Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2007-07-05 do 2009-02-01
Wersja archiwalna od 2007-07-05 do 2009-02-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 21 lipca 2006 r.
w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca zatrudnionego przy realizacji usługi eksportowej świadczonej przez pracodawcę zagranicznego w Rzeczypospolitej Polskiej
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2007 r., Nr 120, poz. 823)
Na podstawie art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie określa:
1) tryb i warunki wydawania lub przedłużania przyrzeczenia lub zezwolenia, a także odmowy wydawania lub przedłużania zezwolenia na pracę cudzoziemca zatrudnionego przy realizacji usługi eksportowej świadczonej przez pracodawcę zagranicznego w Rzeczypospolitej Polskiej;
2) wzory wniosku o wydanie zezwolenia, przedłużenie zezwolenia na pracę oraz zezwolenia i przyrzeczenia na pracę.
§ 2.Przepisy rozporządzenia stosuje się do:
1) cudzoziemca delegowanego przez pracodawcę zagranicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu realizacji usługi eksportowej świadczonej przez pracodawcę zagranicznego będącego stroną umowy zawartej z podmiotem, którego siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej „umową”;
2) cudzoziemca delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez pracodawcę zagranicznego, który zawarł z pracodawcą zagranicznym, o którym mowa w pkt 1, umowę w celu realizacji części usługi eksportowej tego pracodawcy, zwaną dalej „umową podwykonawcy”.
§ 3.1. Zezwolenie na pracę cudzoziemca delegowanego przez pracodawcę zagranicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu realizacji usługi eksportowej świadczonej przez pracodawcę zagranicznego, zwane dalej „zezwoleniem”, wydaje się na pisemny wniosek pracodawcy zagranicznego, który jest stroną umowy.
2. Wzór wniosku o wydanie zezwolenia stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia. Do wniosku o wydanie zezwolenia załącza się kwestionariusze osobowe odpowiadające liczbie delegowanych cudzoziemców.
3. Zezwolenie jest wydawane na okres oznaczony datami. Wzór zezwolenia stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. Warunkiem wydania zezwolenia jest przedstawienie umowy lub umowy podwykonawcy.
5. Umowa powinna określać w szczególności rodzaj usługi eksportowej, zawody lub specjalności oraz odpowiadający im zakres czynności i obowiązków wykonywanych przez delegowanych pracowników pracodawcy zagranicznego odpowiadający zawodom i specjalnościom, o których mowa w przepisach w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.
6. Umowa może również określać zawody lub specjalności oraz odpowiadający im zakres czynności i obowiązków wykonywanych przez delegowanych pracowników pracodawcy zagranicznego, który zawarł z pracodawcą zagranicznym określonym w § 2 pkt 1 umowę podwykonawcy, odpowiadający zawodom i specjalnościom, o których mowa w przepisach w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.
§ 4.1. Zezwolenie wydaje się cudzoziemcowi posiadającemu kwalifikacje zawodowe niezbędne do wykonywania prac w ramach realizacji usługi eksportowej.
2. Zezwolenie jest wystawiane w trzech jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden egzemplarz zezwolenia zatrzymuje organ właściwy do wydania zezwolenia, dwa egzemplarze zezwolenia otrzymuje pracodawca zagraniczny, który następnie przekazuje jeden egzemplarz cudzoziemcowi.
3. Decyzję o odmowie wydania zezwolenia wydaje się w przypadku, gdy pracodawca zagraniczny:
1) wnioskuje o wydanie zezwolenia w stosunku do cudzoziemca, którego kwalifikacje i umiejętności nie są odpowiednie do pracy, którą cudzoziemiec ma wykonywać, lub jego wynagrodzenie będzie niższe od wynagrodzenia przysługującego polskiemu pracownikowi za wykonywanie porównywalnej pracy, lub
2) w postępowaniu o wydanie zezwolenia:
a) złożył wniosek lub dołączył do niego dokumenty zawierające nieprawdziwe dane osobowe lub fałszywe informacje lub
b) zeznał nieprawdę lub zataił prawdę albo w celu użycia jako autentyczny podrobił lub przerobił dokument, lub takiego dokumentu jako autentycznego używał, lub
3) naruszył przepisy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i naruszenie to zostało stwierdzone w wyniku przeprowadzonej kontroli, a od daty sporządzenia protokołu z kontroli nie upłynął 1 rok.
4. Decyzję o odmowie wydania zezwolenia wydaje się w przypadku, gdy cudzoziemiec:
1) został skazany w Rzeczypospolitej Polskiej prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności lub
2) został skazany w Rzeczypospolitej Polskiej prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności, której wykonanie zostało warunkowo zawieszone, do czasu zakończenia okresu próby, lub
3) naruszył przepisy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i naruszenie to zostało stwierdzone w wyniku przeprowadzonej kontroli, a od daty sporządzenia protokołu z kontroli nie upłynął 1 rok, lub
4) uzyskał ostateczną decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub o wydaleniu lub jest stroną postępowania w tych sprawach, lub
5) nie uzyskał odpowiedniej wizy lub zezwolenia, o których mowa w art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
§ 5.1. W przypadku, o którym mowa w art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, decyzję w sprawie przyrzeczenia wydania zezwolenia, zwanego dalej „przyrzeczeniem”, wydaje się na podstawie wniosku o wydanie zezwolenia, o którym mowa w § 3 ust. 2
2. Przepisy § 3 i § 4 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio. Wzór przyrzeczenia stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 6.1. Pracodawca zagraniczny niezwłocznie zwraca organowi właściwemu do wydania zezwolenia wydane przez niego przyrzeczenie i zezwolenie, jeżeli cudzoziemiec:
1) zrezygnował z wykonywania pracy, lub
2) zakończył wykonywanie pracy przed upływem terminu, na który zostało wydane zezwolenie, lub
3) nie rozpoczął wykonywania pracy w terminie określonym w zezwoleniu.
2. Przepisu ust. 1 pkt 3 nie stosuje się, jeżeli opóźnienie rozpoczęcia pracy przez cudzoziemca jest wynikiem uzgodnienia pracodawcy zagranicznego i cudzoziemca.
3. Wydane przyrzeczenie uchyla się, jeżeli nie zostało wydane zezwolenie w terminie wskazanym w przyrzeczeniu, a pracodawca zagraniczny nie poinformował, w formie pisemnej, organu właściwego do wydania zezwolenia o okolicznościach, o których mowa w ust. 2, najpóźniej w terminie 30 dni od daty rozpoczęcia ważności przyrzeczenia.
§ 7.1. Na wniosek pracodawcy zagranicznego można przedłużyć przyrzeczenie lub zezwolenie, jeżeli potrzeba taka wynika z umowy. Wzór wniosku o przedłużenie zezwolenia stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia. Wzór przedłużenia przyrzeczenia lub zezwolenia stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia.
2. W zakresie przedłużenia przyrzeczenia lub zezwolenia przepisy § 3-5 stosuje się odpowiednio.
3. Przyrzeczenie lub zezwolenie można przedłużyć, gdy:
1) okres powierzenia cudzoziemcowi pracy będzie następować bezpośrednio po okresie wskazanym w wydanym zezwoleniu lub pracodawca zagraniczny złoży wniosek o przedłużenie zezwolenia najpóźniej na 30 dni przed upływem ważności zezwolenia oraz
2) nie ulegnie zmianie stanowisko, rodzaj wykonywanej pracy lub pełniona przez cudzoziemca funkcja, określone w wydanym zezwoleniu.
§ 8.1. Wydane przyrzeczenie lub zezwolenie zachowuje ważność w przypadku zmiany nazwy, siedziby lub przekształcenia formy prawnej pracodawcy zagranicznego, a także przejęcia pracodawcy zagranicznego lub jego części przez innego pracodawcę.
2. Jeżeli z umowy wynika konieczność zmiany miejsca wykonywania pracy przez cudzoziemca, to wydane przyrzeczenie lub zezwolenie:
1) zachowuje ważność, jeżeli miejsce wykonywania pracy znajduje się w powiecie, którego dotyczy przyrzeczenie lub zezwolenie, lub
2) może zachować ważność, jeżeli miejsce wykonywania pracy znajduje się w innym powiecie niż ten, którego dotyczy przyrzeczenie lub zezwolenie; przepisy § 3-5 stosuje się odpowiednio.
3. Pracodawca zagraniczny zawiadamia niezwłocznie, w formie pisemnej, organ właściwy do wydania zezwolenia o zmianach, o których mowa w ust. 1 i 2.
§ 9.[1] (uchylony).
§ 10.Do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, a niezakończonych decyzją ostateczną stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców zatrudnionych przy realizacji usług eksportowych świadczonych przez pracodawców zagranicznych w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 153, poz. 1768 oraz z 2004 r. Nr 27, poz. 237).
§ 11.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 9 ust. 1-3, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2007 r.3)
|
1) Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - praca, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 131, poz. 914).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 64, poz. 565, Nr 94, poz. 788, Nr 164, poz. 1366, Nr 175, poz. 1462 i Nr 267, poz. 2257 oraz z 2006 r. Nr 94, poz. 651 i Nr 104, poz. 708 i 711.
3) Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia utraciło moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców zatrudnionych przy realizacji usług eksportowych świadczonych przez pracodawców zagranicznych w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 153, poz. 1768 oraz z 2004 r. Nr 27, poz. 237) zachowane w mocy na podstawie art. 149 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 64, poz. 565, Nr 94, poz. 788, Nr 164, poz. 1366, Nr 175, poz. 1462 i Nr 267, poz. 2257 oraz z 2006 r. Nr 94, poz. 651 i Nr 104, poz. 708 i 711).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Pracy
i Polityki Społecznej z dnia 21 lipca 2006 r.
(poz. 1003)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
Załącznik nr 4
Załącznik nr 5
[1] § 9 uchylony przez § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 czerwca 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca zatrudnionego przy realizacji usługi eksportowej świadczonej przez pracodawcę zagranicznego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 120, poz. 823). Zmiana weszła w życie 5 lipca 2007 r.