Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2006-10-01
Wersja aktualna od 2006-10-01
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 września 2006 r.
w sprawie udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego
Na podstawie art. 61 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego (Dz. U. Nr 104, poz. 710) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie określa szczegółowy tryb i sposób udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego, a także właściwość przełożonych w tych sprawach.
§ 2.1. Szef Służby Wywiadu Wojskowego, zwanej dalej „SWW”, jest właściwy do udzielania wyróżnień wszystkim funkcjonariuszom.
2. Kierownik lub szef jednostki lub komórki organizacyjnej SWW jest uprawniony do wyróżniania funkcjonariuszy pełniących służbę w podległej jednostce lub komórce organizacyjnej, z wyłączeniem funkcjonariuszy zajmujących stanowisko zastępcy kierownika lub szefa tej jednostki lub komórki.
3. Uprawnionym do wyróżniania zastępcy kierownika lub szefa jednostki lub komórki organizacyjnej jest wyższy przełożony.
§ 3.1. Funkcjonariusz przeniesiony do pełnienia służby na innym stanowisku albo delegowany do czasowego pełnienia służby może być wyróżniony przez kierownika lub szefa jednostki lub komórki organizacyjnej SWW, do której został przeniesiony lub delegowany.
2. Funkcjonariusz pozostający bez przydziału służbowego może być wyróżniony przez przełożonego, w którego dyspozycji pozostaje.
3. Funkcjonariusz oddelegowany do wykonywania zadań służbowych poza SWW może być wyróżniony przez Szefa SWW.
§ 4.1. Wyróżnienia udzielane mogą być przez osoby, o których mowa w § 2 i 3, na ich pisemny wniosek, złożony drogą służbową przez bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza albo innego przełożonego, który nie jest uprawniony do udzielania danego wyróżnienia.
2. W przypadku odmowy udzielenia wyróżnienia na pisemny wniosek wnioskodawcy, przełożony pisemnie zawiadamia wnioskodawcę o przyczynach odmowy.
3. Pisemny wniosek o udzielenie wyróżnienia powinien zawierać:
1) imię, nazwisko oraz stanowisko służbowe funkcjonariusza proponowanego do wyróżnienia;
2) ogólne określenie zakresu powierzonych funkcjonariuszowi obowiązków służbowych;
3) wskazanie osiągnięć funkcjonariusza uzasadniających jego wyróżnienie wraz z propozycją rodzaju wyróżnienia.
§ 5.Przełożonymi uprawnionymi do udzielania następujących wyróżnień są także:
1) każdy przełożony - do udzielenia pochwały w rozkazie oraz krótkoterminowego urlopu wypoczynkowego;
2) przełożony właściwy do przyznawania nagród uznaniowych - do udzielenia nagrody pieniężnej lub rzeczowej;
3) przełożony posiadający uprawnienia w sprawach osobowych funkcjonariuszy - do mianowania na wyższe stanowisko służbowe w korpusie szeregowych i korpusie podoficerów;
4) upoważniony przez szefa SWW przełożony - do przedterminowego mianowania na wyższy stopień w korpusie chorążych;
5) Minister Obrony Narodowej - do przedterminowego mianowania na wyższy stopień w korpusie oficerskim.
§ 6.Udzielenie wyróżnienia funkcjonariuszowi, który przejawia inicjatywę i osiąga wyniki w służbie, powinno nastąpić w jak najkrótszym czasie.
§ 7.Udzielenie funkcjonariuszowi wyróżnienia stwierdza się w rozkazie.
§ 8.Pochwały w rozkazie udziela się, umieszczając w rozkazie zapis o wyróżnieniu funkcjonariusza pochwałą, jego stopień służbowy, imię i nazwisko oraz przyczynę udzielonego wyróżnienia.
§ 9.Krótkoterminowego urlopu wypoczynkowego udziela się w wymiarze do 7 dni roboczych, nie więcej niż 15 dni, przy czym łączny wymiar tego urlopu liczony jest w danym roku pełnienia służby funkcjonariusza.
§ 10.1. Wysokość nagrody pieniężnej oraz wartość nagrody rzeczowej uzależnia się od osiągnięć i wyników w służbie wyróżnianego funkcjonariusza.
2. Nagrody pieniężnej udziela się do wysokości dwukrotnego uposażenia zasadniczego ostatnio otrzymanego przez wyróżnionego funkcjonariusza.
3. Nagrody rzeczowej udziela się w postaci przedmiotu, którego wartość nie może przekraczać dwukrotnego najniższego uposażenia zasadniczego funkcjonariusza obowiązującego w dniu udzielenia tej nagrody.
§ 11.Przedterminowe mianowanie na wyższy stopień polega na nadaniu kolejnego stopnia służbowego w ramach danego korpusu funkcjonariuszowi spełniającemu warunki do tego mianowania.
§ 12.Mianowanie na wyższe stanowisko służbowe polega na wyznaczeniu na stanowisko służbowe zaszeregowane do kolejnego wyższego stopnia służbowego, jeżeli funkcjonariusz posiada pozytywną opinię służbową oraz szczególne kwalifikacje zawodowe lub umiejętności do pełnienia służby na stanowisku służbowym, na które ma być wyznaczony.
§ 13.1. Wyróżnień udziela się w sposób uroczysty.
2. O udzielonym funkcjonariuszowi wyróżnieniu informuje się funkcjonariuszy jednostki lub komórki organizacyjnej SWW, w której pełni on służbę, podczas odprawy funkcjonariuszy lub zbiórki stanu osobowego, odczytując rozkaz stwierdzający udzielenie wyróżnienia.
3. Na polecenie Szefa SWW o udzielonym funkcjonariuszowi wyróżnieniu informuje się wszystkich funkcjonariuszy SWW.
4. W celu nadania szczególnie uroczystego charakteru, wyróżnienia można udzielić funkcjonariuszowi, korzystając z okazji obchodów świąt państwowych.
§ 14.1. Przy udzielaniu wyróżnień uwzględnia się dotychczasowe wyróżnienia funkcjonariusza.
2. Udzielone wyróżnienia ewidencjonuje się w karcie wyróżnień funkcjonariusza, zwanej dalej „kartą wyróżnień”.
3. Kartę wyróżnień przechowuje się wraz z aktami osobowymi funkcjonariusza.
§ 15.W karcie wyróżnień umieszcza się w szczególności informacje o:
1) przyczynie udzielonego wyróżnienia;
2) rodzaju udzielonego wyróżnienia;
3) stanowisku służbowym przełożonego, który udzielił wyróżnienia;
4) dacie udzielenia wyróżnienia i numerze rozkazu, w którym stwierdzono fakt wyróżnienia;
5) realizacji wyróżnienia i zapoznaniu się funkcjonariusza z kartą wyróżnień.
§ 16.1. Kartę wyróżnień prowadzi się począwszy od dnia, w którym funkcjonariuszowi po raz pierwszy udzielono wyróżnienia.
2. Kartę wyróżnień prowadzi w jednostce organizacyjnej SWW organ właściwy w sprawach personalnych lub wyznaczona przez szefa jednostki organizacyjnej SWW osoba.
§ 17.1. Wyciąg z rozkazu lub decyzji dotyczący udzielenia wyróżnienia przekazuje się niezwłocznie organowi lub osobie prowadzącej kartę wyróżnień, nie później niż z upływem 14 dni od dnia wydania rozkazu.
2. Wpisu do karty wyróżnień dokonuje się w terminie 7 dni od dnia otrzymania rozkazu o wyróżnieniu funkcjonariusza.
§ 18.1. Z kartą wyróżnień zapoznaje się funkcjonariusza:
1) raz w roku, w miesiącu poprzedzającym opiniowanie okresowe;
2) co najmniej na 14 dni przed dniem przeniesienia lub oddelegowania do innej jednostki organizacyjnej, wyznaczenia na inne stanowisko służbowe lub zwolnienia ze służby w SWW.
2. Zapoznania z kartą wyróżnień dokonuje bezpośredni przełożony funkcjonariusza, sporządzając w niej adnotację z tej czynności. Pod adnotacją składają podpis bezpośredni przełożony oraz funkcjonariusz, wpisując swój stopień służbowy, imię i nazwisko oraz datę zapoznania się z kartą wyróżnień.
3. W razie odmowy zapoznania się z kartą wyróżnień albo odmowy lub niemożności złożenia podpisu przez funkcjonariusza zapoznawanego z kartą wyróżnień, osoba zapoznająca sporządza odpowiednią adnotację.
4. Sporządzenie adnotacji, o której mowa w ust. 3, jest równoznaczne z zapoznaniem się funkcjonariusza z kartą wyróżnień.
§ 19.Wyróżnień nie udziela się funkcjonariuszowi, przeciwko któremu jest prowadzone postępowanie karne, karne skarbowe, postępowanie w sprawie o wykroczenie lub o wykroczenie skarbowe, postępowanie dyscyplinarne, z tytułu odpowiedzialności przed samorządem zawodowym lub w związku z naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.
§ 20.Do karty wyróżnień funkcjonariusza, który bezpośrednio przed przyjęciem do służby w SWW:
1) pełnił czynną służbę wojskową - dołącza się wyciąg z jego karty wyróżnień żołnierza;
2) nie pełnił czynnej służby wojskowej - dołącza się inne posiadane przez niego dokumenty zawierające dane dotyczące udzielonych wyróżnień lub otrzymanych nagród w dotychczasowych miejscach pełnienia służby lub zatrudnienia.
§ 21.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2006 r.
Minister Obrony Narodowej: R. Sikorski