący zamieszcza w protokole odpowiednią wzmiankę i opisuje podane przez kierownika jednostki kontrolowanej albo osobę pełniącą jego obowiązki przyczyny odmowy podpisania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.1. Prezes UTK w terminie 10 dni od dnia podpisania protokołu kontroli przekazuje kierownikowi jednostki kontrolowanej albo osobie pełniącej jego obowiązki wystąpienie pokontrolne.

2. Wystąpienie pokontrolne zawiera ocenę kontrolowanej działalności wynikającą z ustaleń zawartych w protokole kontroli. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, w wystąpieniu pokontrolnym wskazuje się przepisy, które zostały naruszone, oraz zamieszcza się uwagi i wnioski w sprawie ich usunięcia we wskazanym terminie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.1. Kierownik jednostki kontrolowanej albo osoba pełniąca jego obowiązki, którym przekazano wystąpienie pokontrolne, może, w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania, zgłosić umotywowane zastrzeżenia w sprawie zawartych w nim uwag i wniosków.

2. Prezes UTK w terminie 7 dni od otrzymania zastrzeżeń, o których mowa w ust. 1, przedstawia stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.Kierownik jednostki kontrolowanej albo osoba pełniąca jego obowiązki, którym przekazano wystąpienie pokontrolne, w terminie określonym w wystąpieniu, a w przypadku zgłoszonych zastrzeżeń, o których mowa w § 17 ust. 1, w terminie 7 dni od otrzymania stanowiska Prezesa UTK, informuje pisemnie Prezesa UTK o podjętych działaniach związanych z realizacją uwag i wniosków.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 4

Przepisy końcowe

§ 19.Do kontroli wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)

1) Minister Transportu kieruje działem administracji rządowej – transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Transportu (Dz. U. Nr 131, poz. 923).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 21 listopada 2003 r. w sprawie trybu wykonywania kontroli przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego (Dz. U. Nr 210, poz. 2046), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o zmianie ustawy o transporcie kolejowym (Dz. U. Nr 144, poz. 1046).

[1] § 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 1 lutego 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu wykonywania kontroli przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego (Dz.U. Nr 22, poz. 114). Zmiana weszła w życie 25 lutego 2010 r.

[2] § 5 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 1 lutego 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu wykonywania kontroli przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego (Dz.U. Nr 22, poz. 114). Zmiana weszła w życie 25 lutego 2010 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00